Ηνωμένο Βασίλειο Travelcard London.

tania_t02

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
1. Τις ημέρες που δεν θα έχεις travelcard σε συμφέρει να κινηθείς με ανέπαφη ή να βγάλεις μία Oyster.

2. Θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την προσφορά 2 for 1 αρκεί να αγοράσεις εισιτήριο είτε απτό γκισέ των τρένων στο αεροδρόμιο είτε online από το national express. ΔΕΝ θα μπορέσεις αν ταξιδέψεις προς London Bridge με Oyster ή ανέπαφη τραπεζική κάρτα.

Άσχετα από την περίπτωση σου, γενικά μιλώντας, από αεροδρόμια που ισχύει η χρήση Oyster ή ανέπαφης καλό θα είναι να μην συνεχίζεται να χρησιμοποιείτε την ίδια κάρτα για τις υπόλοιπες μετακινήσεις στο Λονδίνο.

Δηλαδή π.χ από Gatwick για London Bridge ή γενικά London Terminals, καλό είναι να χρησιμοποιήσεις ανέπαφη και για τις υπόλοιπες μετακινήσεις να χρησιμοποιήσεις μία Oyster (ή το ανάποδο) γιατί αν συνεχίζεις να χρησιμοποιείς την ίδια κάρτα και για τις μετακινήσεις στο Λονδίνο, η κάρτα σου θα χρεωθεί το ημερήσιο cap της ζώνης 7, στην οποία βρίσκεται το Gatwick.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...
 
Μηνύματα
21
Likes
6
Καλημέρα σε όλους, γνωρίζει κάποιος πόσο στοιχίζει η κάρτα για μέσα συγκοινωνιών για 5 μέρες? Τα παιδιά 7 και 11 χρόνων πληρώνουν το ίδιο?? Ευχαριστώ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλημέρα σε όλους, γνωρίζει κάποιος πόσο στοιχίζει η κάρτα για μέσα συγκοινωνιών για 5 μέρες? Τα παιδιά 7 και 11 χρόνων πληρώνουν το ίδιο?? Ευχαριστώ
Η travelcard παει σε πακετο 1μερο,3μερο και μετα 7ημερο που φαινετε..οικονομικα συμφερει το 7ημερο παλι νομιζω...
 

Angelsoul

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Καλησπέρα. Τη Πέμπτη πάω κ εγώ Λονδίνο για 3 μερες. Με συμφέρει να κινούμαι στις ζώνες 1 κ 2 με ανέπαφη κάρτα η να βγάλω μια τριήμερη Travel card? Ποια Είναι η διαφορα;Σας ευχαριστώ !
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα. Τη Πέμπτη πάω κ εγώ Λονδίνο για 3 μερες. Με συμφέρει να κινούμαι στις ζώνες 1 κ 2 με ανέπαφη κάρτα η να βγάλω μια τριήμερη Travel card? Ποια Είναι η διαφορα;Σας ευχαριστώ !
google και θα δεις τις διαφορες,αλλιως διαβασε ολες τις σελιδες
 

swimmer21

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημερα στο φόρουμ, θα πάω Λονδίνο για 4 μέρες και θα φτάσω αύριο το πρωί στις 8 στο αεροδρόμιο Στανστεντ.

Εγώ θα μείνω στο κοντά στη στάση Earl's Court που νομίζω είναι πράσινη γραμμη.

Θέλω να φτάσω στο ξενοδοχείο να αφήσω τα πράγματα μου και να ξεκινήσουμε να εξερευνούμε το Λονδινο, με την προσφορά 2-4-1 , όμως από ότι βλέπω δεν μπορώ να βγάλω 7day travel card στο αεροδρομιο.

Τι να κάνω;

Το Google Maps μας βγάζει διαδρομή με national express , και αλλαγή στο Mile End Station προς Earls Court.

Θα μπορώ να βγάλω την travel card στο Mile End Station; Φωτογραφιες σε χαρτι a4 σε μέγεθος διαβατηρίου κάνουν; Ασπρόμαυρες κάνουν;

Στην επιστροφή επειδή θα έχει κίνηση θα γυρίσω με τρενο stansted express προς αεροδρομιο (που δεν περιλαμβάνει η 7day travel card, απλά την θέλω για τις εισόδους στα αξιοθέατα κλπ).

Θα κάνατε κάτι άλλο εσείς; Υπάρχει κάποια πιο ασφαλής και φθηνή λύση;

Τι μου προτείνετε; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλημερα στο φόρουμ, θα πάω Λονδίνο για 4 μέρες και θα φτάσω αύριο το πρωί στις 8 στο αεροδρόμιο Στανστεντ.

Εγώ θα μείνω στο κοντά στη στάση Earl's Court που νομίζω είναι πράσινη γραμμη.

Θέλω να φτάσω στο ξενοδοχείο να αφήσω τα πράγματα μου και να ξεκινήσουμε να εξερευνούμε το Λονδινο, με την προσφορά 2-4-1 , όμως από ότι βλέπω δεν μπορώ να βγάλω 7day travel card στο αεροδρομιο.

Τι να κάνω;

Το Google Maps μας βγάζει διαδρομή με national express , και αλλαγή στο Mile End Station προς Earls Court.

Θα μπορώ να βγάλω την travel card στο Mile End Station; Φωτογραφιες σε χαρτι a4 σε μέγεθος διαβατηρίου κάνουν; Ασπρόμαυρες κάνουν;

Στην επιστροφή επειδή θα έχει κίνηση θα γυρίσω με τρενο stansted express προς αεροδρομιο (που δεν περιλαμβάνει η 7day travel card, απλά την θέλω για τις εισόδους στα αξιοθέατα κλπ).

Θα κάνατε κάτι άλλο εσείς; Υπάρχει κάποια πιο ασφαλής και φθηνή λύση;

Τι μου προτείνετε; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Θα παρεις national express μέχρι Victoria underground και θα τη βγαλεις εκεί. Και από εκεί με την πρασινη γραμμή σταματας earls court.

Ναι και ασπρομαυρες κανουν.
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
αυτη η 7 day travel card δεν εχει καμιά προσφορά για τους μοναχικούς ταξιδιώτες;
Γενικότερα για οσους ειναι σόλο υπαρχει καποιο ενδιαφερον εκπτωτικό πακέτο για τα αξιοθέατα?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
αυτη η 7 day travel card δεν εχει καμιά προσφορά για τους μοναχικούς ταξιδιώτες;
Γενικότερα για οσους ειναι σόλο υπαρχει καποιο ενδιαφερον εκπτωτικό πακέτο για τα αξιοθέατα?
Μονο αν παρεις κανα εισιτηριο combo...πχ το ενυδρειο μαζι με το madame tussauds και αλλο ενα και στο συνολο εχεις καλυτερη τιμη
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Πέτυχα κάποια αλλα ήταν ψιλόαδιάφορα. Ποια ειναι η πιο γνωστή ιστοσελίδα για τέτοιες προσφορές;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Πέτυχα κάποια αλλα ήταν ψιλόαδιάφορα. Ποια ειναι η πιο γνωστή ιστοσελίδα για τέτοιες προσφορές;
Στα σιτε των αξιοθεατων/μουσειων τα βρισκεις αυτα που ειπα..αλλιως ψαξε groupon ή woucher ισως εχει εκει τιποτα
 

tania_t02

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Καλησπερα σε ολους.. ηθελα να κανω μια ερωτηση.. για να παρεις την προσφορα 2 for 1 εκτος απο τα voucher που πρεπει να εχω μαζι μου και τις ημερησιες travelcards το εισιτηριο απο που το αγοραζω;;υπαρχει καποια αλλη διαδικασια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom