Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    368

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εχω μονο να προσθεσω πως κατα τη γνωμη μου η καθε πολη εχει τη δικη της δυναμικη και αυρα.Σε πολυ κοσμο δεν αρεσει το Παρισι,ολο αυτο το ρομαντικο και καθωσπρεπει τους χαλαει.
Αλλοι παλι δεν αντεχουν τη βαβουρα,το χαος και τη βρωμα της Ρωμης.
Για μενα Παρισι ειναι μια βολτα στις αποβαθρες,κρουασσαν απο το φουρνο,μια ζεστη σοκολατα απο το Μαιζον ντε σοκολα,μπαγκεττα και τυρι μεσημερι στους κηπους του Λουξεμβουργου,προσκυνημα στον Τζιμ Μορισσον στο Περ Λασσαιζ,ατελειτο χαζεμα στην αριστερη οχθη,αντρες με υπεροχα φουλαρια,κοπελλιες με ΦΟΥΣΤΑΝΙΑ,επιτελους,
και τις κουκλες Γαλλιδες γιαγιες με ασσορτι τσαντουλα και παπουτσακι και βεβαια κατακοκκινο κραγιον.
Το Παρισι μου λειπει ακομα και οταν ειμαι εκει.
Η Ρωμη ειναι αλλο πραμα,μου αρεσει ,ομως δε με τρελλαινει κι ολας.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Yiorgos, το ξερα ότι είσαι λατίνος....
large παιδί μου...... -))))
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.712
Likes
6.347
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ψήφισα Παρίσι.
Παγκόσμια πρωτεύουσα πολιτισμού, τεχνών.

Μεταφέρω εδώ και τούτο:

"Σκεφτείτε ποιοι μπορεί να είναι οι βασικοί λόγοι αυτής της απελπισίας. Ο καθένας από σας θα έχει τους δικούς του. Σας εκθέτω τους δικούς μου:η θέληση για τον έρωτα, η τρωτότητα του σώματος μας, η εξαντλητική ευτέλεια που κυριαρχεί στην κοινωνική ζωή, η τραγική μοναξιά στην οποία ζούμε κατά βάθος όλοι, οι αναποδιές της φιλίας, η μονοτονία και η αναισθησία που φέρνει μαζί της η συνήθεια του ζην.
Από την άλλη μεριά της ζυγαριάς έχουμε το Παρίσι. Αυτή η πόλη , ίσως επειδή δεν τελειώνει ποτέ κι επειδή, επιπλέον είναι υπέροχη, αντεπεξέρχεται σε όλα, αντεπεξέρχεται σε όλους τους λόγους που βρίσκει ο άνθρωπος για να ευτυχήσει
".
Ενρίκε Βίλα-Μάτας "Το Παρίσι δεν τελειώνει ποτέ"
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή λές και ξαναλές για Ιταλικά εστιατόρια, να διευκρινήσουμε ότι το γεγονός ότι η Pizza έχει γίνει το Νο.1 junk food στον Κόσμο, δε λέει και πολλά για τη σύγκριση με τη Γαλλική κουζίνα!
Το να έχει μια πόλη μεγαλοπρεπείς εκκλησίες μάλλον αρνητικό είναι παρά θετικό για την πόλη...
Συγκοινωνίες: Να συγκρίνω τότε με την Αθήνα? Σοβαρά τώρα, από τις πόλεις της ΕΕ στο μέγεθος της η Ρώμη είναι μάλλον η χειρότερη συγκοινωνιακά (και το Παρίσι μάλλον το καλύτερο, για το δικό του μέγεθος - ίσως μαζί με το Λονδίνο).
Σε όλα τα υπόλοιπα που έγραψα βλέπω δε βρήκες σχόλιο να κάνεις....
χαχχα..την πιτσα ποιος την έκανε junk food αν είναι? όχι ιταλοί πάντως. quiz...
τις εκκλησίες εσύ τις σύγκρινες. ούτε + ούτε - το βρίσκω. είναι σημάδια αιώνων.
η νέα γραμμή του μετρό της Ρώμης σκάβεται 15 χρόνια. guess why? δες αθηναικό μετρό-μοναστηράκι. η πόλη είπαμε είναι μουσείο όλη. και συμπαγης. όχι ένας αχανής αστικός ιστός όπως το Παρίσι που αν μένεις έξω από την περιφερίκ θέλεις ατέλειωτες ώρες σε μετρό, λεωφορεία, αυτοκίνητα για να γευτείς την πόλη. και η Cortina είναι χάλια συγκοινωνιακά. και το Σαιν Μόριτζ.
τα σχόλιά μου για τα μουσεία και τα αξιοθέατα ορθώς τα προσπέρασες. εμφανής η αδυναμία σύγκρισης μπροστά στη συντριπτική υπεροχή της Αιώνιας Πόλης.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Samion
έλα στο λεωφορείο
Το ταξί έγινε λεωφορείο, το είπες στον mr Traveller?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το Παρίσι που επισκέπτονται οι τουρίστες είναι το Παρίσι των δύο και κάτι εκατομμυρίων κατοίκων και μεταξύ αυτού του intra muros κλασσικού Παρισιού με τα είκοσι arrondissements και της Ρώμης γίνεται η σύγκριση. Η μητροπολιτικη περιοχή του Παρισιού με τις εργατουπόλεις δορυφόρους που δημιουργήθηκε μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο είναι φυσικά εκτός σύγκρισης. Οπότε συγκρίνουμε περίπου ισομεγέθεις πόλεις.
αυτόν τον αυθαίρετο ορισμό του Παρισιού δεν τον κατάλαβα. αυτό το τμήμα που λες έχει κάτω από 2 εκατομ. μήπως να το συγκρίνουμε μόνο με το ιστορικό κέντρο της Ρώμης? το Παρίσι έχει κοντά 12 εκατ. πληθυσμό, η Ρώμη 3,7 και η Αθήνα 4, όχι 800000 του δήμου αθηναίων..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
αυτόν τον αυθαίρετο ορισμό του Παρισιού δεν τον κατάλαβα. αυτό το τμήμα που λες έχει κάτω από 2 εκατομ. μήπως να το συγκρίνουμε μόνο με το ιστορικό κέντρο της Ρώμης? το Παρίσι έχει κοντά 12 εκατ. πληθυσμό, η Ρώμη 3,7 και η Αθήνα 4, όχι 800000 του δήμου αθηναίων..
το ξέρουμε ότι το καράβι σου από πάνω πιάνει μόνο τσιταβέκια ενώ εγώ χαλάρα στον σηκουάνα... γι' αυτό ζηλεύεις!! όσα δε πιάνει η αλεπού.....τα κάνει καραβάκια:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καθαρή νίκη στη Ρώμη για μένα, παρότι εγώ δεν τη βάζω ούτε στο τοπ-10 των ευρωπαϊκών πόλεων. Να προτείνω το επόμενο war; Βαρκελώνη - Βιέννη...
Χαμός θα γίνει.

Μπράβο για την ιδέα.
Αντί να προσπαθείς να βρείς και να απαριθμίσεις τα ελάχιστα εκείνα κριτήρια με τα οποία η Ρώμη μπορεί να βγεί καλύτερη από το Παρίσι (ούτε καν καλύτερη από το Μιλάνο δεν είναι, πιο Παρίσι...), δεν κάθεσαι καλύτερα στο λίγο χρόνο που έχεις με πρόσβαση στο internet να μας τελειώσεις κάποια απ΄ όλες εκείνες τις μισοτελειωμένες ιστοριες, μπας και μάθουμε επιτέλους για τους abusadores .... Ε??? :)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Δεν εχω ταξιδεψει ακομα σε καμμια απο τις δυο αυτες ευρωπαικες πρωτευουσες,αλλα βρισκω πολυ ενδιαφερον μια ψηφοφορια απο εμπειρους ταξιδευτες με διαφορετικα γουστα,(αυτο ειναι και το ωραιο αλλωστε) γιατι μαθαινουμε περισσοτερα.

Ποια θα βγει πρωτη απο την ψηφοφορια λιγο με νοιαζει...γιατι θαθελα καποια στιγμη στο μελλον να τις επισκευθω και τις δυο.
Ψηφιζω Χ ισοπαλια δηλαδη..που δεν υπαρχει,και περιμενω να διαβασω τη συνεχεια στο
βατερλο σας.

Προτεινω η νικητρια να διαγωνιστει με το Λονδινο :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.305
Μηνύματα
887.453
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom