Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

alma

Member
Μηνύματα
3.735
Likes
15.140
Μονο μην τους προτεινετε να το μυρισουν το ΦΩΣ αν δεν του ριξουν αρωμα να καλυψουν την απλυσια.

Έχει δωρεάν μουσείο αρωμάτων στο Παρίσι, είναι στο λινκ πιο πάνω. Όχι πως θα υπήρχαν πολλοί που θα πλήρωναν για να μπουν αλλά λέμε τώρα....
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.434
Μονο μην τους προτεινετε να το μυρισουν το ΦΩΣ αν δεν του ριξουν αρωμα να καλυψουν την απλυσια.
εδω εισαι λάθος.. γινεται μάχη στηθος με στηθος για τη βρωμιά ... πιθανόν να πανε και σε παράταση..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει δωρεάν μουσείο αρωμάτων στο Παρίσι, είναι στο λινκ πιο πάνω. Όχι πως θα υπήρχαν πολλοί που θα πλήρωναν για να μπουν αλλά λέμε τώρα....
Σώπα καλέ, εδώ πληρώνουν οι λονδινοπληκτοι 36 ευρώ για να δουν αν έχει τρίχες στις γάμπες του ο Μπέκαμ στη Μαντάμ Τισο στο Λονδίνο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
εδω εισαι λάθος.. γινεται μάχη στηθος με στηθος για τη βρωμιά ... πιθανόν να πανε και σε παράταση..
Πάντως ανάμεσα στην ιδρωτιλα των Γάλλων και την απλυσο-ξερατο-μεθυσο-κατρουλιλα των Άγγλων υπάρχει lesser evil.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.434
Μα και να θες να κάνεις μπάνιο παλια τουλάχιστον σε Ουαλία που θυμάμαι η μια βρύση έβγαζε μονο καυτό και η άλλη μόνο παγωμένο.. ε και πως θα κάνω μπανιο χωρίς κραυγές ;; ε αφου είστε ετσι τότε και γω γιουβετσι .. εναν κουβά και μια κανάτα και ω του θαύματος ανακαλύφτηκε το μίγμα του χλιαρού νερού.. σκωτζεζικο ντους και μ@@@ιες..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.735
Likes
15.140
Πάντως ανάμεσα στην ιδρωτιλα των Γάλλων και την απλυσο-ξερατο-μεθυσο-κατρουλιλα των Άγγλων υπάρχει lesser evil.
Ε, όχι έχει μια μπόχα από ξερατά και ούρα και σε σταθμούς μετρό του Παρισιού που δεν αντέχεται. Γενικά δεν φημίζεται κανείς από τους 2 για καθαριότητα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε, όχι έχει μια μπόχα από ξερατά και ούρα και σε σταθμούς μετρό του Παρισιού που δεν αντέχεται. Γενικά δεν φημίζεται κανείς από τους 2 για καθαριότητα.
Τα live ξερατά των Άγγλων είναι και εξαγώγιμο προϊόν, μην κρυβόμαστε. Όπως και οι miss piggy χωρίς εσώρουχο που χαμηλώνουν και κατουράνε στα πεζοδρόμια, trademark Αγγλίας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν έχω ακούσει ποτέ να συγκρίνονται οι αγορές του Λονδίνου με του Παρισιού. Ωστόσο, επειδή έχω πάει πολύ περισσότερες φορές στο Λονδίνο, αν κάποιος έχει να αναφέρει αγορές στο Παρίσι που να χτυπούν στα ίσα του Λονδίνου, ας το πει.
Από όσους ξέρω εγώ, όλοι Λονδίνο πάνε για ψώνια. Από γνωστή που έχει στυλ πανκ, μέχρι άλλη σούπερ σικ που έχει παντρευτεί εφοπλιστή.
34 φορές στο Greater London και 33 στο Ile de France καταγράφουν τα κιτάπια μου, πάντως δεν έχω βαρεθεί καμμία από τις δυό πόλεις. Κι ένα πράγμα που μου έχουν διδάξει οι 34 επισκέψεις, είναι πως είναι αδύνατο να περπατήσεις στην Oxford Street χωρίς να ακούσεις τουλάχιστον μια φορά Ελληνικά. Οι Έλληνες (μόνο) πάνε για ψώνια στο Λονδίνο. Περίεργο, καθώς όλος ο υπόλοιπος κόσμος θεωρεί την Παριζιάνικη μόδα κορυφαία και πάει εκεί για τα ψώνια του...
Εντάξει, έχει βελτιωθεί κάπως το Λονδίνο τα τελευταία χρόνια, αλλά πρωτεύουσα της Μόδας δεν έχει γίνει ακόμα. Ούτε Παρίσι, ούτε Μιλάνο. Παλιότερα ήταν ακόμα χειρότερα τα πράγματα: Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια Αγγλίδα καθηγήτρια που είχα στα 80's στο Ηράκλειο Κρήτης (είχε έρθει από Αγγλία και δούλευε στο Ηράκλειο για μια χρονιά) να μου λέει ότι τα είδη που έβλετε στις βιτρίνες του Ηρακλείου ήταν ΠΟΛΥ καλύτερα και οικονομικότερα από αυτά που έβρισκε στην Αγγλία...

Κι από αγορές στο Παρίσι... Les marchés parisiens . Για αγορές στυλ Camden, χωρίς την τουριστίλα, ψάξε για Marché aux Puces. Κι αυτές είναι μόνο οι υπαίθριες.. Αμα θες, υπάρχουν κλειστές θεματικές αγορές για κάθε γούστο. Π.χ. για αντίκες, Antiquaires, Galeristes et Décorateurs - Village Suisse Paris ενώ μέχρι πριν λίγα χρόνια υπήρχε και το Le Louvre des antiquaires.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.544
Likes
8.550
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Κατι που δεν εξηγει γιατι παμε και ξαναπαμε και ξαναπαμε Ιταλια, η Ρωμη εχει την επιδοση που εχει στα wars οπως ειπε ο @taver ενω ΔΕΝ μιλανε αγγλικα.
Οντως, αν βγαζαμε τους Παριζιανους απο το Παρισι και το γεμιζαμε με Λονδρεζους, θα κερδιζε.

Είμαι σίγουρος ότι αν υπήρχε war Ρώμη Λονδίνο, θα κέρδιζε το Λονδίνο (δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη, δεν έχω βρει κάτι).

Μπορεί για εσένα να μην είναι κριτήριο, αλλά για κάποιους άλλους να είναι. Στο Παρίσι μπορεί να βρεθείς σε κάποιο μικρό εστιατόριο ή σε μπαρ και να μην μπορείς να συννενοηθείς. Αυτό μπορεί να χαλάσει την εμπειρία σε κάποιους. Τα περισσότερα δρώμενα είναι στα Γαλλικά, οι περισσότεροι δεν θα ασχοληθούν καν. Στο Λονδίνο πολλοί βάζουν και μια παράσταση στο πρόγραμμα.

Το Παρίσι είναι απ'τις πόλεις που μπορείς να πας και να μην το δεις. Αν πχ πας για 4-5 μέρες και μέσα σε αυτές βάλεις disneyland, λούβρο και βερσαλλίες, με δυσκολία θα χωρέσεις βόλτες στην πόλη. Το είχα κάνει την πρώτη φορά που πήγα και είχα απογοητευτεί. Σκεφτόμουν ότι έφυγα χωρίς να δω την πόλη. Δεν μου έχει ξανατύχει σε άλλο μέρος, μπορεί να χαθείς στα αξιοθέατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom