Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    368
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Παρακαλω πολυ αιτιολογηστε την απαντηση σας, οπως λενε οι κανονες!! Μη φοβου!!
Δεν τρωνε οι Παρισοφιλοι!!
Τους εχουμε προς το παρον κλεισμενους στο μπουντρουμι των Βερσαλλιων, οποτε μπορειτε αφοβα να εμφανιστειτε !!!!!:haha::haha:
Αντε για να μην λενε δηλαδη!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Παρακαλω πολυ αιτιολογηστε την απαντηση σας, οπως λενε οι κανονες!! Μη φοβου!!
Δεν τρωνε οι Παρισοφιλοι!!
Τους εχουμε προς το παρον κλεισμενους στο μπουντρουμι των Βερσαλλιων, οποτε μπορειτε αφοβα να εμφανιστειτε !!!!!:haha::haha:
Αντε για να μην λενε δηλαδη!!
καλύτερα να τους κλείσετε στις φυλακές της βαστίλης!!:D
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
...έχουν μπει νέα μέλη με σημερινή ημερομηνία εγγραφής, και ψήφισαν τη Ρώμη, χωρίς καν να έχουν πει ποιοι είναι...
Και μάλιστα με τελευταίες ενέργειες 13:31 το ένα νέο μέλος και 13:33 το άλλο νέο μέλος.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Κρίμα πάντως για την εξέλιξη. Εάν πρόκειται για ενέργεια ενός και παλιού μέλους είναι πράγματι αποκαρδιωτικό το φαινόμενο. Εμένα τουλάχιστο, δε μου δείχνει διάθεση για χαβαλέ αλλά τάση υποτίμησης των πάντων. Αν φερόμαστε έτσι για την πλάκα μας, τότε τι κάνουμε όταν διακυβεύονται σοβαρά θέματα στη ζωή μας!;
Ελπίζω να μην αποθαρρυνθούν όσοι προσπαθούν πραγματικά κι ελπίζω ακόμη να μην ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο.
ΥΓ1. neraida καμμία σχέση με σένα τα όσα λέμε. Εσένα απλά δεν σε βλέπω!
ΥΓ2. Να σας πω μια καλύτερη ιδέα για κλέψιμο; Να μπαίνει κάποιος fun της Ρώμης, λέμε τώρα Ρώμης, και να ψηφίζει κάμποσες φορές σαν νέος το Παρίσι, λέμε τώρα Παρίσι, οπότε και το θέμα που δεν τον συμφέρει θα τορπιλίζει και υποψίες δεν θα κινεί προς την ομάδα του! Άντε μην το κάνει τώρα κανείς αυτό. Θα είναι παλιό.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Είναι επειδή εδώ στοιχειοθετείται προδοσία: Η εν λόγω φίλη παρότι είναι μέλος του γκρουπ "Ερωτευμένοι με το Παρίσι", ψήφισε τη Ρώμη...:mad:
Δηλαδή, αυτό είναι παράδοξο για σένα, το γεγονός ότι δεν έχουν επισκεφτεί κάποιοι και τις δύο πόλεις αλλά ψήφισαν αυτήν που έχουν επισκεφτεί, δεν το σχολιάζουμε, ε; :cool:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κρίμα πάντως για την εξέλιξη. Εάν πρόκειται για ενέργεια ενός και παλιού μέλους είναι πράγματι αποκαρδιωτικό το φαινόμενο. Εμένα τουλάχιστο, δε μου δείχνει διάθεση για χαβαλέ αλλά τάση υποτίμησης των πάντων. Αν φερόμαστε έτσι για την πλάκα μας, τότε τι κάνουμε όταν διακυβεύονται σοβαρά θέματα στη ζωή μας!;
Ελπίζω να μην αποθαρρυνθούν όσοι προσπαθούν πραγματικά κι ελπίζω ακόμη να μην ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο.
ΥΓ. neraida καμμία σχέση με σένα τα όσα λέμε. Εσένα απλά δεν σε βλέπω!
ας μην κάνουμε υποθέσεις και συζητάμε άδικα. ο chief ξερει πώς να χειριστει το θέμα.
το σίγουρο είναι δεν χρειάζονται οι ρωμαιόφιλοι τέτοια βοήθεια. τα καταφέρνουμε κι έτσι. και να χάσουμε η Ρώμη είναι η Αιώνια Πόλη. το Παρίσι σήμερα υπάρχει αύριο ποιος ξέρει..
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Λοιπόν ας αιτιολογήσω και εγώ την επιλογή μου η οποία δεν είναι άλλη από τη Ρώμη!

Πρώτα από όλα στη Ρώμη όπως όλοι ξέρουμε ότι μιλάνε Ιταλικά ενώ στο Παρίσι (καλά μαντέψατε :p) Γαλλικά τα οποία πιστεύω πως δεν συγκρίνονται...
Επιπλέον περπατώντας στη Ρώμη νιώθεις μέρος του Ρωμαικού πολιτισμού. Καθώς βλέπεις το Κολοσσαίο σου έρχονται στο νου μοναδικές σκηνές οι οποίες προκαλούν δέος και ρίγος (που να χεις δει και το μονομάχο δηλαδή... χαχα).
Μιλάμε για την πάλαι ποτέ caput mundi, την ''Αιώνια Πόλη''... Τι άλλο να πω; Είναι απλά η Ρώμη!

ΥΓ. Ασφαλώς πιστεύω ότι και το Παρίσι είναι μία πάρα πολύ όμορφη πόλη και καθόλου δεν θα με χάλαγε ένα ταξίδι εκεί...
ΥΓ. Ξέχασα να αναφερθώ στην αυθεντική Ιταλική πίτσα...;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή, αυτό είναι παράδοξο για σένα, το γεγονός ότι δεν έχουν επισκεφτεί κάποιοι και τις δύο πόλεις αλλά ψήφισαν αυτήν που έχουν επισκεφτεί, δεν το σχολιάζουμε, ε; :cool:
Τι να σχολιάσουμε? Ας κοιτάξουμε λίγο τους χάρτες των μελών. Ανάμεσα σ' αυτούς που ψήφισαν Ρώμη:
- 2 δεν έχουν καθόλου χάρτη (οι 2 σημερινοί)
- 3 δεν έχουν καν τη Γαλλία στο χάρτη τους (αλλά έχουν την Ιταλία): jkourkoulis, neraida, rethimno.
- 3 δεν έχουν ούτε καν την Ιταλία στο χάρτη τους (αλλά ψήφιαν Ρώμη πάραυτα): amsterdam, lilydim3, Eneru
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ ακόμα περιμένω τα 2 σημερινά "μέλη" να μιλήσουν. Διαφορετικά θα ληφθούν μέτρα. Όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δηλαδή, αυτό είναι παράδοξο για σένα, το γεγονός ότι δεν έχουν επισκεφτεί κάποιοι και τις δύο πόλεις αλλά ψήφισαν αυτήν που έχουν επισκεφτεί, δεν το σχολιάζουμε, ε; :cool:
Υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν επισκεφτεί καμμία από τις δύο και ψήφισαν και ακόμη κάποιοι που ψήφισαν την πόλη που δεν έχουν επισκεφτεί (κι όχι αυτήν που έχουν). Πταίσματα τελικά. Τη μία την ονειρεύονται, την άλλη την αντιπάθησαν... ε μέτρησε και η πειθώ των όσων γράφτηκαν. Πταίσματα. Ακόμα και τους χάρτες να δεις δε δείχνουν τις πόλεις αλλά τις χώρες, πού ξέρεις εσύ ποιοί έχουν πάει...:lol:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Λογω έλλειψης χρόνου δεν καταφερα να δικαιολογήσω νωρίτερα την ψήφο μου υπέρ της Ρώμης.Ενιωσα άβολα που δεν ψήφισα την πρωτεύουσα της χώρας που διδάσκοντας τη γλωσσα της βγάζω το ψωμάκι μου(και ενίοτε και το παντεσπάνι μου:D )αλλά δεν μπορώ να μην είμαι ειλικρινής με τα αισθήματά μου.Τα θέλγητρα της κάθε πόλης έχουν αναφερθεί ήδη λεπτομερώς και κάθε προσπάθεια να μπουν στη ζυγαριά είναι ανώφελη .....καθε πόλη έχει σίγουρα τα δικά της ,τα μοναδικά , τα ασύγκριτα.....Αρα τι μένει ?να αφήσεις την καρδιά σου να σου πει σε ποιά μονοπάτια θα σε οδηγήσει....να αφήσεις τις αισθησεις σου να θυμηθούν τα αρώματα και τις γεύσεις που θα ρθουν πιο ζωντανές ,να αφήσεις το μυαλό να επαναφέρει στη μνήμη εικονες που έχεις καταγράψει στα "αγαπημένα".Υπάρχουν πολλά που μπορεί να πει κανείς αλλά εγώ θα σταματήσω εδώ παρακολουθώντας με ενδιαφέρον την συνέχεια της συζήτησης που κυλά μέσα με τόσες αβρότητες;) και θα προσθέσω μόνο μια λέξη που μου ρθε τώρα στο μυαλό καθώς σκεφτόμουν τη Ρώμη :αλλεγρία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.141
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom