Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Εχω χρονια να παω στη ρωμη και μου εχει λειψει..ισως γι αυτο θα την προτιμησω.Η αποψη μου?Στη Μαδριτη περνας καλα και αν ηταν να διαλεγα για μονιμα θα ηταν η πρωτη μου επιλογη.Βεβαια σαν επισκεπτης ετσι και βγαλεις τα μουσεια,κανα δυο πλατειες,κατι λεωφορους και το μπερναμπεου..καθαρισες.Αντε και το Ρετιρο μεσα!Μετα βαριεσαι.Η ρωμη εχει τοσα να δεις και να κανεις..Την εχω πεθυμησει..Οχι,δε θεωρω οτι ειναι η πιο ομορφη ιταλικη πολη..ειναι ομως πρωτευουσα και πολυ ενδιαφερουσα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συγγνώμη αλλά το να συγκρίνουμε την ιταλική κουζίνα με την ισπανική είναι να σα να λέμε ότι η Δημουλίδου είναι καλύτερη του Βάργκας Λιόσα. ΟΚ, και το απλό, το χαζό, το ανύπαρκτο έχει θέση στη ζωή μας, αλλά όχι και να θεωρείται υπόδειγμα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Πω πω, και εγώ θεωρώ "φιγουρατζήδες" τους Ιταλούς αλλά εσύ το πήγες σε άλλο επίπεδο :haha:. Νομίζω ότι τους αδικείς λιγάκι. Όλοι οι μεσογειακοί λαοί της Ευρώπης έχουν στοιχεία φιγούρας στην συμπεριφορά τους. Οι Ιταλοί ντύνονται ωραία ενώ τρώνε και πίνουν με μέτρο. Σίγουρα δε θα ήταν ο πρώτος λαός που θα διάλεγα να έχω για παρέα αλλά μέσα στους πρώτους 20 θα ήταν σίγουρα. Πάντως από τους Γάλλους τους προτιμώ. Ξεφύγαμε βέβαια από το κεντρικό θέμα.
Ναι ισως να εχουν καποια στοιχεια φιγουρας οι μεσογειακοι λαοι της Ευρωπης, οι υπολοιποι: Τουρκοι, Αιγυπτιοι, Μαροκινοι,Ισραηλιτες κ.τ.λ. δεν θα το ελεγα. Αλλα οι ιταλοι το εχουν παει σε αλλο επιπεδο οχι εγω :) 1)Τρωνε την ιταλικη κουζινα σαν να ειναι γαλλικη. 2)Ντυνονται ωραια? Οι περισσοτεροι που ξερω και εχω φαει στην μαπα πολλους απο δαυτους φορανε ζωνες αρμανι με τις μεγαλες αγκραφες, φορανε μπλουζακι με φαρδια πλατια το ακριβο τους logo βγαζουν φρυδια και ντυνονται σε βαθμο που αναρωτιεσαι αν αυτος που βλεπεις στον δρομο ειναι ιταλος η γκει ( δεν εχω προβλημα με τους γκει απλα το λεω για να δειξω ποσο fashion victims ειναι οι ιταλοι) 3)Για να μην μιλησω για τις γυναικες τους που τα βαφουν ολες ξανθα (ουτε στην Ελλαδα ετσι) για να φαινονται πιο ευρωπαιες. Και αν τους πεις οτι στην πλειοψηφια τους ειναι μελαχρινοι δεν το δεχονται λες και ειναι προσβολη. Δεν μιλαμε για απλη φιγουρα μιλαμε για τον πιο αποστειρωμενο λαο της μεσογειου :) Παντως και γω τους προτιμω απο τους Γαλλους με τα χιλια. Φαντασου τι γνωμη εχω για τους Γαλλους.

το καλυτερο πιατο της Ρωμης εχει μονο 3 υλικα. παστα+πιπερι+τυρι.
Μιας που μιλαμε για υψηλη γαστρονομια να πω και εγω ενα εφαμιλλο : ψωμι, ελια και ντοματα (η Κωτσο βασιλια)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν το είχα πάρει χαμπάρι αυτό το war. Μπράβο @alma αυτή η κόντρα μ'έκανε να γελάσω αρκετά!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλά βάλατε τη Μαδρίτη σε war με τη Ρώμη;......:haha:

ΥΓ. Επιτέλους βρήκα ένα war (εκτός συνόρων Ελλάδας) που να μπορώ να ψηφίσω!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
καλά τώρα πάω να δω τι ψήφισες Νάπολι-Ρώμη
Δεν έχω πάει στη Νάπολη ακόμα καρντιά μου, να ναι καλά ο ιός που μου τα σκ@@@σε....οπότε δεν εκφέρω γνώμη για κάτι που δεν έχω δει απο κοντά!

ΥΓ Συνέχισε εσύ να γράφεις για να σημειώνω εγώ, ναι;;;
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Καλά τώρα σοβαρολογούμε? Υπήρξε τέτοιο travel war? Σαν την εισβολή των Αμερικάνων στη Γρενάδα ένα πράμα, σαρωτικό.
Υπέροχη η Μαδρίτη για μένα, αλλά στη ζυγαριά με Ρώμη δεν μπορεί να μπει με τίποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom