1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικά Παιχνίδια & Διαγωνισμοί' που ξεκίνησε από το μέλος katkats, στις 12 Οκτωβρίου 2019.

?
  1. Λονδίνο

52,0%
  2. Παρίσι

48,0%
  1. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Συγνώμη, άκουσα κάτι για μετρό; Όποιος έχει πάει έστω και μια φορά ΣΚ στο Λονδίνο και βρήκε όλες τις γραμμές του tube ανοικτές, ας το ψηφίσει. Όλοι οι άλλοι που έχουμε φάει στη μάπα τα συνεχή weekend closures, 50 στα 52 ΣΚ του χρόνου, πάμε σε άλλη επιλογή...

panpan, coco, paefstra and 1 other person like this.
  2. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Ε, πως, τόσα Γαλλικά εστιατόρια έχουν ανοίξει στο Λονδίνο....

3. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Neverland
    Το οτι παω Αγγλια απο αναγκη και οχι επιθυμια πλεον, δεν σημαινει οτι επεισα τον εαυτο μου πως τα scones ειναι καλυτερα απο τα γαλλικα γλυκα.
    Φχαριστω τον καλο Θεουλη που τα τελευταια χρονια παω στο Κεντ που, λογω εγγυτητας με τη Γαλλια και επειδη πηγαινοερχονται Γαλλοι τα σαββατοκυριακα, εχει σε καθε μαγαζι macarons.

coco likes this.
  4. Kyriakosm

Kyriakosm Member

Να παω στο Λονδίνο να κατσω 6 ημερες και μετα να θελω να παω μια βολτα εξω απο το Λονδίνο πχ Bath,Oxford και να πρεπει να κουβαλαω την βαλιτσα μου απο σταθμο σε σταθμο με το τραινο.Μωρε θα παω στο Παρίσι θα κατσω 6 ημερες ,θα νοικιασω το αυτοκινητο,θα βαλω την βαλιτσα μου μεσα και την κανω για οπου μαρεσει.Θελω μπρυζ; μεσα,θελω λιγηρα;μεσα,θελω Βρετανη;μεσα.Οχι θα παω Λονδίνο και θα πρεπει να μαθω στην ηλικια που ειμαι αναποδη οδηγηση.

Ελένη Π and panpan like this.
  5. interted

interted Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Κρακοβία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
    Περι ορέξεως... Προτιμώ ένα κάροτ κέικ. Πάντως, προδότες Κεντιανοί, Γαλοφέρενετε, ακους εκεί Macrons! :haha:

vasnorth, jimp, STKF and 2 others like this.
  6. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Neverland
    Κακουργα ξενιτια και επονειδιστο brain drain που παιρνεις τα καλυτερα παλικαρια και τα ριχνεις στο καροτ κεικ...Που δεν εχω μεγαλυτερη καταρα απο το να κανεις Αγγλιδα πεθερα και να σε κερναει τετοιο τις Κυριακες. Oh wait μαγειρευουν οι Αγγλιδες? Δεν ενθυμουμαι...:D

despoina.s, KIKI, dimaq and 4 others like this.
  7. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    Μαγειρεύουν κάθε Κυριακή μετά την παμπ και πριν την αποτοξίνωση. Τα πιάτα βέβαια δεν τα πλένουν, τα πετάνε μέσα στις σαπουνάδες όπως είναι με τις μύξες και σου σερβίρουν το κάροτ κέικ πάνω σε σάλια. Βρετανική καθαριότητα λέμε, εξαιρετική. Κάροτ κέικ πιάνουν, σκατά γίνεται.

despoina.s, alvadi, James and 4 others like this.
  8. chrisbd

chrisbd Member

Μαγειρεύουν πως δε μαγειρεύουν και κάνουν Black pudding.. μπλιαχχ :D

paefstra likes this.
  9. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    Eπίσης μακαρόνια με σιρόπι σοκολάτας και sheppherd's pie, βόμβα για το στομάχι.

interted likes this.
  10. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    Μην τα ισοπεδωνουμε..δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευτυχια απο το να σου μαγειρεψει η αγγλιδα πεθερα το σαντει ροστ. Ποιημα.
    Κ ομως με ενα πολυαγαπημενο αγγλικο πιατο μεγαλωσαμε. Με ροστ μπιφ...(ροσμπιφ για τις μαναδες κ τις ταβερνες)

mysteredgar, tsampi90 and yllos like this.
  11. marquis

marquis Member

Να πω κι εγώ τον πόνο μου για όσους λένε για τα δρώμενα σαν υπέρ του Λονδίνου. Μα και στο Παρίσι γίνονται, απλά πολλα απ' αυτά είναι στα γαλλικά, τη γλώσσα της χώρας δηλαδη. Αυτό δεν αναιρεί βέβαια ότι υπάρχουν, και αρκετά μάλιστα.

12. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Neverland
    Συγγνωμη, αλλα οχι ολοι.
    . Για λογους που δεν μπορω να αναφερω αλλα εχουν σχεση με τις προσωπικες συγκυριες, μεγαλωσα με σαλιγκαρια μαγειρεμενα με τον τροπο της Βουργουνδιας και σου καραμελε και γι αυτο η επισκεψη εκει ανεσυρε παιδικες μνημες προς εκπληξη της παρεας μου :)
    P. S. Οκ θα τον αναφερω. Η μανα μου μας κατεστρεψε. Λεω οτι θα παω Πολωνια και το πρωτο σχολιο απο τα μελη της οικογενειας ειναι: Μαλιστα, ας πουμε το βασικο, τι λεει το φαι εκει?

Last edited: 15 Οκτωβρίου 2019
    Samion and dimaq like this.