Ηνωμένο Βασίλειο Travelcard London.

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Καλά που ξέρω εγώ αν θέλει να ανέβει στο London eye?
Προφανώς και μπορεί να επωφεληθεί της προσφοράς, έχω γράψει ατελείωτα εδώ μέσα εξηγώντας τα της προσφοράς.

Η ημερήσια travelcard ισχύει ακόμα.
Τα τρένα πουλάνε την εβδομαδιαία μέσω μιας κάρτας που λέγεται smartcard.

Σύμφωνα με επίσημη ανακοίνωση της tfl η 7 days travelcard έχει σταματήσει να πωλείται και δεν θα χρησιμοποιείται από 8 Ιανουαρίου 2023.
Έχετε δίκαιο. Ψάχνοντας καλύτερα τελικά βρήκα και εγώ την ανακοίνωση αυτή. Δεν με ενδιαφέρει το 2 σε 1 για το London eye αλλά για την είσοδο στη γέφυρα και για κρουαζιέρα. Άρα συνεπώς μπορώ να πάρω travelcart ημερήσια και εκείνη μόνο την ημέρα να τη χρησιμοποιήσω στα 2 σε 1? Και τις άλλες μέρες τι?

Λοιπόν, δεδομένου ότι θα μένω σε ζώνη 3 και 2 διαδρομές τη μέρα θα γίνονται από και προς ζώνη 3 ποιος τρόπος μετακίνησης με συμφέρει? Όλες οι άλλες διαδρομές θα είναι ζώνες 1 και 2. Οι μέρες μας είναι από 29 (luton)-3(gatwick), δηλαδή 6.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έχετε δίκαιο. Ψάχνοντας καλύτερα τελικά βρήκα και εγώ την ανακοίνωση αυτή. Δεν με ενδιαφέρει το 2 σε 1 για το London eye αλλά για την είσοδο στη γέφυρα και για κρουαζιέρα. Άρα συνεπώς μπορώ να πάρω travelcart ημερήσια και εκείνη μόνο την ημέρα να τη χρησιμοποιήσω στα 2 σε 1? Και τις άλλες μέρες τι?

Λοιπόν, δεδομένου ότι θα μένω σε ζώνη 3 και 2 διαδρομές τη μέρα θα γίνονται από και προς ζώνη 3 ποιος τρόπος μετακίνησης με συμφέρει? Όλες οι άλλες διαδρομές θα είναι ζώνες 1 και 2. Οι μέρες μας είναι από 29 (luton)-3(gatwick), δηλαδή 6.
Μπορείς να βγάλεις ημερήσια travelcard από κάποιον σταθμό του national rail, όπως london bridge, Victoria, Blackfriars, Cannon street, Farringdon, Paddington, Kings Cross( δεν ξέρω που θα μείνεις γι'αυτό σου γράφω αρκετούς).

Τις άλλες μέρες αλλά και όπως θα έρθεις από Luton και στην αναχώρηση από Gatwick μπορείς να χρησιμοποιείς πιστωτική κάρτα ή μέσω κινητού, εφόσον έχεις nfc και Google/ apple pay.

Αυτόματα θα σου υπολογίζει το κόστος των ημερήσιων διαδρομών και θα σε χρεώνει το ημερήσιο cap. Σαν να χρησιμοποιείς Oyster δηλαδή.
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Μπορείς να βγάλεις ημερήσια travelcard από κάποιον σταθμό του national rail, όπως london bridge, Victoria, Blackfriars, Cannon street, Farringdon, Paddington, Kings Cross( δεν ξέρω που θα μείνεις γι'αυτό σου γράφω αρκετούς).

Τις άλλες μέρες αλλά και όπως θα έρθεις από Luton και στην αναχώρηση από Gatwick μπορείς να χρησιμοποιείς πιστωτική κάρτα ή μέσω κινητού, εφόσον έχεις nfc και Google/ apple pay.

Αυτόματα θα σου υπολογίζει το κόστος των ημερήσιων διαδρομών και θα σε χρεώνει το ημερήσιο cap. Σαν να χρησιμοποιείς Oyster δηλαδή.
Χρόνια πολλά με υγεία και τύχη. Σε ευχαριστώ πολυ. Περίμενα να δω εαν θα κάνω revolut για να επιστρέψω με πιο συγκεκριμένες απορίες. Λοιπόν εγώ έκανα revolut και τη δοκίμασα ανέπαφα με το κινητό είναι οκ. Δεν ξέρω αν προλάβει να φτάσει η φυσική. Άρα, αν δεν ασχοληθούμε με travelcart, περνάω σε όλα τα μέσα με το κινητό(google pay,revolut)? Να μην ασχοληθώ καν με ουστερ? Ίδια θα ναι η ημερήσια χρέωση?

Και ο άντρας μου που δεν έκανε revolut γιατι δεν έχει nfc πως θα μπαίνει ΜΜΜ? Με τη κάρτα του της Εθνικής είναι οκ? Έχει και έτσι ημερήσια απεριόριστα αν ξεπεράσει το όριο ή να βγάλει ούστερ?

Επίσης, τι συμφέρει να πάρουμε από Luton και τι προς Gatwick?

Θα μένουμε Stratford άρα ζώνη 3 υποθέτω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Χρόνια πολλά με υγεία και τύχη. Σε ευχαριστώ πολυ. Περίμενα να δω εαν θα κάνω revolut για να επιστρέψω με πιο συγκεκριμένες απορίες. Λοιπόν εγώ έκανα revolut και τη δοκίμασα ανέπαφα με το κινητό είναι οκ. Δεν ξέρω αν προλάβει να φτάσει η φυσική. Άρα, αν δεν ασχοληθούμε με travelcart, περνάω σε όλα τα μέσα με το κινητό(google pay,revolut)? Να μην ασχοληθώ καν με ουστερ? Ίδια θα ναι η ημερήσια χρέωση?

Και ο άντρας μου που δεν έκανε revolut γιατι δεν έχει nfc πως θα μπαίνει ΜΜΜ? Με τη κάρτα του της Εθνικής είναι οκ? Έχει και έτσι ημερήσια απεριόριστα αν ξεπεράσει το όριο ή να βγάλει ούστερ?

Επίσης, τι συμφέρει να πάρουμε από Luton και τι προς Gatwick?

Θα μένουμε Stratford άρα ζώνη 3 υποθέτω.
Εσύ παντού με το κινητό και ο άντρας σου με την κάρτα. Και στους δύο οι χρεώσεις θα είναι οι ίδιες που θα είχατε με την oyster, δηλαδή π.χ daily cap σε όσα ταξίδια και να κάνετε κτλ κτλ.

Από Luton είτε λεωφορείο, της natkonal express, μέχρι Baker Street και από εκεί jubilee line (γκρι γραμμή) μέχρι Stratford είτε τρένο μέχρι St. pancras και από εκεί τρένο για Stratford International.

Για Gatwick τρένο από London bridge.


Το Stratford είναι ζώνη 2 πλέον😉

Απλά γενικά να τσεκαρει για τα τρένα είτε στο tfl είτε στο national rail γιατί αυτές τις ημέρες έχουν κάτι απεργίες.
 
Last edited:

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Εισαι φοβερος. Απο ποια site κλεινουμε τρενο και απο ποια λεοφ? Να τα κλεισουμε απο πριν ε? Αν τυχον τα χασουμε λογω καθυστερησης πτησης δεχονται αλλαγη ωρας?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εισαι φοβερος. Απο ποια site κλεινουμε τρενο και απο ποια λεοφ? Να τα κλεισουμε απο πριν ε? Αν τυχον τα χασουμε λογω καθυστερησης πτησης δεχονται αλλαγη ωρας?
Καλύτερα να τα κάνεις με το που φτάσεις αν δεν είσαι πολύ εξοικειωμένος και να δεις τι σε συμφέρει πιο φεύγει γρηγορότερα (για Luton).
Με το τρένο μπορείς να πληρώσεις με κάρτα απλά ακουμπώντας την στα ειδικά μηχανήματα. Απλά θα χρειαστείς εισιτήριο για το λεωφορείο που θα σε πάει στον σταθμό, το οποίο το βγάζεις εκεί επιτόπου.
Για τα λεωφορεία της national express τα βγάζεις εκεί επιτόπου.

Για Gatwick ακουμπάς πιστωτική κάρτα ή κινητό και είσαι έτοιμος.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.850
@eva@travel εμεις ειμασταν 6 με 11/12. βγαλαμε την εβδομαδιαια καρτα απο το σταθμο victoria που ηταν η καινουργια πλαστικη smartcard.
πλεον στο 2 σε 1 βαουτσερ θελουν 2 ατρακιον. η γεφυρα η κρουαζιερα και η μανταμ τισσο που πηγαμε εγινε ον λαιν η αγορα χρησιμοποιωντας το κωδικο που εβγαζε το σαιτ 2FOR1 offers when you go by train2FOR1 days out in London | National Rail
για το kensington palace & tower of london μονο ειχαμε κανει εκτυπωση.
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Καλύτερα να τα κάνεις με το που φτάσεις αν δεν είσαι πολύ εξοικειωμένος και να δεις τι σε συμφέρει πιο φεύγει γρηγορότερα (για Luton).
Με το τρένο μπορείς να πληρώσεις με κάρτα απλά ακουμπώντας την στα ειδικά μηχανήματα. Απλά θα χρειαστείς εισιτήριο για το λεωφορείο που θα σε πάει στον σταθμό, το οποίο το βγάζεις εκεί επιτόπου.
Για τα λεωφορεία της national express τα βγάζεις εκεί επιτόπου.

Για Gatwick ακουμπάς πιστωτική κάρτα ή κινητό και είσαι έτοιμος.
Και πως θα καταλάβω ποιο φεύγει πιο άμεσα? Να βρω τα δρομολόγια εδώ Luton Airport to London Victoria from £7*

Τι εννοείς απλά ακουμπάω κάρτα για Gatwick? Απλά θα πάω london bridge και θα μπούμε χωρίς να έχουμε κρατήσει θέσεις? Τα δρομολόγια τα βλέπουμε εδώ National Rail Enquiries - Official source for UK train times and timetables
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και πως θα καταλάβω ποιο φεύγει πιο άμεσα? Να βρω τα δρομολόγια εδώ Luton Airport to London Victoria from £7*

Τι εννοείς απλά ακουμπάω κάρτα για Gatwick? Απλά θα πάω london bridge και θα μπούμε χωρίς να έχουμε κρατήσει θέσεις? Τα δρομολόγια τα βλέπουμε εδώ National Rail Enquiries - Official source for UK train times and timetables
Ναι δες τις ώρες των λεωφορείων να έχεις μια ιδέα τι ώρα φεύγουν και δες και των τρένων. Αν και με το που βγεις από το αεροδρόμιο τα λεωφορεία της National express είναι μπροστά σου και μπορείς να ρωτήσεις.

. αυτό είναι ένα βιντεάκι για να καταλάβεις το "ακουμπάω"

Ναι από London bridge δεν χρειάζεται κάποια κράτηση, δες τι ώρες έχει για Gatwick και διάλεξε ένα και μπες.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλή χρονιά σε όλους!
Δύο ενήλικες και δύο παιδιά (8 και 10 ετών) θα είμαστε Λονδίνο 10 με 15 Μαρτίου. Διαβάζω ότι καταργήθηκε η 7ημερη travelcard. Θέλουμε να επωφεληθούμε της προσφοράς 2for1. Μπορούμε να την έχουμε με την τριήμερη travelcard ή την ημερήσια;
Γνωρίζω ότι τα παιδιά ταξιδεύουν δωρεάν με τα ΜΜΜ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει!
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλά που ξέρω εγώ αν θέλει να ανέβει στο London eye?
Προφανώς και μπορεί να επωφεληθεί της προσφοράς, έχω γράψει ατελείωτα εδώ μέσα εξηγώντας τα της προσφοράς.

Η ημερήσια travelcard ισχύει ακόμα.
Τα τρένα πουλάνε την εβδομαδιαία μέσω μιας κάρτας που λέγεται smartcard.

Σύμφωνα με επίσημη ανακοίνωση της tfl η 7 days travelcard έχει σταματήσει να πωλείται και δεν θα χρησιμοποιείται από 8 Ιανουαρίου 2023.
Συνεπώς πώς συμφέρει να μετακινηθούμε 5 μέρες; Θα θέλαμε να επωφεληθούμε της προσφοράς 2 for 1.
 
Last edited by a moderator:

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Επιστρέψαμε από Λονδίνο, οπότε θα καταθέσω την εμπειρία μου σχετικά με τις μετακινήσεις. Από Stansted για Liverpool Street Station πήραμε το λεωφορείο της national express. Κλείσαμε online εισιτήρια μετ' επιστροφής. Όσο νωρίτερα τα κλείσετε τόσο φθηνότερα εισιτήρια θα βρείτε.
Για τις μετακινήσεις χρησιμοποιήσαμε ανέπαφη χρεωστική κάρτα. Τις μέρες που χρησιμοποιήσαμε μόνο λεωφορείο, το ποσό που μας μας κράτησαν για το daily cap ήταν μικρότερο κατά 3 ευρώ. Την μία μέρα βγάλαμε ημερήσια travelcard για να επωφεληθούμε της προσφοράς 2 for 1 στο ενυδρείο και στα μπουντρούμια που κλείσαμε ηλεκτρονικά εισιτήρια από το site της προσφοράς με κωδικό και σε κανένα από τα δύο δεν ζήτησαν επίδειξη της travelcard. Τζάμπα τις βγάλαμε δηλαδή, αλλά που να φανταστούμε ότι δεν θα μας τις ζητήσουν. Και να το γνωρίζαμε, μάλλον δεν θα το ρισκάραμε, αφού τα εισιτήρια κλείστηκαν για συγκεκριμένη ώρα.
Η 7ημερη travelcard βγαίνει πλέον μόνο ως πλαστική smartcard χωρίς το logo του national rail. Η κυρία στον γκισέ του σταθμού του τραίνου στον σταθμό του Liverpool Street μου είπε ότι και με αυτή τη κάρτα μπορούμε να έχουμε την προσφορά του 2 for 1, δεν πείστηκα όμως γιατί στο site δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο και δεν την αγόρασα, αλλά προτίμησα να χρησιμοποιήσω την ανέπαφη χρεωστική κάρτα μου για τις μετακινήσεις μου και δεν το μετάνιωσα, ιδίως αφού μείναμε Λονδίνο για 4,5 ημέρες. Στις 7 θα την προτιμούσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom