Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πέτρο απο Ρόδο μην τους ακούς. Εγω είμαι μαζί σου. Απο ζήλια και κόμπλεξ τα λένε. Η συγκεκριμένη εταιρεία είναι κολοσσός της αεροπορίας και άκουσα και φημες ότι θα μπει και στο τομέα της στρατιωτικής αεροπλοίας, ενισχύοντας έτσι τον στρατό των κάθε χωρών με οικονομία αλλά και με ασφάλεια. ΘΑ διαμορφώνει Απάτσι και Ντακότα, με τέτοιο τρόπο ώστε να τηρεί μεν τις προδιαγραφές ασφαλείας απο την μια, (τριχιές, καλώδια, σκοινιά) αλλά απο την άλλη με έξυπνη διαρύθμιση να μπορεί να μεταφέρει 20πλασιο αριθμό απο φαντάρους σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης. Θα λειτουργεί με βιοκαύσιμα τα οποία θα προμηθε'υεται (τις πρώτες ύλες εννοείται) κατευθείαν απο κέντρα διαχείρησης λυμμάτων.. Εσύ έχεις ακούσει τίποτα? Φήμες αναφέρουν μυστική συμφωνία της Ράιαν με τον ίδιο τον Ο Μπάμα. Παίζει και πολύ βιομηχανική κατασκοπεία τα τελευταία χρόνια και έτσι οι πληροφορίες είναι συγκεχυμένες......
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Μα δεν μιλάμε για 3-4 ώρες. Σπάνια θα βρεις σε low cost τόσο μεγάλη πτήση. Δεν ξέρω αν η vueling από νότια Ισπανία ή η wizzair που έχει ρωσικές συνδέσεις πετάνε τόσες ώρες.
Είπαμε χαμηλού κόστους είναι οι εταιρίες όχι κουτόσπιρτα της Ολυμπιακής Ταλαιπωρίας που πετάνε από νησί σε νησί δίχως να σέβονται τον πελάτη!
Η μεγαλύτερη πτήση που έκανα με χαμηλού κοστους ήταν Ρόδος-Λονδίνο πέρσι το Πάσχα με easyjet 135 ευρώ πάνε-έλα (+ δεύτερη βαλίτσα) και το ταξίδι έκανε 4 ώρες και κάτι. Μια χαρά ήτανε, ούτε πιάστηκα, ούτε έπαθα σκολίωση, ούτε λόρδωση. Τίποτα. Και ξόδεψα τα λεφτά μου στο Λονδίνο όχι στις πτήσεις!
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τα δρομολόγια της FR, TFS-BLL ή AGP-TMP των 4,5-5 ωρών τα έχεις ακούσει??

Oύτε στον εχθρό μου δε θα ευχόμουνα να βρεθεί μέσα σε τέτοιο δρομολόγιο με τέτοια εταιρεία...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Υπερβολές

Νομίζω ότι υπερβάλεις λίγο και αδικείς τα αεροπλάνα των εταιριών χαμηλού κόστους. Για ευρωπαϊκά ταξίδια 2-3 ωρών δεν θα πάθεις τίποτα, μη φοβάσαι. Άλλωστε μια εταιρία που λέγεται low cost σου λέει ξεκάθαρα ότι θα έχει μειωμένες παροχές και ανέσεις. Εσύ αποφασίζεις αν θα ανέβεις ή όχι.
Αν ένιωθες στριμωχτά, όπως λες, δεν θα πήγαινε κανένας από τα 6-7 εκατομμύρια το μήνα που πετάνε π.χ. με ryanair το μήνα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ο ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΑΝΤΙ-ALITALIAΚΟΥ..
ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΤΙΜΩ EASYJET, GERMANWINGS ΑΠΟ ALITALIA

1. Δεν μ'αρέσει να ταξιδεύω άνετα με seat pitch 31. προτιμώ το 29 της εύκολης ή το 30 της γερμανικής.
2. δεν μ' αρέσουν τα ολοκαινουρια ή με πανάκριβα ανανεωμενο εσωτερικό αεροπλάνα της Alitalia. προτιμώ βρωμιά και παρτάλια.
3. δεν θέλω να είμαι στην ώρα μου με την 4η καλύτερη σε ακρίβεια πτήσεων εταιρεία της Ευρώπης. θέλω ανασφάλεια κ περιπέτεια.
4. δεν θέλω εξυπηρετικό και ελληνικό customer care. προτιμώ να μιλάω με Ντάκα.
5. δεν θέλω να μην ξέρω τι θα πει ακύρωση πτήσης. θέλω να πηγαίνω στο αεροδρόμιο και να μην ξέρω αν θα ταξιδέψω.
6. δεν θέλω επιλογή θέσης, on line checkin και άλλες ευκολίες. θέλω ουρά, ταλαιπωρία και να πληρώνω για βαλίτσες και για ένα ποτήρι νερό.
7. δεν θέλω εξυπηρέτηση στο 4ο μεγαλύτερο hub της Ευρώπης. θέλω ως hub μου τα Τίρανα.
8. δεν θέλω εξυπηρέτηση on board. θέλω κατσούφια, μιζέρια και αγένεια.
9. δεν θέλω να είμαι μελος στο καλύτερο πρόγραμμα μιλίων της αγοράς. δεν θέλω κανένα ή προτιμώ να πληρώνω πειρατές και υπέρογκους φόρους για κάθε award πτήση στη χαση κ στη φέξη που παίρνω.
10. δεν παίρνω Alitalia γιατί είμαι άσχετος με την εταιρεία κ την έχω δει μόνο από μακριά στο αεροδρόμιο.
αχαχχαχαχαχ!!!!Τώρα το διάβασα!!!
Αγαπάμε Alitalia.. (κι όχι μόνο!!):xmas_cheesygrin:

awww.freakingnews.com_pictures_52000_Alitalia_flies_again__52040.jpg
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Σύμφωνα με την ψηφοφορία το 60% εμπιστεύεται και τις δύο λύσεις, κανονικές και εταιρίες χαμηλού κόστους. Θεωρώ το ποσοστό αυτό πάρα πολύ μεγάλο για τα ελληνικά δεδομένα και ειδικά όταν χαμηλού κόστους όλο το χρόνο έχουν μόνο Αθήνα-Θεσσαλονίκη με easyjet και Βόλος, Ρόδος, Κω με ryanair. Εάν επεκταθούν οι χαμηλού κόστους και σε άλλα αεροδρόμια και άλλους προορισμούς ολοένα και περισσότερος κόσμος θα αναθεωρήσει τις επιφυλάξεις του.
 
Last edited by a moderator:

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Πέτρο, θεωρείς πως έχει να κάνει μόνο με "επιφυλάξεις" όπως γράφεις; Το γεγονός ότι το ποσοστό της ψηφοφορίας έχει να κάνει κυρίως και με ό,τι μας βολεύει στην επιλογή loco ή regular δεν σου λέει κάτι;
Είμαι από αυτούς που έριξαν ψήφο στο με ό,τι βρω. Δε πα να επεκταθούν τα δρομολόγια των loco; Αν δε με βολεύει στην ώρα, στην ανταπόκριση κ.ο.κ. δεν θα την επιλέξω(όπως ανάλογα θα συμβεί και με μια regular).
Άρα πέρα από το οικονομικό που ίσως γύρει τη πλάστιγγα υπέρ των loco υπάρχουν κι άλλοι εξίσου σημαντικοί λόγοι στην προτίμηση κάποιου είτε υπέρ της μιας είτε υπέρ της άλλης..
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Νέα Ολυμπιακή ταλαιπωρία

Καλό θα είναι να δημοσιεύουμε και τον αντίλογο όχι μόνο επιλεκτικά δημοσιεύματα. Αγγλικά ξέρεις; Το άρθρο το διάβασες; Αφού το αεροπλάνο ήταν παγωμένο στη Στοκχόλμη, τί ήθελες εσύ;;; Να πετάξει με κίνδυνο τη ζωή των επιβατών;;; Τί είναι πιό σημαντικό, η ζωή ή το καπρίτσιο των επιβατών να τα θέλουν όλα τζάμπα;;;

Τέτοια δημοσιεύματα σε βάρος εταιριών υπάρχουν κατά δεκάδες αν ψάξουμε.
Ας κοιτάξουμε τα δικά μας εδώ με τα χάλια της Ολυμπιακής Ταλαιπωρίας που είχε τον κόσμο να περιμένει για Βουκουρέστι και ας αφήσουμε ήσυχη την ryanair που πετάει Στοκχόλμη με 20 ευρώ. Γούστο της και καπέλο της. Άμα θες την προτιμάς, άμα δε θες τρέξε δούλευε παραπάνω για να βγάλεις τα ναύλα των άλλων εταιριών!
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.068
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλό θα είναι να δημοσιεύουμε και τον αντίλογο όχι μόνο επιλεκτικά δημοσιεύματα. Αγγλικά ξέρεις; Το άρθρο το διάβασες; Αφού το αεροπλάνο ήταν παγωμένο στη Στοκχόλμη, τί ήθελες εσύ;;; Να πετάξει με κίνδυνο τη ζωή των επιβατών;;; Τί είναι πιό σημαντικό, η ζωή ή το καπρίτσιο των επιβατών να τα θέλουν όλα τζάμπα;;;

Τέτοια δημοσιεύματα σε βάρος εταιριών υπάρχουν κατά δεκάδες αν ψάξουμε.
Αναρωτιέμαι πως γίνονται όλες οι υπόλοιπες πτήσεις όλων των υπόλοιπων εταιριών από το ίδιο κι όλα τα υπόλοιπα αεροδρόμια της Σκανδιναβίας, της Σιβηρίας, του Καναδά κλπ το χειμώνα... Η απάντηση είναι απλή: De-icing. Απλά κοστίζει κάτι παραπάνω στην εταιρία.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μόνο ένα emoticon μπορει να χαρακτηρισει αυτη τη συζητηση
aemoticons4u.com_obscene_eck16.gif
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.388
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom