Travel Wars : Κοπεγχάγη vs Στοκχόλμη

Κοπεγχάγη vs Στοκχόλμη


  • Total voters
    55

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δε θα ψηφίσω καθώς δεν έχω πάει (ακόμα :cool: ) σε καμία από τις δύο, ωστόσο οφείλω να πω ότι είναι ένα από τα εντιμότερα και πιο ορθά κατά κάποιο τρόπο war που έχω δει.
Χώρια που έβαλα και μερικούς σελιδοδείκτες. Συνεχίστε έτσι!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Εχω κλεισει Στοκχολμη για το καλοκαιρι ενω εχω παει Κοπεγχαγη. Θα ψηφισω μετα αλλα ομολογω οτι εχω λιγο μεγαλυτερες προσδοκιες απο τη Στοκχολμη που φιγουραρει στις κορυφαιες θεσεις συην καταταξη των ομορφοτερων ευρωπαικων πολεων.
Παρολα αυτα, μου φανηκε ομορφη και η Κοπεγχαγη. Και μουσειακια εχει να δεις και ολη αυτη την ταξη και σκανδιναβικη αισθητικη που περιμενεις συν τον αιφνιδιασμο της Κριστιανια. Αλλα δεν ειναι απο τις πολεις που "κολλας".
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Εχω κλεισει Στοκχολμη για το καλοκαιρι ενω εχω παει Κοπεγχαγη. Θα ψηφισω μετα αλλα ομολογω οτι εχω λιγο μεγαλυτερες προσδοκιες απο τη Στοκχολμη που φιγουραρει στις κορυφαιες θεσεις συην καταταξη των ομορφοτερων ευρωπαικων πολεων.
Παρολα αυτα, μου φανηκε ομορφη και η Κοπεγχαγη. Και μουσειακια εχει να δεις και ολη αυτη την ταξη και σκανδιναβικη αισθητικη που περιμενεις συν τον αιφνιδιασμο της Κριστιανια. Αλλα δεν ειναι απο τις πολεις που "κολλας".
Ενταξει η Στοκχολμη ειναι κλασεις πιο ομορφη και ατμοσφαιρικη. Καλα κανεις και εχεις πιο υψηλες προσδοκιες. Αν η νυχτερινη ζωη και οι πολλοι περιορισμοι ειδικα με το αλκοολ δεν σε ενοχλουν Στοκχολμη ψηφιζεις ευκολα. Και εγω με δυσκολια ψηφισα Κοπεγχαγη, απλα ειναι καπως λιγοτερο βαρετη απο την Στοκχολμη.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Αααα επισης οσοι σας αρεσει το ποτο εχετε υπ'οψιν πως στη Στοκχολμη μπορει να σας αρνηθουν την εισοδο αν ειστε εξω ή το σερβιρισμα αν ειστε μεσα και νομιζουν πως εχετε παραπιει. Και δεν χρειαζεται να ειστε τυφλα εμας πηγαν να μας αρνηθουν επειδη απλα ειχα κοκκινα ματια, βεβαια τους πεισαμε γιατι ειχαμε φιλο Σουηδο που ηξερε τη γλωσσα και μπηκαμε αλλα φαντασου να ειμασταν και μεθυσμενοι, δυο τρεις μπυρες ειχαμε πιει το πολυ. Παντως γινεται πολυ συχνα απ' οτι μας ειπε και ειναι πολυ συχνο φαινομενο να μην σε σερβιρουν ή να μην σου επιτρεπουν την εισοδο σε μαγαζια. Επισης οι μπαρμεν απαγορευεται να πιουν σταλα εν ωρα εγασιας. Δεν εχω δει πουθενα αλλου στην Ευρωπη τοσο αυστηρους κανονες για το αλκοολ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Αααα επισης οσοι σας αρεσει το ποτο εχετε υπ'οψιν πως στη Στοκχολμη μπορει να σας αρνηθουν την εισοδο αν ειστε εξω ή το σερβιρισμα αν ειστε μεσα και νομιζουν πως εχετε παραπιει. Και δεν χρειαζεται να ειστε τυφλα εμας πηγαν να μας αρνηθουν επειδη απλα ειχα κοκκινα ματια, βεβαια τους πεισαμε γιατι ειχαμε φιλο Σουηδο που ηξερε τη γλωσσα και μπηκαμε αλλα φαντασου να ειμασταν και μεθυσμενοι, δυο τρεις μπυρες ειχαμε πιει το πολυ. Παντως γινεται πολυ συχνα απ' οτι μας ειπε και ειναι πολυ συχνο φαινομενο να μην σε σερβιρουν ή να μην σου επιτρεπουν την εισοδο σε μαγαζια. Επισης οι μπαρμεν απαγορευεται να πιουν σταλα εν ωρα εγασιας. Δεν εχω δει πουθενα αλλου στην Ευρωπη τοσο αυστηρους κανονες για το αλκοολ.
Δε φανταζεσε ΤΙ ουρες εχουν στα systembolaget τους,ειδικα περιοδο γιορτων...επισης δε ξερω αν μου φανηκε μονο εμενα αλλα περσυ τους βλεπαμε τους ντοπιους ΣΤΟΥΠΙ απο τις 11 το πρωι...δηλαδη απο ποτε ξεκιναγαν τις μπυρες?????τετοιο χαλι ειχα να δω απο το Λονδινο...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Όταν ήμουν στην Κοπεγχάγη, παρατήρησα πως ειδικά το Σαββατόβραδο έβλεπες πολλούς έφηβους και νεολαία γενικά από το Μάλμε και τη γύρω περιοχή της Σκανια να περνάει τα σύνορα για να βγει για ξενύχτι στην Κοπεγχάγη. Σίγουρα οι περισσότερες επιλογες διασκέδασης της Κοπεγχάγης (σε σχέση με το Μάλμε ειδικά) παίζουν το ρόλο τους, αλλά εκ των υστέρων συνειδητοποιω πως ίσως και η αυστηρότητα των σουηδικων αρχών στο αλκοόλ να παίζει και αυτη το ρόλο της για αυτή τη "νυχτερινή σουηδική μετανάστευση". Και στις δύο πάντως χώρες υπάρχει σοβαρό θέμα αλκοολισμού. Btw, αξίζει επ' αυτού να δείτε την πολύ ωραία δανέζικη ταινία "Άσπρο Πάτο" (είχε βγει το καλοκαίρι στους κινηματογραφους)
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Δε φανταζεσε ΤΙ ουρες εχουν στα systembolaget τους,ειδικα περιοδο γιορτων...επισης δε ξερω αν μου φανηκε μονο εμενα αλλα περσυ τους βλεπαμε τους ντοπιους ΣΤΟΥΠΙ απο τις 11 το πρωι...δηλαδη απο ποτε ξεκιναγαν τις μπυρες?????τετοιο χαλι ειχα να δω απο το Λονδινο...
Χάλι??? Δεν συνεννογιόμαστε νομίζω, οι άνθρωποι θέλουν να πιουν και δεν τους αφήνουν. 😛
Όταν ήμουν στην Κοπεγχάγη, παρατήρησα πως ειδικά το Σαββατόβραδο έβλεπες πολλούς έφηβους και νεολαία γενικά από το Μάλμε και τη γύρω περιοχή της Σκανια να περνάει τα σύνορα για να βγει για ξενύχτι στην Κοπεγχάγη. Σίγουρα οι περισσότερες επιλογες διασκέδασης της Κοπεγχάγης (σε σχέση με το Μάλμε ειδικά) παίζουν το ρόλο τους, αλλά εκ των υστέρων συνειδητοποιω πως ίσως και η αυστηρότητα των σουηδικων αρχών στο αλκοόλ να παίζει και αυτη το ρόλο της για αυτή τη "νυχτερινή σουηδική μετανάστευση". Και στις δύο πάντως χώρες υπάρχει σοβαρό θέμα αλκοολισμού. Btw, αξίζει επ' αυτού να δείτε την πολύ ωραία δανέζικη ταινία "Άσπρο Πάτο" (είχε βγει το καλοκαίρι στους κινηματογραφους)
Καλά και πολύ λαθρεμπόριο αλκοόλ παίζει στο Μάλμε. Λίγο επειδή στη Δανία είναι πιο φτηνό το αλκοόλ λίγο επειδή κάτω των 21 οι Σουηδοί κάνουν πολλά πάρτυ σε σπίτια μιας και έξω δεν γίνεται να βγουν παρά μόνο με πλαστές ταυτότητες. Δικτυώνονται με τύπους που πάνε με βανάκια Δανία φορτώνουν αλκοόλ και επιστρέφουν. Έτσι προμηθεύονται οι περισσότεροι πιτσιρικάδες στην Στοκχόλμη αλκοόλ για τα πάρτυ τους. Το λαθρεμπόριο συνήθως το κάνουν τύποι από το Μάλμε και προμηθεύουν και στη Στοκχόλμη. Γενικά οι Σουηδοί ζηλεύουν την ελευθερία που υπάρχει στη Δανία σε σχέση με την κατανάλωση αλκοόλ και την νυχτερινή διασκέδαση.
 
Μηνύματα
98
Likes
569
Η Στοκχόλμη είναι μια απο τις πιο όμορφες και παραμυθένιες πόλεις στην Ευρώπη!!!!!

Δεν υφίσταται ΚΑΜΙΑ σύγκρουση/σύγκριση.
Για μένα η Κοπεγχάγη κατώτερη και από Ελσίνκι αλλά και Όσλο.
Μια αμφίρροπη μάχη θα ήταν με την Νορβηγική πρωτεύουσα.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Και για εμένα χαλαρά η Στοκχόλμη από τις ωραιότερες ευρωπαικές πρωτευουσες, χλιαρή η Κοπεγχάγη. Πάντως και οι δύο λαοί είναι πανέμορφοι.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Κοπεγχάγη: Ήρεμη, φιλική, όμορφη, απλή, πιο χαριτωμένη, λίγα αυτοκίνητα, λίγος θόρυβος, πολύ ακριβό φαγητό στα εστιατόρια, πιο φθηνό αλκοόλ σε σχέση με την Στοκχόλμη, καταπληκτική η βόλτα στο θαλάσσιο κανάλι όπως και η βόλτα με το καραβάκι που εκτελεί την δημόσια συγκοινωνία, κορυφαία σύγχρονη αρχιτεκτονική, αλλά και το παλιό κομμάτι είναι ωραίο. Μου άρεσαν περισσότερο οι πλατείες και τα μέρη περιπάτου.
Στοκχόλμη: Ψηλότερα κτίρια, πιο επιβλητική, ειδικά στο υδάτινο μέτωπο είναι καταπληκτική, πιο ψυχρή, πιο κυριλέ, περισσότερη κίνηση, περισσότερα αυτοκίνητα, όμορφη παλιά πόλη, το μουσείο Vaza τα σπάει, και εδώ η βόλτα με το δημόσιο καραβάκι που συνδέει την παλιά πόλη με το μουσείο είναι άπαιχτη, πιο προσιτό φαγητό, πιο ακριβό αλκοόλ.
Οι δημόσιες συγκοινωνίες είναι εξαιρετικές σε αμφότερες τις πόλεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.005
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μπορεί η Στοκχόλμη να είναι αντικειμενικά πιο όμορφη αλλά οι Δανοί κερδίζουν κατά κράτος και η Κοπεγχάγη είναι από τις πόλεις που τη φτιάχνουν οι άνθρωποι. Για μένα δεν υπάρχει δίλλημα κι αν είχε καλύτερο καιρό (αν ήταν κάπου στη Μεσόγειο δηλαδή) σίγουρα θα την επισκεπτόμουν ασταμάτητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom