Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Μάλλον εννοείς MXP (Milan Malpensa), γιατί το να πέταξες για Σικάγο - Αθήνα μέσω του Miyanmin Airport στην Papua New Guinea (αυτό είναι το MPX), το θεωρώ μάλλον δύσκολο :xmas_smile::xmas_smile::xmas_smile:
Όντως χαχα!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
είχες την τύχη να πάρεις τη θρυλική Tower? αξέχαστο ταξίδι μ' αυτην έχω ακούσει..εγώ ο ανόητος είχα προτιμήσει ΟΑ τότε..
Εγώ πέταξα μ'αυτήν πριν 30 χρόνια Αθήνα - Λονδίνο - Ντητρόιτ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η Tower Air που λέει ο ακατανόμαστος είναι η εταιρία... πετούσε μόνο τα καλοκαίρια 3-4 φορές την εβδομάδα από Ν.Υ σε Αθήνα και μετά συνέχιζε για Τελ Αβιβ με 742... μια γνωστή μου την είχε πάρει μια φορά και μου είπε τα χειρότερα... άθλιο σέρβις στενά καθίσματα και τα σχετικά... ήταν βέβαια καμιά διακοσαριά δολλάρια φτηνότερη από όλες τις άλλες...

Y.Γ. ZephX αν πω πως δεν σε ζηλεύω που πέταξες το 1998 με ένα από τα πρώτα ολοκαίνουργια 777 θα πω ψέμματα...

Υ.Γ. 1. Το ότι η ΑΖ είχε δύο 732 δεν το ήξερα... δεν τα είχα δει ποτέ... και δεν τα είχα δει ποτέ γιατί ήταν cargo... όσο κι αν έψαξα για φωτό δεν βρήκα τίποτε σε επιβατικό... όποιος ξέρει τίποτε...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υ.Γ. 1. Το ότι η ΑΖ είχε δύο 732 δεν το ήξερα... δεν τα είχα δει ποτέ... και δεν τα είχα δει ποτέ γιατί ήταν cargo... όσο κι αν έψαξα για φωτό δεν βρήκα τίποτε σε επιβατικό... όποιος ξέρει τίποτε...
πολύ σωστά. cargo κ μάλιστα συνάντηση κορυφής μεταξύ των 2 πρασινων..(νοικιασμένα από Ιρλανδία μεριά..)

acdn_www.airliners.net_aviation_photos_photos_4_1_5_0004514.jpg
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Θυμάμαι πολύ καλά την Tower αν και δεν πέταξα ποτέ μαζί της. Ίσως και καλύτερα δηλαδή. Πάντως κάποια Ελληνικά πρακτορεία στην Αμερική την χρησιμοποιούσαν.

Αν και για εμένα τότε, σχεδόν πάντα, η ΑΖ ήταν η φτηνότερη μέσω Ελληνικών πρακτορείων (500 δολλάρια). Μετά το Yahoo! Travelocity είχε αρκετές πτήσεις απο το midwest για Ελλάδα με 550 (Sabena, Alitalia, Austrian) και μετά με 650-750 με Lufthansa, NWA/KLM, Air France κτλ.

Επίσης απίστευτα παρακμιακό ήταν το σύστημα κράτησης στην Αμερικη για την ΟΑ η οποία σε έπερνε τηλέφωνο αν θυμάμαι καλά 3 μέρες μετά να σου πεί με πια εταιρία πετάς για JFK internally.

Τελικά η ΑΖ με τι πετούσε Αμερίκη?
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
μάλλον με καποια αλλη τη μπερδευεις..αυτή που λεμε ειναι αυτη:
Tower Air - Wikipedia, the free encyclopedia
Μπορεί ο Nachtomi να την ίδρυσε το 82, αλλά η Tower Travel Corporation έβαζε αεροπλάνα με το logo Tower Air πολύ πιο πριν. Το θυμάμαι πολύ καλά, γιατί ήταν το 1977, ήταν η πρώτη μου υπερατλαντική πτήση, εγώ ήμουν μαθητής τότε και ταξίδευα χωρίς τους γονείς μου με 50 άλλους έλληνες μαθητές για το Ντιτρόιτ με στάση στο Λονδίνο. Για όσους γνωρίζουν, με το πρόγραμμα Y.F.U.
Ήταν ένα 747 και μάλιστα φωτογραφηθήκαμε μπροστά του πριν επιβιβαστούμε και μας μάλωσαν, γιατί τότε απαγορευόταν να βγάζεις φωτογραφίες στο αεροδρόμιο.
Μου έκανε μάλιστα εντύπωση πως υπήρχε μια τόσο άγνωστη εταιρεία που πετούσε με τζάμπο.
Όταν μας ανακοίνωσαν ότι θα πετούσαμε με την Tower, όλοι νομίσαμε ότι εννούσαν την TWA. Το ίδιο έγινε μετά την επιστροφή μου στην Ελλάδα, όταν με ρωτούσαν με ποια εταιρεία πέταξα έλεγα με την Tower και μου έλεγαν λάθος κάνεις, εννοείς την TWA. Τόσο άσχετοι είμασταν τότε, γιατί τότε οι μόνες γνωστές στην Ελλάδα αμερικάνικες εταιρείες ήταν η TWA και η Panam.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπορεί ο Nachtomi να την ίδρυσε το 82, αλλά η Tower Travel Corporation
φυσικά καλά θα θυμάσαι. η ανωτέρω εταιρεία φαίνεται ότι δεν ήταν αεροπορική όμως αλλά απλά ένα πρακτορείο που νοίκιαζε αεροσκάφη για πτήσεις τσαρτερ. διαφορετική μορφη από την συγχρονη Tower air περί ού ο λόγος. πολυ εξειδικευμένη πληροφορία μεν, ενδιαφέρον δε να βρούμε την άκρη αν είχε ποτέ στην κατοχή της αεροσκάφη.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ψήφισα "με ό,τι βρώ". Η αλήθεια είναι, βέβαια, ότι μέχρι σήμερα, από Ελλάδα, μόνο regular εταιρίες βρήκα για να με πάνε εκεί που θέλω, όποτε θέλω, όπως θέλω. Μια φορά μονάχα, πριν πολλά χρόνια πέταξα με German Wings (κανένα παράπονο απολύτως) από Μιλάνο για Νυρεμβέργη (ήταν η μόνη που πετούσε απ' ευθείας). Στην Ασία έχω χρησιμοποιήσει πολλές loco, κάποιες γραφικές, κάποιες banned, είτε λόγω της τιμής, είτε γιατί δεν πετούσαν άλλες στους προορισμούς που ήθελα - ευτυχώς χωρίς σοβαρά προβλήματα.

Δεν είμαι κατά των loco, αντίθετα μάλιστα, πιστεύω πως πρέπει να υπάρχουν, ο ανταγωνισμός φέρνει κατά κανόνα καλύτερες τιμές ή/και υπηρεσίες. Από το σημείο αυτό, όμως, μέχρι του να τις αναγορεύουμε ως την ύψιστη επιλογή επειδή κάποιες φορές μπορεί να είναι λίγο φτηνότερες στο τελικό κόστος για την πρόσβαση σ' έναν προορισμό, υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση. Έτσι κι αλλιώς, αυτό που μετράει εν κατακλείδι είναι το περίφημο "value for money" - κι αυτό καθορίζεται για τον καθένα μας με εντελώς προσωπικά κριτήρια.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ψήφισα "με ό,τι βρώ". Η αλήθεια είναι, βέβαια, ότι μέχρι σήμερα, από Ελλάδα, μόνο regular εταιρίες βρήκα για να με πάνε εκεί που θέλω, όποτε θέλω, όπως θέλω. Μια φορά μονάχα, πριν πολλά χρόνια πέταξα με German Wings (κανένα παράπονο απολύτως) από Μιλάνο για Νυρεμβέργη (ήταν η μόνη που πετούσε απ' ευθείας). Στην Ασία έχω χρησιμοποιήσει πολλές loco, κάποιες γραφικές, κάποιες banned, είτε λόγω της τιμής, είτε γιατί δεν πετούσαν άλλες στους προορισμούς που ήθελα - ευτυχώς χωρίς σοβαρά προβλήματα.

Δεν είμαι κατά των loco, αντίθετα μάλιστα, πιστεύω πως πρέπει να υπάρχουν, ο ανταγωνισμός φέρνει κατά κανόνα καλύτερες τιμές ή/και υπηρεσίες. Από το σημείο αυτό, όμως, μέχρι του να τις αναγορεύουμε ως την ύψιστη επιλογή επειδή κάποιες φορές μπορεί να είναι λίγο φτηνότερες στο τελικό κόστος για την πρόσβαση σ' έναν προορισμό, υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση. Έτσι κι αλλιώς, αυτό που μετράει εν κατακλείδι είναι το περίφημο "value for money" - κι αυτό καθορίζεται για τον καθένα μας με εντελώς προσωπικά κριτήρια.
Με καλύπτεις 100%. Το ίδιο ψήφισα κι εγώ.
Ευτυχώς τα γράφεις εσύ για μένα γιατί με τόση δουλειά στις ταξιδιωτικές ιστορίες βαριόμουνα να απαντήσω.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Flights for 50p?

Επαναφέρω αυτό το παγωμένο θέμα, όχι για να συνεχίσουμε τους τσακωμούς, αλλά για να μοιραστώ μαζί σας ένα βιντεάκι που βρήκα και μου φάνηκε πολύ αστείο:

 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.326
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom