Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.678
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καπότα, σοκοφρετα, Χρυσή Ευκαιρία, παγωτό, εισιτήριο λεωφορείου και πιτσίνια σε κάθε γωνία της πόλης; Μόνο στο περίπτερο.

Αλλά δεν ψηφίζουμε αυτό, ψηφίζουμε απλά και μόνο ομορφιά. Εγώ π.χ. τα μουσεία δεν τα έβαλα στην εξίσωση, ούτε την "ατμόσφαιρα" της πόλης, παρά μόνο την ομορφιά, έτσι μας είπε ο αρχηγός του thread. Και σαχλαμάρα δεν μπορεί να είναι το γούστο κάποιου διότι είναι τελείως υποκειμενικο, είναι σα να λες ότι είναι βλακεία να σου αρέσει το πορτοκαλί ως χρώμα. Εμένα ας πούμε μου αρέσει πολύ το decadence σε μια πόλη, άλλους τους απωθεί, όπως εγώ βρίσκω απαίσια τα μοντέρνα κτίρια και άλλοι τα βρίσκουν καλαίσθητη μοντέρνα αρχιτεκτονική. Γούστα. Αυτό μετράμε κι εδώ. Αν ήταν να έχουμε όλοι τα ίδια, να βγάλουμε μια ανακοίνωση πόσο πρέπει να ψηφίζει ο καθένας να μην πέφτουν έξω οι άνθρωποι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Α,ναι.
Στα μεγάλα ατού της Αθήνας είναι τα περίπτερα-σούπερ μάρκετ που λέει κι ο taver.
Μακάρι να είχαν και στις άλλες πόλεις και μην χρειαζόταν να απευθυνθείς σε 5 διαφορετικά καταστήματα για πράγματα που εδώ βρίσκεις σε 1 περίπτερο ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ώρα της ημέρας.
Σ' αυτό το θέμα βαθμολογούμε αποκλειστικά και μόνο με κριτήριο την ομορφιά. Η ποιότητα ζωής, η ευκολία της, τα μουσεία, το φαγητό κλπ είναι άλλα θέματα. Αν είναι να τα βάλουμε όλα στη βαθμολογία, οι βαθμολογίες των περισσοτέρων θα άλλαζαν (και η δική μου θα άλλαζε, και μάλιστα πολύ).
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
επαναλαμβάνω με την Αθήνα είμαστε τρομερά αυστηροί επειδή ζούμε εκεί..
απαντάω στο δικό σου ποστ,αν και αυτή η άποψη αναφέρθηκε και από πολλούς άλλους.
αν προσέξεις τις βαθμολογίες για την Αθήνα οι πιο χαμηλές(και άρα οι πιο αυστηρές)είναι αυτές των μελών που δεν ζουν εκεί.
ναι,η Αθήνα αξίζει μια επίσκεψη,όχι όμως γιατί είναι όμορφη,αλλά γιατί θες να παρακολουθήσεις κάποιο καλλιτεχνικό γεγονός,θες να δεις φίλους,θες να πας στα μουσεία,κτλ..αν τα αφαιρέσεις αυτά,δεν νομίζω πως θα βρεθούν πολλοί να πουν:θα πάω ένα σ/κ στην Αθήνα,δεν έχει τίποτα που θέλω να δω,αλλά θα χαλαρώσω χαζεύοντας στη πόλη!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σ' αυτό το θέμα βαθμολογούμε αποκλειστικά και μόνο με κριτήριο την ομορφιά. Η ποιότητα ζωής, η ευκολία της, τα μουσεία, το φαγητό κλπ είναι άλλα θέματα. Αν είναι να τα βάλουμε όλα στη βαθμολογία, οι βαθμολογίες των περισσοτέρων θα άλλαζαν (και η δική μου θα άλλαζε, και μάλιστα πολύ).
Απλώς σχολίασα ένα σχόλιό σου.
Κατά τ'άλλα συμφωνώ.

Αλλά βέβαια στην εικόνα μιας πόλης συμβάλει και το αν έχει για παράδειγμα τεράστιους πράσινους πλαστικούς κάδους που γράφουν "ΔΗΜΟΣ ΑΘΗΝΑΙΩΝ" από μικρά μαντεμένια καλαθάκια με σκαλιστές παπαρίτσες πάνω.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αυτο για την Αθήνα που βάζετε τόσο υψηλή βαθμολογία και μένα μου κάνει εντύπωση είναι η πιο άσχημη πρωτεύουσα της Ευρώπης και έχω παει σχεδόν σε όλες,θυμάμαι χαρακτηριστικό διάλογο μεταξύ τουριστών στο galaxy bar χιλτον που έλεγαν ,κοιτάμε μόνο Ακρόπολη !ούτε πάνω ούτε κάτω ούτε δεξιά και αριστερά.
Όχι μωρέ Γιώργο έχεις δίκιο... για το πορτοκαλί χρώμα πρόκειται... τα παραπάνω που διαβάζουμε, συν την Αθήνα της Αμερικής του Borealis, δεν είναι σαχλαμάρες, είναι σοβαρές εμπεριστατωμένες απόψεις...

Όσο για τα ρέστα... βεβαιότατα, το ονειρικό Όσλο, το ακαταμάχητο Ελσίνκι, το τροπικό Μίνσκ, το θεσπέσιο Ρείκιαβικ, το ακατάβλητο Δουβλίνο, η εκθαμβωτική Βαρσοβία, η μεγαλοπρεπής Βαντουζ, είναι μερικές από τις μη βαλκανικές πρωτεύουσες, που η σύγκριση με την Αθήνα αποτελεί ύβρη... είναι όλες τους πανέμορφες, εντυπωσιακές και η αισθητική τους δεν πλησιάζει καν αυτήν της Ελληνικής πρωτεύουσας... επίσης, αν είναι δυνατόν, να προσδίδει ομορφιά μια Ακρόπολη , ένα καλλιμάρμαρο ή ένας πεζόδρομος σε μια πόλη... ποιος άσχετος διαδίδει τέτοια φληναφήματα???
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.678
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
τα παραπάνω που διαβάζουμε, συν την Αθήνα της Αμερικής του Borealis, δεν είναι σαχλαμάρες, είναι σοβαρές εμπεριστατωμένες απόψεις...

Εμπεριστατωμένη άποψη στο αν σου αρέσει περισσότερο η Αρεοπαγίτου από την Καρλ Γιόχανς;;;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Όχι μωρέ Γιώργο έχεις δίκιο... για το πορτοκαλί χρώμα πρόκειται... τα παραπάνω που διαβάζουμε, συν την Αθήνα της Αμερικής του Borealis, δεν είναι σαχλαμάρες, είναι σοβαρές εμπεριστατωμένες απόψεις...

Όσο για τα ρέστα... βεβαιότατα, το ονειρικό Όσλο, το ακαταμάχητο Ελσίνκι, το τροπικό Μίνσκ, το θεσπέσιο Ρείκιαβικ, το ακατάβλητο Δουβλίνο, η εκθαμβωτική Βαρσοβία, η μεγαλοπρεπής Βαντουζ, είναι μερικές από τις μη βαλκανικές πρωτεύουσες, που η σύγκριση με την Αθήνα αποτελεί ύβρη... είναι όλες τους πανέμορφες, εντυπωσιακές και η αισθητική τους δεν πλησιάζει καν αυτήν της Ελληνικής πρωτεύουσας... επίσης, αν είναι δυνατόν, να προσδίδει ομορφιά μια Ακρόπολη , ένα καλλιμάρμαρο ή ένας πεζόδρομος σε μια πόλη... ποιος άσχετος διαδίδει τέτοια φληναφήματα???
Τουλάχιστον εσύ καταλαβαίνεις τι εννοείς? γιατί αυτό μοιάζει μόνο με παραλήρημα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έλα ρε συ Traveller, μη συγχύζεσαι, ένα παιχνίδι είναι, δέκα λεπτά κάτσαμε και βγάλαμε μια λίστα. Αν κάτσεις και το ψειρίσεις και συγκρίνεις μια-μια, και ανακολουθίες θα βρεις και θα πελαγώσεις. Και το θέμα του γούστου είναι υποκειμενικό - όπως αναφέρθηκε. Εμένα μου αρέσει το πράσινο και το νερό κι επηρεάζει τη βαθμολογία μου σίγουρα αλλά, τώρα που το σκέφτομαι, και στη Θεσσαλονίκη 10 θα έβαζα! ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
...το ακατάβλητο Δουβλίνο, ..., η μεγαλοπρεπής Βαντουζ...
Τι στο καλό σε χαλάει αισθητικά σε Δουβλίνο και Vaduz ? Μια χαρά πόλεις (το μέγεθος είναι πολύ σχετικό) είναι και οι δύο. Καταπράσινες, προσεγμένες, πεντακάθαρες. Το Δουβλίνο διαθέτει κι αρκετό αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Αλλά και στη Vaduz, τόσο πολλά λουλούδια ανά τετραγωνικό πόλης δεν έχω ξαναδεί...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ναι,η Αθήνα αξίζει μια επίσκεψη,όχι όμως γιατί είναι όμορφη,αλλά γιατί θες να παρακολουθήσεις κάποιο καλλιτεχνικό γεγονός,θες να δεις φίλους,θες να πας στα μουσεία,κτλ..αν τα αφαιρέσεις αυτά,δεν νομίζω πως θα βρεθούν πολλοί να πουν:θα πάω ένα σ/κ στην Αθήνα,δεν έχει τίποτα που θέλω να δω,αλλά θα χαλαρώσω χαζεύοντας στη πόλη!
Εδώ ακριβώς είναι η διαφωνία μας.

Η Αθήνα για τον τουρίστα έχει εικόνες και μέρη για χαλάρωση.
Το ιστορικό της κέντρο με τους ενοποιημένους αρχαιολογικούς χώρους, είναι μια αρκετά μεγάλη περιοχή, η οποία προσφέρεται για περπάτημα, πολλές φωτογραφίες, χάζι και χαλάρωση.

Ακόμα και χωρίς να μπει σε κάνεναν αρχαιολογικό χώρο επί πληρωμή και χωρίς να μπλέξει με πολλές μετακινήσεις σε δρόμους με κίνηση.

Εξίσου ωραίες και χαλαρές εικόνες έχει να προσφέρει και το παραλιακό της μέτωπο.

Την επόμενη φορά που θα έρθεις στην Αθήνα(και οποιοσδήποτε άλλος έχει την ίδια γνωμη), δοκίμασε να κινηθείς ακριβώς όπως θα θα έκανες ως τουρίστας στην οποιαδήποτε Πράγα, Βουδαπέστη, Λισσαβώνα κλπ.

Να μείνεις σε κατάλληλο και βολικό σημείο και να πας μόνο στα σημεία ενδιαφέροντος.
Είμαι σίγουρη ότι θα αλλάξεις γνώμη για αυτό που βλέπει και κρίνει το μάτι.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Εμένα μου αρέσει το πράσινο και το νερό κι επηρεάζει τη βαθμολογία μου σίγουρα αλλά, τώρα που το σκέφτομαι, και στη Θεσσαλονίκη 10 θα έβαζα! ;)
Λογικο γιατι απο πρασινο γιοκ και απο νερο με τετοια μποχα και σκουπιδι δε το λες και ευχαριστο :D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αυτό με το παραλιακό μέτωπο της Αθήνας,μου το κάνετε λίγο πιο λιανά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.044
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom