Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Η γαλλική κουζίνα μπορεί να διαφέρει τόσο πολύ από περιοχή σε περιοχή που νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε άλλη χώρα. Τεράστια ποικιλία που πιστεύω ότι κι ο πιο δύσκολος θα βρει κάτι να φάει.

Στην Αγγλία γνωρίζουν ότι υπάρχουν και λαχανικά ή πιάνουν την πατάτα για λαχανικο;
Ούτε η Γαλλία είναι ο παράδεισος των βετζετέριαν πάντως. Άσε και μου θυμίζεις άλλα ...ενδιαφέροντα που δοκίμασα στο Παρίσι όπως το φουα γκρά.

Παρεμπιπτόντως στο Λονδίνο σε κάθε ντέλικατέσεν θα βρεις πολύ ωραίες σούπες με λαχανικά.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Το Παρίσι είναι ένα και μοναδικό. Να βάζατε σύγκριση με τη Νέα Υόρκη ή με το Σίδνεϊ, να πω πως υπάρχει ένα δίλημμα
Για το Σίδνεϊ δεν γνωρίζω δεν έχω πάει, αλλά είναι βλασφημία να συγκρίνουμε το Παρίσι με την Νέα Υόρκη.
Ασυζητητί Νέα Υόρκη.
Η Νέα Υόρκη θεωρώ μπορεί να συγκριθεί με κανένα Τόκυο (δεν έχω πάει Τόκυο μόνο από ότι έχω ακούσει)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για το Σίδνεϊ δεν γνωρίζω δεν έχω πάει, αλλά είναι βλασφημία να συγκρίνουμε το Παρίσι με την Νέα Υόρκη.
Ασυζητητί Νέα Υόρκη.
Η Νέα Υόρκη θεωρώ μπορεί να συγκριθεί με κανένα Τόκυο (δεν έχω πάει Τόκυο μόνο από ότι έχω ακούσει)
Άλλη μια φορά επιβεβαιώνω ότι όλα είναι υποκειμενικά και θέμα προσωπικού γούστου. Εμένα, για παράδειγμα, ούτε η Νέα Υόρκη μου μίλησε.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Λονδινο , Λονδινο Λονδινο και παλι Λονδινο! Τρεις φορες στο ενα δυο φορες στο αλλο! Λονδινο σκοπευω να παω καμμια 20αρια φορες ακομα το λιγοτερο! Παρισι μπορει να ξαναπαω αλλες 1-2 επειδη κολλητος μου φιλος παιδιοθεν, μενει εκει αλλιως δεν εχω και καμμια καουρα ή ισως και απο περιεργεια θα ξαναπηγαινα να δω τι εκανα λαθος και δεν μου αρεσε! Ενταξει το Παρισι εχει φοβερη αρχιτεκτονικη,πολυ καλη ρυμοτομια, εκθεσεις τεχνης και αλλα παρομοια πολιτιστικα δρωμενα και ο Λουβρος απο μονος του μπορει να κερδιζει ολα τα αξιοθεατα του Λονδινου! Αλλά και το Λονδινο εχει σπουδαια μουσεια, gallery, συναυλιες και αλλα πολιτιστικα δρωμενα ! Αλλα πρωτον δεν ειμαι και κανενας μουσειοφιλος και δευτερον αυτα που εχω σαν κριτηρια οταν επισκεπτομαι μια πολη ειναι αν περναω καλα και αν μπορουσα να ζησω σε αυτη την πολη! Και αυτο για μενα δεν συναρταται τοσο με τα μουσεια και τα αλλα προαναφερθεντα οσο με τους ανθρωπους, με τις γυναικες, με τα vibes της πολης, με το φαγητο, την νυχτερινη διασκεδαση και γενικοτερα την αισθηση που σε αφηνει! Στις γυναικες χωρις πολλα λογια κερδιζει το Παρισι, πιο ομορφες πιο συζητησιμες και γουσταρουν το ραντεβου! Οι Αγγλιδες πραγματικα αναλφαβητες ερωτικα! Νομιζα οτι ειναι μονο αυτες που ερχονται στο Φαληρακι ετσι, δεν ειναι τελικα μονο αυτες! Τωρα μπορει η γαλλικη κουζινα να θεωρειται καλυτερη αλλα στο Λονδινο τρως καλυτερα (σε χαμηλες και μεσες τιμες ισως και σε υψηλοτερες αλλα για το τριτο δεν εχω αποψη για το Παρισι) ακομα και σε street market αλλα και σε εθνικ εστιατορια! Στο Παρισι δεν εφαγα καλα, αν και ημουν low budget μιας και ημουν φοιτητης οποτε υποθετω φταιει κι αυτο αλλα και παλι, μειον ειναι αν μια πολη δεν εχει γευστικο φαγητο φθηνα! Σημειωτεον δεν ειμαι ιδιαιτερα γνωστης διεθνων κουζινων αλλα εχω εξαιρετικα ευαισθητο ουρανισκο απ' οτι μου λενε! Απο μικρος καταλαβαινα οταν αλλαζε η μανα μου κρεοπωλη ή κατι στην συνταγη! Επισης σε καβγαδες με τον πατερα μου για το αν το φαγητο ηταν καλο ή φρεσκο στο εστιατοριο που φαγαμε δικαιωνομουν εγω τις περισσοτερες φορες κατοπιν τηλεφωνηματος του πατερα μου στον κολλητο του που ηταν ο προμηθευτης τους και ηξερε τι ειχαν παρει! Τωρα οσον αφορα την νυχτερινη ζωη, υστερουν και οι δυο απο την Αθηνα αλλα το Λονδινο υπερτερει απο το Παρισι! Βεβαια λογω καποιων ιδιαιτερων συνθηκων δεν επισκεφτηκα επισταμενως την νυχτερινη ζωη τους, πραγμα παραξενο για μενα! Τωρα οσον αφορα τους λαους και τα vibes της πολης, εχουμε και λεμε: Τι υπεροχα σνομπ, πολιτικοποιημενοι, ζωηροι και αλλα κουλα που εχω ακουσει κατα καιρους για τους Γαλλους και δεν τα καταλαβαινω! Μετα απο γνωριμια μαζι τους και στο Παρισι και στη Ροδο αλλα και στον Πειραια, μιας και ασχολουμαι με τον τουρισμο, αγενεις, μιζεροι, απαιτητικοι χωρις λογο και ουσια και απιστευτα τσιγκουνηδες! Υπερχρησιμοποιουν τη λεξη bon vibant επειδη μαλλον ειναι ειδος προς εξαφανιση και τους κανει εντυπωση! Κατι σαν τους Ελληνες και τους Αλβανους και το κολλημα τους με τη λεξη μπεσα! Μαλλον οι λαοι βγαζουν λεξεις για χαρακτηριστικα που σπανια συναντωνται σε υπηκοους τους! :) Επισης εμενα στο σπιτι του φιλου μου ο οποιος εμενε σε ενα συγκροτημα διαμερισματων και απο το παραθυρο του μπορουσα να δω καμμια τριανταρια παραθυρα! Ολοι χωρις εξαιρεση μαγειρευαν και ετρωγαν την ιδια ωρα χωρις υπερβολη! Ακομα και τα φωτα για να κοιμηθουν την ιδια ωρα τα εκλειναν, αυτο ειχε λιγες εξαιρεσεις! Απιστευτο το ποσο ρομποτ ειναι και μετα λεμε για τους βορειοευρωπαιους! Για να μην μιλησω για την αρνηση τους να βοηθησουν στον δρομο αν δεν μιλας Γαλλικα! Εξαιρετικα αποστειρωμενο το Παρισι και φαινεται αυτο και στους ανθρωπους του αλλλα και στα μαγαζια του (και τα γκαρσονια αγενεστατα και αγελαστα, επισης )! Οι Λονδρεζοι χαμογελαστοι ολη μερα, και το βραδυ μεθυσμενοι να κατουρανε οπου βρουν σαν το Φαληρακι, εγω νομιζα οτι ειναι ετσι μονο στις διακοπες τους, ευτυχως δεν ειναι ετσι! :) ΟΚ, καταπιεσμενος λαος και η ευγενεια τους υποκριτικη τις περισσοτερες φορες δεν λεω αλλα δεν πρηζουν μπαλες! Επισης τις νυχτες κολλητοι μεταξυ τους παιζουν μπουνιες και το πρωι ειναι μια χαρα, απιστευτο! Λαος που ξεδινει σε barfights τρεφει την εκτιμηση μου αν και δεν ειμαι υπερ της βιας αλλα δεν πειραζει ετσι γιατι ειμαι biased υπερ των Εγγλεζων! Οκ, δεν ειναι ολοι ετσι (Γαλλοι και Αγγλοι, προς αποφυγη καθε παρεξηγησης γενικευω απλα) προφανως και υπερβαλλω! Τωρα οσον αφορα την πολιτικοποιηση και την δημοκρατια τους με καλυψε πληρως ο interted με τα ποστ του! Να προσθεσω επισης οτι ο ακομα και ο γελοιος καποιες φορες Boris Johnson ειναι προτιμοτερος, πιο συμπαθης και ισως πιο δημοκρατης απο τον Μακρον, καλα για Σαρκοζι και Λεπεν δεν το συζητω!
Υ.Γ.: Σορρυ αν σας κουρασα! 'Η μαλλον οχι τωρα που το ξανασκεφτομαι, ας μην το διαβαζατε! :)
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν και δεν θεωρώ πως η ψήφος μου είναι σωστή εφόσον δεν έχω πάει ποτέ στο Παρίσι θα πω 2-3 λόγια.

Στο Λονδίνο βρέθηκα το 2016 σαν πρώτο ταξίδι εκτός Ελλάδας. Μου έχει μείνει ως τώρα σαν την ποιο όμορφη πόλη από αυτές που έχουμε πάει. Γενικά τότε με είχαν εντυπωσιάσει όλα. Οι δρόμοι, η οργάνωση και άλλα δεκάδες πράγματα.

Να μην ξεχάσω να αναφέρω πως τρελαίνομαι για την μελαγχολία του καιρού και την βροχή.

Ξέρω δεν είναι πειστικά αυτά που γράφω αλλά πρέπει να δικαιολογήσω την ψήφο μου.
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Το μοναδικό site/forum/portal κτλ κτλ στον κόσμο που ο κόσμος θεωρεί το Λονδίνο ανώτερο (αν είναι ποτέ δυνατόν) από το Παρίσι. Λες και έχετε τίποτα τραπεζικά γραφεία σε κανένα δρόμο του Λονδίνου και της Νέας Υόρκης.
Ελπίζω κάποια στιγμή να τελειώνουμε με την καραμέλα του Λονδίνου και του Νέου αμερικανικού Λονδίνου.
Πολύ καλές πόλεις.. για μπίζνες (που λένε και στο χωριό μου). Η σύγκριση με το δώρο της ανθρωπότητας στην ίδια την ανθρωπότητα (βλέπε Παρίσι) θα είναι για πάντα άκαιρη, άκυρη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στο Λονδίνο έζησα 2 χρόνια, το Παρίσι το έχω επισκεφθεί μόνο για μια εβδομάδα. Εννοείται ψήφισα Λονδίνο γιατί με δένει μια καθαρά βιωματική σχέση που δεν την έχω φυσικά με το Παρίσι. Κάθε φορά που επισκέπτομαι το Λονδίνο νοιώθω ωραία. Και ο κόσμος είναι πιο cool κ νομίζω πως το στοιχείο της πολυπολιτισμικότητας είναι πιο γόνιμα ενσωματωμένο στη ζωή της πόλης. Το Παρίσι θα ήθελα να το ξαναεπισκεφθω, όμως αυτή την 1 φορά που πήγα δεν ένιωσα ότι θα μπορούσα να ζήσω εκεί μόνιμα
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ααααα δεν μιλησα για πολυπολιτισμικοτητα γιαα να ειναι πιο ντερμπι! Τι να πουμε για το που θα ηθελες να ζεις αν εισαι μαυρος ή Αραβας; Η απαντηση προφανης αν δεν εισαι μαζοχας! Να μιλησουμε για ανθρωπινα δικαιωματα και ρατσισμο, για το που εχει περισοοτερες πιθανοτητες για καλυτερη ζωη ενας ομοφυλοφιλος; Δεν τιθεται θεμα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ααααα δεν μιλησα για πολυπολιτισμικοτητα γιαα να ειναι πιο ντερμπι! Τι να πουμε για το που θα ηθελες να ζεις αν εισαι μαυρος ή Αραβας; Η απαντηση προφανης αν δεν εισαι μαζοχας! Να μιλησουμε για ανθρωπινα δικαιωματα και ρατσισμο, για το που εχει περισοοτερες πιθανοτητες για καλυτερη ζωη ενας ομοφυλοφιλος; Δεν τιθεται θεμα!
Μιλάμε για δυο πόλεις όπου 37% των κατοίκων της μιας και 20% των κατοίκων της άλλης έχουν γεννηθεί σε τρίτη χώρα. Η απάντηση, προφανώς, είναι και στις δυο, περισσότερο από όλη την άλλη Ευρώπη.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Το Παρισι ειναι γεματο απο γκετο με μαυρους και Αραβες! Να θυμισω την εξεγερση το 2005 αν θυμαμαι καλα! Τιγκα στους μαυρους που πουλανε παρανομα την πραματεια τους εξω απο Αιφελ και αλλες περιοχες και πισω τους οι μπατσοι να τους κυνηγανε! Στο Λονδινο θυμαμαι πολυ περισσοτερους μαυρους με κοστουμια να δουλευουν στην Οξφορντ Στριτ στο Σιτι και σε αλλες περιοχες να κανουν δουλειες 'λευκων'! Στο Παρισι σε μικροτερο βαθμο ενταξει το Παρισι εχει και περισσοτεροους λαθραιους μιας και στο Λονδινο η προσβαση ειναι δυσκολοτερη αλλα και παλι η διαφορα στον σεβασμο των ανθρωπινων δικαιωματων ειναι μεγαλη! Πολυ πιο παρατημενοι στην μοιρα τους οι γεννημενοι σε τριτες χωρες Γαλλοι απο οτι οι Εγγλεζοι! Μαζικοτατα πογκρομ σε τσιγγανους οπως εκανε ο Σαρκοζι και νομους παλαβους οπως αυτος του Μακρον που θα πεταει εξω απο εργατικες κατοικιες ολοκληρες οικογενειες αν ενα μελος παραβαινει τον νομο (οπως π.χ. να πουλαει ναρκωτικα) στην Λονδρεζικη πραγματικοτητα δεν χωρανε ουτε σαν σεναρια επιστημονικης φαντασιας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom