Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
34 φορές στο Greater London και 33 στο Ile de France καταγράφουν τα κιτάπια μου, πάντως δεν έχω βαρεθεί καμμία από τις δυό πόλεις. Κι ένα πράγμα που μου έχουν διδάξει οι 34 επισκέψεις, είναι πως είναι αδύνατο να περπατήσεις στην Oxford Street χωρίς να ακούσεις τουλάχιστον μια φορά Ελληνικά. Οι Έλληνες (μόνο) πάνε για ψώνια στο Λονδίνο. Περίεργο, καθώς όλος ο υπόλοιπος κόσμος θεωρεί την Παριζιάνικη μόδα κορυφαία και πάει εκεί για τα ψώνια του...
Εντάξει, έχει βελτιωθεί κάπως το Λονδίνο τα τελευταία χρόνια, αλλά πρωτεύουσα της Μόδας δεν έχει γίνει ακόμα. Ούτε Παρίσι, ούτε Μιλάνο. Παλιότερα ήταν ακόμα χειρότερα τα πράγματα: Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια Αγγλίδα καθηγήτρια που είχα στα 80's στο Ηράκλειο Κρήτης (είχε έρθει από Αγγλία και δούλευε στο Ηράκλειο για μια χρονιά) να μου λέει ότι τα είδη που έβλετε στις βιτρίνες του Ηρακλείου ήταν ΠΟΛΥ καλύτερα και οικονομικότερα από αυτά που έβρισκε στην Αγγλία...

Κι από αγορές στο Παρίσι... Les marchés parisiens . Για αγορές στυλ Camden, χωρίς την τουριστίλα, ψάξε για Marché aux Puces. Κι αυτές είναι μόνο οι υπαίθριες.. Αμα θες, υπάρχουν κλειστές θεματικές αγορές για κάθε γούστο. Π.χ. για αντίκες, Antiquaires, Galeristes et Décorateurs - Village Suisse Paris ενώ μέχρι πριν λίγα χρόνια υπήρχε και το Le Louvre des antiquaires.
Χαχα, θυμήθηκα μια ελεεινήδα που ούρλιαζε στον άντρα της στην πτήση Λονδίνο-Αθήνα "τρεις ώρες στα Harrod's;
Είμαι σίγουρος ότι αν υπήρχε war Ρώμη Λονδίνο, θα κέρδιζε το Λονδίνο (δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη, δεν έχω βρει κάτι).
Ενδιαφέρον θα έχει να το δούμε, αλλά νομίζω ότι θα κέρδιζε η Ρώμη.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.403
British museum
National Gallery
Όλα αυτά παρέα κάνουν το 1/4 μιας πτέρυγας του Λούβρου, με το συμπάθιο κιόλας. Ποιο Λούβρο δηλαδή, ούτε το Μουσείο του Βατικανού δεν κάνουν.
Δηλαδή τώρα τα δωρεάν μουσεία πρώτης γραμμής του Λονδίνου όπως το Βρετανικό και η Εθνική Πινακοθήκη συγκρίνονται με αυτά των Παρισίων όπως το Musee Bourdelle το οποίο εμφανίζεται πρώτο στην λίστα που παραθέτεις? Ας μου πει παρακαλώ κάποιος γαλλομαθής πως γράφεται και προφέρεται στα ελληνικά το Bourdelle. :)

Απλά δε βλέπω τι έχει που δεν έχει το Παρίσι (εκτός από εξωφρενικά ακριβές εισόδους σε μέτρια αξιοθέατα)
Το Λονδίνο είχε και έχει κάτι που το Παρίσι δεν ξέρω αν και κατά πόσο έχει και ούτε αν θα αποκτήσει ποτέ.
Μουσική σκηνή. Μιλάμε για μία πόλη που έβγαλε τους Rolling stones, τους Led Zeppelin μέχρι και τους sex pistols και μένω μόνο στο rock και punk κομμάτι. Δεν μπαίνω καν στο pop και σε άλλα είδη μουσικής.
Αν κάποιος δεν τα γνωρίζει, μπορεί εύκολα να ανατρέξει στο διαδίκτυο για πληροφορίες σχετικά με αυτά τα γκρουπ και την επίδρασή τους στο παγκόσμιο μουσικό στερέωμα.
Έτσι είναι είναι πιο εύκολο να καταλάβει κάποιος και την έλξη που ασκεί η πόλη στις νεαρές ηλικίες.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή τώρα τα δωρεάν μουσεία πρώτης γραμμής του Λονδίνου όπως το Βρετανικό και η Εθνική Πινακοθήκη συγκρίνονται με αυτά των Παρισίων όπως το Musee Bourdelle το οποίο εμφανίζεται πρώτο στην λίστα που παραθέτεις? Ας μου πει παρακαλώ κάποιος γαλλομαθής πως γράφεται και προφέρεται στα ελληνικά το Bourdelle. :)
Νομίζω είναι σαφές αυτό που είπα. Όοοοοοοοοοοοολα όσα θα δεις στο Λονδίνο επί 8 τα βλέπεις στο Λούβρο με 17 ευρώ. Στο δε Λονδίνο σε χρεώνουν και κάτι απίστευτα ποσά για να δεις συγκριτικά ασήμαντα πράγματα. Δωρεάν μουσεία έχει παντού ανά τον κόσμο.
Το Λονδίνο είχε και έχει κάτι που το Παρίσι δεν ξέρω αν και κατά πόσο έχει και ούτε αν θα αποκτήσει ποτέ.
Μουσική σκηνή. Μιλάμε για μία πόλη που έβγαλε τους Rolling stones, τους Led Zeppelin μέχρι και τους sex pistols και μένω μόνο στο rock και punk κομμάτι. Δεν μπαίνω καν στο pop και σε άλλα είδη μουσικής.
Και το Παρίσι έβγαλε τη Γαλλική Επανάσταση, αλλά δεν πάει γι αυτό ο κόσμος. Ούτε τους Stones θα δεις στους δρόμους του Λονδίνου (πιθανότερο να τους έχεις δει στην πόλη διαμονής σου στο μεταξύ), ούτε τη Δημοκρατία στους δρόμους του Παρισιού. Αμφιβάλλω αν υπάρχει άνθρωπος που πάει στο Λονδίνο επειδή είναι από κει οι Rolling Stones, πάνε για τα Harrod's, να δουν το Παλάτι του Μπάκιγχαμ, να βγάλουν καμία φωτογραφία με τους φρουρούς με τη γάτα στο κεφάλι, να δουν το Βρετανικό Μουσείο κι επειδή μπορούν να συνεννοηθούν. Άνθρωπο που να πήγε στο Λονδίνο για τους Sex Pistols δε γνωρίζω, ίσως ο Πετρόχειλος;
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αμφιβάλλω αν υπάρχει άνθρωπος που πάει στο Λονδίνο επειδή είναι από κει οι Rolling Stones,
Άνθρωπο που να πήγε στο Λονδίνο για τους Sex Pistols δε γνωρίζω, ίσως ο Πετρόχειλος;
Η γνωστη (αποτυχημενη) τακτικη της ισοπεδωσης.
Ε οχι, δεν ειναι τυχαιο που βγηκαν αυτα τα γκρουπ. Δεν παει ο κοσμος γι αυτο, παει ΚΑΙ για το λογο που βγηκαν αυτα τα γκρουπς δηλ την παγκοσμια πρωτοπορια στη μουσικη, τα λαιβ κ στην τελευταια τρυπα, τη διασκεδαση, τη μουσικη, τις παμπς με λαιβ στην καθε γωνια, τη μπυρα, το φαν. Πηγα στο Λουβρο, δεν ειναι για χορταση, το φαν στο λοντον αντιθετα ειναι ατελειωτο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Περίεργο, καθώς όλος ο υπόλοιπος κόσμος θεωρεί την Παριζιάνικη μόδα κορυφαία και πάει εκεί για τα ψώνια του...
Ο "υπολοιπος κοσμος" ειναι τιποτε κυριες boomers (θειτσες) που ετσι τα ακουσαν απο τη μανα τους στα τεια που μαζευονταν τα απογευματα με το μαλλι-κρανος- κομμωτηριου.
Οι υπολοιποι κανονικοι ανθρωποι παρακολουθουν το Λονδρεζικο street fashion.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
το φαν στο λοντον αντιθετα ειναι ατελειωτο.
Ατελείωτο!!!! Με μουσικαρες, θεατρα, μπαντες, πανκια,street food επος και το καλύτερο ποδοσφαιρικο πρωταθλημα του κοσμου με (τουλαχιστον) 4 τοπ ομαδες στην πολη. Αλλα ξεχασα μεθυσι μπυρα ξερατο κλπ κλπ κλπ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.532
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εν μέρει ναι. Αλλά λόγω war νόμιζα ότι χωράει και ολίγον από χαβαλέ....


Όχι χαβαλές, μόνο πόλεμος! Οι Βρετανοί ντυμενοι ταρζαν που έβλεπα στο Λονδίνο, στο θέατρο πήγαιναν; Δεν είχα καταλάβει ότι ήταν από κάποια παράσταση, τώρα εξηγείται.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τέτοια ανατροπή έχω να δω από το 2000 όταν ο Κωστάκης ο playstation ξεκινούσε ποδαράτο για Μαξίμου, ως νικητής, αλλά στην πορεία τον γύρισαν πίσω μιας και είχε προσπεράσει ο "βγάζω ελιές στο φώτοσοπ".

Ωραίες εποχές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom