Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Πάντως, το μοναδικό στο οποίο υπερτερεί η Μαδρίτη για μένα, είναι η τέχνη (κυρίως η ζωγραφική) που υπάρχει στα μουσεία της, σε σύγκριση με εκείνη των μουσείων της Ρώμης. Βέβαια όταν υπάρχει η Sistina Capella, νομίζω και μόνη της υπερτερεί όλων των άλλων.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Και 'μενα μου αρεσαν οι ταινιες με τους σαλεμενους αυτοκρατορες και τα λιονταρια που ετρωγαν χριστιανους για μεζεδακι, αλλα μην τρελαθουμε, δεν θα γειωσω εναν απο τους μεγαλυτερους πολιτισμους της ανθρωποτητας επειδη μεγαλωσαμε βλεποντας Σινετσιτα το Πασχα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.089
Καθολου δε με πειραζει που ειμαστε λιγοτεροι οι υποστηρικτες της Μαδριταρας. Μουσεια, τεχνη, ταπας, αρχιτεκτονικη, podemos και ξερο ψωμι. Πολυ σημαντικο κριτηριο το ποσο προσιτη και φιλικη ειναι στον τουριστα. Απο τα δωρεαν μουσεια, το μετρο που σε παει παντου και δεν ξεποδαριαζεσαι, το ξενυχτι, τις προσιτοτατες τιμες στο φαγητο και το ποτο και τη διαμονη, το ποσοστο των τουριστων ως προς τους κατοικους που δεν εχει αλλοιωσει τον χαρακτηρα της πολης (οσοι επιλογουν τη Ρωμη ως προσιτο προορισμο γιατι τα αεροπορικα ειναι φτηνα πλανωνται πλανην οικτρα).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.578
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επίσης μάλλον δεν έτρωγαν χριστιανούς τα λιοντάρια και πρόκειται για άλλη μια χριστιανική μυθολογία...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Ο Ρωμαϊκός τρόπος διοίκησης, η εξάπλωση του λατινικού αλφάβητου και των γραμμάτων (αλλά και η εξάπλωση επιστημών ακόμα και των ελληνικών και η εξέλιξή των), το ρωμαϊκό δίκαιο, οι διάφορες κατασκευές πχ λουτρών και λουτροπόλεων και δεν ξέρω πόσα άλλα δεν αποτελούν μια συνεισφορά στην εξέλιξη του δυτικού πολιτισμού;; δεν μιλάμε για τον σκοταδισμό του μεσαίωνα ... και εν πάσι περιπτώσει δεν μπορούμε να κρίνουμε με σημερινά δεδομένα αυτά που γίνονταν τότε... νομίζω το λένε αναχρονισμό οι ιστορικοί..

Αλλά όλα αυτά πόσο ρόλο παίζουν δεν ξέρω ... γιατί οι περισσότεροι που ψηφίζουν εδώ πιστεύω το κάνουν απο την αίσθηση που τους δημιουργήθηκε κατα την επίσκεψή τους στις δύο πόλεις, εικόνες γεύσεις ακόμα και ο καιρός μπορεί να έχει παίξει ρόλο ...σωστή λάθος αυτή είναι... και είναι δύσκολο να πείσεις κάποιον που του αρέσει η παέγια πιο πολύ από την πίτσα για το ανάποδο η ότι η εικόνα της φοντάνα ντι Τρέβι είναι καλύτερη απο την της πλατείας Κυβέλης η το ανάποδο..

Τώρα θα πει κάποιος εγώ μια βόλτα θέλω να πάω στη Ρώμη η στη Μαδρίτη πρέπει να διαβάσω και τον Ελευθερουδάκη πριν πάω;; ... Όχι βρε αδελφέ πήγαινε και θα περάσεις καλά και στα δύο...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ολόκληρη η παγκόσμια ιστορία είναι μόνο γεμάτη από παρόμοιες αυτοκρατορίες που με τον ένα ή άλλο τρόπο κίνησαν την ιστορία, αν έχεις κάποιο παράδειγμα από καμιά αυτοδιαχειριζόμενη αναρχοαυτόνομη κοινωνία που κατάφερε να επιβιώσει και να αλλάξει την ιστορία περιμένουμε με λαχτάρα να την μάθουμε.
Για τη Ρωμη μιλαμε. Το Κολοσαιο εκθιαστηκε, το Βατικανο εκθιαστηκε και στο συνολο της η συνεισφορα της Αρχαιας Ρωμης στον παγκοσμιο πολιτισμο. Αν παγκοσμιος πολιτισμος ειναι οι διωγμοι αλλοθρησκων, οι μονομαχιες, οι Σταυροφοριες, ο Μεσαιωνας και ο Φασισμος, τοτε ναι, η συνεισφορα της ειναι τεραστια. Οπου ανθρωπινο αιμα, παντα πρωτη ηταν.

Αδυνατω να κρινω ετσι μια πολη. Αδυνατω να θαυμασω μνημεια και αξιοθεατα που εχουν συνδεθει με εγκληματα κατα της ανθρωποτητας. Λατρευω πχ το Λονδινο αλλα δεν θα εκφρασω ποτε θαυμασο για τον Πυργο.

Ας πουμε πως η Ρωμη μας αρεσει για την αρχιτεκτονικη της, τη ρυμοτομια της, τα παρκα της, την ξεφρενη νυχτερινη διασκεδαση της, το εξαισιο φαγητο της, τα σιντριβανια της, τα σκαλοπατια της, τα μαγαζια της, τους φιλικους ανθρωπους της, τις εκκλησιες της και ειδικα γι αυτην με την τρυπα στο ταβανι, τους ζωγραφους της κ.α. Ειναι προκλητικο να την εξυμνουμε για την αρχαια ιστορια της και τη συνεισφορα της στον παγκοσμιο πολιτισμο.

Και για να μην λεω μονο για τη Ρωμη καμια αυτοκρατορια ή ιμπεριαλιστικη δυναμη δεν μου ειναι συμπαθης. Οι πολεις ομως ακομα κι αν υπηρξαν πρωτευουσες αυτων των αυτοκρατοριων μπορουν να εχουν τη δικη τους ανεξαρτητη ταυτοτητα και οφειλουν να μην νιωθουν υπερηφανες για το κακο τους παρελθον.
 
Last edited:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ο Ρωμαϊκός τρόπος διοίκησης, η εξάπλωση του λατινικού αλφάβητου και των γραμμάτων (αλλά και η εξάπλωση επιστημών ακόμα και των ελληνικών και η εξέλιξή των), το ρωμαϊκό δίκαιο, οι διάφορες κατασκευές πχ λουτρών και λουτροπόλεων και δεν ξέρω πόσα άλλα δεν αποτελούν μια συνεισφορά στην εξέλιξη του δυτικού πολιτισμού;; δεν μιλάμε για τον σκοταδισμό του μεσαίωνα ... και εν πάσι περιπτώσει δεν μπορούμε να κρίνουμε με σημερινά δεδομένα αυτά που γίνονταν τότε... νομίζω το λένε αναχρονισμό οι ιστορικοί..

Αλλά όλα αυτά πόσο ρόλο παίζουν δεν ξέρω ... γιατί οι περισσότεροι που ψηφίζουν εδώ πιστεύω το κάνουν απο την αίσθηση που τους δημιουργήθηκε κατα την επίσκεψή τους στις δύο πόλεις, εικόνες γεύσεις ακόμα και ο καιρός μπορεί να έχει παίξει ρόλο ...σωστή λάθος αυτή είναι... και είναι δύσκολο να πείσεις κάποιον που του αρέσει η παέγια πιο πολύ από την πίτσα για το ανάποδο η ότι η εικόνα της φοντάνα ντι Τρέβι είναι καλύτερη απο την της πλατείας Κυβέλης η το ανάποδο..

Τώρα θα πει κάποιος εγώ μια βόλτα θέλω να πάω στη Ρώμη η στη Μαδρίτη πρέπει να διαβάσω και τον Ελευθερουδάκη πριν πάω;; ... Όχι βρε αδελφέ πήγαινε και θα περάσεις καλά και στα δύο...
Κάπως έτσι..τα κριτήρια του καθενός είναι για την πάρτη του. Γι' αυτό ξαναλέω, πόσοι από τους 40+ που ψήφισαν έχουν πάει και στις δύο πόλεις, οέο;; Προσωπικά πήγα και στις δύο, γι' αυτό και ψήφισα. Αλλιώς θα καθόμουν και θα απολάμβανα τη μάχη χωρίς να κρίνω μόνο από επίσκεψη στη μία, από τις ειδήσεις, τους φίλους κτλ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.578
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αδυνατω να κρινω ετσι μια πολη. Αδυνατω να θαυμασω μνημεια και αξιοθεατα που εχουν συνδεθει με εγκληματα κατα της ανθρωποτητας. Λατρευω πχ το Λονδινο αλλα δεν θα εκφρασω ποτε θαυμασο για τον Πυργο.
Ο βασικός λόγος για τον οποίο εγώ τουλάχιστον ταξιδεύω, είναι να μαθαίνω. Ακόμη λοιπόν και σε αξιοθέατα που συνδέθηκαν με εγκλήματα, κάτι μαθαίνω επισκεπτόμενός τα, από το Άουσβιτς μέχρι τα killing fields. Η Ρώμη μου δίνει πολύ περισσότερα να μάθω απ' ό,τι η Μαδρίτη, οπότε και την προτιμώ. Δεν το ερμηνεύω ως θαυμασμό, ούτε και κρίνω τις συνθήκες μιας εποχής με τα κριτήρια της άλλης, το αντίστοιχο θα ήταν να διαγράφουμε μονοκοντυλιά την αρχαία Ελλάδα λόγω της δουλείας ή της θέσης της γυναίκας, που σε σύγχρονες κοινωνίες της ήταν σαφώς ανώτερη.

Γι' αυτό ξαναλέω, πόσοι από τους 40+ που ψήφισαν έχουν πάει και στις δύο πόλεις, οέο;;


Ε φαντάζομαι η μεγάλη πλειοψηφία, για τη Μαδρίτη μιλάμε, όχι το Ανταναναρίβο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αδυνατω να κρινω ετσι μια πολη. Αδυνατω να θαυμασω μνημεια και αξιοθεατα που εχουν συνδεθει με εγκληματα κατα της ανθρωποτητας. Λατρευω πχ το Λονδινο αλλα δεν θα εκφρασω ποτε θαυμασο για τον Πυργο.
Μόνο ο πύργος? τι θα ήταν σήμερα το Glorious αν στη βρετανική αυτοκρατορία ο ήλιος δεν βασίλευε ποτέ? Όλος αυτός ο αμύθητος πλούτος που συσσωρεύτηκε στο Λονδίνο (και στο Άμστερνταμ και στο Βερολίνο και σε πολλές άλλες πόλεις) ήταν από το μόχθο των βασιλιάδων? Ακόμη και σήμερα η βασίλισσα της αγαπημένης σου πόλης διαφεντεύει σε καμιά δεκαριά χώρες του κόσμου, τι να πω για αυτό, υπάρχει τίποτα πιο αναχρονιστικό? τουλάχιστον οι ιταλοί εγκαθίδρυσαν μια προεδρική δημοκρατία, το πήραν απόφαση οι άνθρωποι και δεν οργανώνουν εκστρατείες τύπου Φώκλαντς ούτε κάθονται να ασχολούνται με το τι ώρα έκλασε η βασίλισσα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.318
Κατά την γνώμη μου το σωστό είναι να ψηφίζουμε μόνον αν έχουμε πάει και στις δύο πόλεις.Σε κάποιο war είπαν να ψηφίζουμε άσχετα με αυτό.Πιθανόν να το έκανα μια φορά αλλά δεν το θεωρώ σωστό.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
@chrisbd βαλε σε ολα αυτα που ειπες (και βαριομουν να γραψω :) )και το ημερολογιο τους που χρησιμοποιουμε μεχρι σημερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom