Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Απλά να πω ότι στο Παρίσι υπάρχουν πολλά μπαρ που μένουν ανοιχτά μέχρι το ξημέρωμα. Το τονίζω μπαρ όχι κλαμπ. Φυσικά είναι όλα γεμάτα από κόσμο, παίζει να μην μπορείς να μπεις.

Που πας ρε Λονδινακι!
Πράγματι. Το Σάββατο το βράδυ στο Montparnasse γινότανε χαμός...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
«Όχι» στα διαβατήρια εμβολιασμού στη Μεγάλη Βρετανία
Η κυβέρνηση του Ηνωμένου Βασιλείου αποφάσισε να μην προχωρήσει στη θέσπιση του λεγόμενου «διαβατηρίου εμβολιασμού», πιστοποιητικού δηλαδή που θα χρειαζόταν για την είσοδο των πολιτών σε εστιατόρια, μπαρ και κέντρα ψυχαγωγίας.
Σε αντίθεση με το Λονδίνο που δεν χρειάζεσαι πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων
και 'Χιτλερικά' πιστοποιητικά υγείας για να πιείς μια μπύρα.
Και στο Λονδίνο πολλά μαγαζιά & χώροι ζητάνε αποδεικτικό εμβολιασμού. Απλά δεν υπάρχει "πιστοποιητικό"
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Πράγματι. Το Σάββατο το βράδυ στο Montparnasse γινότανε χαμός...


Ήσουν στο Oz;! Ήμουν εκεί κοντά μέχρι τις 00.30 περίπου και μετά quartier latin. Αν ήξερα ότι ήσουν τριγύρω θα πέρναγα να πω ένα γεια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Και στο Λονδίνο πολλά μαγαζιά & χώροι ζητάνε αποδεικτικό εμβολιασμού. Απλά δεν υπάρχει "πιστοποιητικό"
Απλά δεν πας εκεί που ζητάνε. Έχει ο κόσμος την δυνατότητα να πιει μια μπύρα ακόμα και
αν έχει ξεχάσει το πιστοποιητικό στο σπίτι του. Πιστοποιητικά ή αποδεικτικά αν θέλεις καθαρότητας, υγείας, εμβολιασμού, κοινωνικών φρονημάτων, θυμίζουν άλλες εποχές.
Η ανικανότητα των κυβερνήσεων να πείσουν τους πολίτες τους για την αναγκαιότητα
των εμβολιασμών, δεν πρέπει να έχει αιχμάλωτους τους εμβολιασμένους να κυκλοφορούν
στο ίδιο τους το κράτος με πιστοποιητικά ότι εμβολιάστηκαν. Στο Λονδίνο έχει και χωρίς χαρτί. Στο Παρίσι όχι.
υγ.
Και εμβολιασμένος είμαι και ψήφισα Παρίσι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Απλά δεν πας εκεί που ζητάνε. Έχει ο κόσμος την δυνατότητα να πιει μια μπύρα ακόμα και
αν έχει ξεχάσει το πιστοποιητικό στο σπίτι του. Πιστοποιητικά ή αποδεικτικά αν θέλεις καθαρότητας, υγείας, εμβολιασμού, κοινωνικών φρονημάτων, θυμίζουν άλλες εποχές.
Η ανικανότητα των κυβερνήσεων να πείσουν τους πολίτες τους για την αναγκαιότητα
των εμβολιασμών, δεν πρέπει να έχει αιχμάλωτους τους εμβολιασμένους να κυκλοφορούν
στο ίδιο τους το κράτος με πιστοποιητικά ότι εμβολιάστηκαν. Στο Λονδίνο έχει και χωρίς χαρτί. Στο Παρίσι όχι.
υγ.
Και εμβολιασμένος είμαι και ψήφισα Παρίσι.


Δεν είναι καλύτερο να κρατήσουμε αυτήν την τοξική συζήτηση για το οφτοπικ και όχι για ένα τέτοιο θέμα που κάνουμε χαβαλέ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ήσουν στο Oz;! Ήμουν εκεί κοντά μέχρι τις 00.30 περίπου και μετά quartier latin. Αν ήξερα ότι ήσουν τριγύρω θα πέρναγα να πω ένα γεια.
Ήμουν για φαί/χαλαρό ποτό στο cafe select στη boulevard Montparnasse, και μετά πήγα χωνευτική βόλτα σε όλη τη γειτονιά... Δε μπήκα σε "μπαρ", αλλά έβλεπα τι γινόταν :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom