Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Tι υπέροχα... και μια φορά θα είμαι με τους χαμένους... η γοητεία των λίγων και εκλεκτών...

Αν ο κομπλεξισμός ήταν πόλη αυτή το δίχως άλλο θα ήταν η Βαρκελώνη... πάντα μα πάντα στην σκιά της Ισπανίας, πάντα κόμπλεξ με τα πάντα... ακόμη και με τα πάντα τα ζωάκια... μιζέρια για την καταπίεση, κλάψα για τον Φράνκο, ζήλια για την πρωτεύουσα, κάψα για ανεξαρτησία και από την άλλη παντελόνιασμα από τα μιάσματα τους Ισπανούς τα ευρουδάκια μπας και σουλουπωθεί το χάλι... παλιά με πιάνανε τα νεύρα μου τώρα μόνο γελάω...

Αντικειμενικά λοιπόν τι ωραίο έχει η Βαρκελώνη εκτός τις ταμπέλες προς Μαδρίτη και την Εσπανιόλ...

Την εκκλησία που τα νούμερα επίτηδες δεν τελειώνουν για να συντηρούν τον μύθο...
Το Μονζουί για να κάνεις μια βόλτα και μετά να πάρεις το τελεφερίκ για Μπαρθελονέτα και πάπαλα... άντε να φας και μια καλή παέγια όταν βρεις κανένα μη τουριστικό εστιατόριο... Υπήρχε και το Σαρία αλλά οι κομπλέξες το γκρεμίσανε κι αυτό... υποθέτω γιατί ήταν η έδρα της Εσπανιόλ...

Για την Ράμπλα ότι και να πει κανείς είναι λίγο... μα καλά αρέσει αυτό το πράγμα σε κόσμο? Το μπάριο γκόθικο έχει μια κάποια γοητεία αλλά τέτοια υπάρχουν δεκάδες σε όλη την Ισπανία... κάντε μου την χάρη με τους νεόπλουτους που νομίζουν ότι είναι και γαμώ τις πόλεις... ουστ...

Και μόνο που η Μαδρίτη είναι πρωτεύουσα αυτοκρατορίας τα λέει όλα... και τσούζει... μια βόλτα την πλατεία, μια επίσκεψη στα μουσεία, φαγητό στην Tσουέκα, ατελείωτους περιπάτους στο πάρκο, ψώνια στη Σεράνο, χαβαλές στις γειτονιές...

Η Βαρκελώνη κατά πάσα πιθανότητα θα σαρώσει... ε και... και το fame story σαρώνει στην τηλεόραση... σιγά μην συγκρίνω τώρα τις κυρίες με τα τσουλιά...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Βαρκελώνη έχω πάει 3 φορές και Μαδρίτη 1!!!Να είναι καλά η vueling!!!

Παρόλα αυτά ψηφίζω Μαδρίτη γιατί απλά με μια λέξη την βρίσκω φινετσάτη!

Απ τη Βαρκελώνη περίμενα περισσότερα απ όσα άκουγα κι εγώ απ τους γύρω μου,αλλα δεν....

Συμφωνώ και επαυξάνω λοιπόν με τον Traveller και τον προσκαλώ σε βαρκάδα στο Retiro με καπετάνιο τον γνωστό Captain-Sam...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
είναι άδικο για τη Βαρκελώνη αυτή η σύγκριση. θα μπορούσε να συγκριθεί με την Πάτρα να υπάρχει λίγο σασπένς μια και είναι σχεδόν ισάξιες πόλεις.
Μαδρίτη βέβαια για τις αξεπέραστες πλατείες, μουσεία και την αρχοντιά της πρωτεύουσας.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Αν ο κομπλεξισμός ήταν πόλη αυτή το δίχως άλλο θα ήταν η Βαρκελώνη... πάντα μα πάντα στην σκιά της Ισπανίας, πάντα κόμπλεξ με τα πάντα... ακόμη και με τα πάντα τα ζωάκια... μιζέρια για την καταπίεση, κλάψα για τον Φράνκο, ζήλια για την πρωτεύουσα, κάψα για ανεξαρτησία και από την άλλη παντελόνιασμα από τα μιάσματα τους Ισπανούς τα ευρουδάκια μπας και σουλουπωθεί το χάλι... παλιά με πιάνανε τα νεύρα μου τώρα μόνο γελάω...
Traveller right to the point! Εχεις ζησει Ισπανια;
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Πώς το κατάλαβες?Απ το Μπαρθελονέτα???
:lol: οχι αλλα περιγραφει με τετοια ακριβεια τη σταση της Βαρκελωνης σε καποια πραγματα!!! συνηθως ολοι στην Ελλαδα την λατρευουν σαν πολη αλλα υπαρχουν κι ενα σωρο αλλα πραγματα γυρω απο την προωθηση της! Εγω ας πουμε πιστευω οτι η Βαρκελωνη ειναι το εξαιρετικο μαρκετινγκ μιας κανονικης πολης (σας πολλες αλλες εδω στην Ισπανια!)
 

vivian_l

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Επιλέγω Βαρκελώνη για τον gaudi, για την διατήρηση των ολυμπιακών εγκαταστάσεων γιατί είναι πιο cool και γιατί είχα περάσει καλύτερα! Μαδρίτη πέρασα για λίγο πριν χρόνια αλλά για μένα ήταν πολύ "σοφιστικέ".
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
κόμπλεξ με τα πάντα η Βαρκελώνη; μάλλον αδικούμε τους φίλους μας τους Καταλανούς, αν λέμε κάτι τέτοιο, και δεν το αξίζουν. Η Βαρκελώνη είναι πόλη που τη ζεις, και τη ζεις καλύτερα μακριά από τη Ράμπλα και τη Μπαρσελουνέτα. Η Μαδρίτη, από την άλλη, είναι μια μεγάλη ευρωπαϊκή πρωτεύουσα (η καλή μας Βαρκελώνη θέλει πολύ ακόμα για να φτάσει μέχρι εκεί) και ευτυχώς δεν έχει θάλασσα -εδώ που τα λέμε, ούτε ποτάμι δεν έχει, για τον Μανθανάρες ισχύει ό,τι και για τη Βαρκελώνη με την πρωτεύουσα... Εν τέλει, ψήφο στη Μαδρίτη! Ό,τι και να διαβάσεις, ό,τι και να σου πουν, αν δεν τη δεις και δε τη νιώσεις από κοντά, δεν πρόκειται να καταλάβεις τί εστί Madrid
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom