Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Traveller ως προς το οτι η Αθήνα αποτελεί αναμφισβήτητα έναν τουριστικό προορισμό και όσες φορές έχω το χρόνο να την περπατήσω χαλαρά όπως οι τουρίστες τόσο ξεχνάω τα χίλια αρνητικά της...Το άσχημο όμως είναι οτι υπάρχει ελάχιστο πράσινο και ανύπαρκτη πεζοδρόμηση και είναι έτσι δομημένη πλέον που είναι δύσκολο να ανακαλύψεις τις ομορφιές της. Παρόλα αυτά εγώ την προτιμώ από αρκετές πόλεις του εξωτερικού αλλά και της χώρας μας π.χ Θεσσαλονίκη (παιδάκια από τη συμπρωτεύουσα sorry...)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή διαβάζω σάχλες... η Αθήνα έχει το ωραιότερο μνημείο του κόσμου και έναν από τους εντυπωσιακότερους πεζόδρομους του κόσμου... επίσης έχει το στάδιο που έγιναν οι πρώτοι σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες, το οποίο εκτός του ψυχολογικού είναι πανέμορφο. Επίσης, έχει εξαιρετικούς και από αισθητικής άποψης, αρχαιολογικούς χώρους, εκκλησίες και ένα καταπληκτικό παραλιακό μέτωπο από τα ωραιότερα στην Ευρώπη... γι αυτούς λοιπόν τους λόγους, η Αθήνα ξεπερνάει την βάση και αποτελεί ένα must ταξιδιωτικό προορισμό...
Όπως έχει και την Ομόνοια, την πλατεία Βάθη, τα Πατήσια, τους Αμπελόκηπους και το Παγκράτι. Τις πολυκατοικίες με τις άθλιες τέντες, τα περίπτερα-σουπερμάρκετ και το ανύπαρκτο πράσινο. Στην ίδια πόλη είναι κι αυτά... Αλλά άλλη εικόνα έχεις όταν τα ζεις, και μάλιστα καθημερινά, κι άλλη όταν είσαι επισκέπτης.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Επειδή διαβάζω σάχλες... η Αθήνα έχει το ωραιότερο μνημείο του κόσμου και έναν από τους εντυπωσιακότερους πεζόδρομους του κόσμου... επίσης έχει το στάδιο που έγιναν οι πρώτοι σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες, το οποίο εκτός του ψυχολογικού είναι πανέμορφο. Επίσης, έχει εξαιρετικούς και από αισθητικής άποψης, αρχαιολογικούς χώρους, εκκλησίες και ένα καταπληκτικό παραλιακό μέτωπο από τα ωραιότερα στην Ευρώπη... γι αυτούς λοιπόν τους λόγους, η Αθήνα ξεπερνάει την βάση και αποτελεί ένα must ταξιδιωτικό προορισμό...
Ναι γίνομαι τόσο σαχλός ώρες ώρες... η Ακρόπολη δεν είναι μόνο το ομορφότερο αλλά και το σπουδαιότερο μνημείο του κόσμου, δυστυχώς όμως βρίσκεται στο μέσο του σύγχρονου χάους...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι γίνομαι τόσο σαχλός ώρες ώρες... η Ακρόπολη δεν είναι μόνο το ομορφότερο αλλά και το σπουδαιότερο μνημείο του κόσμου, δυστυχώς όμως βρίσκεται στο μέσο του σύγχρονου χάους...
Η δική σου βαθμολογία?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η δική σου βαθμολογία?
Για την Αθήνα: Δεν μπορώ να ξεχάσω ποτέ τα βλέμματα μιας ομάδας καθηγητών από την Αρχιτεκτονική της Φερράρα, όταν κατεβήκαμε από το λεωφορειάκι κάπου στη Βερανζέρου (νομίζω) για να πάμε στο ξενοδοχείο. Δεν ξαναντράπηκα ποτέ στη ζωή μου έτσι. Πρέπει να βάλω και βαθμό?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κάτσε ρε παιδί μου,ούτε κι εμένα μου αρέσει η Αθήνα,αλλά δεν την αξιολογώ με βάση την Βερανζέρου.

Δηλαδή και στη Φλωρεντία,έμενα 3 χλμ από το κέντρο της και στη πόρτα του ξενοδοχείου μου έκαναν πιάτσα.Άσε που όλη η ζώνη κατοικιών γύρω από το ιστορικό κέντρο είναι πανάθλια.Μη πιάσουμε τι γίνεται σε Πράγα,Βουδαπέστη.

Εμένα δεν μου αρέσει η Αθήνα γιατί αν ερχόμουν ως τουρίστας εδώ θα καθάριζα με την πόλη σε 4 μέρες το πολύ.Πράγμα που σημαίνει ότι είναι πολύ "λίγη" ως πόλη.Και πολύ βρώμικη ακόμα και στο τουριστικό της μέρος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για την Αθήνα: Δεν μπορώ να ξεχάσω ποτέ τα βλέμματα μιας ομάδας καθηγητών από την Αρχιτεκτονική της Φερράρα, όταν κατεβήκαμε από το λεωφορειάκι κάπου στη Βερανζέρου (νομίζω) για να πάμε στο ξενοδοχείο. Δεν ξαναντράπηκα ποτέ στη ζωή μου έτσι. Πρέπει να βάλω και βαθμό?
Βάλε για τις άλλες πρωτεύουσες μόνο, αν προτιμάς.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Όταν πρωτοπήγα στην Κοπεγχάγη, το πρώτο πράγμα που είδα ήταν η συνοικία που κάνανε πιάτσα αφρικανές (βλέπε σαν την Αχαρνών ένα πράγμα) και είδα τουλάχιστον 3 δοσοληψίες ναρκωτικών να λαμβάνουν χώρα μπροστά στα μάτια μου. Όλες οι πρωτεύουσες έχουν τις προβληματικές περιοχές τους, επαναλαμβάνω με την Αθήνα είμαστε τρομερά αυστηροί επειδή ζούμε εκεί. Δε λέω ότι πάνε καλά τα πράγματα ή ότι δε θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, αλλά θεωρώ ότι η Αθήνα είναι άξια επίσκεψης. Συμφωνώ με Μαλτάκια, το κύριο πρόβλημα είναι ότι η πόλη από μόνη της είναι για 2-3 μέρες, αν δε τη συνδυάσεις με κάτι άλλο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μου αρέσεις Borealis που έχεις αυτογνωσία γιατί μόνο σαχλαμάρα είναι να υποστηρίζει κανείς ότι η Αθήνα σε ομορφιά είναι επιπέδου Τιράνων και Καϊρου... σαφώς και η Αθήνα δεν είναι η ωραιότερη πρωτεύουσα του κόσμου αλλά είναι αδιαμφισβήτητο ότι έχει έναν λόφο γεμάτο από τα ΩΡΑΙΟΤΕΡΑ αρχιτεκτονήματα του κόσμου και έναν πεζόδρομο από τους ωραιότερους επίσης του κόσμου... το ότι επικρατεί χάος στην πόλη είναι επίσης δεδομένο... αλλά αγαπητέ taver, αν δεν υπήρχαν πολυκατοικίες, s.m, περίπτερα και ήταν γεμάτη πράσινο, θα μιλάγαμε για την ιδεατή πόλη και στην κλίμακά μας θα την βαθμολογούσαμε με 100 και όχι με 20... η Αθήνα λοιπόν βρίσκεται εκεί, γύρω στο 13 με 14 δηλαδή είναι λίγο πάνω από τον μέσω όρο...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Α,ναι.
Στα μεγάλα ατού της Αθήνας είναι τα περίπτερα-σούπερ μάρκετ που λέει κι ο taver.
Μακάρι να είχαν και στις άλλες πόλεις και μην χρειαζόταν να απευθυνθείς σε 5 διαφορετικά καταστήματα για πράγματα που εδώ βρίσκεις σε 1 περίπτερο ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ώρα της ημέρας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
το θέμα όπως τέθηκε έλεγε κατά λέξη:
"Ψάχνω τις ομορφότερες σε επίπεδο εικόνας και μόνο."(post 1)
αν στο επίπεδο εικόνας, η Αθήνα καλύπτει τη λέξη ομορφιά-με το όποιο νόημα της δίνει ο καθένας μας-πάει καλά,αν όχι,πάλι πάει καλά!;)
δεν ζητήθηκε να μετρήσουμε ούτε μνημεία,ούτε μουσεία,ούτε κάτι άλλο,παρά ομορφιά!και προφανώς ζητήθηκε,αν και δεν αναφέρθηκε ρητώς,ν΄απομονώσουμε την όποια συναισθηματική φόρτιση έχει για μας κάθε πρωτεύουσα(γιατί αν δεν το κάνουμε δεν θα βαθμολογήσουμε ποια είναι ομορφότερη,αλλά ποια είναι πιο αγαπημένη ή όχι)
άρα σ΄αυτό το πλαίσιο,καμιά άποψη δεν είναι κατακριτέα,λάθος ή οτιδήποτε άλλο..νομίζω πως θα πρέπει να είναι σεβαστή γιατί εκφράζει την αισθητική του κατόχου της!
(παρόλα αυτά έχω την απορία, πως είναι δυνατόν να έχει δει κανείς οποιαδήποτε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα-εξαιρώ τις βαλκανικές-και να την συγκρίνει με την Αθήνα...μεσ¨ το μυαλό μου η σύγκριση αυτή μοιάζει με ύβρι...αλλά παραδέχομαι πως περί ορέξεως κολοκυθόπιτα):)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.903
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom