Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
;)
Απορώ που είναι τόσο μικρή η διαφορά.Για τη Λονδιναρα που είναι η πόλη των πόλεων.Η πολη στην οποια παντα κατι συμβαινει και που δεν βαριεσαι ποτε.Της κουλτούρας και της υποκολτούρας. Η πόλη της πολυτισμικότητας με αμέτρητες επιλογές σε streed food.Food markets υπαίθριες και κλειστές σε όλη την πόλη που μπορείς να δοκιμάσεις φαγητό απ’όλο τον κόσμο(εκτός απ τη Γαλλια που δεν το ζηταει κανεις εδω που τα λέμε) σε κάνουν να μη θες να ασχοληθεις με την αδίαφορη αγγλικη κουζίνα.Η πολη που μπορεις να πιεις στα όρθια μια παγωμενη pint στα καπάκια να δεις ενα θεατρικο στο shakespear’s goobe και μετά να τα πιεις σε μια υπόγα ακουγοντας πανκ ροκ.Η πόλη κέντρο της ροκ,του θεάτρου,του ποδοσφάιρου.Δεν θα αλλαζα ποτε μια βολτα στη Southbank με μια βολτα στο Σικουάνα ή μία βόλτα με ενα απο τα παλιά double deckers για να .... Ούτε το άραγμα στα γρασιδια του Hyde park για μια βόλτα στους κήπους του Λουξεμβουργου. Δε θα εχανα ενα θεατρικο του west end για να δω το moulin rouge ή την φουλαμ στο Κρέιβεν κότατζ για να δω την Παρί. Οταν φευγω απο το Λονδίνο μου λειπει ακόμα και το Πέκαμ.Αρρωστια.God save the queen, τα Primark και τα Ben Cookies.
Τα είπες όλα η μάλλον σχεδόν όλα..γιατί όπως ήδη είπες πάντα έχουμε να πούμε κάτι ακόμα:clap:,η αναφορά στα οοοοοσα αποκομίζουμε από το Λονδίνο..οι του Λονδίνου ΔΕΝ τελειώνει ποτέ
 
Last edited:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Παντως τα αρχαια της Αθηνας με τα σκουπιδια διπλα, τα αποτσιγαρα, τα κουτακια απο τα αναψυκτικα (το λιγοτερο....) εχουν αισθηση που δεν συναντας πουθενα...
Για την οδηγηση την αναποδη θα συμφωνησω,εχουν τις αναποδιες τους στο Νησι και αρκετρες μαλιστα & Μπορις Τζονσον τωρα...αλλα τουλαχιστον τις βλεπεις,δεν τις κρυβουν!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Όταν λες μπαμπατσικες εννοείς να τις ζουλας στην κυτταρίτιδα και να βγαίνει μπυρα από τη μύτη;
Αυτό το σχόλιο δεν ήταν και πολύ ωραίο.. Συγνώμη αλλά εδώ χωράει το dislike. Στο κάτω κάτω δεν είναι κ όλες οι Γαλλίδες θεές.
Πάντως οι Αγγλίδες που γνωρίζω εγώ είναι πάντα περιποιημένες, φοράνε ωραία ρούχα και το ίδιο κάνουν και οι άντρες.
Μαγειρεύουν κάθε Κυριακή μετά την παμπ και πριν την αποτοξίνωση. Τα πιάτα βέβαια δεν τα πλένουν, τα πετάνε μέσα στις σαπουνάδες όπως είναι με τις μύξες και σου σερβίρουν το κάροτ κέικ πάνω σε σάλια. Βρετανική καθαριότητα λέμε, εξαιρετική. Κάροτ κέικ πιάνουν, σκατά γίνεται.

Κακουργα ξενιτια και επονειδιστο brain drain που παιρνεις τα καλυτερα παλικαρια και τα ριχνεις στο καροτ κεικ...Που δεν εχω μεγαλυτερη καταρα απο το να κανεις Αγγλιδα πεθερα και να σε κερναει τετοιο τις Κυριακες. Oh wait μαγειρευουν οι Αγγλιδες? Δεν ενθυμουμαι...:D

Εμένα πάντως η δική μου Αγγλίδα πεθερά και μαγειρεύει και πλένει και ντρέπεσαι να μπεις στο σπίτι της γιατί λάμπει από καθαριότητα. Είναι πραγματικά μια όμορφη γυναίκα και δεν έχει κυτταρίτιδα,το αντίθετο μπορώ να πω ότι φροντίζει πολύ τον εαυτό της και σίγουρα δεν τριγυρνάει στα μπαρ ούτε βρωμάει αλκοόλ.
Φρόντισε την Ελληνίδα πεθερά της μέχρι το τελευταίο λεπτό της ζωής της και την έμαθε να τρώει και Sunday roast και carrot cake και μια χαρά περνούσε η γιαγιά μαζί της.
Εγώ πάλι παράπονο δεν έχω,μπορεί να μην ξέρει βελονάκι και να μπερδεύει τα παντζάρια με τα παντζούρια αλλά δεν θα την άλλαζα με καμία Γαλλίδα πεθερά κ ας έκανε όλη μέρα μακαρόνς και σαλιγκάρια... :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αν ψάχνετε τα μηνύματα σας, βρίσκονται συγκεντρωμένα στο official offtopic :D.

Καινούργιος κανόνας: Μην γράφετε μισά-μισά μηνύματα. Μισό μήνυμα οφφ και το άλλο μισό (για τα μάτια του μοντ) ον. Βλέπε πχ. το από πάνω. Θα το ψάχνατε όλο μαζί στο ... official offtopic. :bleh:
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Αν ψάχνετε τα μηνύματα σας, βρίσκονται συγκεντρωμένα στο official offtopic :D.

Καινούργιος κανόνας: Μην γράφετε μισά-μισά μηνύματα. Μισό μήνυμα οφφ και το άλλο μισό (για τα μάτια του μοντ) ον. Βλέπε πχ. το από πάνω. Θα το ψάχνατε όλο μαζί στο ... official offtopic. :bleh:
Χίλια συγγνώμη!! :p
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Μαγειρεύουν κάθε Κυριακή μετά την παμπ και πριν την αποτοξίνωση. Τα πιάτα βέβαια δεν τα πλένουν, τα πετάνε μέσα στις σαπουνάδες όπως είναι με τις μύξες και σου σερβίρουν το κάροτ κέικ πάνω σε σάλια. Βρετανική καθαριότητα λέμε, εξαιρετική. Κάροτ κέικ πιάνουν, σκατά γίνεται.

Μπραβο Γιωργο, ησουν τοσο γλαφυρος που πριν το διαβασω μου αρεσε πολυ το καροτ κεικ! Κριμα που δεν θα το ξαναφαω! :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό το σχόλιο δεν ήταν και πολύ ωραίο.. Συγνώμη αλλά εδώ χωράει το dislike
.
Δεκτον. Αλλά στα wars λέμε και καμία κουβέντα παραπάνω, είναι άγραφος κανόνας.

Στο κάτω κάτω δεν είναι κ όλες οι Γαλλίδες θεές
.
Γενικά θα τις έλεγα μάλλον κάτω του μέσου όρου, με τις εξαιρέσεις που υπάρχουν πάντα. Αλλά τον κακάσχημο μέσο όρο των Αγγλιδων δεν τον έχουν.

Πάντως οι Αγγλίδες που γνωρίζω εγώ είναι πάντα περιποιημένες, φοράνε ωραία ρούχα και το ίδιο κάνουν και οι άντρες.
Κι εγώ ξέρω έναν Κινέζο που είναι 2.15, έναν Γιαπωνεζο που δεν έρχεται πότε στην ώρα του κι έχω μια φίλη Κουβανη που σιχαίνεται το χορό. Είναι τόσο αντιπροσωπευτικοι των συμπατριωτών τους όσο οι καλοντυμενες Αγγλιδες. Όχι ότι είναι κριτήριο για το ποια πόλη θα επισκεφτώ, αλλα αν υπήρχε αστυνομία γούστου θα πρεπε να χουμε γκιλοτινες στο πικαντιλι να δουλεύουν όλο το 24ωρο.


Εμένα πάντως η δική μου Αγγλίδα πεθερά και μαγειρεύει και πλένει και ντρέπεσαι να μπεις στο σπίτι της γιατί λάμπει από καθαριότητα
Την προκαλώ να πάει να δει μια φοιτητική εστία στην Αγγλία και να δει πόσοι Άγγλοι ξέρουν τη λέξη "rinse".
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό ακριβώς! Στις φοιτητικές εστίες και στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη το ίδιο ισχύει:bleh:
Δεν εχω δει ακόμη Έλληνα φοιτητή που να μην ξέρει πώς πλένονται τα πιάτα. Άγγλος που να ξέρει... αγνοείται, φως στο τούνελ φάση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν θυμαμαι καλα,τις πολεις συγκρινουμε...:shock:
Οι οποιες κατοικουνται απο? Γοριλες? Γατες?
Πολυ ενδιαφερουσα η συγκριση και των κατοικων που αλλωστε ειναι και χρησιμη. Ουδεις παει σε μια πολη χωρις καμια επαφη με τους κατοικους. Π.χ. Και το καταλυμα του καθαριζεται και ειναι ενδιαφερον να αναφερθει η σχεση των κατοικων με την καθαριοτητα...που και στις 2 πολεις ειναι πτωχη νομιζω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom