Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86

alma

Member
Μηνύματα
3.753
Likes
15.232
Προσωπικά είχα δύο ΠΟΛΥ άσχημες εμπειρίες στη Μαδρίτη. Η πρώτη ήταν όταν ήμουν με την ασιάτισα (σκουρόχρωμη ασιάτισα να τονίσω) κοπέλα μου. Δέχθηκε επίθεση από σκίνχεντς στο μετρό (και στο Nuevos Ministerios μάλιστα, όχι σε καμιά κωλογειτονιά), αρχικά λεκτική κι έπειτα και σωματική (της φόρεσαν μια σακούλα σκουπίδια για καπέλο καμιά δεκαριά μαντράχαλοι). Όσο μείναμε Ισπανία (διότι συγκατοικούσαμε στη Γαλικία) δεν ξαναπεράσαμε μαζί από τη Μαδρίτη, δεν ήθελε να ακούσει καν, όποτε έπρεπε να πάω πήγαινα μόνος μου.

Το δεύτερο περιστατικό είχε πάλι να κάνει με ρατσιστές, τους καταπληκτικούς Vikingo Orgullo (διαβόητοι ανά την Ευρώπη) οι οποίοι μας φιλοδώρησαν κάτι ψιλές (εμένα και την παρέα) επειδή η κοπέλα μου τότε (τρία χρόνια αργότερα) ήταν σκουρόχρωμη λατινοαμερικάνα. Κανείς στη καφετέρια δεν κουνήθηκε, κανείς δεν πήρε ούτε την αστυνομία ενώ έπεφταν ιπτάμενες καρέκλες και στο τέλος ο ιδιοκτήτης μας είπε πως καλό είναι να "αποφεύγουμε τη γειτονιά γενικότερα διότι εδώ συμβαίνουν αυτά συχνά" (η γειτονιά είναι κατά τα άλλα νορμάλ (δέκα λεπτά δρόμος από την Complutense).

Η Μαδρίτη έχει σοβαρότατο πρόβλημα με ακροδεξιούς. Δεν εξεπλάγη κανείς όταν ο Antonio Salas δημοσίευσε το Diario de un Skin, όπου περιγράφει την έρευνά του μετά από δύο χρόνια (αν δεν κάνω λάθος) undercover στους Ultras της Μαδρίτης. Δε μιλάμε για απλούς χούλιγκαν που πάνε στο γήπεδο να τα σπάσουν, αλλά για ακροδεξιές ομάδες με πολιτικές προεκτάσεις που διοργανώνουν καθημερινά cacerias, δηλαδή "κυνήγι" ξένων (συνήθως σκουρόχρωμων) κατοίκων της Μαδρίτης με σκοπό τον ξυλοδαρμό τους σε μέσα μαζικής μεταφοράς, κλαμπ, σχολεία, ή όπου τους πετύχουν και η φάση δεν έχει καμία πλάκα απολύτως, έχουν σημειωθεί και δολοφονίες. Ο αδερφός του φίλου που με φιλοξενεί συνήθως έχει δεχθεί επίθεση με σφυρί στο κεφάλι (!) επειδή... είχε τσάντα από το Περού, το οποίο κατά τους επιτιθέμενους τον ταυτοποιούσε ως...sudaca.

Μετά από αυτές σου τις δηλώσεις στο Μαδρίτη VS Βαρκελώνη είχα καταλάβει πως δεν σου πολυάρεσε ο κόσμος στη Μαδρίτη....

Υπερτερεί βέβαια η Μαδρίτη, σε κόσμο

Για αυτό και με παραξένεψε αυτή σου η δήλωση αν και προσωπικά ούτε είχα ποτέ τέτοια εμπειρία στη Μαδρίτη ούτε σε καμία άλλη πόλη της Ισπανίας. Μάλιστα οι κάτοικοι μου φάνηκαν ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί με τους ξένους.
Αλλά από όσα είπες εσύ, μου φάνηκε να μην πολυσυμπάθησες τον κόσμο της Μαδρίτης....
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Πες τα ρε Ivanna, χεχε! Αυτά είναι επιχειρήματα, μάγκες, όχι κουλτουριάρικα και πολιτιστικά θέματα. Λες και το πνεύμα μας κερδίζει credits σε κάθε αρχαία αγορά ή στο σφαγείο της αρχαιότητας :D
Ίσως το πνεύμα μας κερδίζει κάτι κάθε φορά που ένας ταυρομάχος καρφώνει ένα ξίφος στον ανυπεράσπιστο ταύρο...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Ίσως το πνεύμα μας κερδίζει κάτι κάθε φορά που ένας ταυρομάχος καρφώνει ένα ξίφος στον ανυπεράσπιστο ταύρο...
Σωστόοοος!! Μαζι σου...μόνο που εγώ ποτέ δεν αποκάλεσα λίκνο του πολιτισμού τη Μαδρίτη, ή οτιδήποτε άλλο. Διάβασε προσεκτικά όλα τα μηνύματά μου, θα δεις ότι η κρίση μου έχει να κάνει με το πού ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ περνάω καλύτερα και τι μου φαίνεται καλύτερη επιλογή από τις δύο. Δε με νοιάζει ποιος τον έχει μεγαλύτερο το κάθε πολιτισμό που δίδαξαν οι νικητές του κάθε πολέμου ;) Και βασικά την καταβρίσκω κάθε φορά που κάποιος ταύρος στέλνει στο νοσοκομείο οποιονδήποτε από τους κλόουν εκεί. Αυτά από εμένα, αν θέλετε να μιλάμε για την άποψη του καθενός. Τώρα, αν το φιλορωμαϊκό πνεύμα του οποιουδήποτε δεν μπορεί να δεχτεί ότι υπάρχει κόσμος που δεν του αρέσει και πολύ, ή δεν εκτιμάει ιδιαίτερα ή έχει σε χαμηλότερη εκτίμηση τη Ρώμη από την Άνω Ποποπετεινίτσα, υγεία :rolleyes:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απαξιώνουμε κορυφαίους οδηγούς(πχ Michelin) και μετά ζητούμε πηγές και μετράμε πόσα εστιατόρια έχει η γειτονιά μας.Έχουμε επιχειρήματα όχι αστεία...
Προσγειωσου ατην πραγματικη ζωη. Τωρα τρωμε, ο καθενας την αγαπημενη του κουζινα. Εγω ελληνικη κουζινα κ οtaver ιταλικη.

Aν δεν με απατά η μνήμη μου, η Ρώμη μετράει ηδη μια ήττα από το Παρισι σε city war του παρελθόντος.
δεν θα αντέξει και δεύτερο στραπάτσο από το αουτσάιντερ της Μαδρίτης...:haha::p
Σε απατα η εκτιμηση της πραγματικοτητας. Δεν εχει τελειωσει τπτ ακομα.
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Λες και το πνεύμα μας κερδίζει credits σε κάθε αρχαία αγορά ή στο σφαγείο της αρχαιότητας :D
Αυτό πάντως δεν το λες και μήνυμα για το που περνάς καλύτερα. Προσωπικά ούτε πήγα, ούτε θα πάω στα μουσεία της Ρώμης (θα μας κόψει η λογοκρισία αν πω το λόγο), γιατί αυτό που με μαγεύει σε αυτή τη πόλη είναι η αύρα της. Στα σχόλια μου μιλάω για τη Μαδρίτη ως μια πόλη ζωντανή, σε αντίθεση με τη Ρώμη.

Σωστόοοος!! Μαζι σου...μόνο που εγώ ποτέ δεν αποκάλεσα λίκνο του πολιτισμού τη Μαδρίτη, ή οτιδήποτε άλλο. Διάβασε προσεκτικά όλα τα μηνύματά μου, θα δεις ότι η κρίση μου έχει να κάνει με το πού ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ περνάω καλύτερα και τι μου φαίνεται καλύτερη επιλογή από τις δύο. Δε με νοιάζει ποιος τον έχει μεγαλύτερο το κάθε πολιτισμό που δίδαξαν οι νικητές του κάθε πολέμου ;) Και βασικά την καταβρίσκω κάθε φορά που κάποιος ταύρος στέλνει στο νοσοκομείο οποιονδήποτε από τους κλόουν εκεί. Αυτά από εμένα, αν θέλετε να μιλάμε για την άποψη του καθενός. Τώρα, αν το φιλορωμαϊκό πνεύμα του οποιουδήποτε δεν μπορεί να δεχτεί ότι υπάρχει κόσμος που δεν του αρέσει και πολύ, ή δεν εκτιμάει ιδιαίτερα ή έχει σε χαμηλότερη εκτίμηση τη Ρώμη από την Άνω Ποποπετεινίτσα, υγεία :rolleyes:
Και μιας το επάγγελμα σου είναι το χόμπι μου, θα ξέρεις καλύτερα από εμένα πως ο καλλιτέχνης ερωτεύεται το μοντέλο του και όχι το σκηνικό, με την καλή παρέα δε χρειάζεται να ψάξεις το που θα πας, ακόμα και η Άνω Ποποπετεινίτσα είναι ο ιδανικός προορισμός. Υγεία._
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
Καλά, άμα αρχίσουμε να μιλάμε για σφαγεία, αιμοσταγείς αυτοκρατορίες και δολοφόνους θα έπρεπε να μείνουμε σπίτι μας και να μη πάμε πουθενά. Με εκπλήσσει αρκετά ότι τα μουσεία αντιμετωπίζονται τόσο αρνητικά σε μια χώρα που υποτίθεται ότι θέλει να πουλήσει πολιτισμό και να ζήσει από αυτό.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Αυτό πάντως δεν το λες και μήνυμα για το που περνάς καλύτερα. Προσωπικά ούτε πήγα, ούτε θα πάω στα μουσεία της Ρώμης (θα μας κόψει η λογοκρισία αν πω το λόγο), γιατί αυτό που με μαγεύει σε αυτή τη πόλη είναι η αύρα της. Στα σχόλια μου μιλάω για τη Μαδρίτη ως μια πόλη ζωντανή, σε αντίθεση με τη Ρώμη.
Συμφωνούμε σχεδόν εξ ολοκλήρου νομίζω... Η ένστασή μου έχει να κάνει με όλη αυτή την υπερπροβολή του πολιτισμού που εκπέμπει η Ρώμη και πρέπει (σύμφωνα με την άποψη αρκετών) να επισκιάζει οτιδήποτε άλλο. Όπως είπες, η αύρα της σε μαγεύει, και εμένα αυτό μου αρκεί, οι λόγοι που σε μαγεύει μπορεί να μην είναι καν στη φαντασία μου. Και αυτό είναι το ωραίο ;) Εγώ πάλι, επέλεξα Μαδρίτη, γιατί στο μυαλό μου οι μέρες που πέρασα εκεί μου άφησαν πιο όμορφη εντύπωση.. Και ξαναλέω, μπορεί σε κάμποσα (αρκετά) χρόνια, να με εξιτάρει και να με καλεί κάτι ανάλογο με τη αύρα της Ρώμης που λες εσύ. Προς το παρόν, Μαδρίτη και πάλι Μαδρίτη.. μετά τη Βαρκελώνη βέβαια, μετά και τη Γρανάδα, χεχε!
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Αυτό είναι χτύπημα κάτω από τη ζώνη :haha:, αλλά σειρά έχει η Φλωρεντία που πιστεύω πως θα τις επισκιάσει όλες!

Ε σε war ειμαστε...κατι παραπνω επιτρεπεται. για πες για πες!
Αν μέχρι τώρα βγάλαμε μαχαίρια, μετά από αυτό θα βγάλουμε κανόνια! Άσε που οι πολέμιοι της Ρώμης θα ξεσαλώσουν
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.497
Εντάξει, είναι μόνο 72 απο ότι βλέπω στο άνθος που λέμε.. αλλά μη το γυρίσουμε όμως σε Ισπανική vs Ιταλική μουσική... έχει ήδη χάσει κατά κράτος οπότε άμα προσθέσεις και τη μουσική γίνεται άνιση τελείως η μάχη ....

Αν μέχρι τώρα βγάλαμε μαχαίρια, μετά από αυτό θα βγάλουμε κανόνια! Άσε που οι πολέμιοι της Ρώμης θα ξεσαλώσουν
Ή Γυναίκες ή ομάδες μου μυρίζει αυτό...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.281
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom