Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Εδώ ακριβώς είναι η διαφωνία μας.

Η Αθήνα για τον τουρίστα έχει εικόνες και μέρη για χαλάρωση.
Το ιστορικό της κέντρο με τους ενοποιημένους αρχαιολογικούς χώρους, είναι μια αρκετά μεγάλη περιοχή, η οποία προσφέρεται για περπάτημα, πολλές φωτογραφίες, χάζι και χαλάρωση.

Ακόμα και χωρίς να μπει σε κάνεναν αρχαιολογικό χώρο επί πληρωμή και χωρίς να μπλέξει με πολλές μετακινήσεις σε δρόμους με κίνηση.

Εξίσου ωραίες και χαλαρές εικόνες έχει να προσφέρει και το παραλιακό της μέτωπο.

Την επόμενη φορά που θα έρθεις στην Αθήνα(και οποιοσδήποτε άλλος έχει την ίδια γνωμη), δοκίμασε να κινηθείς ακριβώς όπως θα θα έκανες ως τουρίστας στην οποιαδήποτε Πράγα, Βουδαπέστη, Λισσαβώνα κλπ.

Να μείνεις σε κατάλληλο και βολικό σημείο και να πας μόνο στα σημεία ενδιαφέροντος.
Είμαι σίγουρη ότι θα αλλάξεις γνώμη για αυτό που βλέπει και κρίνει το μάτι.
θεωρώ πως στην Αθήνα έρχομαι σαν τουρίστρια έτσι κι αλλιώς.τελευταία φορά έμεινα στο Μοναστηράκι,άλλη φορά έχω μείνει σύνταγμα,θησείο,κτλ(δεν αναφέρω τις γειτονιές που δεν πάνε έτσι κι αλλιώς τουρίστες).ναι,δεν λέω πως η Αθήνα δεν έχει ωραίες εικόνες,λέω πως είναι απελπιστικά λίγες σε σύγκριση με οποιαδήποτε άλλη πρωτεύουσα απ΄όσες έχω δει(να μη σου πω σε σύγκριση και με μικρότερες ευρωπαϊκές πόλεις)...μόνο τα παραμελημένα/εγκαταλελειμμένα/ετοιμόρροπα σπίτια σε Μοναστηράκι,Θησείο,το απέραντο τσιμέντο(όταν το αντικρίζω μέσα απ΄το αεροπλάνο,με πιάνει ρίγος..φαντάζομαι πως θα νιώθουν οι τουρίστες από οποιαδήποτε ευρωπαϊκή πόλη!),οι κράχτες των σουβλατζίδικων και η απίστευτη βρώμα παντού,είναι ικανά να μην με αφήνουν να χαλαρώσω!
αλλά ξαναλέω,αυτό αφορά εμένα,είναι η δική μου ματιά στη πόλη και καταλαβαίνω απόλυτα και την ματιά των άλλων!δεν φιλοδοξώ να πείσω κανέναν,ο καθένας έχει τη δική του αισθητική και είναι απολύτως σεβαστή!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Εδώ ακριβώς είναι η διαφωνία μας.

Η Αθήνα για τον τουρίστα έχει εικόνες και μέρη για χαλάρωση.
Το ιστορικό της κέντρο με τους ενοποιημένους αρχαιολογικούς χώρους, είναι μια αρκετά μεγάλη περιοχή, η οποία προσφέρεται για περπάτημα, πολλές φωτογραφίες, χάζι και χαλάρωση.

Ακόμα και χωρίς να μπει σε κάνεναν αρχαιολογικό χώρο επί πληρωμή και χωρίς να μπλέξει με πολλές μετακινήσεις σε δρόμους με κίνηση.

Εξίσου ωραίες και χαλαρές εικόνες έχει να προσφέρει και το παραλιακό της μέτωπο.

Την επόμενη φορά που θα έρθεις στην Αθήνα(και οποιοσδήποτε άλλος έχει την ίδια γνωμη), δοκίμασε να κινηθείς ακριβώς όπως θα θα έκανες ως τουρίστας στην οποιαδήποτε Πράγα, Βουδαπέστη, Λισσαβώνα κλπ.
Προσωπικα μενω μονιμα αθηνα περιπου ενα χρονο , εχω ξαναμεινει και παλιοτερα. Μια φορα τη βδομαδα θα περπατησω καπου για να παρω αερα σαν τουριστας, π.χ πλακα, θησειο, συνταγμα και ακομα νιωθω οτι εχω αφησει απειρα μερη που θα θελα να περπατησω περα του ιστορικου/τουριστικου κεντρου.
Επίσης υπάρχουν πολλές γειτονιες οι οποίες σε εκπλησουν ευχαριστα π.χ μια βολτα στη Νεα φιλαδελφεια, στη νεα Σμυρνη ακομα και στη Δραπετσωνα....Αρχιτεκτονικα επίσης τη θεωρω μια απο τις πιο ενδιαφερον πόλεις λόγω της αναρχης και αποτομης εξελιξης της που την μετετρεψε σε μια πολη ολο εκπληξεις...:D
Δε θεωρω οτι ειναι η ομορφοτερη πολη, αλλα απεχει πολυ οχι μονο υποκειμενικα αλλα και αντικειμενικα απο το 5 στη συγκεγκριμενη λιστα γιατι δε βαθμολογουμε μονο ευρωπη αλλα πρωτευουσες παγκοσμιως και σιγουρα υπαρχουν πολεις που δε πλησιαζουν καν αισθητικα την αθηνα.
Πιστευω οτι αν βαθμολογουσαμε μονο ευρωπη αλλιως θα διαμορφωνοταν η ψηφος μας.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αν και το θέμα έχει ξεφύγει από την αρχική πρόθεση του Kalspiros...
Αποκλείουμε δηλαδή να υπάρχουν τουρίστες που να βρίσκουν τα μικρά ακόμα και ερειπωμένα σπίτια και τις πολυεθνικές γειτονιές με τα έθνικ μπακάλικα, καφενεία και εστιατόρια ενδιαφέροντα; Και προλαβαίνω όσους εστιάσουν στην πιθανή ανασφάλεια που προκαλείται όταν περπατάς στις περιοχές γύρω από Ομόνοια, Πλατεία Βάθης κτλ...απλά υπάρχουν και άνθρωποι που θα γοητευτούν περισσότερο από μια βόλτα στο ιστορικό κέντρο και τα μικρομάγαζα του παρά από τη γέφυρα του Καλατράβα...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1. Γιώργο ξαναδιάβασε τι έγραψε ακριβώς και συγκεντρώσου...
2. Borealis άστο να πάει στην ευχή... άμα θες να το παίξεις χαζός σκας και γάιδαρο...
3. Babaduma... ναι βρε, μέσα στη σύγχυση είμαι γιατί μου έθιξαν την Αθήνα...τι να σου πω... κουβέντα κάνουμε ρε συ και πλάκα σπάμε... σιγά τα αυγά...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Εδώ ακριβώς είναι η διαφωνία μας.

Η Αθήνα για τον τουρίστα έχει εικόνες και μέρη για χαλάρωση.
Το ιστορικό της κέντρο με τους ενοποιημένους αρχαιολογικούς χώρους, είναι μια αρκετά μεγάλη περιοχή, η οποία προσφέρεται για περπάτημα, πολλές φωτογραφίες, χάζι και χαλάρωση.

Ακόμα και χωρίς να μπει σε κάνεναν αρχαιολογικό χώρο επί πληρωμή και χωρίς να μπλέξει με πολλές μετακινήσεις σε δρόμους με κίνηση.

Εξίσου ωραίες και χαλαρές εικόνες έχει να προσφέρει και το παραλιακό της μέτωπο.

Την επόμενη φορά που θα έρθεις στην Αθήνα(και οποιοσδήποτε άλλος έχει την ίδια γνωμη), δοκίμασε να κινηθείς ακριβώς όπως θα θα έκανες ως τουρίστας στην οποιαδήποτε Πράγα, Βουδαπέστη, Λισσαβώνα κλπ.

Να μείνεις σε κατάλληλο και βολικό σημείο και να πας μόνο στα σημεία ενδιαφέροντος.
Είμαι σίγουρη ότι θα αλλάξεις γνώμη για αυτό που βλέπει και κρίνει το μάτι.

Ακριβώς αυτό λέω.Έχει και ωραίες εικόνες και ωραία μέρη.Άλλωστε αν δεν τις δεις με το μάτι του τουρίστα πολλές ευρωπαικές πόλεις θα σου φανούν σαν την Αθήνα ή χειρότερες.Θυμάμαι πριν λίγες μέρες στις Βρυξέλλες κάνοντας βόλτες και περπατώντας εξι-εφτά ώρες τη μέρα,είδαμε πολλά που μας έκαναν αρνητική εντύπωση.Βρόμικα πεζοδρόμια,γεμάτα γόπες,χαρτάκια και κολλημένες τσίχλες και μπόχα κάτουρου σε σταθμούς μετρό.Για τους καμποσους ζητιάνους δεν σχολιάζω γιατί έχει σχεδόν σε κάθε ευρωπαική πόλη πια.Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν έχουν και όμορφα μέρη οι Βρυξέλλες απλώς έχουν και τα αρνητικά τους(όπως και η Αθήνα).Ο καθένας βέβαια όπως ειπώθηκε και πιο πάνω έχει τη γνώμη και τα γούστα του....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τι στο καλό σε χαλάει αισθητικά σε Δουβλίνο και Vaduz ? Μια χαρά πόλεις (το μέγεθος είναι πολύ σχετικό) είναι και οι δύο. Καταπράσινες, προσεγμένες, πεντακάθαρες. Το Δουβλίνο διαθέτει κι αρκετό αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Αλλά και στη Vaduz, τόσο πολλά λουλούδια ανά τετραγωνικό πόλης δεν έχω ξαναδεί...
Μέγιστε κόψε τα κρασάκια... το βράδυ καφέ και σκέτο...

Η Βαντούζ είναι ένα μνημείο κιτς και καταστροφής του θεσπέσιου ορεινού τοπίου... ένα πράμα όπως κατάντησε το Μέτσοβο... το μέρος είναι για γέλια και κλάματα μαζί.

Το Δουβλίνο είναι μια άχρωμη, άοσμη, άγευστη πόλη, με ελάχιστο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον... το ότι έχει πράσινο ουδόλως με απασχολεί και δεν είναι κριτήριο ομορφιάς... και το Καρπενήσι είναι πράσινο αλλά ομορφιά δεν έχει, ενώ στη Σαντορίνη δεν φυτρώνει ούτε μαιντανός και είναι πανέμορφη... επίσης μην μιλάς για καθαριότητα στο Δουβλίνο... αν περπατήσεις Κυριακή πρωι στην Temple θα πάθεις σοκ...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δε ρίχνετε και καμμιά ψήφο (όσοι δεν το κάνατε ακόμα), νά'χει κι ο Σπυρέτος ν' ασχολείται? :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Attachments

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τράβα μια βόλτα από την Γλυφάδα μέχρι το Σούνιο και θα καταλάβεις...
Αυτό το ονομάζεις παραλιακό μέτωπο;
Και πως ακριβώς μπορεί να το απολαύσει ένας τουρίστας;
Πηγαίνοντας σε ένα από τα καλαίσθητα σκυλάδικα ή τα ήσυχα και καθόλου σνομπ καφέ/εστιατόριά του;
Μπορεί να κάνει και μπανάκι επί πληρωμή σε μια σχεδόν πριβέ εμπειρία το καλοκαιράκι επίσης!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom