Ηνωμένο Βασίλειο Travelcard London.

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Καλησπέρα σε όλες και όλους! Διαβάζω στο forum ότι έχει καταργηθεί η χάρτινη travelcard με την προσφορά 2σε1, που εκδίδεται μόνο από σταθμό national rail. Θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε σας παρακαλώ, αν έχετε ταξιδέψει πρόσφατα στο Λονδίνο, αν ισχύει κάτι τέτοιο. Ταξιδεύω για πρώτη φορά στο Λονδίνο τον Αύγουστο και επειδή θα μείνω 7 μέρες, μετά από έρευνα που έκανα, κατέληξα ότι δε με συμφέρει η oyster, είναι φθηνότερη η 7ημερη travelcard. Θα ήθελα όμως να ξέρω, αν δεν υπάρχει πια η δυνατότητα για το 2 σε 1, για να βγάλω τουλάχιστον αν δεν ισχύει το 2 σε 1, κάποιο συνδυαστικό εισιτήριο για london eye, madame Tussauds, sea life aquarium, για να μου έρθει πιο φθηνά.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Καλησπέρα. Διαβάζω εδώ στο forum ότι η χάρτινη travelcard με το 2σε1 δεν ισχύει φέτος. Στο site όμως του national rail υπάρχει κανονικά. Το ίδιο ισχύει και για το site που εκτυπώνουμε τα voucher. Ξέρει κάποιος που ταξίδεψε πρόσφατα τι ισχύει τελικά?
 

Witchrena

Member
Μηνύματα
27
Likes
149
Καλησπέρα. Διαβάζω εδώ στο forum ότι η χάρτινη travelcard με το 2σε1 δεν ισχύει φέτος. Στο site όμως του national rail υπάρχει κανονικά. Το ίδιο ισχύει και για το site που εκτυπώνουμε τα voucher. Ξέρει κάποιος που ταξίδεψε πρόσφατα τι ισχύει τελικά?
Ετοιμάζομαι και εγώ για ταξίδι στο Λονδίνο τον Αύγουστο.
Από όσο έχω καταλάβει έχει καταργηθεί η παλιά χάρτινη travelcard με το 2 σε 1. Έχει βγει μια νέα πλαστική που μάλλον δεν έχει την προσφορά.
Υπάρχει ημερήσια travelcard με την προσφορά 2For1
Επίσης εάν χρησιμοποιήσεις τρένο με επιστροφή για να πας Λονδίνο και το εισιτήριο έχει το σήμα το αιτούμενο της Rail, για το διάστημα της παραμονής σου στο Λονδίνο έχεις πάλι την προσφορά 2For1 σε αξιοθέατα .
Το σάιτ λέει οτι είναι έγκυρα και κάποια εισητηρια από το ίντερνετ εάν έχουν το σήμα, αλλα δεν έχω βγάλει άκρη πως μπορείς να είσαι σίγουρος .
Άλλη λύση είναι να τα βγάλεις όταν φτάσεις αλλά έτσι πως κανείς κρατήσει σε αξιοθέατα που θες να πας πχ το madame Tussauds;; Δεν γνωρίζω....
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Ετοιμάζομαι και εγώ για ταξίδι στο Λονδίνο τον Αύγουστο.
Από όσο έχω καταλάβει έχει καταργηθεί η παλιά χάρτινη travelcard με το 2 σε 1. Έχει βγει μια νέα πλαστική που μάλλον δεν έχει την προσφορά.
Υπάρχει ημερήσια travelcard με την προσφορά 2For1
Επίσης εάν χρησιμοποιήσεις τρένο με επιστροφή για να πας Λονδίνο και το εισιτήριο έχει το σήμα το αιτούμενο της Rail, για το διάστημα της παραμονής σου στο Λονδίνο έχεις πάλι την προσφορά 2For1 σε αξιοθέατα .
Το σάιτ λέει οτι είναι έγκυρα και κάποια εισητηρια από το ίντερνετ εάν έχουν το σήμα, αλλα δεν έχω βγάλει άκρη πως μπορείς να είσαι σίγουρος .
Άλλη λύση είναι να τα βγάλεις όταν φτάσεις αλλά έτσι πως κανείς κρατήσει σε αξιοθέατα που θες να πας πχ το madame Tussauds;; Δεν γνωρίζω....
Καλησπέρα! Μπερδευτήκαμε για τα καλά απ'ότι φαίνεται! Ας αρχίσουμε από το πρώτο. Το ότι καταργήθηκε η χάρτινη travelcard δεν αναφέρεται στο site του σιδηροδρόμου. Μόνο εδώ στο forum το διάβασα και σιγά σιγά είδα ότι αναπαράγεται από όλο και περισσότερους. Το ζήτημα είναι αν όσοι το αναφέρουν το λένε γιατί όντως το διαπίστωσαν μετά από κάποιο ταξίδι ή γιατί κι αυτοί με τη σειρά τους κάπου το διάβασαν. Στο site του σιδηροδρόμου έχει ακόμα το πώς μπορείς να βγάλεις την χάρτινη, από πού και με ποιες προϋποθέσεις. Γι'αυτό ρώτησα και σε προηγούμενη ανάρτησή μου αν το επιβεβαιώνει κάποιος που ταξίδεψε, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει απαντήσει κανείς. Τώρα προφανώς για την ημερήσια κάρτα που λες με την προσφορά, αυτή νομίζω δεν συμφέρει να την βγάλουμε, γιατί πρέπει σε μια μέρα να ξεπατωθείς να πας σε όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορείς. Για το τρένο με επιστροφή που λες, η μόνη περίπτωση να συμβεί να χρησιμοποιήσω τρένο είναι η διαδρομή αεροδρόμιο -Λονδίνο μετ' επιστροφής, αλλά κάποιοι έγραψαν ότι η κάρτα δεν ισχύει για την διαδρομή από το αεροδρόμιο στο Λονδίνο. Άλλο ασαφές σημείο αυτό. Στο τέλος λες ότι άλλη λύση είναι τα βγάλεις όταν φτάσεις. Μα αυτή δεν είναι "άλλη λύση" είναι "η μόνη λύση" αν θέλεις να έχεις χάρτινη με την προσφορά γιατί μόνο από σιδηροδρομικό σταθμό και τη φωτό σου μπορείς να βγάλεις αυτού του είδους την κάρτα. Άρα το βασικό ερώτημα τελικά είναι αν έχει καταργηθεί η χάρτινη με την προσφορά ή όχι. Το πού θα την εκδώσουμε είναι υποτίθεται λυμένο. Μόνο σε σταθμό τρένων με το γνωστό σηματάκι.
Που τείνω να καταλήξω μετά από όλα αυτά: αν δεν ισχύει η χάρτινη, σκέφτομαι να βγάλουμε μια κανονική 7ημερη travelcard για τα ΜΜΜ, γιατί για 6 μέρες που θα πάμε εμείς δε μας συμφέρει το καπέλο της oyster καθόλου. Βγαίνει πολύ πιο ακριβά. Και για τα αξιοθέατα να βγάλουμε το συνδυαστικό εισιτήριο για london eye, μαντάμ Τυσώ και ενυδρείο που βγαίνει στις 80 λίρες το άτομο. Πολλά μου φαίνονται, να σου πω την αλήθεια, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο προς το παρόν. Έψαξα και την London pass, αλλά αυτά τα 3 δεν τα έχει μέσα. Έχει άλλα βέβαια όπως πχ την tower bridge, οπότε δεν την έχω αποκλείσει για κάποια άλλα αξιοθέατα που θέλουμε να δούμε. Το ζήτημα είναι για να επανέλθουμε ότι πρέπει να ξεκαθαρίσει σύντομα το τοπίο με το τι ισχύει ή δεν ισχύει με την χάρτινη γιατί δεν είναι μόνο ότι πρέπει να εκτυπώσουμε τα voucher, αλλά πρέπει να κλείσουμε και slot. Και στο συνδυαστικό εισιτήριο που σου ανέφερα κλείνεις το πρώτο που θέλεις με slot και τα άλλα δύο έχεις κάποιο χρονικό περιθώριο για να τα προγραμματίσεις, αλλά ακόμα δεν βρήκα κι αυτό σε ποια φόρμα μπαίνεις και το δηλώνεις. Συγκεχυμένη λοιπόν ακόμη η κατάσταση. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα κι εγώ περισσότερο! Αν υπάρχει κάποια νεότερη πληροφορία ελπίζω να φτάσει σε εμάς σε εύλογο χρονικό διάστημα!
Καλό βράδυ!
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Καλησπέρα! Μπερδευτήκαμε για τα καλά απ'ότι φαίνεται! Ας αρχίσουμε από το πρώτο. Το ότι καταργήθηκε η χάρτινη travelcard δεν αναφέρεται στο site του σιδηροδρόμου. Μόνο εδώ στο forum το διάβασα και σιγά σιγά είδα ότι αναπαράγεται από όλο και περισσότερους. Το ζήτημα είναι αν όσοι το αναφέρουν το λένε γιατί όντως το διαπίστωσαν μετά από κάποιο ταξίδι ή γιατί κι αυτοί με τη σειρά τους κάπου το διάβασαν. Στο site του σιδηροδρόμου έχει ακόμα το πώς μπορείς να βγάλεις την χάρτινη, από πού και με ποιες προϋποθέσεις. Γι'αυτό ρώτησα και σε προηγούμενη ανάρτησή μου αν το επιβεβαιώνει κάποιος που ταξίδεψε, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει απαντήσει κανείς. Τώρα προφανώς για την ημερήσια κάρτα που λες με την προσφορά, αυτή νομίζω δεν συμφέρει να την βγάλουμε, γιατί πρέπει σε μια μέρα να ξεπατωθείς να πας σε όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορείς. Για το τρένο με επιστροφή που λες, η μόνη περίπτωση να συμβεί να χρησιμοποιήσω τρένο είναι η διαδρομή αεροδρόμιο -Λονδίνο μετ' επιστροφής, αλλά κάποιοι έγραψαν ότι η κάρτα δεν ισχύει για την διαδρομή από το αεροδρόμιο στο Λονδίνο. Άλλο ασαφές σημείο αυτό. Στο τέλος λες ότι άλλη λύση είναι τα βγάλεις όταν φτάσεις. Μα αυτή δεν είναι "άλλη λύση" είναι "η μόνη λύση" αν θέλεις να έχεις χάρτινη με την προσφορά γιατί μόνο από σιδηροδρομικό σταθμό και τη φωτό σου μπορείς να βγάλεις αυτού του είδους την κάρτα. Άρα το βασικό ερώτημα τελικά είναι αν έχει καταργηθεί η χάρτινη με την προσφορά ή όχι. Το πού θα την εκδώσουμε είναι υποτίθεται λυμένο. Μόνο σε σταθμό τρένων με το γνωστό σηματάκι.
Που τείνω να καταλήξω μετά από όλα αυτά: αν δεν ισχύει η χάρτινη, σκέφτομαι να βγάλουμε μια κανονική 7ημερη travelcard για τα ΜΜΜ, γιατί για 6 μέρες που θα πάμε εμείς δε μας συμφέρει το καπέλο της oyster καθόλου. Βγαίνει πολύ πιο ακριβά. Και για τα αξιοθέατα να βγάλουμε το συνδυαστικό εισιτήριο για london eye, μαντάμ Τυσώ και ενυδρείο που βγαίνει στις 80 λίρες το άτομο. Πολλά μου φαίνονται, να σου πω την αλήθεια, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο προς το παρόν. Έψαξα και την London pass, αλλά αυτά τα 3 δεν τα έχει μέσα. Έχει άλλα βέβαια όπως πχ την tower bridge, οπότε δεν την έχω αποκλείσει για κάποια άλλα αξιοθέατα που θέλουμε να δούμε. Το ζήτημα είναι για να επανέλθουμε ότι πρέπει να ξεκαθαρίσει σύντομα το τοπίο με το τι ισχύει ή δεν ισχύει με την χάρτινη γιατί δεν είναι μόνο ότι πρέπει να εκτυπώσουμε τα voucher, αλλά πρέπει να κλείσουμε και slot. Και στο συνδυαστικό εισιτήριο που σου ανέφερα κλείνεις το πρώτο που θέλεις με slot και τα άλλα δύο έχεις κάποιο χρονικό περιθώριο για να τα προγραμματίσεις, αλλά ακόμα δεν βρήκα κι αυτό σε ποια φόρμα μπαίνεις και το δηλώνεις. Συγκεχυμένη λοιπόν ακόμη η κατάσταση. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα κι εγώ περισσότερο! Αν υπάρχει κάποια νεότερη πληροφορία ελπίζω να φτάσει σε εμάς σε εύλογο χρονικό διάστημα!
Καλό βράδυ!
Μπορεις να παρεις την προσφορα 2for1 εκδιδοντας εισιτηριο τρενου μονοημερο(εχω την εντυπωση κ μιας διαδρομης αλλα μη σας παρω στο λαιμο μου)!αν δε σας φτανει η 1 μερα,τοτε απλα βγαζετε ενα αλλο εισιτηριο την επομενη μερα κ voila παιρνετε την εκπτωση!ωστοσο στα καταλυματα που θα μεινετε γιατι δε ρωτατε????ντοπιοι ειναι θα ξερουν να σας κατατοπισουν καλυτερα απο ενα φορουμ που απ οτι βλεπετε δε εχει κανεις προσφατη εμπειρια να σας πει
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Μπορεις να παρεις την προσφορα 2for1 εκδιδοντας εισιτηριο τρενου μονοημερο(εχω την εντυπωση κ μιας διαδρομης αλλα μη σας παρω στο λαιμο μου)!αν δε σας φτανει η 1 μερα,τοτε απλα βγαζετε ενα αλλο εισιτηριο την επομενη μερα κ voila παιρνετε την εκπτωση!ωστοσο στα καταλυματα που θα μεινετε γιατι δε ρωτατε????ντοπιοι ειναι θα ξερουν να σας κατατοπισουν καλυτερα απο ενα φορουμ που απ οτι βλεπετε δε εχει κανεις προσφατη εμπειρια να σας πει
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Για να ρωτήσω στο ξενοδοχείο όταν φτασουμε είναι αργά σε σχεση με το πώς θελουμε να οργανωσουμε το ταξίδι καθως η μια επιλογή μπορεί να επηρεάσει την αλλη και να παει ντομινο. Δε θελω να το αφήσω στην τυχη του για να μην υπαρξουν δυσάρεστες εκπλήξεις της τελευταίας στιγμής. Επίσης το ξενοδοχείο που θα μείνουμε ανήκει στη γνωστή αλυσιδα Ιbis και ειναι αρκετα απροσωπο ως προς την επικοινωνία. Τον Απρίλη που πήγαμε Βιέννη, μείναμε παλι σε Ibis και οταν θελησα να επικοινωνήσω για ενα θεμα με το ξενοδοχείο, παρόλο που πηρα στο τηλ υποτιθεται της Βιέννης, μίλησα με καποιο τηλεφωνικο κεντρο δεν ξερω πού! Η μόνη άλλη επιλογή για να κανω αυτο που λες(και θα το κανω, δεν εχω να χάσω τίποτα) είναι να στείλω μαιλ, αλλά και πάλι δε σημαίνει ότι αυτοί που θα μου απαντήσουν, θα είναι από το Λονδίνο. Το σημαντικό για μενα ειναι να γνωριζω τα δεδομένα από πριν για να ενεργοποιήσω plan B και C αν χρειαστεί. Τώρα όμως μου έδωσες μια αλλη ιδέα και σ' ευχαριστώ γι' αυτό: θα στείλω μαιλ στο site του national rail ή θα τους παρω και τηλ αν εχει κάποιο στο site τους. Αυτοί είναι οι πλέον αρμοδιοι να απαντήσουν.
Καλή σου μέρα και ευχαριστώ και πάλι!
 
Last edited:

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Επανέρχομαι με σημαντικές νομίζω πληροφοριες. Το site της National Rail ανανεώθηκε, οποτε θεωρώ ότι ό,τι υπαρχει μεσα σε αυτό ειναι σε ισχύ.
Λοιπον την προσφορά 2σε1 μπορουμε να την παρουμε με 2 τροπους (με παραπάνω από 2 που δεν αφορούν όμως εμάς που είμαστε τουρίστες): α) με travelcard με φωτο μονο απο σιδηροδρομικο σταθμο β) με eticket(!!!!) Χωρις φωτο, το οποιο ομως να εχει πανω το σηματακι του Rail.
Δίνω το παραδειγμα με βαση το δικο μου ταξιδι: βγαζω ηλεκτρονικά eticket gatwick-london bridge μετ' επιστροφής, ταξιδι 6 ημερων. Μόνο με αυτο η προσφορα 2σε1 ισχυει για 6 μερες. Εκτυπωνω τα voucher και τα δειχνω στα αξιοθεατα μαζι με το eticket με το σηματάκι πάνω. Τωρα μου μενει να λυσω την μετακινηση στα ΜΜΜ. Για 6 μέρες με συμφερει μονο η 7ημερη απλη travelcard και οχι το καπελο της oyster. Bγαζω λοιπον την travelcard απο οπουδηποτε ακομα και ηλεκτρονικα και ειμαι κομπλεδουρα! Συνολικο κοστος 24,50 το τρενο μετ'επιστροφης+40 η travelcard = χονδρικά 65 λιρες + η προσφορά 2σε1. Σας στελνω αυτη την σκεψη μου μηπως καποιος εμπειροτερος εμου στα λονδρεζικα θεματα μπορει να μου πει αν ειναι σωστος ή λαθος τροπος σκεψης. Επισυναπτω τις φωτο με τις πληροφοριες απο national rail, για να μη νομιζετε οτι τα εβγαλα απο το μυαλο μου! Καλή (βροχερή για τους περισσοτερους από εμας) Κυριακή, σας εύχομαι!
 

Attachments

Witchrena

Member
Μηνύματα
27
Likes
149
Καλημέρα! Vouli ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μοιράστηκε μαζί μας. Μου επιβεβαιώσεις αυτά που λίγο πολύ κατάλαβα από το ψάξιμο μου στις σελίδες τους ....γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα.
Έχουμε σκοπό να πάρουμε τρένο από Gatwick προς Farringdon. (Εκεί είναι το ξενοδοχείο μας, Premier Inn Farringdon). Έτσι θα μπορούμε με e-ticket να κάνουμε χρήση του 2for 1 αλλά δεν ξέρω από πού πρέπει να κάνουμε κράτηση ώστε να είμαστε σίγουροι ότι θα έχει το σήμα επάνω για να είναι εγγυρο;;
Επίσης εμείς επειδή έχουμε δύο παιδιά 13 και 14,5λεμε να κινούμαστε με revolut και ouster card . Περπατάμε πολύ και λέμε κυρίως για χρήση λεωφορείου ως πιο οικονομικό.
Αν βγάλεις άκρη από πού κάνουμε κρατήσει ώστε να έχει το σήμα ,σε παρακαλώ μοιράσου το και αυτό μαζί μας...
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Καλημέρα! Vouli ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μοιράστηκε μαζί μας. Μου επιβεβαιώσεις αυτά που λίγο πολύ κατάλαβα από το ψάξιμο μου στις σελίδες τους ....γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα.
Έχουμε σκοπό να πάρουμε τρένο από Gatwick προς Farringdon. (Εκεί είναι το ξενοδοχείο μας, Premier Inn Farringdon). Έτσι θα μπορούμε με e-ticket να κάνουμε χρήση του 2for 1 αλλά δεν ξέρω από πού πρέπει να κάνουμε κράτηση ώστε να είμαστε σίγουροι ότι θα έχει το σήμα επάνω για να είναι εγγυρο;;
Επίσης εμείς επειδή έχουμε δύο παιδιά 13 και 14,5λεμε να κινούμαστε με revolut και ouster card . Περπατάμε πολύ και λέμε κυρίως για χρήση λεωφορείου ως πιο οικονομικό.
Αν βγάλεις άκρη από πού κάνουμε κρατήσει ώστε να έχει το σήμα ,σε παρακαλώ μοιράσου το και αυτό μαζί μας...
Καλημέρα! Αυτή την απορία την έχω κι εγω, γιατί απ' ό,τι προκύπτει από το site τους υπάρχει δυνητικά eticket με το logo και eticket χωρίς το logo. Υποθέτω ότι αν το βγάλουμε απο το επίσημο site της National Rail, θα εχει το logo επάνω. Δεν το επιχείρησα ακόμη, μπήκα να κάνω κράτηση με eticket για να δω πώς είναι και έφτασα μεχρι το σημείο που βάζουμε τον αριθμό της κάρτας. Περιμένω να μου στείλουν την revolut την άλλη εβδομαδα, για να αρχίσω τα πειράματα! Πάντως δεν ξέρω μηπως σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω: γκούκλαρα eticket national rail-εικόνες, και ολες οι φωτο που μου εβγαλε από etickets ταξιδιωτών ειχαν πάνω το logo. Δοκίμασε το κι εσύ αν θέλεις.
Τώρα για το voucher μπαινεις στο daysoutguide και εκει ταυτόχρονα δηλώνεις και το slot. Επίσης για το εισιτήριο του τρενου, φρόντισε να είναι anytime, για να μην έχεις αγχος αν θα το προλαβεις λογω καθυστέρησης στον ελεγχο διαβατηριων. Αν και με το egates ο έλεγχος γίνεται πολυ γρήγορα. Είδα και σχετικό βιντεάκι. Αρκει να έχει το διαβατήριο σου πανω το γνωστο σηματάκι στο εξώφυλλο. Εννοείται ότι αν βρω κάτι νεότερο για το αρχικό θέμα που μας απασχολεί, θα το μοιραστώ μαζί σας! Καλημέρα και πάλι!
 
Last edited:

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Επειδή έχει αναφερθεί παραπάνω αρκετά το cap της Oyster/Contactless, να πω ότι για 1 εβδομάδα, το cap είναι ακριβώς όσο και μιας 7 Day Travelcard (δηλαδή αν είσαι με pay as you go Oyster, στις 7 μέρες θα πληρώσεις όσο και με 7 Day Travelcard)... Το θέμα είναι όμως, αν δεν κάνω λάθος, ότι στην Oyster/Contactless 1 εβδομάδα μετράει από Δευτέρα έως Κυριακή, οπότε αν ταξιδεύεις Τρίτη με Δευτέρα συμφέρει η 7 Day που βγάζεις μόνο όταν φτάσεις εκεί (αλλά χρειάζεσαι φωτογραφία διαβατηρίου επί τόπου, εκτός αν υπάρχει η επιλογή να τη βγάλεις από συγκεκριμένο μηχάνημα). Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Επειδή έχει αναφερθεί παραπάνω αρκετά το cap της Oyster/Contactless, να πω ότι για 1 εβδομάδα, το cap είναι ακριβώς όσο και μιας 7 Day Travelcard (δηλαδή αν είσαι με pay as you go Oyster, στις 7 μέρες θα πληρώσεις όσο και με 7 Day Travelcard)... Το θέμα είναι όμως, αν δεν κάνω λάθος, ότι στην Oyster/Contactless 1 εβδομάδα μετράει από Δευτέρα έως Κυριακή, οπότε αν ταξιδεύεις Τρίτη με Δευτέρα συμφέρει η 7 Day που βγάζεις μόνο όταν φτάσεις εκεί (αλλά χρειάζεσαι φωτογραφία διαβατηρίου επί τόπου, εκτός αν υπάρχει η επιλογή να τη βγάλεις από συγκεκριμένο μηχάνημα). Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
Έχεις δίκιο για το ότι οι δύο κάρτες έχουν την ίδια τιμή, αλλά μόνο αν πάρεις εβδομαδιαία oyster. Σε αυτή την περίπτωση έχουν 40,70 λίρες και οι δύο. Αν όμως έχεις απλά pay as you go oyster, δε σε συμφέρει γιατί το cap είναι 8.10*7=56,7.Επίσης όπως σωστά αναφέρεις η εβδομαδιαία είναι από Δευτέρα έως Κυριακή. Εγώ ταξιδεύω Πέμπτη με Τετάρτη, γι´αυτό και απέρριψα αυτή την επιλογή.
 

Attachments

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Δεν ισχύει αυτό που λες. Δεν το υπολογίζουν έτσι στην Oyster. Θα δες τη τέρμα δεξιά τιμή που είναι week και την αντίστοιχη 7 day τιμή, για τις αντίστοιχες κάθε φορά ζώνες... Η Oyster στην εβδομάδα κάνει cap στο 5θημερο (δηλαδή σου δίνει day 6 και 7 free)...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom