Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος των ΗΠΑ
Αυτή τη φορά επέλεξα μία "εσωτερική" κόντρα,

την βασιλική Μαδρίτη, κόντρα στο καμάρι της καταλωνίας τη Βαρκελώνη

Σας θυμίζω κάποιους απλούς "κανόνες":


1. Σας παρακαλώ μην μπαίνετε απλά να ψηφίσετε και να βγείτε. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μας πείτε για ποιο λόγο επιλέξατε τη μία ή την άλλη πόλη, και να "μονομαχήσετε" με τους αντιφρονούντες (σε ευπρεπή πλαίσια πάντα). Η ψηφοφορία είναι απλά για για τα πειράγματα μεταξύ των "πολεμιστών" :D

2. Για να ψηφίσει κάποιος ΔΕΝ είναι απαραίτητο να έχει πάει και στις δύο πόλεις. κάποιος μπορεί να προτιμά μία πόλη για άλλους λόγους ή να πείστηκε από αυτά που διάβασε από σας. Αρκεί να γράψει για ποιο λόγο επέλεξε την πόλη αυτή...

3. Τακτικές όπως δημιουργία λογαριασμών για την αύξηση την ψήφων ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ, και από δω και στο εξής θα τιμωρούνται αυστηρότατα...

4. Για να προλάβω τυχών παραστράτημα, σας υπενθυμίζω ότι το σάιτ είναι ταξιδιωτικό και όχι ποδοσφαιρικό...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
χμ... Βαρκελώνη την έχω δει αρκετά, Μαδρίτη πολύ λίγο. Δεν ξέρω αν πρέπει να ψηφίσω.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ματσάκι.
Βάλε κανένα Βαρκελώνη εναντίον Βερολίνου να πέσουν κορμιά...
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Ε..ρε γλεντια...Εδω ειναι που λενε την Κικη την αγαπω μα μαρεσει κ η Κοκο....Τελοσπαντων, ψηφισα Μαδριτη γιατι την βρισκω να αντιπροσωπευει καλυτερα την Ισπανια
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Εγω το εχω δηλωσει Μαδριτη ειναι η αγαπημενη μου! Στη Μαδριτη πατησα το ποδι μου πρωτη φορα στην Ισπανια, την εχω δει πολλες φορες σε καλες και κακες στιγμες και η αρχοντια της παντα με γοητευει, επισης ειναι ανθρωπινη για βολτες και καλη παρεα! Τα μουσεια της δε δεν παιζονται!
Η Βαρκελωνη ειναι μια ομορφη πολη αλλα νομιζω πως χωρις τον Gaudi δεν εντυπωσιαζει.
Εμενα τουλαχιστον!
 
Μηνύματα
55
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιρλανδια, Σιβηρία,Sealand
Επιλεγω Βαρκελώνη για τον alternetive, μποεμικο αερα της, τους γελαστους ανθρωπους, τον Gaudi και ολα τα φανταστικα κτιρια του, το χρωμα της, την παραλια και τους ανθρωπους που θα συναντησεις εκει. Μαδριτη για να πω τη μαυρη αλληθεια δεν την εχω δει καθολου, κοιμηθηκα μονο μερικες ωρες σε ενα παρκο και ενας αστεγος μας πηρε το νερο για να πλυνει τα ποδια του...Οποτε Βαρκελωνη!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Αν και θεωρώ υπερβολική την λατρεία των περισσοτέρων εδώ στο φόρουμ για τη Βαρκελώνη, θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερη από τη Μαδρίτη, στην οποία πήγα πρόσφατα και δε μου άρεσε καθόλου. Μα καθόλου!! τολμώ να πω ότι είναι η χειρότερη πόλη από όσες έχω πάει.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Η Μαδρίτη εμπνέει έναν αέρα αυτοκρατορικό ,έχει το μουσείο Prado (με έργα του δικού μας Θεοτοκόπουλου) είναι πιο αντιπροσωπευτική Ισπανική πόλη σε σχέση με την Βαρκελώνη (όπως είπε και παραπάνω άλλος Τραβελοστορίτης),επίσης έχει και το αγαπημένο μου αεροδρόμιο Barajas απο όπου ταξιδεύω συχνά πυκνά για νότια Αμερική ,έχει το Εστορίλ ,το Τολέδο σε απόταση αναπνοής κλπ κλπ αλλά έχει ένα μειονέκτημα :δεν έχει Θάλασσα οπότε στην σύγκριση με Βαρκελώνη ξεκινάει κατεμέ με ένα μείον.
Η Βαρκελώνη εκτός από το ότι έχει Θάλασσα,έχει τον Gaudi την Ramplas τον λόφο Μονζουίκ την πλατεία Reial το Ενυδρείο της και φυσικά την αγαπημένη μου Μπαρτσελονέτα.
Η πλάστιγγα λοιπόν γέρνει περισσότερο προς την Βαρκελώνη γιαυτό εκεί θα πάει και η ψήφος μου .
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Μετά από ώριμη σκέψη 10 λεπτών, αποφάσισα να ψηφίσω Βαρκελώνη. Στην Μαδρίτη είχα δουλέψει στα νιάτα μου, ήταν από τις πιο αγαπημένες μου διαμονές στο εξωτερικό, αλλά αυτό ήταν το 1993, ενώ η ταινία του Γούντι Άλεν «Βίκυ Χριστίνα Βαρκελώνη» ήταν πέρσι, και ανάμεσα στις θολές μου αναμνήσεις για την Μαδρίτη και στην αισθησιακή, γλυκιά μπερδεμένη και ρομαντική απεικόνιση της Βαρκελώνης νίκησε το δεύτερο. Αφού έκανα το χρέος μου αποτραβιέμαι λοιπόν στην σκιά και περιμένω τα μαχαίρια να βγουν και να αρχίσουν οι φιλονικίες που έτσι και αλλιώς αποτελούν το αλάτι στην ζωή του φόρουμ:D.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ψυφισα Βαρκελωνη για το αλητικο στυλ της, για τον gaudi, για την αισφηση ελευθεριας που μου προσφερει, γιατι με κανει να νιωθω σαν παιδι σε λουνα παρκ, γιατι λογω παρεας ή συγκιριων εχω περασει αξεχαστες στιγμες εκει
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
(καλά θα βρεθεί κανένα travelwar να έχω επισκεφτεί και τις δύο?? Όλο μονόπαντα το πάω! Δε βάζεις Λευτέρη κανένα war Λοζάνη- Κοζάνη? Εκεί σας έχω!)
Βαγγέλη πέρα από το Barajas μη ξεχνάς και τον άλλο εκπληκτικό σταθμό μετεπιβίβασης της πόλης, αυτόν των τρένων! Η Atocha με τον εσωτερικό κήπο της!!Το ξέρατε επίσης ότι η Μαδρίτη είναι η υψηλότερη (υψομετρικά) πρωτεύουσα της Ευρώπης (σύμφωνα με το trivial pursuit. Η Βέρνη είναι πιο ψηλά.)
Τώρα στο θέμα μας, είδα το κέντρο μόνο της Μαδρίτης και όχι τα περίχωρα. Καλές οι εντυπώσεις με αποκορύφωμα το parque del buen retiro.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μαδρίτη γιατί είναι μια υπέροχη πόλη, με τα πάρκα της στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα(το Retiro εκτός συναγωνισμού!), με τα μνημεία της, με τα μουσεία της (το Prado είναι ανεπανάληπτο!), με τα υπέροχα κτίρια...
Μαδρίτη για τα συντριβάνια της, για τον εξωτικό κήπο της στο σταθμό Atocha, γιατί έχει Δον Κιχώτη και Σάντσο Πάντσα ;), για το Δομήνικο Θεοτοκόπουλο, που σε παραπέμπει σε αλλοτινές εποχές...
Μαδρίτη για τη Γκερνίκα του Πικάσσο...
Γιατί έχει μια μεσαιωνική αίγλη, που την εισπράττεις σε κάθε σου βήμα...
Γιατί Μαδρίτη είναι μόνο μια, έχει παρελθόν, παρόν και μέλλον...
Είναι κλασσική και διαχρονική...

Η Βαρκελώνη είναι μποέμ, χαρούμενη και θαλασσινή, αλλά,φευγάτη...;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom