Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αφού δεν είναι υποχρεωτικό να έχουμε επισκεφθεί τις πόλεις ψηφίζω Βαρκελώνη, γιατί απ' αυτά που έχω δει και διαβάσει στο site η πρώτη Ισπανική πόλη που θα επισκεφθώ θα είναι η Βαρκελώνη.

Και φυσικά γιατί εκεί παίζεται η καλύτερη μπάλα στην Ευρώπη (sorry lefteris, αλλά δεν άντεξα)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Aκόμα ψάχνω το style μου,και δεν μπορώ να ψηφίσω ακόμα!!

βοήθεια ρε παιδιά!!

άσε που μονο Βαρκελώνη έχω παει ...πάει???
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ωχωχ αυτό σηκώνει δεύτερο πόλεμο :haha::haha::haha:

Αυτό δε σηκώνει συζήτηση καν.:haha::haha::haha:
Μη με προκαλείς :bleh::bleh:και παραβώ τους κανόνες του τοπικ και ποδοσφαιροποιήσω τη συζήτηση.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μετα απο οκτω φορες που εχω επισκεφτει τη Μαδριτη και απο εξι την Βαρκελωνη ,νομιζω οτι δικαιουμαι να ψηφισω,σωστα ;
Λοιπον η Μαδριτη μου αρεσει παρα πολυ για ολα οσα αναφερθηκαν στα ποστακια ως τωρα , αλλά ψηφισα Βαρκελωνη .
Ο κυριοτερος λογος ειναι γιατι εκει μενουν δυο πολυ καλοι φιλοι μου ,που οταν παω με φιλοξενουν και μου δειχνουν τις καλιτερες πλευρες της πολης , γεγονος πολυ βασικο για να περασεις ακομα πιο ομορφα και οχι "τουριστικα" .
Ο άλλος οτι εχει θαλασσα , μου αρεσουν οι πολεις με θαλασσα , παρκα , πλατειες ,φαρδεις δρομους και οχι με πολυ πληθυσμο.
Η Βαρκελωνη με καλυπτει και σε αυτο.....

Αυτα το ολιγα , χωρις διαθεση για πολεμο ,και οι δυο πολεις ειναι μια χαρα .... με τους κατοικους και των δυο εχω ψιλοπροβλημα αλλά αυτο ειναι άλλο κεφαλαιο πολυ μεγαλο ....
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.726
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μια ψήφος και από μένα στη Βαρκελώνη. Έχοντας επισκεφτεί δύο και τρεις φορές την κάθε πόλη, δεν είναι ότι κάποια από τις δύο δεν μου αρέσει. Αλλά την καρδιά μου την έχει κλέψει η Μπαρθελόνα. Κάθε φορά που πάω την βλέπω αλλαγμένη, είναι μια πόλη που εξελίσσεται, που σου επιφυλάσσει εκπλήξεις. Ξέρω ότι πάλι θα ξαφνιαστώ ευχάριστα όταν ξαναπάω.
Η Μαδρίτη είναι όμορφη, έχει τρομερά σημαντικά μουσεία, πάρκα, γειτονιές, πλατείες, δρόμους αλλά δεν έχει αυτό το ξάφνιασμα που αποζητάω στο ταξίδι.
Φυσικά η Βαρκελώνη δεν αξίζει για την Ράμπλας :)roll: ούτε να περνάω δεν θέλω). Για μένα είναι η αίσθηση του νέου, της πόλης που δεν επαναπαύεται στις δόξες της πάλαι ποτέ αυτοκρατορίας αλλά που ψάχνει και ψάχνεται. Γι' αυτό και την ψήφισα!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Εχω παει στην Μαδριτη 2 φορες αλλα θεωρω οτι η Βαρκελωνη, απο οσα εχω ακουσει, διαβασει δει, σαφως καλυτερη. Οποτε... Βαρκελωνη δαγκωτο!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.466
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στα άλλα travel wars υπήρχε και μια αμφιταλάντευση μέσα μου...σ' αυτό δεν τίθεται θέμα. Η βαρκελώνη είναι πιο αλήτικη από την αποστειρωμένη Μαδρίτη, έχει πολλή ντεκαντάνς, δεν έχει φασίστες (πολύ βασικό), έχει απείρως καλύτερη νυχτερινή ζωή (π.χ υπόγεια μπαράκια των 20 ατόμων που ο καθένας πάει με την κιθάρα του), τις τελευταίες πραγματικές ocupas στην Ευρώπη, πολύ ομορφότερη επαρχία από την ξεραϊλα της Μαδρίτης και σαφώς λιγότερο ξιπασμένο κόσμο (παρότι γκρινιάζουν συνεχώς για το ότι συνεισφέρουν μονίμως περισσότερο από όλους τους άλλους Ισπανούς στον εθνικό προϋπολογισμό, εντελώς το αντίθετο από αυτό που ισχυρίσθηκε ο Traveller ισχύει). Συμφωνώ στο ότι είναι υπερτιμημένη, η Ισπανία έχει πολλές πολύ καλύτερες πόλεις από τη Βαρκελώνη. Αλλά η Μαδρίτη δεν είναι μία από αυτές, είναι ίσως ό,τι πιο αντι-ισπανικό υπάρχει στη χώρα (ξενέρωτο, φασιστικό, φλωρο-πλούσιο και συντηρητικούρα, έλεος με τους βασιλιάδες και την Εκκλησία και τις εκτρώσεις μάγκες, τέλειωσε η Ιερά Εξέταση, πέθανε ο Τορκεμάδα). Προσωπικά την ψήφιζα άνετα τη Μαδρίτη ως την ευρωπαϊκή πρωτεύουσα με την πιο άχρωμη ταυτότητα. Ουδεμία σύγκριση ανάμεσα στις δύο, είναι σαν να αμφιταλαντεύεσαι αν θα βγεις με ροκ σταρ ή με λογίστρια (με όλη τη συμπάθεια για τις συμπαθή τάξη των λογιστριών).
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
...Αλλά η Μαδρίτη δεν είναι μία από αυτές, είναι ίσως ό,τι πιο αντι-ισπανικό υπάρχει στη χώρα (ξενέρωτο, φασιστικό, φλωρο-πλούσιο και συντηρητικούρα, έλεος με τους βασιλιάδες και την Εκκλησία και τις εκτρώσεις μάγκες, τέλειωσε η Ιερά Εξέταση, πέθανε ο Τορκεμάδα)....
Το γεγονος οτι η Μαδριτη ειναι η πρωτευουσα και εκει βρισκεται η κεντρικη κυβερνηση (και αρα εκει ηταν και η βαση του Φασισμου) και εκει γινονται οι κεντρικες πολιτικες κινησεις (και διαδηλωσεις) τι σχεση εχει με το αν ειναι ομορφη η πολη ή οχι; Η Μαδριτη εζησε μια movida μετα την χουντα που εχει αφησει ιχνη παντου (η movida λεω)
Το γουστο ειναι καθαρα προσωπικο αλλα η συγκριση που κανουμε ειναι για πολεις οχι για καθεστωτα! Φανταζομαι οτι εσενα το Βερολινο δε θα σου αρεσει καθολου μιας και ηταν η βαση του ναζισμου!!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.726
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Έχεις δίκιο muya ότι εδώ δεν εξετάζουμε πολιτικά καθεστώτα αλλά πόλεις. Πολλές φορές όμως η ιστορία αφήνει κατάλοιπα και στο σήμερα, στη νοοτροπία των κατοίκων και κατά συνέπεια στην ίδια την πόλη. Δεν μπορώ να ξέρω αν φταίει το παρελθόν της πόλης γι' αυτό (που πιθανόν φταίει) αλλά όντως η Μαδρίτη βγάζει κάτι το αποστειρωμένο και συντηρητικό σε σχέση με την ολοζώντανη Βαρκελώνη. Η μόνη γειτονιά που μου φάνηκε να "ξεφεύγει" λίγο στη Μαδρίτη ήταν η Chueca αλλά από μόνη της δεν αρκεί για να φτιάξει κλίμα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Στα άλλα travel wars υπήρχε και μια αμφιταλάντευση μέσα μου...σ' αυτό δεν τίθεται θέμα. Η βαρκελώνη είναι πιο αλήτικη από την αποστειρωμένη Μαδρίτη, έχει πολλή ντεκαντάνς, δεν έχει φασίστες (πολύ βασικό), έχει απείρως καλύτερη νυχτερινή ζωή (π.χ υπόγεια μπαράκια των 20 ατόμων που ο καθένας πάει με την κιθάρα του), τις τελευταίες πραγματικές ocupas στην Ευρώπη, πολύ ομορφότερη επαρχία από την ξεραϊλα της Μαδρίτης και σαφώς λιγότερο ξιπασμένο κόσμο (παρότι γκρινιάζουν συνεχώς για το ότι συνεισφέρουν μονίμως περισσότερο από όλους τους άλλους Ισπανούς στον εθνικό προϋπολογισμό, εντελώς το αντίθετο από αυτό που ισχυρίσθηκε ο Traveller ισχύει). Συμφωνώ στο ότι είναι υπερτιμημένη, η Ισπανία έχει πολλές πολύ καλύτερες πόλεις από τη Βαρκελώνη. Αλλά η Μαδρίτη δεν είναι μία από αυτές, είναι ίσως ό,τι πιο αντι-ισπανικό υπάρχει στη χώρα (ξενέρωτο, φασιστικό, φλωρο-πλούσιο και συντηρητικούρα, έλεος με τους βασιλιάδες και την Εκκλησία και τις εκτρώσεις μάγκες, τέλειωσε η Ιερά Εξέταση, πέθανε ο Τορκεμάδα). Προσωπικά την ψήφιζα άνετα τη Μαδρίτη ως την ευρωπαϊκή πρωτεύουσα με την πιο άχρωμη ταυτότητα. Ουδεμία σύγκριση ανάμεσα στις δύο, είναι σαν να αμφιταλαντεύεσαι αν θα βγεις με ροκ σταρ ή με λογίστρια (με όλη τη συμπάθεια για τις συμπαθή τάξη των λογιστριών).
Bεβαιότατα και δεν έχει φασίστες η Βαρκελώνη... έχει καραφασισες εθνικιστές του κερατά που κόπτονται για ανεξαρτησία κατηγορώντας, διαβάλοντας και γελοιοποιώντας την κυβέρνηση της χώρας τους... βέβαια επί Φράνκο όλα αυτά τα μπουμπούκια ήταν μούγκα στη στρούγκα... επαναστάτες του σαλονιού...

Ασφαλώς και δίνουν πολλά στην κεντρική κυβέρνηση... με δικά τους λεφτά άλλαξε μορφή η πόλη , με δικά τους λεφτά έγιναν τα έργα για την Ολυμπιάδα, με δικά τους λεφτά έγινε η ανάπλαση... πεσέτα τσακιστεί δεν πήραν από την κεντρική κυβέρνηση... την βρεγμένη σανίδα την ξέρετε...

Από που κι ως που η Μαδρίτη είναι φασιστική πόλη? Επειδή είναι η έδρα της κυβέρνησης? Δεν υπάρχουν αριστεροί στη Μαδρίτη? δεν έχει φτωχογειτονιές, δεν υπάρχει λαικός απλός κόσμος που έδωσε μάχες κατά του φασισμού? όσο υπεύθυνη είναι η Μαδρίτη για τον Φράνκο άλλο τόσο υπεύθυνη είναι και η υπόλοιπη Ισπανία... παπαδαριό , γαιοκτήμονες και βαθύπλουτοι δηλαδή δεν υπήρχαν ούτε υπάρχουν στη Βαρκελώνη? μάχες στη Βαρκελώνη δεν έγιναν? Δεν υπήρχαν οπαδοί του Φράνκο στην Καταλωνία? Κοίτα να δεις ρε παιδί μου όλοι οι Δημοκράτες και η φτωχολογιά στη Βαρκελώνη μαζεύτηκαν... κάθε καλοκαίρι γίνετε έρανος στις φτωχογειτονιές της Βαρκελώνης για να κάνει μεταγραφές η Μπαρσελόνα!!!

Ροκ σταρ δηλώνει και η Βίσση... ευχαριστώ πολύ θα διαλέξω την Μαρία, την λογίστρια του διπλανού γραφείου μας... μπουκιά και συχώριο το Μαράκι... σας αφήνω με χαρά την Βίσση , ευχαριστώ τέτοιες ροκ σταρς πειράζουν σοβαρά την υγεία...δεν θα πάρω...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Έχω επισκεφτεί και τις 2 πόλεις. Προτιμώ μακράν τη Βαρκελώνη! Θάλασσα, γοτθική συνοικία, "πολύχρωμη" ατμόσφαιρα είναι οι λόγοι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom