Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.007
Απορουσα γιατί το έβαλες όλα φυσιολογικά φαίνονται. Μέχρι να φτάσει στο 10.10. Και χωρίς ήχο να ήταν το βίντεο μόνο αυτός ο λαός θα μπορούσε να είναι.
Ολο και πιο εντονη η αισθηση οτι οι Παρισολαγνοι εχουν κατι απο τον φθονο για τη νεοτητα του ραμολιμεντου βυζαντινολογου Σορβοννης, τσανακογλειφτρας της Φρειδερικης. Αυτη κουναει το δαχτυλο ετσι σε οποιον διασκεδαζει και ειναι ΝΕΟΣ, μαλλον το παθε απο το πολυ ΦΩΣ της Σορβοννης. Μουχλα παρισινη.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Έχεις πάει Λονδινο; Αλήθεια τώρα.
Εγώ πριν πάω να ζήσω στην Αγγλία νόμιζα ότι οι Άγγλοι πάνε στο εξωτερικό για να κάνουν αυτά που δεν κάνουν στη χώρα τους. Ζώντας εκεί συνειδητοποίησα ότι ο Λαγανας και τα Φαληρακια (που δεν είναι πια ετσι) ειναι παραρτήματα στο πολύ πιο ήπιο του "ινγκλις κάλτσουρ" 365 μέρες σε όλη την αγγλική επικράτεια, με στεροειδή. Ποια κουλτούρα τώρα ρε παιδιά, ευτυχώς που διαμένουν και πολλοί ξένοι στο Λονδίνο και βλέπεις και ανθρώπους που βρίσκουν το δρόμο τους, ξέρουν να μετράνε, ίσως έχουν χέσει και μέσα σε τουαλετα μια φορά στη ζωή τους.
Τι να σου πω ουτε οι συνοικιακες παμπ στο Βορειο Λονδινο μου θυμισαν την Irish pub στο Φαληρακι, ουτε τα μπαρακια στο Καμντεν Ταουν το George's bar ουτε το Islington που ειναι φουλ Εγγλεζικο και δεν εχει πολλους ξενους μου θυμισε σε τιποτα το Φαληρακι ουτε ανθρωπογεωγραφικα ουτε αρχιτεκτονικα, ουτε το στυλ των μαγαζιων. Ασε που στο Φαληρακι η πλειοψηφια που ερχονται δεν ειναι Λονδρεζοι αλλα απο αλλα μερη της Αγγλιας. Τωρα οτι οι Αγγλοι πινουν και στην Αγγλια, ναι πινουν και στην Αγγλια. Και οι Γαλλοι τσιγκουνηδες ειναι και στην Γαλλια, δεν γινονται ξαφνικα στην Ελλαδα. Και εμενα τα ντεσιμπελ της φωνης μου παντα δυνατα ειναι δεν χαμηλωνουν οταν βρεθω στο εξωτερικο. Δεν βλεπω κατι παραλογο σε αυτο. Επειδη πινουν και Λονδινο και Φαληρακι δεν εξομοιωνονται σαν περιοχες. Ασε που εμενα δεν με ενοχλει αυτο, δεν το λαμβανω και πολυ υποψη μου αλλα οκ για αλλους μπορει να ειναι παρα πολυ ενοχλητικο, κατανοητο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ολο και πιο εντονη η αισθηση οτι οι Παρισολαγνοι εχουν κατι απο τον φθονο για τη νεοτητα του ραμολιμεντου βυζαντινολογου Σορβοννης, τσανακογλειφτρας της Φρειδερικης. Αυτη κουναει το δαχτυλο ετσι σε οποιον διασκεδαζει και ειναι ΝΕΟΣ, μαλλον το παθε απο το πολυ ΦΩΣ της Σορβοννης. Μουχλα παρισινη.
Δεν αμφιβάλλω ότι είναι για κάποιους διασκέδαση οι άντρες να ξεβρακωνουν γυναίκες στη μέση του δρόμου. Όπως και το να πλακωνονται. Ας τα κάνουν μεταξύ τους στη χώρα τους κι ας τους ζηλεύουμε από μακριαααααα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδη πινουν και Λονδινο και Φαληρακι δεν εξομοιωνονται σαν περιοχες.
Δεν τις εξομοίωσα ως περιοχές. Εξομοίωσα τον τρόπο ψυχαγωγίας των Άγγλων όπου κι αν πάνε, απαντώντας στην ερώτησή σου αν μπέρδεψα το Φαληράκι με το Λονδίνο. Ό,τι βλέπεις να κάνουν οι Άγγλοι στο Φαληράκι κάνουν και σε όλη την Αγγλία, σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Η έννοια της "ψυχαγωγίας" στην Αγγλία είναι ταυτόσημημε τα ξερατά, τα κατρουλιά, τους καβγάδες και τις κουράδες στα πεζοδρόμια, είναι αναπόσπαστο κομμάτι της "κουλτούρας", όχι κάτι που κατ' εξαίρεση γίνεται στα Φαληράκια αυτού του πλανήτη.

Ασε που εμενα δεν με ενοχλει αυτο, δεν το λαμβανω και πολυ υποψη μου
Σεβαστό. Εμένα μου φέρνει αηδία.

Μαθήματα γκεμεπλισμού, Νο1:
Αυτη κουναει το δαχτυλο ετσι σε οποιον διασκεδαζει και ειναι ΝΕΟΣ

Εσείς χέσατε σε πεζοδρόμιο; Μαλλιοτραβηχτήκατε με την κολλητή σας μέρα μεσημέρι στο κεντρικό Λονδίνο; ΚΑτουρήσατε το αυτοκίνητο κάποιου; Δεν είστε νέοι, αγαπητοί. Χέζω, μεθάω, κατουράω, νινιμαδιέμαι= είμαι νέος, λεξικό paefstra, τόμος 1, λήμμα "ψυχαγωγία". Άσε που δεν τα κάνουν μόνο νέοι, μπες σε καμιά παμπ να δεις σκηνές με 65ρηδες που κάνουν τις ταινίες του Ken Loach να φαίνονται κουκλοθέατρο, δεν είναι θέμα ηλικίας, θέμα "κουλτούρας" είναι και τρόπου να ξεσπάσει τη μιζέρια του ένα μεγάλο κομμάτι του αγγλικού πληθυσμού.

Μια χαρά ψυχαγωγία έχει το Παρίσι (δυναμικότατη και underground και κουλτουρέ και για νέους και για γέρους), απλά δεν είναι ταυτόσημη έννοια με το "γίνομαι λιάρδα και κατουράω".
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παμε ολοι μαζι οι Λονδινολαγνοι οταν ακουμε τους Παρισοπληκτους γυμνασιαρχες
View attachment 352594
Στο μεταξύ ο μέσος θαμώνας αγγλικής παμπ μου ρίχνει καμιά 25ρια χρόνια, αλλά ο boomer (έχεις ιδέα τι θα πει; ) είμαι εγώ. Εδώ νεούδια Αγγλάρες στο μετρό του Λονδίνου "διασκεδάζουν ως νέοι" α λα "ινγκλις κάλτσουρ" (γνωστή και ως ίνγκλις κάτουρ) :
Two Drunk Old Men Fighting At a London Underground Station
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.007
Στο μεταξύ ο μέσος θαμώνας αγγλικής παμπ μου ρίχνει καμιά 25ρια χρόνια, αλλά ο boomer (έχεις ιδέα τι θα πει; ) είμαι εγώ. Εδώ νεούδια Αγγλάρες στο μετρό του Λονδίνου "διασκεδάζουν ως νέοι" α λα "ινγκλις κάλτσουρ" (γνωστή και ως ίνγκλις κάτουρ) :
Two Drunk Old Men Fighting At a London Underground Station
Φυσικα και ξερω, μυαλα Γυμνασιαρχη ετων 67 (οσο το σκορ του Λονδινου ας πουμε) με κρυφο βιτσιο το golden rain.
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Αχ μακάρι να ήμουν αλλά δεν....
Εσένα το μυαλό σου μάλλον πήγαινε στο bord de l'eau
και οχι μπουρδέλο που πιθανόν να νομίζεις..
Το μυαλό μου πήγε στο λογοπαίγνιο που μπορούσε να γίνει....:)
Δεν άνοιξα μόνο την λίστα, είδα και σε τι αναφέρεται το μουσείο....

Εν τω μεταξύ λέω ξαναφούντωσε το war, θα μάθουμε και κανένα tip για το Παρίσι αλλά που τέτοια τύχη. Μόνο προσπάθειες για την υποτίμηση του Λονδίνου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εν τω μεταξύ λέω ξαναφούντωσε το war, θα μάθουμε και κανένα tip για το Παρίσι αλλά που τέτοια τύχη. Μόνο προσπάθειες για την υποτίμηση του Λονδίνου.
E όχι δα, απλά απαντήσαμε στην εξίσωση κατρουλίλας και νεότητας.

Αλλά καλά κάνεις και μας επαναφέρεις στην τάξη.

Λοιπόν, ένα ενδιαφέρον και εντελώς under the radar (pun intended) αξιοθέατο που δε βλέπω να αναφέρεται (δικαιολογημένα, δεν είναι πρώτης γραμμής σε τέτοια πόλη) είναι το Musée des Égouts de Paris, δηλαδή το μουσειο των υπονόμων της πόλης. Έχω να πάω πάρα πολλά χρόνια, αλλά ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον απ' ό,τι θα περίμενε κανείς και το εισιτήριο τότε έκανε το σημερινό αντίστοιχο των 2.5€. Για μένα που το έχω με τις υπόγειες πόλεις (κορυφή η Κωνσταντινούπολη σε αυτά, πάτος το Λονδίνο με το dungeons που κοστίζει και μια περιουσία in true English style) , είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Κάνεις μεγάλες αποστάσεις υπογείως με spooky τούνελ με πολύ ωραίες φωτογραφικές δυνατότητες, είναι εξαιρετικοί οι ξεναγοί (τότε μόνο στα Γαλλικά, δεν ξέρω πώς είναι σήμερα), έχει ενδιαφέρον η όλη ιστορία του αποχετευτικού συστήματος από το 1300κάτι, οι ρωμαϊκές καταβολές του, προφανώς όσοι έχουν διαβάσει τους Άθλιους έχουν ένα κίνητρο παραπάνω (κι εγώ έτσι το έμαθα) , μαθαίνεις πολλά για τις συνθήκες εργασίας της εποχής, το ρόλο του "υπόγειου" συνδικάτου στην Επανάσταση του 1789 και σε συγκεκριμένες ημερομηνίες μπορούσες (μπορείς; ) να περπατήσεις τη μισή ιστορική πόλη, κάποτε γινόταν κι ένα είδος μαραθωνίου. Όχι, δε μυρίζει καθόλου, η θερμοκρασία ήταν μια χαρά (καλύτερη από το έδαφος χειμωνιάτικα που πήγαμε εμείς), έχει ενδιαφέρον ότι τα τουρ γίνονται εδώ και πάνω από έναν αιώνα, μηχανικά έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον η προ Χαουσμαν εποχή (κατόρθωμα της εποχής) και σας εγγυώμαι ότι μυρίζει καλύτερα από τα επίγεια περιττώματα των Λονδρέζων.

ΥΓ: Διαβάζω ότι υφίστανται ακόμη τα τουρ, με είσοδο 4,2 €, ήταν κλειστό για καιρό ώστε να καταστούν κατάλληλες οι επισκέψεις και για άτομα με κινητικές δυσκολίες
Musée des égouts de Paris - Paris tourist office
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.397
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom