Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ελάτε στην Αγγλία, πολιτισμός και (χικ) κουλτούρα:
https://www.presstv.com/DetailFr/2019/05/16/596098/UK-drunk-nation-global-study

Ξέρω και κάποιον που πήγε και δεν πάτησε ξερατά. Είναι πρωταθλητής παρκούρ βέβαια ο άνθρωπος, για τους υπόλοιπους καλή επιτυχία...
View attachment 282981 View attachment 282982

Kλαίω...
Καλο. :haha: Ζωντανό ντοκιμαντερ καθως βλεπεις τα βαθη της ανθρωπινης υπαρξης και η παρουσιαση δείχνει το καλυτερο στοιχειο των Αγγλων σε σχεση με τους Γαλλους, τον αυτοσαρκασμο.
Καλη ιδεα και να μην βγεις το βραδυ αλλα να περασεις την μερα στο Χάιντ Παρκ οπου κινείσαι με άνεση στο λιβαδι μέσα στην πολη.Το χειροτερο που μπορεις να παθεις ειναι να παρεις καμια μυρωδια μπαφου, και να δεις τι ποιοτητα εχουν στο Λονδινο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.260
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πόντο στους Άγγλους για τον αυτοσαρκασμο τους δινω κι εγώ, αλλα τον επιδεικνύουν τις λιγες ωρες που δε βρωμανε αλκοολα. Ποντοντους δινω και για τα ΜΜΕ τους, φανταστικά πολλά από αυτά. Αλλά δε σώζεται το Λονδίνο από αυτά σε σύγκριση με το Παρίσι. Εμένα τουλάχιστον δε με προκαλεί να πάω και να ξαναπάω, όπως το Βερολίνο ή το Παρίσι, πώς να το κάνουμε. Και για "Μια κι εξω" πόλη υστερεί κατά πολύ σε αξιοθέατα από τη Ρώμη πχ. Νομίζω πολλοί το συμπαθούν λόγω γλώσσας, το νιώθουν πιο οικείο.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Το Λονδινο δεν ειναι μια και εξω. Θελει χρονο για να το εκτιμησεις.

Αλλα το Παρισι ειναι μια και φαρμακερη για πολλους που ξερω.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Yorgos δεν μπορώ να καταλάβω τι σου αρέσει τόσο πολύ από το Βερολίνο. Εντάξει για μία φορά καλό είναι, έχει ιστορία και μερικά σύγχρονα κτήρια (π.χ. πύργος τηλεόρασης) έχει και ωραίο κοινοβούλιο (με δωρεάν είσοδο μέσα και στον θόλο, πάλι καλά δεν πάνε να βγάλουν από την μύγα ξίγκι οι Γερμανοί). Αλλά εκτός από αυτά δεν έχει κάτι τόσο τρομερό. Για την Ρώμη θα συμφωνήσω, είναι πολύ ωραία πόλη, όσες φορές και να πάω θα θέλω να ξανά πάω. Και έχω πάει 2 φορές Βερολίνο, με έχουν γυρίσει και Γερμανοί συνάδελφοι που μένουν εκεί. Τίποτα δεν με εντυπωσίασε τόσο πολύ ώστε να θέλω να ξανά πάω.

Θέλω να πω έχεις γυρίσει τον όλο τον κόσμο και σου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση? (off topic η ερώτηση) απλή περιέργεια.
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Αχ Βερολίνο.. υπέροχος τρόπος ζωής, πολυπολιτισμικό, αίσθημα ασφάλειας και ελευθερίας, άνετος και καθόλου στημένος κόσμος, η πόλη που είδα λιγότερους αστυνομικούς από οπουδήποτε αλλού στον κόσμο.
Η ιστορία που ζούμε εμείς και όχι 2 κ 3 χιλιάδες πριν (βλέπε Ρώμη) έχει γραφτεί στη Wilhelmstraße.
Αλλά το Παρίσι θα είναι πάντα το Παρίσι... ❤
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.260
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos δεν μπορώ να καταλάβω τι σου αρέσει τόσο πολύ από το Βερολίνο. Εντάξει για μία φορά καλό είναι, έχει ιστορία και μερικά σύγχρονα κτήρια (π.χ. πύργος τηλεόρασης) έχει και ωραίο κοινοβούλιο (με δωρεάν είσοδο μέσα και στον θόλο, πάλι καλά δεν πάνε να βγάλουν από την μύγα ξίγκι οι Γερμανοί). Αλλά εκτός από αυτά δεν έχει κάτι τόσο τρομερό. Για την Ρώμη θα συμφωνήσω, είναι πολύ ωραία πόλη, όσες φορές και να πάω θα θέλω να ξανά πάω. Και έχω πάει 2 φορές Βερολίνο, με έχουν γυρίσει και Γερμανοί συνάδελφοι που μένουν εκεί. Τίποτα δεν με εντυπωσίασε τόσο πολύ ώστε να θέλω να ξανά πάω.

Θέλω να πω έχεις γυρίσει τον όλο τον κόσμο και σου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση? (off topic η ερώτηση) απλή περιέργεια.
Τα καλύτερα μουσειακού έχω δει ποτέ, φανταστική και απτή σύγχρονη ιστορία, τρομερό φαγητό, το καλύτερο value for money στην Ευρώπη, απίστευτη πολιτιστική ζωή, εντελώς διαφορετικό κάθε εποχή του χρόνου , γήινο, όχι υπερτουρισμος, τόσο εύκολο να γνωρίσεις κόσμο. Ή πρωτεύουσα της Ευρώπης, τα άλλα είναι για χιπστερ και fashion victims για μένα.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Ε πείτε το βρε παιδιά έτσι, να καταλαβαίνουμε κι εμείς. Για όποιον η επιτομή της ομορφιάς είναι η Μπάρμπι και κάθε λογής άκαμπτη και βουβή "κούκλα", δεν είναι καθόλου παράξενο που προτιμά το Λονδίνο έναντι του Παρισιού.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το Παρίσι είναι πολύ ωραίο για αυτούς που είναι 65+ ή για αυτούς που νιώθουν 65+.
Το Λονδίνο είναι πολύ ωραίο για πιο νέους ή για αυτούς που νιώθουν πιο νέοι.
Πρέπει να βράζει το αίμα σου για να χαρείς το Λονδίνο!!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Θα ήταν το Παρίσι όντως η κορυφαία πόλη σε όλα, ΑΝ δεν ξεκινούσε την δεκαετία του 60 στο Λονδίνο μια ιστορία που θα σημάδευε πολύ κόσμο στον πλανήτη.
ελάχιστο δείγμα παρακάτω, ακολούθησαν πολλά άλλα από πολλούς ισάξια, ποιος μπορεί να μιλήσει για ''πολιτισμό'' τα τελευταία 50 χρόνια?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Το Παρίσι το βρίσκω απλώς πιο μεγαλοπρεπές.Το Λονδίνο είναι τα πάντα.Πιο προσιτό,με κατοίκους λιγότερο ξινούς και αγενείς από τους Παριζιάνους, συμπαθητικό, ενδιαφέρον.Έχει ένα σωρό μουσεία τεράστια και ενδιαφέροντα δωρεάν, τόσα μάλιστα που δύσκολα βρίσκεις σε άλλες πρωτεύουσες.
Η Οξφορντ σαν δρόμος όντως δεν μου λέει κάτι γιατί έχει τις συνηθισμένες αλυσίδες που βρίσκεις παντού στον κόσμο.Αγαπώ όμως τις αγορές του Λονδίνου όπως Greenwich, Brick Lane, Spitafields, Covent Garden, Portobello, κλπ...
Το Λονδίνο όσες φορές και να πάω δεν το χορταίνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom