Ηνωμένο Βασίλειο Travelcard London.

christos21

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
ΑΠο το heathrow θα πάρω τη piccadily Line άρα δεν νομίζω ότι θα έχω κάποιο εισιτήριο τρένου. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια.

Α και κατι ακομα, χρειαζετσι να εχω καποιο voucher εκτυπωμενο για να χρησιμοποιησω τη προσφορα σε καθε attraction; Παντως στο επισημο site γραφει οτι πας με το εισιτηριο του τρενου και το εκτυπωμενο voucher του αξιοθεατου. Αυτο μηπως ισχυει στη περιπτωση που εχεις εισιτηριο τρενου; Στην αλλη περιπτωση αρκει να δειξεις την εβδομαδιαια travelcard με το ειδικο λογοτυπο;
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχεις εκτυπωμένο το voucher από το επίσημο site από τα αξιοθέατα που σε ενδιαφέρουν.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχεις εκτυπωμένο το voucher από το επίσημο site από τα αξιοθέατα που σε ενδιαφέρουν.
Ή να το ζητήσει να της το δώσουν από το σταθμό που θα βγάλει την κάρτα. Συνήθως και ιδιαίτερα σε κεντρικούς σταθμούς, ας πούμε London Bridge, έχουν και σου δίνουν. Απλά και τουλάχιστον μέχρι αυτό τον αύγουστο ζητούσαν και φωτογραφία, αν και στο tfl λέει πως πλέον δεν θέλει. Εγώ δεν είχα, και μου έβγαλαν φωτοτυπία τη φωτογραφία του διαβατηρίου.
 

gianna 1990

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Γεια σας και απο εμενα.Εχω σχεδιασει ενα ταξιδι στο λονδινο για νοεμβριο.Το θεμα ειναι οτι φθανω στο stansed airport και δεν εχω αποφασισει ακομα το ξενοδοχειο να μεινω στο east ham και να μετακινουμε με το μετρο η να μεινω στο kingsbury.Δεν ξερω πιο με συμφερει επισησ περισσοτερο η oyster card η travel card. Και κατι αλλο αν μεινω στο kingsbury μπορει να μου πει καποιος πως ακριβως χρεωνεσαι για την διαδρομη απο το kingsbury προς baker street για παραδειγμα.Γιατι κατι ειδα οτι χρησιμοποιεις και μια αλλη γραμμη την jupille line.Ποσο δηλαδη μπορει να με χρεωσει για αυτη την διαδρομη και ποιο καρτα ειναι καλυτερο να χρησιμοποιησω.
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Καλησπέρα σας, διάβασα τα topic για τις κάρτες oyster / travelcard ,μπορώ να πω οτι με όσα έγραφε ο καθένας μπερδεύτηκα αρκετά. Αν κατάλαβα καλά συμφέρει καλύτερα σε εβδομαδιαία κάρτα η travelcard . Μπορεί κάποιος να μου πει τις τιμές της εβδομαδιαίας travelcard ανάλογα με τις ζώνες ?
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
699
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Καλησπέρα σας, διάβασα τα topic για τις κάρτες oyster / travelcard ,μπορώ να πω οτι με όσα έγραφε ο καθένας μπερδεύτηκα αρκετά. Αν κατάλαβα καλά συμφέρει καλύτερα σε εβδομαδιαία κάρτα η travelcard . Μπορεί κάποιος να μου πει τις τιμές της εβδομαδιαίας travelcard ανάλογα με τις ζώνες ?
http://visitorshop.tfl.gov.uk/travelcards/7-day/product/7-day-travelcard.html
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
699
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Πρέπει να πας σε ένα σταθμό τρένων και να τους πεις ότι θες να βγάλεις την χάρτινη travelcard για να χρησιμοποιήσεις και την προσφορά 2 for 1.Καλό θα ήταν να έχεις και μια φωτoγραφία διαβατηρίου μαζί σου γιατί μπορεί να στη ζητήσουν.
Δες και εδω:
http://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Ευχαριστώ και πάλι gio87, μήπως γνωρίζεις μέχρι τι ώρα κινείται το μετρό και τα λεωφορεία ? Αν υπάρχουν κάποια βραδινά δρομολόγια?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Από ότι είδα για να μου βγάλει ώρες πρέπει να πατήσω γραμμή, ή λεωφορείο , δεν γνωρίζω καθόλου τα λεωφορεία . Ξέρει κανείς στο περίπου τι ώρα είναι τα τελευταία ?
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
699
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Από ότι είδα για να μου βγάλει ώρες πρέπει να πατήσω γραμμή, ή λεωφορείο , δεν γνωρίζω καθόλου τα λεωφορεία . Ξέρει κανείς στο περίπου τι ώρα είναι τα τελευταία ?
Σε γενικές γραμμές το tube λειτουργεί Δευτέρα-Σάββατο από τις 5.οο-5.30 το πρωί μέχρι τις 00.00-00.30 και την Κυριακή από τις 6.30 περίπου(λιγότερα δρομολόγια, μικρότερη συχνότητα). Λεωφορεία πρακτικά υπάρχουν πάντα, καθώς έχει νυχτερινά (night buses, έχουν το N μπροστά).
Γενικά, όπως είπε και ο jimp, ό,τι θες για τα μέσα μεταφοράς στο Λονδίνο εδώ:
www.tfl.gov.uk
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom