Ηνωμένο Βασίλειο Travelcard London.

pico

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Για σας,

Θα πάω Λονδίνο αρχές Δεκεμβρίου και έχω κάποιες απορίες όσον αφορά την Travelcard.

1) Για να μπορέσω να αγοράσω την 7 day travelcard από ένα σταθμό τραίνου, πρέπει να έχω και εκδωμένα εισητήρια για οποιαδήπτε διαδρομή ή μπορώ να βρώ ένα σταθμό τραίνου που με βολεύει και απλά να ζητήσω από έκει να αγοράσω δύο 7 day travelcard παίρνωντας μαζί μου μόνο 2 φωτογραφίες μικρές. (θα ζητήσω και βιβλιαράκι με τις προσφορές 2 for 1, αλλά για σιγουριά θα τα έχω και τυπωμένα).

2) Αν τελικά χρειάζομαι εισητήρια (απορία της 1ης μου ερώτησης), από και προς Gatwick με easy bus ή gatwick express ή national rail enquiries ή ό,τι άλλο μου προτέινετε, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για να βγάλω την τραβελκαρτ:

3) Κατεβαίνουμε Gatwick στις 20.00, άρα στον σταθμό τραίνου θα είμαστε γύρω στις 22.00-22.30. Θα έχει κάποιο ταμείο ανοιχτό για να μας εξυπηρετήσουν με τις τραβελκαρτ και αν όχι θα μπορούμε με τα εισιτήρια μας την επόμενη μέρα να βρούμε άλλο σταθμό που θα μας βολεύει περισσότερο και να αγοράσουμε από εκεί;

Συγνώμη παιδιά αν σας κουράζω, αλλά θα με ξελασπώσετε.
αν πας για 7 ημερες ειναι οκ η 7 day travelcard αν πας για λιγοτερες μέρες και επίσης σημαντικό δες ποιες ζώνες θα χρισημοποιήσεις.... μπορεις να βγαλεις κ την oyster card δες εδώ πληροφορίες κ τις διαφορές https://www.londontoolkit.com/briefing/travelcard_oyster.htm , έμενα για 4 ημέρες με βόλεψε η oyster
Βιβλιαράκακι με τις προσφορές θα σου δώσουν ότι κ να πάρεις .
Επίσης δεν χρειάζεται απαραίτητα να πας σε σταθμό για να τις εκδόσεις έχει κ στο αεροδρόμιο gatwick περίπτερο ανοιχτό 24ώρες

 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Βιβλιαράκακι με τις προσφορές θα σου δώσουν ότι κ να πάρεις .
Όχι, μόνο με εισιτήρια τρένου ή travelcard αγορασμένη από σταθμό τρένου
Επίσης δεν χρειάζεται απαραίτητα να πας σε σταθμό για να τις εκδόσεις έχει κ στο αεροδρόμιο gatwick περίπτερο ανοιχτό 24ώρες
Για την προσφορά 2 for 1 μόνο από σταθμό τρένου.
Όπως τα λέει ο @jimp δηλαδή.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Παιδιά από που εκτυπώνουμε τα voucher2-4-1??όλα μαζί τα αξιοθέατα η για το κάθε ένα χωριστά??τα πληρώνεις κατά την εκτύπωση ή επί τόπου στο αξιοθέατο??
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Παιδιά από που εκτυπώνουμε τα voucher2-4-1??όλα μαζί τα αξιοθέατα η για το κάθε ένα χωριστά??τα πληρώνεις κατά την εκτύπωση ή επί τόπου στο αξιοθέατο??
Καλησπέρα Θάλεια, περισσοτερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στον παρακάτω σύνδεσμο.
https://www.toptiplondon.com/places-to-visit/2-for-1-offers
 

stef_dr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, τον φεβρουάριο θα επισκεφτώ το Λονδίνο αλλά θα μένω εκτός κέντρου, σε ένα χωριο(?) στην επαρχία του Berkshire. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει εάν κάποια κάρτα με συμφέρει ή αν πρέπει να βγάζω εισητήριο μέχρι waterloo και μετά να χρησιμοποιώ κάρτα για το κέντρο του Λονδίνου. Επίσης ξέρετε εάν υπάρχουν προσφορές στις κάρτες για τους φοιτητές?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, τον φεβρουάριο θα επισκεφτώ το Λονδίνο αλλά θα μένω εκτός κέντρου, σε ένα χωριο(?) στην επαρχία του Berkshire. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει εάν κάποια κάρτα με συμφέρει ή αν πρέπει να βγάζω εισητήριο μέχρι waterloo και μετά να χρησιμοποιώ κάρτα για το κέντρο του Λονδίνου. Επίσης ξέρετε εάν υπάρχουν προσφορές στις κάρτες για τους φοιτητές?
To Berkshire ειναι το όνομα της περιοχής, σαν να λέμε Θεσσαλία. Εσύ σε ποια πόλη αυτής της περιοχής θα μείνεις; Μηπως στο Reading? Αν δεν μας πεις που θα μείνεις λίγο δύσκολο να σου απαντήσουμε.

Γενικά ομως θα πρέπει να βγάλεις εισιτήριο προς Paddington ή Waterloo (αν υποθεσουμε πως θα είσαι Reading) και από εκεί να έχεις είτε μία Oyster είτε μια 7 day travelcard.
 

stef_dr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
@jimp Ευχαριστώ πολύ Για την άμεση απάντηση σου. Θα μένω στο sunningdale. Απ'οτι καταλαβαίνω δεν το γλιτωνω το καθημερινό εισιτήριο. Από τις κάρτες Ποια ίσως θα μου βγει ποιο οικονομική?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
@jimp Ευχαριστώ πολύ Για την άμεση απάντηση σου. Θα μένω στο sunningdale. Απ'οτι καταλαβαίνω δεν το γλιτωνω το καθημερινό εισιτήριο. Από τις κάρτες Ποια ίσως θα μου βγει ποιο οικονομική?
Κοιτάξτε αν μένετε κοντά στη βδομάδα, την εβδομαδιαία κάρτα που περιλαμβάνει το τραίνο προς και όλα τα μέσα μεταφοράς στο Λονδίνο με 100 λίρες για 7 μέρες. Θα πρέπει να έχετε μια φωτογραφία μαζί σας για την έκδοση. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://ojp.nationalrail.co.uk/service/seasonticket/search
 

stef_dr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
@marquis ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου . το είχα δει και εγώ αυτό το εισιτήριο αλλά δεν είχα καταλάβει αν απευθυνόταν σε όλους ή μόνο στους μόνιμους κατοίκους της Αγγλίας. Σε αυτό θα καταλήξω
 

TzouEl

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας! εχω διαβασει τα σχετικα με την travelcard. Εγω θελω να βγαλω την χαρτινη για να εχω τις προσφορες 2in1. Γνωριζω πως πρεπει να την βγαλω απο σταθμο τραινου για να ισχυει η προσφορα, αλλα δεν ξερω αν βγαζοντας την καρτα στο σταθμο τραινου μου δινεται η δυνατοτητα να χρησιμοποιησω και το μετρο και το κοκκινο λεωφορειο. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom