Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
είναι άδικο για τη Βαρκελώνη αυτή η σύγκριση. θα μπορούσε να συγκριθεί με την Πάτρα να υπάρχει λίγο σασπένς μια και είναι σχεδόν ισάξιες πόλεις.
Μαδρίτη βέβαια για τις αξεπέραστες πλατείες, μουσεία και την αρχοντιά της πρωτεύουσας.
Απλά είσαι Θεός....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν μπορώ να πώ ότι η Μαδρίτη μ'ενθουσίασε...αλλά έχει τον τρόπο της να...επιβάλλεται κατά κάποιον τρόπο στον επισκέπτη μέσα από την αρχοντιά της,μια γλυκομελαγχολική φινέτσα....,δεν μπορώ να μή σταθώ(όπως ήδη έχουν αναφερθεί)κι εγώ στο Πράδο από τις μεγαλύτερες πινακοθήκες στόν κόσμο,στην Γκουέρνικα του Πικάσο,σε κάτι παλιές γραφικές εκκλησίες ,στό κομψότατο πάρκο Ρετίρο!...
Απ'την άλλη η Βαρκελώνη,ελκυστική,πιο ζωντανή,έχει το ισχυρό ατού της θάλασσας,τη βρίσκω όμως πιό ...φτιαχτή,όχι και τόσο αντιπροσωπευτική ισπανική πόλη.
Ψηφίζω λοιπόν Μαδρίτη.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Αν και πιστεύω πως για να διεξαχθεί ένας πόλεμος με τιμή,θα πρέπει να έχεις ισάξιους τουλάχιστον αντιπάλους,πράγμα που δεν συμβαίνει εδώ,εντούτοις θα συμμετάσχω,ελπίζοντας σε βελτίωση των επιχειρημάτων τους.:bleh:
Ψηφίζω, λοιπόν Βαρκελώνη επειδή:
α)είναι μποέμισα και αλήτισσα,είναι και κυρία!!!
β)είναι φευγάτη,είναι και λογική!!
γ)είναι οργανωμένη,ανθρώπινη,με καταπληκτικό μάνατζμεντ!!!!
δ)είναι αντάρτισσα,μυστηριώδης,με αύρα μαγική!!!
ε)γιατί έτσι μου αρέσει!!!;)
στ)γιατί είναι ισάξια της Πάτρας!!!(πραγματικά θεικό!!!):shock:
(η αχαική πρωτεύουσα είναι πολύ ευγνώμων στο μέλος που βρήκε ισάξιες τις δύο πόλεις και οι πατρινοί πολύ θα ήθελαν να μάθουν πως προέκυψε αυτό το συμπέρασμα!!!)
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Απ'την άλλη η Βαρκελώνη,ελκυστική,πιο ζωντανή,έχει το ισχυρό ατού της θάλασσας,τη βρίσκω όμως πιό ...φτιαχτή,όχι και τόσο αντιπροσωπευτική ισπανική πόλη.
Ψηφίζω λοιπόν Μαδρίτη.
Ασφαλώς και η Βαρκελώνη δεν είναι αντιπροσωπευτική ισπανική πόλη· είναι καταλανική
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τώρα θα έλεγα κάτι για την Καταλωνία αλλά έχετε χάρη...
Κάτι για τσάμπα μάγκιες έχετε ακουστά... όταν οι Βάσκοι έκαναν αντίσταση στον Φράνκο οι πατριώτες της Καταλωνίας τον έγλυφαν... μια ζωή κότες, μια ζωή θρασύδειλοι και βολεψάκιδες... η ανεξαρτησία τους μάρανε... να τους χαίρεστε...
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Τώρα θα έλεγα κάτι για την Καταλωνία αλλά έχετε χάρη...
Κάτι για τσάμπα μάγκιες έχετε ακουστά... όταν οι Βάσκοι έκαναν αντίσταση στον Φράνκο οι πατριώτες της Καταλωνίας τον έγλυφαν... μια ζωή κότες, μια ζωή θρασύδειλοι και βολεψάκιδες... η ανεξαρτησία τους μάρανε... να τους χαίρεστε...
εντάξει, δε λέω, πρέπει να υπερασπιστείς τη φήμη σου ως ο κακός του φόρουμ, δε βλέπω ωστόσο τί σχέση έχει το σχόλιό σου με το δικό μου ή με το θέμα της ψηφοφορίας -εκτός βέβαια αν θες να πεις "ψηφίζω μαδρίτη γιατί δεν γουστάρω τους Καταλανούς που είναι έτσι κι αλλιώς και αλλιώτικοι", οπότε πάω πάσο. Θα ήθελα πολύ να το σχολιάσω αλλά θα 'ναι εντελώς off topic, οπότε ας το πάρει το εύρηκα
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
εντάξει, δε λέω, πρέπει να υπερασπιστείς τη φήμη σου ως ο κακός του φόρουμ, δε βλέπω ωστόσο τί σχέση έχει το σχόλιό σου με το δικό μου ή με το θέμα της ψηφοφορίας -εκτός βέβαια αν θες να πεις "ψηφίζω μαδρίτη γιατί δεν γουστάρω τους Καταλανούς που είναι έτσι κι αλλιώς και αλλιώτικοι", οπότε πάω πάσο. Θα ήθελα πολύ να το σχολιάσω αλλά θα 'ναι εντελώς off topic, οπότε ας το πάρει το εύρηκα
Δεν είναι υποχρεωτικό τα σχόλια εδώ να απαντάνε σε κάποιο άλλο σχόλιο. Εδώ είναι πόλεμος, προσπαθούμε να πάρουμε τους πάντες με το μέρος μας λέμε. Σας παρακαλώ πολύ να προσπαθείτε να αντιμετωπίζετε αυτά τα θέματα όπως πρέπει, με πολύ χιούμορ και ένα δίμετρο σπαθί στο χέρι έτοιμο για μάχη! :lol:
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Δεν είναι υποχρεωτικό τα σχόλια εδώ να απαντάνε σε κάποιο άλλο σχόλιο. Εδώ είναι πόλεμος, προσπαθούμε να πάρουμε τους πάντες με το μέρος μας λέμε. Σας παρακαλώ πολύ να προσπαθείτε να αντιμετωπίζετε αυτά τα θέματα όπως πρέπει, με πολύ χιούμορ και ένα δίμετρο σπαθί στο χέρι έτοιμο για μάχη! :lol:
"Κάτι για τσάμπα μάγκιες έχετε ακουστά... όταν οι Βάσκοι έκαναν αντίσταση στον Φράνκο οι πατριώτες της Καταλωνίας τον έγλυφαν... μια ζωή κότες, μια ζωή θρασύδειλοι και βολεψάκιδες... η ανεξαρτησία τους μάρανε... να τους χαίρεστε..."


Δευκαλίων έχεις δίκιο, μέσα στο χιούμορ είναι, δεν το είχα προσέξει
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν κερδίζεις κάτι με το να με ειρωνεύεσαι αγαπητέ, απλά δείχνεις ότι παίρνεις το όλο πράγμα μάλλον υπερβολικά σοβαρά...

Ας συνεχίσουμε παρακαλώ on topic. :)

Εγώ δε θα ψηφίσω όπως περίμεναν πολλοί ίσως Βαρκελώνη, γιατί πολύ απλά δεν έχω πάει Μαδρίτη, οπότε θα ήθελα να πάω πριν κάνω τις συγκρίσεις μου. Άρα απέχω προς το παρόν :D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Βλέπω το ματσάκι γίνετε ντέρμπυ ... μάλλον τελικά ο κόσμος δεν τρώει σότο...

Δεν βλέπω κίνηση από τους κομπλέξες... τι γίνετε ρε παιδιά? Λευτεριά στην καταπιεσμένη Καταλωνία!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.753
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom