Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    368

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έλεος...πάλι βρήκαν αφορμή να ρίξουν δηλητήριο κάποιοι! Μιλήστε θετικά για την πόλη που υποστηρίζετε παρά αρνητικά για την πόλη που υποστηρίζουν οι άλλοι! Αμάν πια...ξινίλα! :harakiri:
Πότε γίναμε εκπρόσωποι, ή έστω βαμένοι οπαδοί, και πρέπει να μιλάμε για τη δική μας την ομάδα μόνο και όχι για τους άλλους? Κι από πότε τα αρνητικά σχόλια έγιναν "δηλητήριο"?
Δεν εκπροσωπούμε κανένα, όλοι μας μια αντικειμενική σύγκριση προσπαθούμε να κάνουμε και να βγάλουμε ένα αποτέλεσμα. Όλοι μας, ακόμα κι ο Samion. Ακόμα κι όταν φοράς παρωπίδες, εσύ ο ίδιος νομίζεις ότι είσαι αντικειμενικός :).

Και βέβαια σε κάθε αντικειμενική (ή και υποκειμενική ακόμα) σύγκριση, πρέπει να λάβουμε υπόψη μας όλα τα strengths and weaknesses και των 2 πλευρών.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλα τωρα συγκρινετε το Παρισι με την Ρωμη; Ενοειτε ψηφισα Παρισι για τους παρακατω λογους:
Γαλλικη κουζινα: προτειμω την ποιοτητα απο την ποσοτητα ακομα και περιφημα ιταλικα παγωτα ηταν πολυ κατω των προσδοκιων μου.
Αν περηφανευονται στην Ιταλια για το παγωτο τους, στην Συρια τι πρεπει να κανουν;
Ανθρωποι: προτειμω τους σνομπ Γαλλους απο τους εκνευριστηκα γελαστους Ιταλους, ετσι κι αλλιως σπαω πολυ πλακα με τους σνομπ.
Αντρες: Προτειμω εναν αντρα που θα μου μιλαει στην πιο ερωτικη γλωσσα του κοσμου απο καποιον που καθε φορα που πας να τον αγκαλιασεις φοβαται μηπως του χαλασεις τα μαλλια
Πολη: Ακομα και εξω απο το Παρισι εισαι στο κεντρο των πραγματων και του Διαφωτισμου. Εξω απο την Ρωμη που εισαι;
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
χαχαχαχα, ρητορικη ηταν η ερωτηση
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Έλεος...πάλι βρήκαν αφορμή να ρίξουν δηλητήριο κάποιοι! Μιλήστε θετικά για την πόλη που υποστηρίζετε παρά αρνητικά για την πόλη που υποστηρίζουν οι άλλοι! Αμάν πια...ξινίλα! :harakiri:
άσε τον κόσμο να σφαχτεί με την ησυχία του. :D

το να τονίσεις τα αρνητικά της άλλη πόλης ή ακόμα και να την ξεφωνίσεις είναι θεμιτό και απόλυτα λογικό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
άσε τον κόσμο να σφαχτεί με την ησυχία του. :D

το να τονίσεις τα αρνητικά της άλλη πόλης ή ακόμα και να την ξεφωνίσεις είναι θεμιτό και απόλυτα λογικό.
E ναι, αλλιώς τι σόι "war" είναι;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γουστάρω το φορουμ μας τρελα!!!
ξεκινάμε με το γάντι,προχωράμε με ολα τα προσχήματα καλά κρατημένα,στο τέλος άν δεν το γυρίσομε σε μαχη του δράμαλη να με φτύσετε...
αυτό είναι άρωμα ελευθερίας και ανεξαρτησίας ...ολέ!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εχοντας παει 3 φορές Ρωμη και 3 φορές Παρίσι καταλαβαινετε οτι μου αρεσουν και οι 2 πολεις,διαφορετικα απλα δεν θα ξαναπηγαινα...
Και τις εχω επισκεφτει και γυρισει με ολα τα μεσα΄ μηχανη,αυτοκινητο και με δημοσια μεσα μεταφορας..
Η Ρωμη ειναι σιγουρα υπεροχη,αλλα το Παρισι ειναι το κατι άλλο!!!
Οταν ανηφοριζω τα στενα της Μονμαρτης,ε τοτε,δεν θελω να φυγω άλλο....
Πιστευω οτι ειναι αυτο το κλικ που κανει καθε πολη σε καποιον, ετσι απλα χωρις αιτιολογιες του τυπου 1.2.3. και συγκρισεις μουσειων,κουζινας κ.λ.π.....
Απλα το Παρισι με γοητευσε απο την πρωτη στιγμη και το ψηφιζω!!!:)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
meli το έθεσες το πράγμα πολύ καλά!:clap:δεν είναι θέμα μόνο λογικής με βάση όοοοοοοοσα αναφέραμε πιο πάνω,πιστεύω κι εγώ ότι είναι αυτό το κλίκ ναιι!μ'εκφράζουν τα λόγια σου:)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Και από εμένα μια ακόμη ψήφο στο Παρίσι. Όμορφες πόλεις και οι δύο με πολλά πράγγματα να κάνεις και να δεις και στις δύο, αλλά και εμένα μου έκανε περισσότερο κλικ το Παρίσι αν και φαν της Ιταλίας.
Είναι σαφώς πιο ατμοσφαιρική πόλη, αν και της λείπουν οι πλατείες και τα παγωτά της Ρώμης.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
If you are lucky enough to have lived in Paris as a young man, then wherever you go for the rest of your life, it stays with you, for <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com
<ST1:pParis</st1:City> is a movable feast.

- Ernest Hemingway
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom