Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

ERSIKO

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Βαρκελωνη χωρις δευτερη σκεψη.Σε ενα χρονο πηγα 2 φορες και ο νους μου ειναι εκει,θελω να ξαναπαω.Η θαλασσα ειναι συν.Ειναι μια πολη στα μετρα μου.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ψηφιζω Μαδριτη,την οποια επισκεφτηκα μονο 1 φορα ως τωρα, ενω την Βαρκελωνη 2!
κι ομως η Μαδριτη εχει φινετσα,εχει αερα πρωτευουσας, ο κοσμος ειναι πιο ζεστος,εχει καλυτερο αυθεντικο ισπανικο φαγητο,εχει ενα ωραιο χαμαμ,υπεροχα μουσεια,εχει ζεστασια αλλα ειναι και αριστοκρατικο υφος....
η Βαρκελωνη χωρις τον Γκαουντι θα ηταν μια πολη χωρις χαρακτηρα πιστευω...τα Ραμπλας που βρισκω τρομερα βρωμικο και κακογουστο μερος και την παραλια δεν τα ζηλευω καθολου...
απο τη Βαρκελωνη θα κρατησω την Boqueria και την Ciutat Vieja...κατα τ' αλλα για να φας καλο φαγητο πρεπει να πληρωσεις πολλα ενω στη Μαδριτη οχι...
ασε που αυτοι οι Γαλλο καταλονοι ειναι ψυχροι και αγενεις!!
ο τουρισμος τους εχει κανει εκμεταλευτες πιστευω...σκετους Ελληνες!!

yo quiero Madrid!!!!
 

Puffin

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Ψηφιζω Μαδριτη,την οποια επισκεφτηκα μονο 1 φορα ως τωρα, ενω την Βαρκελωνη 2!
κι ομως η Μαδριτη εχει φινετσα,εχει αερα πρωτευουσας, ο κοσμος ειναι πιο ζεστος,εχει καλυτερο αυθεντικο ισπανικο φαγητο,εχει ενα ωραιο χαμαμ,υπεροχα μουσεια,εχει ζεστασια αλλα ειναι και αριστοκρατικο υφος....
η Βαρκελωνη χωρις τον Γκαουντι θα ηταν μια πολη χωρις χαρακτηρα πιστευω...τα Ραμπλας που βρισκω τρομερα βρωμικο και κακογουστο μερος και την παραλια δεν τα ζηλευω καθολου...
απο τη Βαρκελωνη θα κρατησω την Boqueria και την Ciutat Vieja...κατα τ' αλλα για να φας καλο φαγητο πρεπει να πληρωσεις πολλα ενω στη Μαδριτη οχι...
ασε που αυτοι οι Γαλλο καταλονοι ειναι ψυχροι και αγενεις!!
Συμφωνώ με την vickokka, η Μαδρίτη έχει περισσότερη κομψότητα, η Βαρκελώνη είναι απλώς μια ωραία ευρωπαϊκή πόλη
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
and 12 points go to MADRID:p
Μολις γυρισα απο επισκεψη στις δυο αυτες πολεις και ηρθε η ωρα να ψηφισω!
οπως καταλαβενετε λοιπον Μαδριτη και μαλιστα φανατικα!!!!
μετα απο ωρες διαβασματος απο τις εμπειριες διαφορων εδω μεσα ομολογω πως περιμενα να δω μια πολυυυυ καλυτερη Βαρκελωνη ;) και μια μετρια Μαδριτη κ ομως εγινε το αντιθετο...
η Μαδριτη εχει μια αρχοντια οι ανθρωποι ειναι φινετσατοι σε αντιθεση με της Βαρκελωνης που μου φανηκαν πολυ απεριποιητοι και σε γενικες γραμμες τιποτα το ιδιαιτερο ...
δεν λεω ενταξει και η Βαρκελωνη ειχε τις ομορφιες της αλλα αν πρεπει να διαλεξω , δαγκωτο την πρωτευουσα:clap::clap::clap:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βαρκελώνη δαγκωτό.Γιατί πέρα του ότι είναι και γαμώ τις πόλεις..........

οι μαυροκόκκινες που ύψωσε το '36 κάνουν τον Traveller να γίνεται κατακόκκινος από την τσαντίλα του.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
"Πλάκα" δεν έπαθα με καμία από τις δύο πόλεις.

Η Μαδρίτη μου άρεσε γιατί έχει μια "γλύκα" που σε μεταφέρει σε άλλες εποχές, γιατί έχει άπειρα απλά και καθημερινά εστιατόρια, γιατί μιλάνε καστεγιάνικα και μπορούσα να τους καταλάβω ευκολότερα, γιατί ήπια τον καλύτερο καφέ και έφαγα το καλύτερο φαγητό όλης της εκδρομής, γιατί κοντά της έχει πολλές ενδιαφέρουσες πόλεις.
Με δύο λόγια η Μαδρίτη μου άρεσε για το συναίσθημα που μου άφησε και για το φαγητό.

Η Βαρκελώνη από την άλλη μου άρεσε γιατί έχει θάλασσα, γιατί έχει ωραίους δρόμους, πλατείες, μεγάλα πεζοδρόμια, πολλά δέντρα, γιατί είναι πολύ ζωντανή, γιατί έχει καλόγουστα μοντέρνα μαγαζιά, γιατί αν δε μιλάς ισπανικά έχεις περισσότερες πιθανότητες να συνεννοηθείς στα αγγλικά.
Από την άλλη, με χάλασαν απίστευτα οι ορδές των τουριστών και το γεγονός ότι για πρώτη φορά σε ταξίδι ένιωσα κάπως άβολα στο θέμα ασφάλειας (φαντάζομαι ότι φταίει η φήμη της και ο υπερβολικός κόσμος)


Παρόλα αυτά, αν και δεν έπαθα "Βαρκελωνοπληξία", ψηφίζω Βαρκελώνη γιατί μου φάνηκε ότι είναι μια ωραία πόλη για να ζεις.
Και ίσως όταν περάσει η "μόδα" της και η σχετική υστερία, να είναι πράγματι πολύ πιο ενδιαφέρων προορισμός.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Aμαν χαλασα το μισο μου βραδυ για να διαβασω τις αποψεις ολων(καλα σε πιεσε κανεις ρε μεγαλε; αλλα κουβεντα να γινεται).. Ημουν πολυ περιεργος για μια αγαπημενη χωρα να δω τι πιστευουν οι αλλοι..
Ενα εχω να πω.. Ριλαξ ντον ντου ιτ γουεν γιου γουοντ το γκοου θρου ιτ..
Τετοιοι διαξιφισμοι γινονται καθε φορα; :lol:

Να πω και εγω οτι ψηφισα Βαρκελωνη.. Οχι γιατι ειναι ιν.. Ουτε γιατι ειναι Καταλανοι..
Απλα γιατι η Μαδριτη μου βγαζει κατι το αδιαφορο. Μεγαλοπρεπης μεν, αδιαφορη δε για τα προσωπικα μου γουστα..
Και μην ξεχναμε οτι Ισπανια δεν ειναι μονο Μαδριτη και Βαρκελωνη. Η αληθινη ομορφια βρισκεται σε αλλες πολεις.
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Χωρίς να έχω πάει, από αυτά που έχω διαβάσει ψηφίζω δαγκωτό Μαδρίτη..μπορεί να έχει πιο πολλούς υποστηρικτές η Βαρκελώνη αλλά παρατήρησα εδώ ότι οι υποστηρικτές της Μαδρίτης την υποστηρίζουν πολύ πιο θερμά!!Εκτός αυτού μου απ όσο το έχω ψάξει στο νετ και από φωτογραφίες προτιμώ Μαδρίτη και τέλος είναι ο επόμενος προορισμός μου μετά απο την Πρωτοχρονιά μου στη Βιέννη!!!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Barcelona, η πρωτεύουσα του μαχητικού πνεύματος ανα τους αιώνες ενάντια στη βασιλεία... Barcelona γιατί είναι Καταλανοί... Γιατί είναι τρελοί και αγαπώ την τρέλα τους...Γιατί τα μπαράκια με ζωντανή μουσική στην Μπαρθελονέττα ήταν από τα πιο "ζεστά" μέρη που έχω πάει ποτέ (εκτός Ιταλίας)... Και γιατί τελος πάντων εκεί σηκώσαμε το 6ο!! :bleh::bleh:
Visca Catalunya lliure!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.432
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom