Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Δεν γνωρίζω τις εμπειρίες που έχει ο καθένας μας από την επαφή με Άγγλους ή Γάλλους,πάντως και εγώ που ασχολούμαι με τον τουρισμό,μπορώ να πω ότι οι Γάλλοι είναι αγενέστατοι, τσιγκούνηδες,θεωρούν τα πάντα δεδομένα και πιστεύουν (ως επί το πλείστων) ότι έχουν πάντα δίκιο. Επίσης, φτάνουν - ίσως μερικοί ξεπερνούν κιόλας- τους νεαρούς Άγγλους σε .. έλλειψη καθαριότητας(ας τους χαρακτηρίσω επειικώς..ακατάστατους..)Παρά τα μειονεκτήματα τους οι Άγγλοι είναι σε γενικές γραμμές περισσότερο επικοινωνιακοί και άμεσοι. Επίσης, μπορώ να πω ότι στο Παρίσι είδα περισσότερα σκουπίδια στους μη κεντρικούς δρόμους απ'ότι στο Λονδίνο. :rolleyes-80:.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Έπρεπε εδώ και καιρό να μπει αυτό το war, το έχω ξαναγράψει, γιατί μοιάζουν σε πολλά αυτές οι 2 πόλεις όπως το κλίμα, ότι και οι 2 είναι μεγάλες μητροπόλεις με παράλληλες ιστορίες κλ
Έτυχε να ζήσω για λίγο με την οικογένεια μου στο Παρίσι οπότε έχω και μια ας το πούμε αδυναμία αλλά θα προσπαθήσω να είμαι όσο γίνεται αντικειμενικός..

Όσον αφορά την εικόνα απλά περπατώντας σιωπηλά στις 2 πόλεις το Παρίσι κερδίζει κατα κράτος, λόγω ρυμοτομίας, τα κτίρια (στο κέντρο πάντα) με τους αυστηρούς πολεοδομικούς κανόνες είναι ίδια πλην εξαιρέσεων (λέγε πύργο του μον Παρνας), τα μεγάλα βουλεβάρδα με κορυφαίο της Σανζ Ελιζε, τα επιβλητικά κτίρια εποχής το ποτάμι με τις επιβλητικές γέφυρες και τα μπατώ μους απ όπου απολαμβάνεις πολλά απο αυτά τα αξιοθέατα, με τα τα νησάκια του..κλ Στο Λονδίνο δεν ένοιωσα αυτή την εικόνα, ωραίο μεν αλλά όχι Παρίσι..

Αν πάμε στα μουσεία που και οι 2 έχουν πάρα πολλά και θες πάρα πολύ χρόνο για να τα δεις θα έλεγε κανείς ισοπαλία απλά το Παρίσι έχει το Λούβρο που ακόμα και μια πτέρυγα κάποιου ορόφου απαξιεί να συγκριθεί με το Βρεταννικό..
Στις συγκοινωνίες θεωρώ ότι υπάρχει ισοπαλία μιας και οι 2 έχουν μετρό και προαστιακό..
Στα πάρκα θα δώσω ένα μικρό προβάδισμα στο Λονδίνο γιατί τα έχει κάπως πιο κεντρικά (Χάιντ, Σεν Τζέιμς, Γκρίν) ενω στο Παρίσι, που είναι πολύ μεγαλύτερα σε έκταση, είναι στον περιφερειακό (Βουλώνη, Βενσέν, Σαιν Κλου) μόνο οι κήποι του Λουξεμβούργου και κάποια άλλα μικρά είναι κέντρο..

Για κουζίνα εντάξει μη βλασφημούμε κιόλας αγγλική κουζίνα δεν υπάρχει (που πάτε ρε φις εν τσιπς).. Θα φας καλά πιστεύω και στις 2 πόλεις εννοείται και στο Λονδίνο οτιδήποτε αλλά ξένη κουζίνα.. (θυμήθηκα τώρα κάπου στην εξοχή , Γιορκσαιρ νομίζω, πρωινό φέρανε κάτι που έμοιαζε λουκάνικο με αίμα χοιρινού ..α να χαθείτε..:D) .. Στο ποτό κλίνω πάλι προς Παρίσι λόγω κρασιού παρά Λονδίνο και μπύρα αλλά περί ορέξεως..

Νυχτερινή ζωή εκεί κερδίζει το Λονδίνο θεωρώ γιατί η περιοχή με τα θέατρα γενικά είναι πιο ζωντανή και δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στο Παρίσι πλην Καρτιέ Λατέν και κανα 2 άλλα σημεία.. Δηλαδή στο Παρίσι είναι πιο απλωμένα όλα αυτά.. Αυτό ίσως έχει την εξήγησή του ότι η αγγλική γλώσσα είναι η πλέον διαδεδομένη και κυρίως οι νέοι από όλο τον κόσμο νοιώθουν πιο οικεία..

Θα έλεγα ότι το Παρίσι γενικά αποπνέει έναν ρομαντισμό, μια κουλτούρα που αναδύεται απο το ζύμωμα των φιλοσοφιών απο την εποχή του διαφωτισμού (Siècle des lumières) και η πόλη που ξαναέφερε τη δημοκρατία στη σκέψη των ανθρώπων και την έκανε σιγά σιγά πραγματικότητα.. το Λονδίνο από την άλλη πιο ζωντανό, με έναν οικονομικό δυναμισμό (αλλά brexit προ των πυλών) απομεινάρι της πάλαι ποτε κραταιάς αυτοκρατορίας ... Και στις 2 πόλεις πάντως και ένα μήνα να καθίσεις πιστεύω δεν θα βαρεθείς...

ΥΓ 1.Ο Πύργος του Άιφελ άσχετα από το πόσο όμορφο ή άσχημο το θεωρεί κανείς είναι το πλέον αναγνωρίσιμο αξιοθέατο σε όλο τον κόσμο.. Σκεφθείτε ότι έγινε στο τέλος του 19ου αιώνα και ήταν για πολλά χρόνια το πιο ψηλό κτίριο στον κόσμο και έγινε και σε χρόνο ρεκόρ για τότε..

2. Επιτέλους οι μπάμιες ανακυρήχθηκαν μη βρώσιμο φαγητό :)..
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Για το Παρισι,ποτε δεν καταλαβα πχ γιατι ή πως η τωρινή Μονμαρτη τουλαχιστον, θεωρειται κατι το ξεχωριστο ή και ομορφο...Ο πυργος του αιφελ απο μακρια ή το βραδυ ειναι εντυπωσιακος αλλα απο κοντα χανει πολυ.
Εμενα η αισθηση γενικως που μου αφησαν οι Γαλλοι,στο παρισι τουλαχιστον, ειναι οτι το μαρκετινγκ τους ειναι πολυ καλο και υπαρχει βαση στο φρου φρου και αρωματα...
Το Λονδινοαπο την αλλη μου εδωσε την αισθηση του πιο αληθινου, του πραγματικου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν γνωρίζω τις εμπειρίες που έχει ο καθένας μας από την επαφή με Άγγλους ή Γάλλους,πάντως και εγώ που ασχολούμαι με τον τουρισμό,μπορώ να πω ότι οι Γάλλοι είναι αγενέστατοι, τσιγκούνηδες,θεωρούν τα πάντα δεδομένα και πιστεύουν (ως επί το πλείστων) ότι έχουν πάντα δίκιο. Επίσης, φτάνουν - ίσως μερικοί ξεπερνούν κιόλας- τους νεαρούς Άγγλους σε .. έλλειψη καθαριότητας(ας τους χαρακτηρίσω επειικώς..ακατάστατους..)Παρά τα μειονεκτήματα τους οι Άγγλοι είναι σε γενικές γραμμές περισσότερο επικοινωνιακοί και άμεσοι. Επίσης, μπορώ να πω ότι στο Παρίσι είδα περισσότερα σκουπίδια στους μη κεντρικούς δρόμους απ'ότι στο Λονδίνο. :rolleyes-80:.
Δεν είναι τσιγκούνηδες οι άνθρωποι οι μισθοί και οι συντάξεις έχουν πέσει στα τάρταρα, κυρίως στο δημόσιο, ειδικά οι νέες συντάξεις είναι χαμηλότερες και από της Ελλάδας. Τον πήραν τον Μακρόν και δεν μπορούν να τον χωνέψουν.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έχεις κάποιο στοιχείο γι αυτό; Τα στοιχεία που βρίσκω άλλα λένε:
https://rainbow-europe.org/country-ranking
Μου εχει μείνει προσωπικα εντονα η εικόνα των διαδηλώσεων που είχαν γίνει το 2013 στο Παρισι ενάντια στη θεσμοθέτηση του γάμου μεταξυ ατόμων του ίδιου φυλου. Κατι που ευτυχως δεν ειδαμε σε αλλες χωρες. Επίσης το όλο gay scene στο Λονδίνο είναι σαφέστερα πιο ζωντανό. Και μια ανάλυση του ευρωβαρομετρου με επιμέρους δείκτες που μάλλον δείχνει το ΗΒ πιο ψηλά από τη Γαλλία
https://ec.europa.eu/commfrontoffic...843dbd9d9-F327F5E1-D593-4398-5003626CB480AB07
Σε κάθε πάντως περίπτωση ας μην ξεχναμε οτι η σύγκριση είναι μεταξύ των 2 πρωτευουσων κ όχι των χωρών
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπορώ να βρω πολλούς λόγους για να δικαιολογήσω οποιαδήποτε απάντηση σε αυτά τα travel wars. Και στις δύο πόλεις υπάρχουν πράγματα που μου αρέσουν, αλλά η ψήφος μου δε μπορεί να πάει με κριτήρια που μπαίνουν σε μια ζυγαριά.

Το μέρος που νιώθω καλύτερα, που νιώθω μεγαλύτερη έλξη, που έχω πιο έντονα συναισθήματα όταν επισκέπτομαι, και που μου διεγείρει τις αισθήσεις, είναι το Παρίσι.

Η ψήφος μου μετράει διπλή εμένα; για να με ενημερώσει κάποιος παρακαλώ. :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μεγάλο ντέρμπι. Πώς και δεν το είχε σκεφτεί κανείς τόσα χρόνια;
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Αν πουμε ομως Μπαρτσελονα Λιβερπουλ που ειναι και προσφατο ή αν πουμε παρι σεν ζερμεν τοττεναμ καλυτερα;:clap::haha:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Το Λονδίνο κερδίζει στο ποδόσφαιρο μιας και έχει πολλές ομάδες στη PL εκ των οποιων 3 ανήκουν στο big..Ενω στο Παρίσι μια ομάδα μόνο στο Σαπιονά... Εντάξει είναι μια παρηγοριά και αυτό..


Η ψήφος μου μετράει διπλή εμένα; για να με ενημερώσει κάποιος παρακαλώ. :D
Μην το ρωτάς καθόλου ... Στο λέω σίγουρα διότι έχω διατελέσει πρόεδρος σε επιτροπη παλαιόθεν, ότι μετράει διπλή η ψήφος του προέδρου, του αρχηγού, του αφεντικού κλ Μερικές φορές δε και παραπάνω τόσο όσο πρέπει για να κερδίσεις.. :)
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Δεν είναι τσιγκούνηδες οι άνθρωποι οι μισθοί και οι συντάξεις έχουν πέσει στα τάρταρα, κυρίως στο δημόσιο, ειδικά οι νέες συντάξεις είναι χαμηλότερες και από της Ελλάδας. Τον πήραν τον Μακρόν και δεν μπορούν να τον χωνέψουν.
Σίγουρα η οικονομική κατάσταση παίζει ρόλο στο πόσο θα ξοδέψει ο κάθε τουρίστας, όμως οι Άγγλοι παρ'όλη την πολιτική και οικονομική αστάθεια λόγω Brexit δεν διστάζουν να δώσουν το φιλοδώρημα τους και να ξοδέψουν και κάτι παραπάνω στις διακοπές τους. Αυτό δεν το έκαναν ανέκαθεν οι Γάλλοι και πιστεύω ότι είναι θέμα κουλτούρας.Βασικό παράδειγμα είμαστε εμείς οι ίδιοι οι Έλληνες. Παρά την κρίση ο Έλληνας ξοδεύει στο φαγητό του ή δίνει κάποιο φιλοδώρημα στις διακοπές του ( δεν λέω ότι αυτό είναι απόλυτο,υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά )
Για να μείνουμε στο θέμα μας να προσθέσω πως εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα scones απ'τα macarons ,προτιμώ να τρωω english breakfast και Sunday roast στις pub παρά την πιο εξεζητημένη Γαλλικη κουζίνα ( συμφωνώ με τον συμφορουμίτη..η δοκιμή του φουά γκρά ήταν μια εμπειρία που σίγουρα δεν θα ήθελα να επαναλάβω):oops:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom