Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    368

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?

Mariflowers

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Machu Picchu & Bora-Bora
Ψηφισα Παρισι.

Οταν πηγα την πρωτη φορα, εχοντας ζησει ηδη μερικα χρονια στην Αγγλια, περιμενα να δω αλλη μια μεγαλη, βορεια πολη. Ποσο διαψευστηκα!!!! Απο τοτε εχω παει αλλες 3 φορες και θα πηγαινω παντα, γιατι απλα, το Παρισι ειναι μια απο τις 3 METROPOLIS του κοσμου!!!

Α!!!! Και η συγκριση και μονο της Γαλλικης κουζινας με την Ιταλικη, αποτελει βλαστιμια και υβρη.
 

CellarDoor

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη;
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κορνουάλη
Ποπόοοο εδώ γίνεται σωστός πόλεμος! :clap:Ψηφίζω Παρίσι. Για το Pere Lachaise και τους περιπάτους στη Monmartre, για τον καιρό του (όσο περίεργο κι αν ακούγεται!:lol:), για την παρακμή του μετρό, για τους μαύρους που μιλάνε τα πιο παράξενα γαλλικά στον πλανήτη, για το Giverny και τους κήπους του Monet, για τις κρέπες, για τις ατελείωτες βόλτες στους διαδρόμους του Λούβρου και του Orsay, για τη Notre Dame και το St Germain de Pres, για το βιβλιοπωλείο Shakespeare & Co. και το φιλόξενο παγκάκι του, για το βραδυνό Σηκουάνα (κι ας λένε κάποιοι ότι βρωμάει!) και πολλά ακόμα..! Και κυρίως γιατί είναι μια πόλη που συνεχίζει να εξελίσσεται σε όλους τους τομείς. Έχω πάει 6 φορές και δεν το χορταίνω. Στη Ρώμη μόνο μία.:cool:
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Δεν ακούω τίποτα, δεν διαβάζω τίποτα, δεν διαπραγματεύομαι και δεν επιχειρηματολογώ καν...Πέστε ότι θέλετε..."η κουκουβάγια θεωρεί το κουκουβαγιάκι το πιο όμορφο ..." Πόσο μάλλον εδώ, που μπροστά μας έχουμε τη θεά Ρώμη!!!!!!!!!!!
Σεβασμό κύριοι...άντε μη σας ρωτήσω που ήταν ο...."ανταγωνισμός"... 2.000 χρόνια πριν...
Αλλά είπα ...δεν θα ...ξεπέσω σε επιχειρηματολογίες...
Απλά και ....υποκειμενικά ...Ρώμη = Δεύτερη Πατρίδα, άρα..................Ρώμη!!!!!!!!!!!!!
 
Μηνύματα
55
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδια, Σιβηρία,Sealand
Αν και νιωθω μια αγαπη για τη (βορεια) Ιταλια, τα ιταλικα και τους ανθρωπους, δαγκωτα και αδιαμφισβητητα Παρισι. Εκει υπαρχει ο αερας αυτος του Παρισιου, τα κτιρια στο κεντρο, οι δρόμοι που έχουν τα ιδια ονοματα με τα βιβλια του Δουμα, το Pere LaChaise, ο δρομος για τη Μονμαρτη, το μετρο που σε παει παντου, το οτι θυμαμαι να παω σε ενα μαγαζακι που εχω φαει τις πιο ωραιες ταρτες, τα γαλλικα που ηχουν υπεροχα στα αφτια μου, οι...ομιλιτικοι κρεπατζηδες και τοσα τοσα τοσα ολα που με κανουν να λεω σε μια φιλη μου "Μου λειψε το Παρισι, παμε;". Δαγκωτο λοιπον στην πολη του φωτός.:clap:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
...όπως περίτρανα έχει αποδείξει μέχρι τώρα η Ιστορία, έτσι κι αυτή η αναμέτρηση θα καταλήξει σε ένα ακόμα γαλατικό σκαμπίλι που θα ροδοκοκκινίσει τις ρωμαϊκές, αυθάδικες παρειές....χαλαρώστε, λοιπόν, pauvres, και απολαύστε το....

paris vs rome.jpg
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
για την φινέτσα και τον ρομαντισμό του
για τα delicatessen, τα bistro, τις braserie και όλα αυτά τα -rie
για τις γραφικές συνοικίες και τα στενά σοκάκια με το άρωμα άλλης εποχής
για την πολυεθνικότητά του
για τα souffle
γι' αυτό το κλικ που σου κάνει και τελικά.... ψηφίζεις Παρίσι παρόλο που σου αρέσει και η Ρώμη.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Με ολα αυτα τα εις -rie,θυμηθηκα καποια φαση σε πεζοδρομο στο Rampuillet,ειδαμε ενα πολυ καλοφτιαγμενο εσωρουχαδικο.
Η κορη μου βαριοταν,εγω το εκοβα ως πανακριβο(που ηταν)αλλα ηθελα να το δω ως αξιθεατο βρε αδελφε.
Τραβαγα λοιπον την κοπελλια μου μουρμουριζοντας,παμε βρε μωρο μου να δουμε τη σωβρακερι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.313
Μηνύματα
887.600
Μέλη
38.977
Νεότερο μέλος
thetourist

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom