Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
κατά βάση πετώ με κανονικές πτήσεις των μεγάλων εταιριών γιατι προγραμματίζω πολύ νωρίς και πετυχαίνω πολύ καλές τιμές...καποτε πετουσα συχνα με easy οταν τα παιδια ηταν λονδίνο...τώρα δεν την προτιμώ...ακουω συνεχως για ακυρώσεις πτήσεων και ταλαιπωρία και βασικά αν συμβει κατι δεν βρισκεις ευκολα ακρη...μεγαλώνουμε κιόλας και θέλουμε ποιο ανετες πτήσεις με καλές ώρες πτήσεων και οχι αξημερωτα...
οπότε ψηφίζω regular flights....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να προσθεσω επισης για τις loco το εξης: Απο Θεσσαλονικη που υπαρχουν πολυ περιορισμενες επιλογες θα προτιμουσα μια loco που θα με βγαλει απευθειας στον προορισμο μου, απο μια regular που θα με παει μεσω ενδιαμεσου σταθμου. Χαρακτηριστικη περιπτωση η easy jet: ειναι η μονη απο Θεσσαλονικη η οποια πετα κατευθειαν στο Βερολινο, τουλαχιστον τους χειμερινους μηνες. Τους καλοκαιρινους προστιθενται και αλλες, αλλα μαλλον loco ειναι και αυτες.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Εξαρτάται τον προορισμό. Από Θεσσαλονίκη πετάω με easy jet και μόνο μία φορά μέχρι τώρα την έχω πατήσει. Επίσης, εντός Αγγλίας ταξίδευα πολύ με easy και rayan.
Αρα μήπως είμαι loco??Μια ψήφος λοιπόν εκεί!!!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.012
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Κλείνω με όποια βρω να μου κάνει και ατυχώς πάντα μου κάνει κάποια regular.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ειδα war κι ειπα "εδω εισαι στο στοιχειο σου..."
αλλα πολυ υποτονικη κουβεντα βρε αδερφε μου, ξενερωσα

Τεσπα...Τωρα εξαρταται απο τα δρομολογια, τις ωρες, την τελικη τιμη, το αεροδρομιο, την απ' απευθειας ή μη πτηση και φυσικα το ονομα της εταιρειας. Γιατι προτιμω την loco easyjet απο τη regular Alitalia πχ.
Με εναν regular locαριασμο λοιπον ψηφιζω μ' οτι βρω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.048
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το ερώτημα είναι με τι πετάμε εμείς προσωπικά, τι προτιμάμε, ή τι θεωρούμε καλύτερο?

Προσωπικά για μένα δεν έχει σαφήνεια το ερώτημα, ούτε μπορώ προσεγγιστικά να επιλέξω μια από τις 3 απαντήσεις, ούτε επιθυμώ να δημοσιοποιήσω στο internet τα αναλυτικά κριτήρια των επιλογών μου (και ναι, κατά πάσα πιθανότητα θα προτιμήσω π.χ. τη Germanwings από την Alitaria, αν συναντήσω ποτέ τέτοιο δίλλημα).

Οπότε προς το παρόν απέχω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
προτιμω την loco easyjet απο τη regular Alitalia
κατά πάσα πιθανότητα θα προτιμήσω π.χ. τη Germanwings από την Alitaria,
Ο ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΑΝΤΙ-ALITALIAΚΟΥ..
ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΤΙΜΩ EASYJET, GERMANWINGS ΑΠΟ ALITALIA

1. Δεν μ'αρέσει να ταξιδεύω άνετα με seat pitch 31. προτιμώ το 29 της εύκολης ή το 30 της γερμανικής.
2. δεν μ' αρέσουν τα ολοκαινουρια ή με πανάκριβα ανανεωμενο εσωτερικό αεροπλάνα της Alitalia. προτιμώ βρωμιά και παρτάλια.
3. δεν θέλω να είμαι στην ώρα μου με την 4η καλύτερη σε ακρίβεια πτήσεων εταιρεία της Ευρώπης. θέλω ανασφάλεια κ περιπέτεια.
4. δεν θέλω εξυπηρετικό και ελληνικό customer care. προτιμώ να μιλάω με Ντάκα.
5. δεν θέλω να μην ξέρω τι θα πει ακύρωση πτήσης. θέλω να πηγαίνω στο αεροδρόμιο και να μην ξέρω αν θα ταξιδέψω.
6. δεν θέλω επιλογή θέσης, on line checkin και άλλες ευκολίες. θέλω ουρά, ταλαιπωρία και να πληρώνω για βαλίτσες και για ένα ποτήρι νερό.
7. δεν θέλω εξυπηρέτηση στο 4ο μεγαλύτερο hub της Ευρώπης. θέλω ως hub μου τα Τίρανα.
8. δεν θέλω εξυπηρέτηση on board. θέλω κατσούφια, μιζέρια και αγένεια.
9. δεν θέλω να είμαι μελος στο καλύτερο πρόγραμμα μιλίων της αγοράς. δεν θέλω κανένα ή προτιμώ να πληρώνω πειρατές και υπέρογκους φόρους για κάθε award πτήση στη χαση κ στη φέξη που παίρνω.
10. δεν παίρνω Alitalia γιατί είμαι άσχετος με την εταιρεία κ την έχω δει μόνο από μακριά στο αεροδρόμιο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σιγά ρε ακατανόμαστε θα σκίσεις καμια ζαρτιέρα...

Και ναι στο 1,2,4,6 και 7 έχεις δίκιο αυτό το 3 τι διάλο το θέλεις? Για να γελάσει κάθε πικραμένος...
Το 5 επίσης από που προκύπτει? Ξέχασες τις χιλιάδες των ακυρωμένων πτήσεων της αγαπημένης σου στην αναδιάρθρωση? Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ... για να πείσει τον κόσμο η ΑΖ ότι έγινε σοβαρή εταιρία θα πάρει χρόνια και επίσης θα πρέπει να φτιάξει άμεσα και το 8.... πιστεύω να θυμάσαι την ευγένεια και την καλοσύνη που μας αντιμετώπισαν εκείνες οι απίθανες Ιταλίδες αεροσυνοδοί τότε στη Ρώμη...

Tώρα το 10 το αφήνω ασχολίαστο και το 9 είναι εκτός τόπου και χρόνου μια που και οι πέτρες ακόμα ξέρουν ποιά είναι η καλύτερη συμμαχία στον κόσμο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. αυτό το 3 τι διάλο το θέλεις? Για να γελάσει κάθε πικραμένος...
2. Το 5 επίσης από που προκύπτει? Ξέχασες τις χιλιάδες των ακυρωμένων πτήσεων της αγαπημένης σου στην αναδιάρθρωση?
3. θα πρέπει να φτιάξει άμεσα και το 8....
4. το 9 είναι εκτός τόπου και χρόνου μια που και οι πέτρες ακόμα ξέρουν ποιά είναι η καλύτερη συμμαχία στον κόσμο...
1. να βοηθήσω να γελάσει με τα χάλια της Λουφτ, της Swiss και των φίλων σου τουρκων..το 67%, το 54% με το 84% της ΑΖ είναι χαώδης διαφορά.
Alitalia prima per puntualit? a gennaio tra tutte le compagnie europee - Corriere della Sera
2. έχεις δει πολλές ακυρωμένες της ΑΖ τα τελευταία 2 χρόνια? μήπως να μιλήσει το ίδιο το φορουμ με τις τόσες ακυρωμένες της εύκολης?
3. αλίμονο να συγκρινεται η απαράμιλλη ιταλική ευγένεια με το κατσούφικο γερμανικό ύφος ή με το μίζερο αγγλικό στυλ. απαπα. και ούτε συνηθισμένοι είναι οι αεροσυνοδοί να σερβίσουν μπέρμπον εν μέσω θυέλλης..
4. ουυυ..ασε μη γελάσει εδώ κ ο τελευταίος πικραμένος..
πχ.. πόσα μίλια θέλει καποιος για award προς ΗΠΑ? (50000 sky team-60000 αστροσυμμαχία)
άλλο: πόσους φόρους πληρώνει σε award Αθηνα-Μαδριτη? (120 sky team-225 αστροσυμμαχία)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και επί του θέματος:
ιταλική οικογένεια σε διακοπές στη Νορβηγία ξεμεινε στο πασίγνωστο αεροδρομιο του Torp 100 χιλιόμετρα από το Όσλο μετά από ακύρωση πτησης της Ryanair. η εταιρεία παντελώς αδιάφορη για την τύχη τους, το αεροδρόμιο έπρεπε να κλείσει. τελικά τους άφησαν σε μία κρύα αίθουσα χωρίς φωτα, θέρμανση, μεγάλη περιπέτεια.
Famiglia di Sassari in vacanza a Oslo: la sorpresa (gelata) arriva alla fine - Cronache dalla Sardegna - L'Unione Sarda
σε αντίστοιχη περίπτωση η ΑΖ σε πάει Hilton, τρως και πίνεις σαν βασιλιάς και γυρνάς Magnifica την επομένη. αυτή τη σιγουριά και ασφάλεια πληρώνεις κατι παραπάνω.
όταν όλα πάνε καλά με τις Loco εντάξει. αν στραβώσει κάτι μαύρο φίδι που σ' έφαγε. αδιαφορία. η λογική μου λεει να κλείνω πάντα με regular και μόνο σε εξαιρετική περίπτωση, όταν δεν μπορώ να κάνω αλλιώς ή η διαφορά τιμής ειναι σε εξωπραγματικά ύψη να κλείνω Loco. πράγμα που γίνεται μία φορά το χρονο. οι κανονικές έχουν τόσες προσφορές που δεν αξίζει να παίρνεις Loco εκτός ειδικών περιπτώσεων.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
όταν όλα πάνε καλά με τις Loco εντάξει. αν στραβώσει κάτι μαύρο φίδι που σ' έφαγε. αδιαφορία. η λογική μου λεει να κλείνω πάντα με regular και μόνο σε εξαιρετική περίπτωση, όταν δεν μπορώ να κάνω αλλιώς ή η διαφορά τιμής ειναι σε εξωπραγματικά ύψη να κλείνω Loco. πράγμα που γίνεται μία φορά το χρονο. οι κανονικές έχουν τόσες προσφορές που δεν αξίζει να παίρνεις Loco εκτός ειδικών περιπτώσεων.
Αντιπαρέρχομαι τη σύγκριση ΑΖ με LH ή LX και ας μιλήσω κι εγώ επί του θέματος. Αντιπαθώ τις Low Cost εταιρείες εν γένει. Πάντα αναζητώ προσφορές με αυτές, σπανίως όμως βρίσκω κάποια που πραγματικά να αξίζει την ταλαιπωρία. Βρίσκεις π.χ. μια καλή προσφορά και αν τυχόν θελήσεις να πάρεις 1-2 βαλίτσες σου βγαίνει μόλις 30 ευρώ πιο φτηνή από μια regular εταιρεία. Ε, θα δώσω 30 ευρώ παραπάνω, δεν υπάρχει περίπτωση! Δε μου περισσεύουν, αλλά όπως έχουν πει κι άλλοι, το ταξίδι είναι ΚΑΙ η πτήση.
Δε μου αρέσει να μπαίνω σε αεροπλάνο λες και είναι ΚΤΕΛ να ψάχνω να βρω πού να καθίσω, δε μου αρέσει να καθυστερεί μια πτήση 12ωρα και να μην ξέρω τι θα απογίνω.
Θέλω αν έχω οποιαδήποτε απορία ή επιθυμία ή αλλαγή κλπ κλπ να μπορώ να επικοινωνήσω με την εταιρεία ανά πάσα στιγμή.
Η ψήφος μου λοιπόν υπέρ των regular.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.292
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom