Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.788
Ναι ...βάζουμε πανοπλίες, ακονίζουμε τα μαχαίρια, απλώνουμε το τραπεζομάνδηλο ε συγνώμη συντηρούμε τις ασπίδες και αρχίζουμε τις πολεμικές ιαχές...
Προσέχουμε όμως μην σκίσουμε το καλσόν. :)
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Ζούμε στην Ελλάδα, την τρίτη ελαιοπαραγωγό χώρα στον κόσμο και κάποιοι θέλουν να μας πείσουν πως δεν έχουν φάει ποτέ φαγητό μαγειρεμένο στο τηγάνι με ελαιόλαδο. Υπάρχει Έλληνας που δεν έχει φάει πατάτες τηγανιτές; Μόνο εγώ δεν έχω φάει sushi και fugu?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ζούμε στην Ελλάδα, την τρίτη ελαιοπαραγωγό χώρα στον κόσμο και κάποιοι θέλουν να μας πείσουν πως δεν έχουν φάει ποτέ φαγητό μαγειρεμένο στο τηγάνι με ελαιόλαδο. Υπάρχει Έλληνας που δεν έχει φάει πατάτες τηγανιτές; Μόνο εγώ δεν έχω φάει sushi και fugu?
Δε ζουμς ολοι στην ελλαδα σε αυτο το φορουμ. Ουτε ειπα οτι δεν εχω φαει ΠΟΤΕ τηγανητες πατατες. Εκπλησσομαι που δεν εχεις φαει ΠΟΤΕ σουσι, αν το φας θα εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον η αποψη σου γι αυτο.
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Δε ζουμς ολοι στην ελλαδα σε αυτο το φορουμ. Ουτε ειπα οτι δεν εχω φαει ΠΟΤΕ τηγανητες πατατες. Εκπλησσομαι που δεν εχεις φαει ΠΟΤΕ σουσι, αν το φας θα εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον η αποψη σου γι αυτο.
Αν το φέρει ο δρόμος μου κάποια στιγμή από την Ιαπωνία, σίγουρα θα δοκιμάσω, όταν ταξιδεύω δεν ενδιαφέρομαι μόνο για τα μνημεία αλλά και για τις διατροφικές συνήθειες του τόπου που επισκέπτομαι. Προς το παρόν δεν περιλαμβάνεται στις διατροφικές μου συνήθειες που παραμένουν μεσογειακές.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.101
στις διατροφικές μου συνήθειες που παραμένουν μεσογειακές.
Δεν κάνεις άσχημα.Το οφέλη της μεσογειακής διατροφής έχουν υμνηθεί πολλάκις από γιατρούς και επιστήμονες ανά τον κόσμο...τώρα αν η μεσογειακή διατροφή -και ειδικά η ιταλική κουζίνα για να μείνουμε on topic- είναι και γευστική τι καλύτερο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ειδικά η ιταλική κουζίνα για να μείνουμε on topic- είναι και γευστική τι καλύτερο...
Δεν ειναι απλα γευστικη, ειναι η πιο δημοφιλης γιατι ειναι η καλυτερη συνολικα του πλανητη. Η ισπανικη παραμένει ενα ανεκδοτο.
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Δεν κάνεις άσχημα.Το οφέλη της μεσογειακής διατροφής έχουν υμνηθεί πολλάκις από γιατρούς και επιστήμονες ανά τον κόσμο...τώρα αν η μεσογειακή διατροφή -και ειδικά η ιταλική κουζίνα για να μείνουμε on topic- είναι και γευστική τι καλύτερο...
Και πάντα στο τέλος περιλαμβάνει και ένα καφέ Espresso (ναι αυτόν τον Ιταλικό καφέ)
 
Last edited:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Και ειδικά η κουζίνα της Ρώμης και ο τρόπος μαγειρέματος εκεί ξεπερνούν την υπόλοιπη Ιταλία..αφήνουν μια υπέροχη επίγευση, που ο ουρανίσκος εκτιμά για ώρες.:cool:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
κανένα war για κουζίνες δεν βλέπω ... έχουμε ;;; δεν ξέρω...
πεταω πρωτη το γαντι: banofee ή τριγωνο πανοραματος;:clap:
παντως η ρωμη αν και μικρη καθε φορα ανακαλυπτω κατι καινουριο..εχω ηδη παει 3 φορες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και ειδικά η κουζίνα της Ρώμης και ο τρόπος μαγειρέματος εκεί ξεπερνούν την υπόλοιπη Ιταλία..
Την ηπειρωτικη Ιταλια εννοεις προφανως..μη γινει κανας χαμος..

πεταω πρωτη το γαντι: banofee ή τριγωνο πανοραματος;
Cassata.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.372
Ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι η Ρωμη δεν θα επρεπε να μπαινει σε travel war με οποιαδηποτε αλλη πολη , λογω της ιδιαιτεροτητας που εχει. Ποια ειναι αυτη?
Συγκεντρωνει εναν πολυ μεγαλο αριθμο σημαντικων, περικαλλων, μεγαλης ιστορικης και θρησκευτικης αξιας μνημειων και εργων τεχνης σε λιγα τετραγωνικα
χιλιομετρα. Αυτη την ιδιατεροτητα σε τετοιο βαθμο δεν την εχει καμμια αλλη πολη.
Οποτε η Ρωμη θα επρεπε να τεθει εκτος συναγωνισμου. Οποιαδηποτε συγκριση μαζι της αδικει την ανταγωνιστρια πολη.
Θα μπορουσαν να τεθουν σε συγκρση δευτερευοντα χαρακτηριστικα της οπως η
νυκτερινη ζωη, η κουζινα, τα εστιατορια, τα καφε, η αγορα κ.λ.π
Τοτε η συγκριση θα ηταν δικαιη και θα ειχε νοημα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βασικά για άλλο λόγο η Ρώμη δεν πρέπει να μπαίνει σε travel-war: Επειδή για τους Περισσότερους Έλληνες είναι το πρώτο, και ένα από τα πολύ λίγα μέρη που έχουν ταξιδέψει στο εξωτερικό. Αναγκαστικά, στα μάτια τους, είναι μέτρο σύγκρισης... Από τους 33 που έχουν επιλέξει ως τώρα τη Ρώμη σ' αυτό το travel war, πάω στοίχημα πως οι 20 και βάλε είτε δεν έχουν πάει ποτέ στην άλλη πόλη, είτε η Ρώμη ήταν το πρώτο τους ταξίδι στο Εξωτερικό, αυτό που τους εντυπωσίασε και τους παρακίνησε να κάνουν κι άλλα, ή έστω αυτό που "έψαξαν" περισσότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom