Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγω θα ηθελα να τους βγαλει εξω απο το αεροπλανο μεχρι να λυθει το ζητημα με τα παγωμενα φτερα, ετσι ωστε οι ανθρωποι να πιουνε και ενα ποτηρι νερο με δικα τους εξοδα και να τους ξαναβαλει μεσα οταν το αεροπλανο ειναι ετοιμο για απογειωση. Τοσες ωρες ακινητοι ειναι επικινδυνο για το κυκλοφοριακο. Τελικα τους βγαλανε εξω τεσσερεις ωρες αργοτερα, επειδη το αεροδρομιο εκλεινε και δε μπορεσαν να κανουν αλλιως. Αν το αεροδρομιο δεν ηταν μικρο θα τους ειχαν μεσα ακομη! Και επισης αφου τους κρατησαν μεσα με δικη τους αποφαση και οχι του αεροδρομιου ας τους εδιναν και ενα ποτηρι νερο βρε αδελφε! Δε θα καταστρεφοταν η εταιρεια απο αυτο το γεγονος. Στη μια ωρα καθυστερηση ολες οι regular εταιρειες ειναι υποχρεωμενες ανεξαρτητως υπαιτιοτητας -ακομη και αν δεν εισαι μεσα στο αεροπλανο αλλα στο αεροδρομιο, αν σου δινουν καφε αναψυκτικα και νερο δωρεαν. Αυτοι προφανως ουτε του αγγελου τους νερο δεν δινουν και υπηρχαν και αρκετα αγγελουδακια εκει μεσα, απ' οτι διαβασα!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Για όσους λένε ότι τα IFE, seat assignment, seat pitch κτλ δεν μετράνε...

Το πρώτο μου ταξίδι στην Αμερική ήταν με Delta via Atlanta. Η πτήση άπο το Ελληνικό έφυγε με 2+ ώρες καθυστέρηση ΑΦΟΥ είχαμε μπεί στο αεροπλάνο. Αν και δε θυμάμαι τι μοντέλο ήταν το αεροπλάνο, είχε το κλασσικό US economy seat pitch των late 90s και εγώ καθόμουν στη μεσαία θέση και μεσαία σειρά με δύο (υπέρβαρα) άτομα στα αριστερά μου και 2 (επίσης υπέρβαρα) άτομα στα δεξιά μου. Το IFE ήταν μια και μόνο μεγάλη οθόνη που έδειξε μια ταινία και μετά τα νέα του CNN και μετά σταμάτησε. Με την καθυστέρηση στην Αθήνα μέσα στο αεροπλάνο και τους κύκλους γύρω απο την Ατλάντα, η πτήση κράτησε πάνω απο 14 ώρες. Όλα τα παραπάνω συντέλεσαν να την ονομάσω την πτήση της κόλασης αν και ήταν η πρώτη long haul εμπειρία μου...σε τέτοιο βαθμό που η επόμενη πτήση για Ελλάδα στο τέλος του εξαμήνου με ένα 737 της παλιάς Alitalia μου φάνηκε παράδεισος.

Οπότε ναί για εμένα παίζουν τα πάντα σημαντικότατο ρόλο.

Τώρα για τις ταινίες...περί γούστου τι να πεί κανείς. Καί εμένα οι αγαπημένες μου ταινίες είναι συνήθως απο auteur σκηνοθέτες αλλά όταν είμαι μέσα σε ένα αεροπλάνο για 10 ή 15 ώρες θέλω να χαλαρώσω και να ξεχαστώ ώστε να περάσει ο χρόνος γρήγορα. Ο Klimov δεν με βοηθάει σε αυτή την περίπτωση.

Και τα μίλια μετράνε καθώς πετάω Σρι Λάνκα (και λογικά Λατινική Αμερική την άνοιξη) business class δωρεάν λόγω air miles.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Για τόσο μεγάλα ταξίδια ποιός δεν θα ήθελε μια άνετη και ξεκούραστη πτήση; Δυστυχώς όμως δεν διαλέγουμε ούτε τους διπλανούς μας, ούτε τις ταινίες που βάζουν στη Διασκέδαση εν Πτήσει...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Πριν γραφώ στο site δεν γνώριζα καν τον όρο loco και πιθανόν να πέταξα με κάποιες. Αν θυμάμαι καλά με Easy jet Αθήνα – Ν.Υ. κάπου το 2000, με πτήση προερχόμενη από Ισραήλ. Με Ηellas jet πήγα 1-2 φορές Λονδίνο. Τελευταία με Air Lingus και Iceland Express. Οι επιλογές που έχω περιορίζονται σημαντικά από το γεγονός ότι μένω επαρχία (Έβρο) και έχω να σκεφτώ το πρόσθετο ταξίδι για Αθήνα ή Θεσσαλονίκη ή (τελευταία) Κων/πολη. Ακόμη είμαι συνήθως της «τελευταίας στιγμής» και σπάνια προλαβαίνω τα φθηνά εισιτήρια. Έτσι είμαι κι εγώ του «Με ότι βρω» κατʼ αρχήν. Από κει και πέρα είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ακριβότερα μέχρι και το 25% της τιμής του εισιτηρίου για καλύτερες επί μέρους συνθήκες ταξιδιού και παροχές δηλ. βολικότερα ωράρια, άνεση, φαγητό, φήμη εταιρείας κλπ.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.900
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Πριν γραφώ στο site δεν γνώριζα καν τον όρο loco και πιθανόν να πέταξα με κάποιες. Αν θυμάμαι καλά με Easy jet Αθήνα – Ν.Υ. κάπου το 2000, με πτήση προερχόμενη από Ισραήλ.
υπήρχε εποχή δηλαδή που μπορούσε κανείς να πετάξει από αθήνα για νέα υορκη με την ιζι τζετ?:xmas_rolleyes:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Η πτήση προερχόταν από Τελ Αβίβ και έκανε στάση στο Ελληνικό. Θα μας ενημερώσουν οι "αρμόδιοι"
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πριν γραφώ στο site δεν γνώριζα καν τον όρο loco και πιθανόν να πέταξα με κάποιες. Αν θυμάμαι καλά με Easy jet Αθήνα – Ν.Υ. κάπου το 2000, με πτήση προερχόμενη από Ισραήλ. Με Ηellas jet πήγα 1-2 φορές Λονδίνο. Τελευταία με Air Lingus και Iceland Express.
Ούτε στη Ν.Υ πήγες με Easy ούτε η Hellas Jet ήταν ποτέ loco... λεπτομέρειες μεν αλλά η διόρθωση αναγκαία για να μην μένουν οι εντυπώσεις...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
737 και ΑΖ χλωμό το κόβω... σε κανένα dc-9 θα είχες μπει...
ή είχε παίξει λόττο κ πέτυχε ένα από τα 2 που είχε..α κ μία μικρή λεπτομέρεια..πήγε κ ως cargo..
Η πτήση προερχόταν από Τελ Αβίβ και έκανε στάση στο Ελληνικό. Θα μας ενημερώσουν οι "αρμόδιοι"
είχες την τύχη να πάρεις τη θρυλική Tower? αξέχαστο ταξίδι μ' αυτην έχω ακούσει..εγώ ο ανόητος είχα προτιμήσει ΟΑ τότε..
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
737 και ΑΖ χλωμό το κόβω... σε κανένα dc-9 θα είχες μπει...
ORD-MΧΡ-ATH ήταν η πτήση. Ίσως και να έκανα λάθος φυσικά και να ήταν 767 (Airbus δεν νομίζω να ήταν)? Μιλάω για εποχές 98/99/00 φυσικά που πετούσα US-ATH με όλες τις παρακμιακές...Πρώτη πραγματικά ωραία πτήση σε οικονομική θέση με αξιοπρεπέστατο αεροπλάνο και προσωπικό ήταν η Continental πάλι μέσω MPX με ένα ολοκαίνουργιο 777 αλλά μέχρι τότε είχα δεί όλα τα τέρατα (Alitalia, Sabena, Austrian, etc)...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ORD-MPX-ATH ήταν η πτήση. Ίσως και να έκανα λάθος φυσικά και να ήταν 767 (Airbus δεν νομίζω να ήταν)? Μιλάω για εποχές 98/99/00 φυσικά που πετούσα US-ATH με όλες τις παρακμιακές...Πρώτη πραγματικά ωραία πτήση σε οικονομική θέση με αξιοπρεπέστατο αεροπλάνο και προσωπικό ήταν η Continental πάλι μέσω MPX με ένα ολοκαίνουργιο 777 αλλά μέχρι τότε είχα δεί όλα τα τέρατα (Alitalia, Sabena, Austrian, etc)...
Μάλλον εννοείς MXP (Milan Malpensa), γιατί το να πέταξες για Σικάγο - Αθήνα μέσω του Miyanmin Airport στην Papua New Guinea (αυτό είναι το MPX), το θεωρώ μάλλον δύσκολο :xmas_smile::xmas_smile::xmas_smile:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.345
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom