Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
'Ωρα λοιπόν να ξεκινήσει ένα νέο travel war, ένα θέμα που ήδη έχει ''ψιλοπαιχτεί'' σε διάφορα τόπικ. Λοιπόν κυρίες και κύριοι πετάτε συνήθως με loco companies ή με regular και γιατί;
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πεταω με regular γιατι οι ρημαδες οι loco δεν μου καθονται οταν τις θελω ή δεν μπορω εγω να τις ψαξω καλα...οχι οτι δεν θα ηθελα να ταξιδευω με loco δηλαδη η δεν τις εμπιστευομαι.
1.let the war begin!!!
2.getxo thanks.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Γιατί έχω μια μικρή αίσθηση πως θα γίνει ο κακός χαμός σε αυτό το topic δεν ξέρω...

Στο θέμα μας: Με αρχικό γνώμωνα την τιμή αλλά και την ενδεχόμενη ανταπόκριση ή ώρα αποφασίζω κάθε φορά. Δεν "στοχεύω" πάνω σε regular ή σε loco αντίστοιχα. Ό,τι καλύτερο πετύχεις για το κάθε ταξίδι σου- τιμή, ώρα, ανταπόκριση- ανεξαρτήτως αν είναι loco ή regular.
 
Μηνύματα
776
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Δυστυχώς για το μπάτζετ μου πετάω σχεδόν πάντα με κανονικές, εξαιτίας πολλών connections και περιόδων. Α, και εξαιτίας αδυναμίας προγραμματισμού αρκετά νωρίς ώστε να πετυχαίνω τις καλές προσφορές!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πετάω με ό,τι μου κάνει τη συγκεκριμένη στιγμή και από άποψη τιμής και από άποψη ώρας, ανταπόκρισης κλπ.
Τώρα τελευταία έχω κάνει αρκετά ταξιδάκια με την easyjet, αλλά δεν κλείνω αποκλειστικά με αυτήν. Έχω και μια προτίμηση στη Swiss και τη Lufthansa, οπότε...
με την Έρση κι εγώ: με ό,τι βρω! :)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Συνήθως δεν προτιμώ τις loco, κυρίως γιατί δε με βολεύουν οι ώρες, καθώς και η μη δυνατότητα συνδυασμένων συνεχόμενων πτήσεων.
Δεν έχω καμιά όρεξη να παραλαμβάνω βαλίτσες, να ξανακάνω check-in κλπ.
Ενας ακόμα λόγος που τις αποφεύγω για να φτιάξω ταξίδι με ανταπόκριση είναι το να ψάχνω να βρω την άκρη σε περίπτωση καθυστερήσεων, ακυρώσεων κλπ.

Πάντως αν οι ώρες με βολεύουν, η τιμή είναι εξαιρετικά καλή και για συνδυασμένες πτήσεις έχω μόνο χειραποσκευή, τότε το συζητάω.

Γενικά όμως, προτιμώ να πληρώσω κάτι παραπάνω και να μειώσω τις πιθανότητες ταλαιπωρίας.
Άλλωστε έχουμε και μια ηλικία πια.:D
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Από τη Θεσσαλονίκη πετάς με ότι βρεις ( εκτός αν θες να φας στα μούτρα την Αθήνα, που δεν θέλω).
Αν βγεις από τα Βαλκάνια, οι loco συμφέρουν μια χαρά και βολεύουν μέσα στην Ευρώπη, π.χ γιατί να πάρεις τραίνο στην Γερμανία όταν βολεύεσε με airberlin μια χαρά στις μεγαλύτερες αποστάσεις. Γιατί να μην πας Μόναχο- Λονδίνο με easyjet? πολλά δρομολόγια μικρές αποστάσεις.
Δεν μπήκα ποτέ στη Ryaair αλλά θα το κάνω Φλεβάρη σε εσωτερική πτήση στην Ισπανία, ελπίζω να μη το μετανοιώσω. Ακόμη αν είσαι στο Βερολίνο γιατί να μη πεταχτείς για ένα τριήμερο στη Στοκχόλμη με τριάντα ευρώ? Σε 45 λεπτά πτήση χαμπάρι δεν θα πάρεις (βέβαια θα καταλήξεις στο Skastva, 100χλμ από τη Στοκχόλμη, αλλά είπαμε όλα έχουν το τίμημά τους)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Απ' οτι βλεπω ενω στα διαφορα αλλα θεματα εχει αναψει ο καυγας και πολυς κοσμος υπεραμυνεται των loco, εδω ουτε ενας δεν βρεθηκε ακομη να τους δωσει την ψηφο του.
Αντε να δουμε!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
κυρίως με LoCo flights λόγο του σφιγμένου budget που έχω

άμα δε είχα FR ή W6 δε νομίζω να κατάφερνα να δω τις μισές χώρες που έχω δει μέχρι στιγμής, ψήθος στις LoCo!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.243
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom