Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    367

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλα δεν θα παμε να περασουμε τη συνταξη μας. Βεβαιως κ γινεται συγκριση ταξιδιωτικα. Που να παω ενα ΣΚ? Ε πρεπει να εισαι λιγο πυροβολημενος (με το συμπαθιο στους παρισινους φιλους) να προτιμησεις παρισι απο ρωμη...
Για χειμερινους μηνες δεν το συζηταμε. Τελευταια φορα πηγα παρισι μαρτιο κ κρυωσα πιο πολυ απο τις Αλπεις. Απιστευτο κρυο κ εξω ολα νεκρα. Παρκα μαυρα, μουντα, θεοσκοτεινα μες στο μεσημερι, για λυπηση. Την ιδια εποχη ολος ο κοσμος στη Ρωμη επινε καφε εξω στις πλατειες κ χαιροταν τα παρκα κ τον ηλιο της.. Ε δε συγκρινονται οντως.
Δεν διαφωνω σε τίποτα απο τα παραπάνω αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν με την τοποθέτησή μου. Ο @makisg μιλησε για την εγκληματικότητα που έχει το Παρίσι σε σχέση με τη Ρώμη, που συμφωνώ επίσης. Όμως μιλάμε για άλλα μεγέθη. Αυτό τεκμηρίωσα. Τώρα αυτά που είπες έσυ τι σχέση έχουν με αυτό, δεν ξέρω. Μάλλον ήθελες να τα πεις και απλά τα είπες...

Υγ. όντως η Ρώμη είναι για ΠΣΚ. Το Παρίσι είναι για βδομάδα και βάλε...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ενώ οι Ρωμαίοι για τους νότιους έχουν μια αγκαλιά ανοιχτή!!!!

Δεν έχω μεγάλο δείγμα γι'αυτό. Είχα μια κοπέλα που ήταν απ'το Μπάρι και ζούσε στη Ρώμη, αυτή ουσιαστικά με γύρισε στην πόλη και είχε να πει τα καλύτερα για τον κόσμο. Δε θυμάμαι να έχω πει σε κάποιον νοτιοιταλό για Ρώμη και να στραβώσει. Νομίζω οι πιο βόρειοι Ιταλοί είναι έτσι. Έζησα για πολύ μικρό διάστημα στο Μπολζάνο κι άκουγες από Ιταλούς να λένε για πλάκα ότι κάτω απ'το Μιλάνο δεν είναι Ιταλία και τα σχετικά. Δε νομίζω ότι υπάρχει σνομπισμός όμως, πιο πολύ χαβαλές είναι .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Δεν διαφωνω σε τίποτα απο τα παραπάνω αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν με την τοποθέτησή μου. Ο @makisg μιλησε για την εγκληματικότητα που έχει το Παρίσι σε σχέση με τη Ρώμη, που συμφωνώ επίσης. Όμως μιλάμε για άλλα μεγέθη. Αυτό τεκμηρίωσα. Τώρα αυτά που είπες έσυ τι σχέση έχουν με αυτό, δεν ξέρω. Μάλλον ήθελες να τα πεις και απλά τα είπες...

2.Υγ. όντως η Ρώμη είναι για ΠΣΚ. Το Παρίσι είναι για βδομάδα και βάλε...
1. Τεκμηριωσες τι? Οσο πιο μεγαλη πολη τοσο πιο πολυ εγκληματικοτητα? Αυθαιρετη κ πληρως λανθασμενη τεκμηριωση. Χωρια που η ασφαλεια δεν ειναι κ στα τοπ κριτηρια της συγκρισης.
2. Δεν διαφωνω. Δεν πας Eurodisney για 24 ωρες. Απο 3+ μέρες να ευχαριστηθείς τα παρκα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
1. Τεκμηριωσες τι? Οσο πιο μεγαλη πολη τοσο πιο πολυ εγκληματικοτητα? Αυθαιρετη κ πληρως λανθασμενη τεκμηριωση. Χωρια που η ασφαλεια δεν ειναι κ στα τοπ κριτηρια της συγκρισης.
2. Δεν διαφωνω. Δεν πας Eurodisney για 24 ωρες. Απο 3+ μέρες να ευχαριστηθείς τα παρκα.
πφφφ...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Paname, Paname, on on arrive
Paname, Paname, on on arrive

Oublier qu'apres le periph
la vie est peu plus triste

Παναμ*, Παναμ, ερχομαστε
Παναμ, Παναμ, ερχομαστε

Να ξεχασω πως περα απο τον περιφερειακο
η ζωη ειναι λιγο πιο λυπημενη


*Paname=Παρισι στην argot

Και πως να μην αγαπω την πολη που μεγαλωνει με τον καλυτερο τροπο τα παιδια μου; Προετοιμαζοντας τα να γινουν τα ψωνια του μελλοντος.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τυχερα τα μωρα σου..μονιμα στο παρισι και μια γευση ελλαδας..το καλυτερο.Μονο μην τα αφηνεις να ανεβαινουν στη Μονμαρτη γιατι η πλατεια εκει εχει κακη φημη...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τυχερα τα μωρα σου..μονιμα στο παρισι και μια γευση ελλαδας..το καλυτερο.Μονο μην τα αφηνεις να ανεβαινουν στη Μονμαρτη γιατι η πλατεια εκει εχει κακη φημη...
Μου φαίνεται περισσότερο κινδυνεύουν από την μουσική που ακούει ο τριπάκιας...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Καλά, πάλι βρε ευλογημένοι το φέρατε αυτό στην επιφάνεια..

Να ξεχασω πως περα απο τον περιφερειακο
η ζωη ειναι λιγο πιο λυπημενη
Εννοείς φαντάζομαι βόρεια Μπομπινί, Ωμπερβιλιέ, Σαιν Ντενί γιατί νότια νοτιοδυτικά και δυτικά δεν νομίζω δηλ. Μπουλόν Μουλινώ Κλαμαρ ακόμα και Ναντερ..


ενώ στην αγαπημένη Ρώμη δεν υπάρχει περιοχή που να μην νιώθεις ασφάλεια.
Δεν υπάρχει Μάκη μου πόλη στον κόσμο που να μην έχει κακόφημα μέρη . Πόσες φορές έχει αναφερθεί αυτό και για Ρώμη..


Βέβαια τα war μόνο σοβαρά δεν μπορεί να τα πάρει κανείς έτσι ώστε να αποφασίσει σε πιο τα 2 μέρη να πάει αν δεν έχει πάει σε κανένα.. Όχι τόσο γιατί μπορείς να διαβάσεις άποψη από κάποιον που δεν έχει και στα 2, γιατί και αυτός μπορεί να έχει άποψη, αλλά καμιά φορά υπάρχουν και μερικές αστείες τουλάχιστον αναφορές του τύπου "είναι πολύ σνομπ" .. Τώρα πως ένας που έζησε παραπάνω απο ένα μήνα δεν το κατάλαβε άγνωστο μάλλον ο πρώτος θα έπεσε στη συγκέντρωση "who is most snob here" ... και μετά τί.... θα συμπεθεριάσουμε;; Αμ το άλλο ... πόλεμος για το φαγητό, το γλυκό τον καφε .. μα όπου και να πας θα φας καλά αλλά και άσχημα (γι αυτό άμα δεν ξέρεις ρίξε μια ματιά στο tripadvisor και "σώθηκες").. και μετά χ...στηκαμε για το ποιος έφτιαξε πρώτος τον κόκκορα κρασάτο, το καμαμπερ (πφφ μυρίζει αυτό) ή την μπλακ φόρεστ ... δηλαδή επειδή κάποιος έκανε πρώτος ένα γλυκό αυτό μετράει στα bonus για να πάμε εκεί πρώτα;; μόνο εγκυκλοπαιδικά και κατά την διάρκεια της χώνεψης με ενδιαφέρουν αυτά...

Περιττό βέβαια να πω ότι η κρίση μας για μια πόλη επηρεάζεται πολλές φορές απο κάποιο συναίσθημα οπότε δεν μπορεί να είναι και αντικειμενική.. Άλλος γνώρισε μια κοπελιά και πέρασε ωραία " α πολύ ωραία η Ρώμη" άλλος έχασε το πορτοφόλι του "μάπα το Παρίσι", είχε κωλόκαιρο (όχι τη μέρα που σε γνώρισα ) στη Ρώμη, τσακώθηκα με τον ταξιτζή κλ ..

Μετά αλλιώς βλέπει ένα μέρος ένας 20χρονος και αλλιώς ένας 50χρονος.. αλλιώς με γκρούπ αλλιώς μόνος.. αλλιώς με οικογένεια αλλιώς με το ταίρι σου μόνο...


Γράψτε βρε για τα αξιοθέατα, τα μουσεία, όπερες, θέατρα, ατρακτιόν, συναυλίες, γέφυρες, δρόμους, συγκοινωνίες, πράσινο, καιρό, τις βόλτες στα ποτάμια και τα πάρκα μπας και μάθουμε και κάτι που πιθανόν δεν ξέρουμε...


Ααααχχ Παρίσι και πάλι Παρίσι... Μούλειψαν οι μεταμεσονύκτιες βόλτες με το αυτοκίνητο στους άδειους δρόμους στο κέντρο με ψιλόβροχο και απαλά μουσική Πιαφ.. Το Πανταμ όχι το Πανάμ..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Paname, Paname, on on arrive
Paname, Paname, on on arrive

Oublier qu'apres le periph
la vie est peu plus triste

Παναμ*, Παναμ, ερχομαστε
Παναμ, Παναμ, ερχομαστε

Να ξεχασω πως περα απο τον περιφερειακο
η ζωη ειναι λιγο πιο λυπημενη


*Paname=Παρισι στην argot

Και πως να μην αγαπω την πολη που μεγαλωνει με τον καλυτερο τροπο τα παιδια μου; Προετοιμαζοντας τα να γινουν τα ψωνια του μελλοντος.

Τριπακια αυτοδιαγραψου απ'το φόρουμ μετά από αυτό το τραγούδι.

Άκου αυτό στα τέρματα (και με ελληνικούς υπότιτλους)
Keny Arkana - La Rage

Keny Arkana - V Pour Verites (Greek Subtitles)
https://www.youtube.com/watch?annot...vNlg7hT6x-w&src_vid=eaoOu0nH8pU&v=7hbED9LiVyk
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τριπακια αυτοδιαγραψου απ'το φόρουμ μετά από αυτό το τραγούδι.

Άκου αυτό στα τέρματα (και με ελληνικούς υπότιτλους)
Keny Arkana - La Rage

Keny Arkana - V Pour Verites (Greek Subtitles)
https://www.youtube.com/watch?annot...vNlg7hT6x-w&src_vid=eaoOu0nH8pU&v=7hbED9LiVyk
Με αυτο που ειναι και το αγαπημενο μου σωζομαι;

 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
αλλά καμιά φορά υπάρχουν και μερικές αστείες τουλάχιστον αναφορές του τύπου "είναι πολύ σνομπ" .. Τώρα πως ένας που έζησε παραπάνω απο ένα μήνα δεν το κατάλαβε άγνωστο μάλλον ο πρώτος θα έπεσε στη συγκέντρωση "who is most snob here"

Γιατί πολύ απλά αυτό είναι υποκειμενικό. Όπως εγώ μπορεί να θεωρώ πολύ φιλικούς τους Ισπανούς και κάποιος άλλος φασαριόζους κι ενοχλητικούς. Κανείς απ'τους δύο δεν είναι σωστός ή λάθος, έτσι το βλέπει ο καθένας σύμφωνα με το χαρακτήρα του και το γούστο του. Επίσης υποκειμενικό είναι το αν και πόσο σημαντικός είναι ο κόσμος σε ένα μέρος για έναν τουρίστα. Για κάποιους η συμπεριφόρα των ντόπιων μπορεί να τους χαλάσει το ταξίδι.

Κατα τ'αλλα:

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom