Ηνωμένο Βασίλειο Travelcard London.

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Δεν ισχύει αυτό που λες. Δεν το υπολογίζουν έτσι στην Oyster. Θα δες τη τέρμα δεξιά τιμή που είναι week και την αντίστοιχη 7 day τιμή, για τις αντίστοιχες κάθε φορά ζώνες... Η Oyster στην εβδομάδα κάνει cap στο 5θημερο (δηλαδή σου δίνει day 6 και 7 free)...
Οκ, θα το ψάξω λίγο καλύτερα μόλις έχω χρόνο! Πάντως το Δευτέρα έως Κυριακή είναι ούτως ή άλλως αποτρεπτικό για το δικό μου ταξίδι. Σε κάθε περίπτωση μπορεί η πληροφορία να φανεί χρήσιμη σε άλλους ταξιδιώτες.
 
Μηνύματα
19
Likes
2
εγω επειδη εχω μπερδυετει απειρα, εχουμε σκοπο να μεινουμε 10 μερες στο Λονδινο... μας συμφερει να βγαλουμε πχ travelcard η τιποτα και απλα μπενεις contactless και οτι γραψει???
επειδη η travelcard βλεπω δεν ισχυει.. τι προτεινετε του στυλ ouster visitor card?? δεν προλαβαινει να ταχυδρομηθει ομως μπορει να χρησιμοποιηθει online??
 
Last edited:

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
εγω επειδη εχω μπερδυετει απειρα, εχουμε σκοπο να μεινουμε 10 μερες στο Λονδινο... μας συμφερει να βγαλουμε πχ travelcard η τιποτα και απλα μπενεις contactless και οτι γραψει???
επειδη η travelcard βλεπω δεν ισχυει.. τι προτεινετε του στυλ ouster visitor card?? δεν προλαβαινει να ταχυδρομηθει ομως μπορει να χρησιμοποιηθει online??
Αν ξεκινάς το ταξίδι σου από Δευτέρα, τότε δεν βγάζεις τίποτα και χρησιμοποιείς την contactless σου (ιδανικά με Revolut είτε μέσω του Google/Apple Pay, είτε αυτόνομη - όχι ελληνική γιατί θα σου φύγει ο πάτος σε commisions). Κι αυτό γιατί το Pay As You Go Oyster/Contactless κάνει cap αν τη χρησιμοποιήσεις Monday-Sunday (και έτσι σου αφαιρεί το Σάββατο και την Κυριακή ουσιαστικά). Για τις υπόλοιπες 3 μέρες βγάλε μία 3day travelcard ίσως.
Αν το ταξίδι σου ξεκινάει οποιαδήποτε άλλη μέρα, πχ Πέμπτη, τότε πας σε ένα σταθμό National Rail (ΟΧΙ underground), πχ London Waterloo, ή Paddington κτλ, και ζητάς μία 7 Day Travelcard, για τις ζώνες που χρειάζεσαι, 1-4, 1-6 κτλ, η οποία θα είναι εκτυπωμένη (ίσως χρειαστείς 1 μικρή φωτογραφία, αν δεν κάνω λάθος). Αυτή ισχύει για 7 ημέρες από την ημέρα που θα την βγάλεις. Πάλι για τις άλλες 3 ημέρες, λογικά το πιο συμφέρον είναι 3day travelcard απ΄οπουδήποτε, όχι απαραίτητα δηλαδή από National Rail.
Επίσης, με την 7 day Travelcard μέσω National Rail (θα πρέπει να έχει επάνω της εκτυπωμένο το σηματάκι της National Rail), έχεις δικαίωμα και για τις προσφορές 2FOR1 ( Days Out Guide - London attractions with train tickets | London trains | Trains to London | National Rail ).
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λοιπόν, κλείστηκε last minute ταξίδι Λονδίνο.
Θα είμαι εκεί Πέμπτη πρωΐ - Τρίτη Απόγευμα. Αν και δεν έχω φιξάρει τη διαμονή ακόμα, πολύ πιθανό οι 3 νύχτες να είναι ζώνη 3 ή 4 και οι άλλες κέντρο.

Υποθέτω το ημερήσιο cap της oyster με ζώνη 3 ή 4 κάθε μέρα πάει πολύ, συνεπώς αυτό που σκέφτομαι είναι 7ήμερη travelcard για ζώνη 1-2 που απ' ότι θυμάμαι δίνει και τα λεωφορεία όλων των ζωνών, οπότε να πηγαίνω με λεοφωρείο στα όρια της 2/3 του μετρό.

Δεδομένου ότι δεν με ενδιαφέρουν οι προσφορές, δεν έχω κάψα για την χάρτινη/πρώην χάρτινη των τρένων (παρόλο που την προηγούμενη φορά που είχα πάει αυτή είχα βγάλει και έχω νομίζω ακόμα κάπου άλλο ένα χαρτάκι που συνόδευε το ίδιο το εισιτήριο).
Oyster αντίστοιχα δεν υπάρχει λόγος να εκδώσω, συνεπώς μπορώ να να περάσω στην χρεωστική/κινητό την 7ήμερη travelcard κάπως;

Ότι συμβουλές για το αν το σκέφτομαι σωστά ευπρόσδεκτες.
 

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Λοιπόν, κλείστηκε last minute ταξίδι Λονδίνο.
Θα είμαι εκεί Πέμπτη πρωΐ - Τρίτη Απόγευμα. Αν και δεν έχω φιξάρει τη διαμονή ακόμα, πολύ πιθανό οι 3 νύχτες να είναι ζώνη 3 ή 4 και οι άλλες κέντρο.

Υποθέτω το ημερήσιο cap της oyster με ζώνη 3 ή 4 κάθε μέρα πάει πολύ, συνεπώς αυτό που σκέφτομαι είναι 7ήμερη travelcard για ζώνη 1-2 που απ' ότι θυμάμαι δίνει και τα λεωφορεία όλων των ζωνών, οπότε να πηγαίνω με λεοφωρείο στα όρια της 2/3 του μετρό.

Δεδομένου ότι δεν με ενδιαφέρουν οι προσφορές, δεν έχω κάψα για την χάρτινη/πρώην χάρτινη των τρένων (παρόλο που την προηγούμενη φορά που είχα πάει αυτή είχα βγάλει και έχω νομίζω ακόμα κάπου άλλο ένα χαρτάκι που συνόδευε το ίδιο το εισιτήριο).
Oyster αντίστοιχα δεν υπάρχει λόγος να εκδώσω, συνεπώς μπορώ να να περάσω στην χρεωστική/κινητό την 7ήμερη travelcard κάπως;

Ότι συμβουλές για το αν το σκέφτομαι σωστά ευπρόσδεκτες.

Στην Oyster μπορείς σίγουρα να περάσεις 7ημερη tracelcard. Στην contactless όχι. Η άλλη σου επιλογή είναι 3ημερες travelcards (2 πχ, ή 1 και βλέπεις πώς θα σε πάει μετά). Το Λονδίνο στο κέντρο του γυρίζεται άνετα με τα πόδια, αν ειδικά δεν έχεις παιδιά κτλ. Το capping για να έχει νόημα θα πρέπει να γίνει στις 5+ μέρες (και στη περίπτωση Oyster/Contactless, θα πρέπει να είναι Monday-Sunday). Επομένως ξεχνάς την επιλογή contactless. Άρα ή βγάζεις Oyster και της περνάς 3day/7day (οπότε ισχύει και πέραν του Monday-Sunday) ή ότι νομίζεις καλύτερο, ή πας στην επιλογή εκτυπωμένου ticket (travelcard) από National Rail σταθμό.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στην Oyster μπορείς σίγουρα να περάσεις 7ημερη tracelcard. Στην contactless όχι. Η άλλη σου επιλογή είναι 3ημερες travelcards (2 πχ, ή 1 και βλέπεις πώς θα σε πάει μετά). Το Λονδίνο στο κέντρο του γυρίζεται άνετα με τα πόδια, αν ειδικά δεν έχεις παιδιά κτλ. Το capping για να έχει νόημα θα πρέπει να γίνει στις 5+ μέρες (και στη περίπτωση Oyster/Contactless, θα πρέπει να είναι Monday-Sunday). Επομένως ξεχνάς την επιλογή contactless. Άρα ή βγάζεις Oyster και της περνάς 3day/7day (οπότε ισχύει και πέραν του Monday-Sunday) ή ότι νομίζεις καλύτερο, ή πας στην επιλογή εκτυπωμένου ticket (travelcard) από National Rail σταθμό.
Ναι μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα κι εγώ ότι travelcard δεν πάει με contactless.
Επίσης συνειδητοποίησα ότι είπα/υπολόγιζα τις μέρες λάθος :haha:
Δεν θέλω Πέμπτη πρωΐ με Τρίτη πρωΐ, αλλά Παρασκευή πρωΐ με Τρίτη πρωΐ.

Επίσης πίστευα ότι και οι ημερήσιες και οι εβδομαδιαίες travelcard βγαίνουν και μόνο για ζώνες 1-2 που απ' ότι φαίνεται δεν ισχύει γιατί οι ημερήσιες είναι ζώνη 1-4 τουλάχιστον.
Συνεπώς αν έμενα όντως 2 νύχτες ζώνη 4, θα έπαιρνα 2 day travelcards zone 1-4 (2 x 15.20), και άλλα δύο daily caps για ζώνη 1-2 (με contactless) (2 x 8.10), σύνολο = 46.60 + ότι ψιλά τύχουν.

Ωστόσο εν τέλει θα είναι όλες μου οι διαμονές ζώνες 1-2 άρα θα το πάω όλο με contactless και το daily cap της 1-2, άρα 4 x 8.10 = 32.40 + ψιλά.

Με το capping και το 5 μέρες+ που λες με μπερδεύεις πάντως. Πέραν του εβδομαδιαίου που υπολογίζεται όντως Δευτέρα-Κυριακή, δεν υπάρχει και το ημερήσιο;
Γι' αυτό δε διάβαζα ότι η 7day travelcard συμφέρει μόνο σε περίπτωση που είσαι εκεί πάνω από 5 μέρες (και μεσολαβεί αλλαγή εβδομάδας), αλλίως είναι ίδιο με το cap της oyster; 🤔
 

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Ναι μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα κι εγώ ότι travelcard δεν πάει με contactless.
Επίσης συνειδητοποίησα ότι είπα/υπολόγιζα τις μέρες λάθος :haha:
Δεν θέλω Πέμπτη πρωΐ με Τρίτη πρωΐ, αλλά Παρασκευή πρωΐ με Τρίτη πρωΐ.

Επίσης πίστευα ότι και οι ημερήσιες και οι εβδομαδιαίες travelcard βγαίνουν και μόνο για ζώνες 1-2 που απ' ότι φαίνεται δεν ισχύει γιατί οι ημερήσιες είναι ζώνη 1-4 τουλάχιστον.
Συνεπώς αν έμενα όντως 2 νύχτες ζώνη 4, θα έπαιρνα 2 day travelcards zone 1-4 (2 x 15.20), και άλλα δύο daily caps για ζώνη 1-2 (με contactless) (2 x 8.10), σύνολο = 46.60 + ότι ψιλά τύχουν.

Ωστόσο εν τέλει θα είναι όλες μου οι διαμονές ζώνες 1-2 άρα θα το πάω όλο με contactless και το daily cap της 1-2, άρα 4 x 8.10 = 32.40 + ψιλά.

Με το capping και το 5 μέρες+ που λες με μπερδεύεις πάντως. Πέραν του εβδομαδιαίου που υπολογίζεται όντως Δευτέρα-Κυριακή, δεν υπάρχει και το ημερήσιο;
Γι' αυτό δε διάβαζα ότι η 7day travelcard συμφέρει μόνο σε περίπτωση που είσαι εκεί πάνω από 5 μέρες (και μεσολαβεί αλλαγή εβδομάδας), αλλίως είναι ίδιο με το cap της oyster; 🤔
Υπάρχει, βέβαια. Και είναι όπως το υπολόγισες, 8.10. Εννοούσα στην περίπτωση του να βάλεις Travelcard όπως έλεγες. Τότε δεν έχει νόημα για 4-5 μέρες. Όπως τα λες τώρα, ναι, σε συμφέρει να πας με daily capping που στο κάτω κάτω (ανάλογα το πρόγραμμα σου) μπορεί να χρησιμοποιήσεις κάποια μερα 1 διαδρομή και να σου βγει και ακόμα λιγότερο. Αυτό που με τίποτα δεν συμφέρει, ότι κι αν επιλέξεις, είναι Daily Travelcard (ή αλλιώς 1 Day Travelcard)....

Επίσης, έχε το νου σου πάντα να είναι η ίδια κάρτα ή συσκευή (αν μιλάμε για κινητό δηλαδή), αλλιώς το χασες το capping.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Καλήμερα σε όλες και όλους! Επανέρχομαι στο θέμα 2-4-1. Σήμερα έκλεισα μετ' επιστροφής ηλεκτρονικά τα εισιτήρια gatwick-London Bridge. Τα εισιτηρια εχουν πανω κανονικά το logo της national rail, οπως απαιτουν οι προδιαγραφες στο daysoutguide. Δεν χρειαζεται να βγαλω και paper travelcard. Με τα εκτυπωμενα εισιτηρια και τα εκτυπωμενα voutcher η προσφορά 2-4-1 ισχυει κανονικα. Οποτε ειτε εχει καταργηθει η paper travelcard ειτε οχι, δεν εχει καμία σημασια.
 

SofakiXef

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Καλήμερα σε όλες και όλους! Επανέρχομαι στο θέμα 2-4-1. Σήμερα έκλεισα μετ' επιστροφής ηλεκτρονικά τα εισιτήρια gatwick-London Bridge. Τα εισιτηρια εχουν πανω κανονικά το logo της national rail, οπως απαιτουν οι προδιαγραφες στο daysoutguide. Δεν χρειαζεται να βγαλω και paper travelcard. Με τα εκτυπωμενα εισιτηρια και τα εκτυπωμενα voutcher η προσφορά 2-4-1 ισχυει κανονικα. Οποτε ειτε εχει καταργηθει η paper travelcard ειτε οχι, δεν εχει καμία σημασια.
Καλησπέρα σε όλες και όλους! Διαβάζω στο forum ότι έχει καταργηθεί η χάρτινη travelcard με την προσφορά 2σε1, που εκδίδεται μόνο από σταθμό national rail. Θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε σας παρακαλώ, αν έχετε ταξιδέψει πρόσφατα στο Λονδίνο, αν ισχύει κάτι τέτοιο. Ταξιδεύω για πρώτη φορά στο Λονδίνο τον Αύγουστο και επειδή θα μείνω 7 μέρες, μετά από έρευνα που έκανα, κατέληξα ότι δε με συμφέρει η oyster, είναι φθηνότερη η 7ημερη travelcard. Θα ήθελα όμως να ξέρω, αν δεν υπάρχει πια η δυνατότητα για το 2 σε 1, για να βγάλω τουλάχιστον αν δεν ισχύει το 2 σε 1, κάποιο συνδυαστικό εισιτήριο για london eye, madame Tussauds, sea life aquarium, για να μου έρθει πιο φθηνά.
Καλημέρα!Επειδη σε βλέπω φουλ ψαγμένη και οργανωμένη…είχα πάει στο Λονδίνο ξανά το 2018 αλλά φυσικά δε θυμάμαι και πολλά από τότε όσο αφορά τις συγκοινωνίες κλπ αλλά έχουν αλλάξει και πολλά λόγω brexit…. Σκοπεύουμε να κάνουμε οικογενειακώς 3 άτομα ένα ταξιδάκι το Μάρτιο και ως φουλ οργανωτική (προσπαθώ), τα κοιτάω απο τώρα…
Ερώτηση… άλλο eticket από το national rail (για να ισχύει η προσφορά 2φορ1) και ΑΛΛΗ πάλι travelcard πρέπει να βγάλουμε για τις εκεί μετακινήσεις μας;(δεδομένου ότι θα κάτσουμε 6-7 μέρες)
Το eticket που το χρησιμοποιείς; Για τρένα αλλά για που; Έχω καταμπερδευτεί
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Καλήμερα σε όλες και όλους! Επανέρχομαι στο θέμα 2-4-1. Σήμερα έκλεισα μετ' επιστροφής ηλεκτρονικά τα εισιτήρια gatwick-London Bridge. Τα εισιτηρια εχουν πανω κανονικά το logo της national rail, οπως απαιτουν οι προδιαγραφες στο daysoutguide. Δεν χρειαζεται να βγαλω και paper travelcard. Με τα εκτυπωμενα εισιτηρια και τα εκτυπωμενα voutcher η προσφορά 2-4-1 ισχυει κανονικα. Οποτε ειτε εχει καταργηθει η paper travelcard ειτε οχι, δεν εχει καμία σημασια.
Ισχύει κανονικά, σύμφωνα με τους κανονισμούς, οτι αν βγάλεις μετ' επιστροφής από National Rail, στο 2FOR1 συμμετέχει κανονικά το εισιτήριό σου μέχρι την ημέρα επιστροφής (δηλαδή για όλο το ενδιάμεσο διάστημα). Το κομμάτι της paper 7day Travelcard προφανώς είναι λόγω και της ευκολίας για τις ενδιάμεσες μετακινήσεις με underground, bus, dlr κτλ.. Άλλωστε η 7day Travelcard δεν ισχύει για ταξίδι προς/από Gatwick, εκεί χρειάζεσαι εξτρα εισητήριο (προσοχή σε όσους ταξιδεύουν αυτές τις μέρες, έχουν πολλές απεργίες).

Άρα για να το πούμε και πιο απλά, μπορεί κάποιος να πάρει National Rail τραίνο (πχ από/προς Gatwick), να βγάλει μετ επιστροφής εισητήριο, πχ για σήμερα κι επιστροφή στο Gatwick μία βδομάδα μετά, και η προσφορά 2for1 θα ισχύει με αυτό το εισιτήριο για 1 βδομάδα. Επιπλέον, για τις μετακινήσεις του με υπόγειο κτλ, θα χρησιμοποιεί contactless και θα γίνεται το capping αυτόματα για να γλιτώνει χρήματα.
 

SofakiXef

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Ισχύει κανονικά, σύμφωνα με τους κανονισμούς, οτι αν βγάλεις μετ' επιστροφής από National Rail, στο 2FOR1 συμμετέχει κανονικά το εισιτήριό σου μέχρι την ημέρα επιστροφής (δηλαδή για όλο το ενδιάμεσο διάστημα). Το κομμάτι της paper 7day Travelcard προφανώς είναι λόγω και της ευκολίας για τις ενδιάμεσες μετακινήσεις με underground, bus, dlr κτλ.. Άλλωστε η 7day Travelcard δεν ισχύει για ταξίδι προς/από Gatwick, εκεί χρειάζεσαι εξτρα εισητήριο (προσοχή σε όσους ταξιδεύουν αυτές τις μέρες, έχουν πολλές απεργίες).

Άρα για να το πούμε και πιο απλά, μπορεί κάποιος να πάρει National Rail τραίνο (πχ από/προς Gatwick), να βγάλει μετ επιστροφής εισητήριο, πχ για σήμερα κι επιστροφή στο Gatwick μία βδομάδα μετά, και η προσφορά 2for1 θα ισχύει με αυτό το εισιτήριο για 1 βδομάδα. Επιπλέον, για τις μετακινήσεις του με υπόγειο κτλ, θα χρησιμοποιεί contactless και θα γίνεται το capping αυτόματα για να γλιτώνει χρήματα.
Καλησπέρα και σε σένα 😊 ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση!
Επειδή δεν «το έχω», δεν ξέρω καν τι είναι, πως χρησιμοποιείται κλπ το contactless και oyster κλπ..
Και τότε travelcard εβδομαδιαία είχαμε βγάλει και είχαμε ήσυχο το κεφάλι μας!
Άρα για να συνοψίσω…για να δω και αν κατάλαβα καλά 😅.. (κι εγώ Γκατγουικ φτάνω).. άρα πρέπει να βγάλω ένα eticket για national rail από/και προς Γκατγουικ για να ισχύουν οι προσφορές 1+1.. και μια travelcard για τις μετακινήσεις μας εκεί; Σωστά τα καταλαβαίνω;

επισης ακόμα μια ασχετη/σχετική ερώτηση…θα είμαστε 3 άτομα… επομένως για οποία αξιοθέατα που θελουμε, θα βγάλουμε 1 εισητηριο 1+1 με το οποίο θα μπουν οι δυο και 1 κανονικό εισητηριο; Πως μπορεί να γίνει;
 

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Καλησπέρα και σε σένα 😊 ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση!
Επειδή δεν «το έχω», δεν ξέρω καν τι είναι, πως χρησιμοποιείται κλπ το contactless και oyster κλπ..
Και τότε travelcard εβδομαδιαία είχαμε βγάλει και είχαμε ήσυχο το κεφάλι μας!
Άρα για να συνοψίσω…για να δω και αν κατάλαβα καλά 😅.. (κι εγώ Γκατγουικ φτάνω).. άρα πρέπει να βγάλω ένα eticket για national rail από/και προς Γκατγουικ για να ισχύουν οι προσφορές 1+1.. και μια travelcard για τις μετακινήσεις μας εκεί; Σωστά τα καταλαβαίνω;
Ναι και όχι. Καλύτερα να μην βγάλεις travelcard αν βγάλεις εισιτήριο με επιστροφή από Gatwick. Πλήρωνε με contactless για τις μετακινήσεις εντός Λονδίνου. Travelcard συμφέρει σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί πιο πάνω.

Με πολύ απλά λόγια, Contactless είναι όταν χρησιμοποιείς την ανέπαφη χρεωστική/πιστωτική σου (ναι, και ελληνικές κάνουν, αλλά καλύτερα βγάλε Revolut για να μην σου παίρνουν commissions οι τράπεζες), στα μηχανήματα του υπογείου κτλ. Oyster είναι τύπου ανέπαφη κάρτα για τα μέσα μεταφοράς του Λονδίνου που την "φορτίζεις" με λεφτά. Πάνω κάτω το ίδιο πράγμα, αλλά διαφέρουν σε κάποια πράγματα που έχουν εξηγηθεί προηγουμένως.
Κανονικά οι paper 7day Travelcards έχουν καταργηθεί. Λέγεται όμως ότι ακόμα κάποιοι σταθμοί βγάζουν.

επισης ακόμα μια ασχετη/σχετική ερώτηση…θα είμαστε 3 άτομα… επομένως για οποία αξιοθέατα που θελουμε, θα βγάλουμε 1 εισητηριο 1+1 με το οποίο θα μπουν οι δυο και 1 κανονικό εισητηριο; Πως μπορεί να γίνει;
Ακριβώς. Δεν έχεις άλλη επιλογή. Βγάζετε 1 εισιτήριο για τα 2 άτομα με την προσφορά, κι 1 κανονικό. Για το 2for1 θα τα κάνεις όλα από το Days Out Guide - London attractions with train tickets | London trains | Trains to London | National Rail γιατί πρέπει για το κάθε αξιοθέατο είτε να εκτυπώσεις voucher είτε να σου δώσει ειδικό εκπτωτικό κουπόνι κτλ κτλ. Θα τα δεις αναλυτικά στο site. Αλλιώς ψάξου αν σε συμφέρει καλύτερα (ανάλογα τι θες να δεις, σε πόσες μέρες κτλ) το London Pass.

Μην αγχώνεσαι από τώρα για το Μάρτιο με αυτά γιατί και πάλι κάτι μπορεί να έχει αλλάξει στις μεταφορές (όπως πχ την κατάργηση όλων των paper εισιτηρίων).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.771
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom