Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86

Samion

Member
Μηνύματα
10.390
Likes
9.318
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα αυτά τα τρώει παντού. Απλά αλλού είναι καλύτερα από τη Ρώμη
Μα ναι και στην Αβανα τρως παγωτο. Τωρα που τρως καλυτερο παγωτο ο κοσμος ξερει..ποια ειναι η καλυτερη κουζινα ο κοσμος ξερει. Περα απο της μαμας μας κ την ιταλικη οποια ταιριαζει στα γουστα του καθενος. Στα δικα σου η (ανυπαρκτη) ισπανικη, αλλου η κινεζικη, αλλου οτι του λεει ο οδηγος του κλπ. Προς το παρον φαε τη μακαρονάδα σου της cucina povera της καλυτερης στον πλανητη κ ονειρεψου ισπανικα μοριομορφωματα.
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Μα ναι και στην Αβανα τρως παγωτο. Τωρα που τρως καλυτερο παγωτο ο κοσμος ξερει..ποια ειναι η καλυτερη κουζινα ο κοσμος ξερει. Περα απο της μαμας μας κ την ιταλικη οποια ταιριαζει στα γουστα του καθενος. Στα δικα σου η (ανυπαρκτη) ισπανικη, αλλου η κινεζικη, αλλου οτι του λεει ο οδηγος του κλπ. Προς το παρον φαε τη μακαρονάδα σου της cucina povera της καλυτερης στον πλανητη κ ονειρεψου ισπανικα μοριομορφωματα.
Η Ιταλική κουζίνα, κατέχει την πρώτη θέση στη λίστα, όχι τόσο για την πίτσα της, με την οποία έχουν τραφεί και ακόμη τρέφονται ολόκληρες γενιές, αλλά κυρίως για την απλότητα των υλικών και των γεύσεών της. Μπορούν όλοι εύκολα να αναπαράγουν σπίτι τους ένα ιταλικό πιάτο, με λίγο λάδι, λίγο σκόρδο, μια ντομάτα και λίγο μπέικον, έχετε τη Ρώμη στην κουζίνας σας. Τέλος, ας παραδεχτούμε όλοι μαζί, πως το αγαπημένο μας πιάτο είναι η καρμπονάρα. Δεν είναι ντροπή...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Λες αυτό που πετάγανε (δεν ξέρω αν το κάνουν ακόμα) τις χαρτοπετσέτες κάτω;; μου είχε κάνει και μένα εντύπωση (πριν χρόνια όμως) ...
Ναι και άλλα πολλά, η αλήθεια είναι ότι αν έτρωγα τηγανητά αρνίσια έντερα και ουρά ταύρου και εγώ κάτω θα τα πετούσα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.777
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τέλος, ας παραδεχτούμε όλοι μαζί, πως το αγαπημένο μας πιάτο είναι η καρμπονάρα.Δεν είναι ντροπή...
Να το παραδεχτούν αυτοί που το πιστεύουν κι ας προσπαθήσουν να μην ντρέπονται. Οι υπόλοιποι που έχουμε γούστο και παλέτα...τι φταίμε;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Το αγαπημένο μου πιάτο είναι sushi, και χαβιάρι από οξύρυγχους αλιευμένους στη Σαχαλίνη, άντε στα ποτάμια της Χερσονήσου Καμτσιάτκα :p .. Ακούς εκεί καρμπονάρα :) Είπαμε, μπυρόνια, κομμένο χαμόν από όποιο μπούτι βλέπω μπροστά μου, και ισπανικά ντέρμπι στην τηλεόραση παρέα με ακομπλεξάριστους φιλάθλους. Επίσης, σαν την κουζίνα του Περού δεν έχει! Ή λάθος μου τα είπαν, @Yorgos ;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Μπάλα χωρίς πίτσα;;;;;
Εεεεε...ναι...κατά προτίμηση με σαλάτα χόρτα εποχής, ξέρεις :haha: Απλά θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ η συγκεκριμένη φάση όταν ήμουν Ισπανία, κυρίως βέβαια λόγω της φοβερής ατμόσφαιρας χωρίς "ευχές" σε ένα καφέ στο Albacete, σε ματς Barca - Real το Μάιο του 2011 ;) Είπαμε, όταν οι εμπειρίες σου από κάποιο μέρος είναι όμορφες, δεν πολυβάζεις στη ζυγαριά πίνακες, τρούλους, άπλυτους Gladiators και παπαδαριό :rolleyes:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.777
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπάλα χωρίς πίτσα;;;;;
ΚΑι μπάλα και πίτσα;;; Λυπηθείτε μας! Αναγούλα μ' έπιασε.

Επίσης, σαν την κουζίνα του Περού δεν έχει! Ή λάθος μου τα είπαν, @Yorgos ;
Υπάρχει και το Βιετνάμ και η Ιαπωνία, αλλά ναι είναι εκ των κορυφαίων η περουβιάνικη.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
66
Likes
39
Εεεεε...ναι...κατά προτίμηση με σαλάτα χόρτα εποχής, ξέρεις :haha: Απλά θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ η συγκεκριμένη φάση όταν ήμουν Ισπανία, κυρίως βέβαια λόγω της φοβερής ατμόσφαιρας χωρίς "ευχές" σε ένα καφέ στο Albacete, σε ματς Barca - Real το Μάιο του 2011 ;) Είπαμε, όταν οι εμπειρίες σου από κάποιο μέρος είναι όμορφες, δεν πολυβάζεις στη ζυγαριά πίνακες, τρούλους, άπλυτους Gladiators και παπαδαριό :rolleyes:
Έτσι είναι και σε μια τέτοια ατμόσφαιρα τρώω ακόμα και λάστιχα Michelin
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.857
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom