Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καλά, από όλα τα επιχειρήματα που έπεσαν εσένα αυτό σε έπεισε; Εσύ που πήγες Βαρκελώνη, και την είδες με τα μάτια σου, σου θύμισε σε τίποτα την Πάτρα; (μην μου πεις ότι έχει θάλασσα... :rolleyes:)
Εσύ τώρα τι ζόρι τραβάς... ναι αυτό την έπεισε, γιατί ήταν κομβικό επιχείρημα...

Με ξεκάθαρο, λιτό και μεστό λόγο ο ακατανόμαστος έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στους αιώνια δεύτερους, στους θλιβερά κομπλεξικούς, στους φριχτά μίζερους... εύγε ακατανόμαστε!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
......, αρχιτεκτονική που φέρνει προς Gaudi,
Εγώ εδώ δεν ψηφίζω γιατί δεν έχω πάει στη Μαδρίτη οπότε ....

Αλλά ήθελα να ξερα Samion τι κοινό βρίσκεις ανάμεσα στις πολυκατοικίες του Αννινου και την αρχιτεκτονική του Gaudi...:?::?::?:
Eδώ μου φαίνεται ότι ταιρίαζει αυτό που λένε ότι μπέρδεψες τα τρολευ με τα καναρίνια γιατί είιναι και τα δυο κίτρινα:haha::haha::haha:
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εγώ εδώ δεν ψηφίζω γιατί δεν έχω πάει στη Μαδρίτη οπότε ....

Αλλά ήθελα να ξερα Samion τι κοινό βρίσκεις ανάμεσα στις πολυκατοικίες του Αννινου και την αρχιτεκτονική του Gaudi...:?::?::?:
Eδώ μου φαίνεται ότι ταιρίαζει αυτό που λένε ότι μπέρδεψες τα τρολευ με τα καναρίνια γιατί είιναι και τα δυο κίτρινα:haha::haha::haha:


χαχαχα πολύ καλό dafni!!:haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ εδώ δεν ψηφίζω γιατί δεν έχω πάει στη Μαδρίτη οπότε ....

Αλλά ήθελα να ξερα Samion τι κοινό βρίσκεις ανάμεσα στις πολυκατοικίες του Αννινου και την αρχιτεκτονική του Gaudi...:?::?::?:
Eδώ μου φαίνεται ότι ταιρίαζει αυτό που λένε ότι μπέρδεψες τα τρολευ με τα καναρίνια γιατί είιναι και τα δυο κίτρινα:haha::haha::haha:
είπαμε ότι στον "πόλεμο" δεν χρειάζεται να έχεις πάει για να ψηφίσεις..
όπως πολύς κόσμος δεν καταλάβαίνει τον Gaudi έτσι και πολλοί δεν καταλαβαίνουν τον Θόδωρο. έχω φωτο του 40 με το παλιό Πάνθεον. το 60 δεν τον κατηγορούσαν όπως σήμερα..σε μερικές δεκαετίες μπορεί να δικαιωθεί όπως κι ο Γκαουντί. και μαζί του πολλοί μηχανικοί της σύχρονης Ελλάδας. ξεφεύγουμε λίγο, να επανέλθω λέγοντας ότι και αρχιτεκτονικά η Μαδρίτη ξεχωρίζει από όλες τις ισπανικές πολεις στο σύνολό της.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.060
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε θα ψηφίσω ακόμη, καθώς δεν έχω επισκεφθεί ακόμα τη Μαδρίτη (το Γενάρη λογικά θα γίνει κι αυτό).

Ωστόσο δε μπορώ να μη σχολιάσω πως η Βαρκελώνη, όπως και η Πάτρα, δεν έχει να επιδείξει σχεδόν τίποτα που να έχει ηλικία πάνω από 100-120 χρόνια (πλήν του Barri Gotic, που όμως είναι αφενός περισσότερο αναπαλαίωση παρά ιστορία και αφετέρου ωχριά μπροστά και στην τελευταία μεσαιωνική πολίχνη της ευρωπαϊκής μεσογείου, από την Αδριατική ώς το Γιβραλτάρ ).

Ενδιαφέρουσα πόλη, όμορφη ζωή, laid-back, relaxed, beach culture, αλλά ούτε ένα μουσείο της προκοπής. Ακόμη και το Μουσείο Picasso, συγκεντρώνει έργα των πρώτων εποχών του καλλιτέχνη, προτού ανακαλύψει τον κυβισμό και γίνει "ο Πικάσο" - στο Παρίσι φυσικά). Το fondacion Mirro κάπως διασώζει την κατάσταση, αλλά ένας Mirro δε φτάνει για να σώσει εντελώς την κατάσταση.

Μου αρέσει η αρχιτεκτονική του Eixample, με τις φαρδιές λεωφόρους και τις ρομβοειδείς πλατείες στις διασταυρώσεις. Κατά τα άλλα, έχει κάποια μοντέρνα αρχιτεκτονήματα (Torre Agbar, Torre de Gas Natural, κλπ - ουδεμία σύγκριση με το City, τη Defense, την Potsdamer platz κλπ), και μερικά κτήρια του Gaudi - εντυπωσιακά, αλλά σε αρχιτεκτονική αξία λιγότερο σημαντικά κι από τα κτήρια του Horta στις Βρυξέλλες.

Ο Καταλανικός εθνικισμός δίνει (στα νεύρα) και παίρνει, επιτέλους όλη η Ευρώπη ενώνεται, αυτοί τι ζόρι τραβάνε...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
είπαμε ότι στον "πόλεμο" δεν χρειάζεται να έχεις πάει για να ψηφίσεις..
όπως πολύς κόσμος δεν καταλάβαίνει τον Gaudi έτσι και πολλοί δεν καταλαβαίνουν τον Θόδωρο. έχω φωτο του 40 με το παλιό Πάνθεον. το 60 δεν τον κατηγορούσαν όπως σήμερα..σε μερικές δεκαετίες μπορεί να δικαιωθεί όπως κι ο Γκαουντί. και μαζί του πολλοί μηχανικοί της σύχρονης Ελλάδας. ξεφεύγουμε λίγο, να επανέλθω λέγοντας ότι και αρχιτεκτονικά η Μαδρίτη ξεχωρίζει από όλες τις ισπανικές πολεις στο σύνολό της.

τι να πω?μπορεί να έχεις δίκιο:rolleyes:
όσο σκέφτομαι ότι τόσοι και τόσοι εδώ μέσα έψαχναν εισητήρια και ξενοδοχεία για να παν στη βαρκελώνη ενώ μπορούσαν να έρθουν στην Πάτρα ....
τώρα που το σκέφτομαι έχω και άλλο επιχείρημα υπέρ του συσχετισμού που έκανες Πάτρα-Βαρκελώνη.Μήπως δε φέρνει λιγάκι και η Αγιου Νικολάου με τη Ράμπλα?βρε μη σου πω ότι μας αντέγραψαν κιολας οι Καταλανοι.....:bleh:
Σόρρυ για το off topic αλλά πιο πολύ για Πάτρα- Βαρκελώνη μου φαίνεται ότι παει να γίνει αυτός ο πόλεμος....
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
σόρρυ αλλά μου ρθε κι άλλο ....
εμ ο λόφος Montjuic με το δασσίλιο?δεν είναι ντάλε κουάλε?
παύω γιατί μυρίζομαι διαγραφή;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τι να πω?μπορεί να έχεις δίκιο:rolleyes:
όσο σκέφτομαι ότι τόσοι και τόσοι εδώ μέσα έψαχναν εισητήρια και ξενοδοχεία για να παν στη βαρκελώνη ενώ μπορούσαν να έρθουν στην Πάτρα ....
τώρα που το σκέφτομαι έχω και άλλο επιχείρημα υπέρ του συσχετισμού που έκανες Πάτρα-Βαρκελώνη.Μήπως δε φέρνει λιγάκι και η Αγιου Νικολάου με τη Ράμπλα?βρε μη σου πω ότι μας αντέγραψαν κιολας οι Καταλανοι.....:bleh:
Σόρρυ για το off topic αλλά πιο πολύ για Πάτρα- Βαρκελώνη μου φαίνεται ότι παει να γίνει αυτός ο πόλεμος....
α τώρα έρχεσαι στα λόγια μου και χαίρομαι γι αυτό. ποια Ράμπλα? που δεν μπορείς να καθήσεις πουθενά? καλύτερα Αγ. Νικολάου με τα καφέ και πολύ πιο ενδιαφέρον people watching..μας αντέγραψαν ναι. με κακό τρόπο..
τι βρίσκουν πάντως στη Ράμπλα εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρε Dafni εδώ που τα λέμε η σύγκριση στο people watching μεταξύ Αγ.Νικολάου και Ράμπλας αποτελεί ύβρη... τι σχέση έχουν οι θεές οι Πατρινιές με τις πατσαβούρες τις Καταλωνές...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Θα συμφωνήσω με τον κάπταιν!!!Κι εμένα μου τη θυμίζει σε πολλά και θεωρώ πως η Πάτρα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα..Βραδινή ζωή???Θεωρώ πολύ κουβέντα γίνεται για τη Βαρκελώνη,τραβήξτε προς Πάτρα και Luna club καλύτερα...

Επίσης η Πάτρα εκτός της φυσικής της ομορφιάς έχει αναδείξει κι αυτή σημαντικές προσωπικότητες -αστέρια του πενταγράμμου όπως τα Παιδιά της Πάτρας,τον ένα και μοναδικό Τάκη Ζαχαράτο,βγάζει απίστευτη μαυροδάφνη..Θέλετε να συνεχίσω???
Μην την υποτιμάτε λοιπόν...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ρε Dafni εδώ που τα λέμε η σύγκριση στο people watching μεταξύ Αγ.Νικολάου και Ράμπλας αποτελεί ύβρη... τι σχέση έχουν οι θεές οι Πατρινιές με τις πατσαβούρες τις Καταλωνές...
:xalara::xalara::xalara:ε τώρα τι να πω?τέτοιο επιχείρημα δεν αντικρούεται
κοιτα που θα με πείσετε να ψηφίσω Μαδρίτη κι ας μην έχω πάει ...για συνεχίστε...λίγο θέλω ακόμα
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Λάθος το πήρες, muya.... Προσωπικά είχα δύο ΠΟΛΥ άσχημες εμπειρίες στη Μαδρίτη....
Σεβομαι τις εμπειριες σου και δεν εχω να πω τιποτα επ' αυτου (και λυπαμαι που περασες απο αυτα!) Εμενα ευτυχως η Μαδριτη δεν μου εχει δειξει αυτο το προσωπο αν και γνωριζω τις περιπτωσεις που αναφερεις (για τη δολοφονια του Palomino και την ιστορικη αποφαση του δικαστηριου για δολοφονια με ιδεολογικους σκοπους!)
Σαν πολη και μονο σαν πολη, η αρχιτεκτονικη της, η ποιοτητα ζωης της, τα μουσεια τα παρκα και οι τσαρκες της μου φτανουν.... Να ειμαστε καλα να διαφωνουμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.337
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom