Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.385
Δηλαδή τώρα τα δωρεάν μουσεία πρώτης γραμμής του Λονδίνου όπως το Βρετανικό και η Εθνική Πινακοθήκη συγκρίνονται με αυτά των Παρισίων όπως το Musee Bourdelle το οποίο εμφανίζεται πρώτο στην λίστα που παραθέτεις? Ας μου πει παρακαλώ κάποιος γαλλομαθής πως γράφεται και προφέρεται στα ελληνικά το Bourdelle. :)
Νεαρέ μου να σε επαναφέρω στην τάξη.. που πάει το μυαλό σου.. δεν γνωρίζεις τον γλύπτη Antoine Bourdelle όπου είναι αφιερωμένο το μουσείο..

Εσένα το μυαλό σου μάλλον πήγαινε στο bord de l'eau που σημαίνει όμως στην οχθη του ποταμου ή στην ακρη του νερου ρυακιού κλ και οχι μπουρδέλο που πιθανόν να νομίζεις..
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.723
Likes
15.078
είναι αδύνατο να περπατήσεις στην Oxford Street χωρίς να ακούσεις τουλάχιστον μια φορά Ελληνικά. Οι Έλληνες (μόνο) πάνε για ψώνια στο Λονδίνο.
Δεν συνηθίζω να πηγαίνω για ψώνια στην Oxford Street, γιατί έχει ό,τι βρίσκει κανείς σε κάθε πόλη του κόσμου. Θεωρώ πως αν κάποιος πάει για ψώνια στο Λονδίνο και εστιάσει εκεί, μάλλον δεν πολυγνωρίζει τις αγορές του Λονδίνου.Οπότε δεν ξέρω αν εκεί συχνάζουν Έλληνες ή όχι.

Για ψώνια στο Λονδίνο πάνε από όλο τον κόσμο. Στις αγορές από το Camden ως το Greenwich, το Ροrtobello και το Spitafields, ξέρω από Ρώσους μέχρι Ασιάτες και Λατίνους που πάνε για ψώνια. Γνωστή μου οικογένεια Μεξικάνων ξετινάζει τις αγορές στο Λονδίνο όποτε έρχεται Ευρώπη.

Ακόμα και σε γειτονιές του Λονδίνου, σε αγορές σε πάρκα, σε προαύλια εκκλησιών, σε πλατείες, έχω βρει από μοναδικές κάρτες ως μοναδικά χειροποίητα κοσμήματα βραζιλιάνικης τεχνοτροπίας, πολύ βολικά σκουλαρίκια που δεν κουράζουν το αυτί κλπ...

Τις αγορές στο Παρίσι που έβαλες θα τις βάλω ευχαρίστως στο πρόγραμμα πάντως σε επόμενη επίσκεψη!
(Αν και το πρώτο κομμάτι μάλλον αναφέρεται κυρίως σε φαγητά αφού λέει "marchés alimentaires ").
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.979
Έλα ρε συ! Ούτε συ δεν τα πιστεύεις αυτά!
Γιατι το βλεπεις περιεργο?
Σκεψου οτι ερχεται ενας μεταναστης απο 3ο κοσμο στην Αθηνα να βρει την τυχη του, μενει σε μια λουμπεν γειτονια συγκατοικος με 10 λουμπεν τυπους για οικονομια. Ε τι θα λεει στο φορουμ της χωρας του? Για το Μεγαλη Βρετανια?
Κατι τετοιο περιγραφεται κι εδω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατι το βλεπεις περιεργο?
Σκεψου οτι ερχεται ενας μεταναστης απο 3ο κοσμο στην Αθηνα να βρει την τυχη του, μενει σε μια λουμπεν γειτονια συγκατοικος με 10 λουμπεν τυπους για οικονομια. Ε τι θα λεει στο φορουμ της χωρας του? Για το Μεγαλη Βρετανια?
Κατι τετοιο περιγραφεται κι εδω.
Για το κέντρο του Λονδίνου μίλησα, απλά δεν το κατάλαβες. Αναμενόμενο, next.
Nάιτλάιφ ιν σέντραλ λόντον ιτς αμέεεεηζινγκ, αφού βρήκα και το βρακί μου ένα βράδυ.

Αγαπημένο σημείο το "why is everyone filming?". E ήταν ακριβά τα θέατρα του Λονδίνου κι είπαν να απαθανατίσουν την τοπική κουλτούρα οι άνθρωποι.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

alma

Member
Μηνύματα
3.723
Likes
15.078
Nα έρθει ο @panpan να μας πει πόσους νέους λογαριασμούς άνοιξαν οι Μανταμτισάκηδες σήμερα.
Μάλλον οι γαλλόφιλοι άνοιξαν. Το Λονδίνο είναι μπροστά εδώ και χρόνια στις περισσότερες ψηφοφορίες. Επέστρεψε όπως ήταν αναμενόμενο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.723
Likes
15.078
Δηλαδή τώρα τα δωρεάν μουσεία πρώτης γραμμής του Λονδίνου όπως το Βρετανικό και η Εθνική Πινακοθήκη συγκρίνονται με αυτά των Παρισίων όπως το Musee Bourdelle το οποίο εμφανίζεται πρώτο στην λίστα που παραθέτεις?
Ακριβώς εκεί είναι το θέμα. Άλλο να είναι δωρεάν μουσεία όπως το Βρετανικό ή η Εθνική Πινακοθήκη όπως στο Λονδίνο άλλο να είναι δωρεάν το "μουσείο" αρωμάτων όπως στο Παρίσι.
Συμφωνώ πως δωρεάν μουσεία υπάρχουν σε πολλά μέρη, αλλά στο Λονδίνο είναι ανάμεσα τους πολλά τοπ μουσεία.
Τώρα και το Musee Bourdelle σε σχέση με άλλα δωρεάν του Παρισιού όπως το "μουσείο" αρωμάτων, καλύτερο θα είναι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.515
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ναι φυσικα, αμετρητα τα μηνυματα στο φορουμ: που να δω μια καλη παρασταση στο Παρισι. Κανεις ποτε.


Ναι φυσικά, το έγραψα και 2 σελίδες πίσω. Δεν ξέρουν την γλώσσα και δεν το ψάχνει κάνεις. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν θέατρα; Χαμός γίνεται.



Για το κέντρο του Λονδίνου μίλησα, απλά δεν το κατάλαβες. Αναμενόμενο, next.
Nάιτλάιφ ιν σέντραλ λόντον ιτς αμέεεεηζινγκ, αφού βρήκα και το βρακί μου ένα βράδυ

Απορουσα γιατί το έβαλες όλα φυσιολογικά φαίνονται. Μέχρι να φτάσει στο 10.10. Και χωρίς ήχο να ήταν το βίντεο μόνο αυτός ο λαός θα μπορούσε να είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.243
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom