1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικά Παιχνίδια & Διαγωνισμοί' που ξεκίνησε από το μέλος katkats, στις 12 Οκτωβρίου 2019.

?
  1. Λονδίνο

52,0%
  2. Παρίσι

48,0%
  1. jimp

jimp Member

Εντάξει μην τα ισοπεδωσουμε όλα. Scones με clotted cream και μαρμελάδα φράουλα, το καλύτερο.

vasnorth, yllos and interted like this.
  2. romantic woman

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΙΑΠΩΝΙΑ
    ;)
    Τα είπες όλα η μάλλον σχεδόν όλα..γιατί όπως ήδη είπες πάντα έχουμε να πούμε κάτι ακόμα:clap:,η αναφορά στα οοοοοσα αποκομίζουμε από το Λονδίνο..οι του Λονδίνου ΔΕΝ τελειώνει ποτέ

Last edited: 15 Οκτωβρίου 2019
    vasnorth and yllos like this.
  3. dimaq

dimaq Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΜΑΔΡΙΤΗ
    Παντως τα αρχαια της Αθηνας με τα σκουπιδια διπλα, τα αποτσιγαρα, τα κουτακια απο τα αναψυκτικα (το λιγοτερο....) εχουν αισθηση που δεν συναντας πουθενα...
    Για την οδηγηση την αναποδη θα συμφωνησω,εχουν τις αναποδιες τους στο Νησι και αρκετρες μαλιστα & Μπορις Τζονσον τωρα...αλλα τουλαχιστον τις βλεπεις,δεν τις κρυβουν!

4. tsampi90

tsampi90 Member

Αυτό το σχόλιο δεν ήταν και πολύ ωραίο.. Συγνώμη αλλά εδώ χωράει το dislike. Στο κάτω κάτω δεν είναι κ όλες οι Γαλλίδες θεές.
    Πάντως οι Αγγλίδες που γνωρίζω εγώ είναι πάντα περιποιημένες, φοράνε ωραία ρούχα και το ίδιο κάνουν και οι άντρες.

Εμένα πάντως η δική μου Αγγλίδα πεθερά και μαγειρεύει και πλένει και ντρέπεσαι να μπεις στο σπίτι της γιατί λάμπει από καθαριότητα. Είναι πραγματικά μια όμορφη γυναίκα και δεν έχει κυτταρίτιδα,το αντίθετο μπορώ να πω ότι φροντίζει πολύ τον εαυτό της και σίγουρα δεν τριγυρνάει στα μπαρ ούτε βρωμάει αλκοόλ.
    Φρόντισε την Ελληνίδα πεθερά της μέχρι το τελευταίο λεπτό της ζωής της και την έμαθε να τρώει και Sunday roast και carrot cake και μια χαρά περνούσε η γιαγιά μαζί της.
    Εγώ πάλι παράπονο δεν έχω,μπορεί να μην ξέρει βελονάκι και να μπερδεύει τα παντζάρια με τα παντζούρια αλλά δεν θα την άλλαζα με καμία Γαλλίδα πεθερά κ ας έκανε όλη μέρα μακαρόνς και σαλιγκάρια... :)

5. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Αν ψάχνετε τα μηνύματα σας, βρίσκονται συγκεντρωμένα στο official offtopic :D.

Καινούργιος κανόνας: Μην γράφετε μισά-μισά μηνύματα. Μισό μήνυμα οφφ και το άλλο μισό (για τα μάτια του μοντ) ον. Βλέπε πχ. το από πάνω. Θα το ψάχνατε όλο μαζί στο ... official offtopic. :bleh:

Grerena and tsampi90 like this.
  6. tsampi90

tsampi90 Member

Χίλια συγγνώμη!! :p

Yorgos likes this.
  7. Nikos86

Nikos86 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Οπου παιξει ο Ολυμπιακος!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Στον χρονο!

Μπραβο Γιωργο, ησουν τοσο γλαφυρος που πριν το διαβασω μου αρεσε πολυ το καροτ κεικ! Κριμα που δεν θα το ξαναφαω! :)

Yorgos likes this.
  8. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    .
    Δεκτον. Αλλά στα wars λέμε και καμία κουβέντα παραπάνω, είναι άγραφος κανόνας.

.
    Γενικά θα τις έλεγα μάλλον κάτω του μέσου όρου, με τις εξαιρέσεις που υπάρχουν πάντα. Αλλά τον κακάσχημο μέσο όρο των Αγγλιδων δεν τον έχουν.

Κι εγώ ξέρω έναν Κινέζο που είναι 2.15, έναν Γιαπωνεζο που δεν έρχεται πότε στην ώρα του κι έχω μια φίλη Κουβανη που σιχαίνεται το χορό. Είναι τόσο αντιπροσωπευτικοι των συμπατριωτών τους όσο οι καλοντυμενες Αγγλιδες. Όχι ότι είναι κριτήριο για το ποια πόλη θα επισκεφτώ, αλλα αν υπήρχε αστυνομία γούστου θα πρεπε να χουμε γκιλοτινες στο πικαντιλι να δουλεύουν όλο το 24ωρο.

Την προκαλώ να πάει να δει μια φοιτητική εστία στην Αγγλία και να δει πόσοι Άγγλοι ξέρουν τη λέξη "rinse".

Μανολης Γκ. likes this.
  9. tsampi90

tsampi90 Member

Αυτό ακριβώς! Στις φοιτητικές εστίες και στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη το ίδιο ισχύει:bleh:

10. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    Δεν εχω δει ακόμη Έλληνα φοιτητή που να μην ξέρει πώς πλένονται τα πιάτα. Άγγλος που να ξέρει... αγνοείται, φως στο τούνελ φάση.

11. dimaq

dimaq Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΜΑΔΡΙΤΗ
    Αν θυμαμαι καλα,τις πολεις συγκρινουμε...:shock:

katkats likes this.
  12. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    Οι οποιες κατοικουνται απο? Γοριλες? Γατες?
    Πολυ ενδιαφερουσα η συγκριση και των κατοικων που αλλωστε ειναι και χρησιμη. Ουδεις παει σε μια πολη χωρις καμια επαφη με τους κατοικους. Π.χ. Και το καταλυμα του καθαριζεται και ειναι ενδιαφερον να αναφερθει η σχεση των κατοικων με την καθαριοτητα...που και στις 2 πολεις ειναι πτωχη νομιζω..

mysteredgar likes this.