Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.802
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Α! αυτό εννοούσες! να συμπληρώσω ότι βρίσκω και το παραλιακό μέτωπο της Μαδρίτης εξίσου ενδιαφέρον.
:haha: Και πού να δεις αυτό της Ασμάρα! :haha:

(Άσχετο (?): Στην Καρδίτσα, όταν λένε "πάμε παραλία" ξέρετε πού πηγαίνουν? Στα Τρίκκαλα! ) :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μέγιστε κόψε τα κρασάκια... το βράδυ καφέ και σκέτο...

Η Βαντούζ είναι ένα μνημείο κιτς και καταστροφής του θεσπέσιου ορεινού τοπίου... ένα πράμα όπως κατάντησε το Μέτσοβο... το μέρος είναι για γέλια και κλάματα μαζί.
Ορεινού τοπίου? Πεδινή είναι η Vaduz. Ανεβαίνοντας την πλαγιά, είσαι πια στο Triesenberg, και εκτός πρωτεύουσας.

Το Δουβλίνο είναι μια άχρωμη, άοσμη, άγευστη πόλη, με ελάχιστο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον... το ότι έχει πράσινο ουδόλως με απασχολεί και δεν είναι κριτήριο ομορφιάς... και το Καρπενήσι είναι πράσινο αλλά ομορφιά δεν έχει, ενώ στη Σαντορίνη δεν φυτρώνει ούτε μαιντανός και είναι πανέμορφη... επίσης μην μιλάς για καθαριότητα στο Δουβλίνο... αν περπατήσεις Κυριακή πρωι στην Temple θα πάθεις σοκ...
Έχω περπατήσει στο Temple bar, αλλά έχω περπατήσει και στη Merrion Square με τα καταπληκτικά Γεωργιανά, στα αναγεννημένα docklands, στο Kilmainham, στα κανάλια...
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
:haha: Και πού να δεις αυτό της Ασμάρα! :haha:

(Άσχετο (?): Στην Καρδίτσα, όταν λένε "πάμε παραλία" ξέρετε πού πηγαίνουν? Στα Τρίκκαλα! ) :)
Κι αυτό διότι το ποιό όμορφο μέρος των Τρικάλων είναι η πινακίδα που γράφει προς Καρδίτσα.:bleh:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Βorealis... το ρεσιτάλ συνεχίζεται...

Maltakias... αν έπαιρνε ίσως το λεωφορείο και πήγαινε μέχρι τον αρχαιολογικό χώρο του Σουνίου? Αν έκανε μια στάση στη διαδρομή, σε κάποιον από τους μαγευτικούς, σχεδόν έρημους κόλπους και απολάμβανε ένα μπάνιο? Αν πήγαινε μια βόλτα στη Βουλιαγμένη και έπινε εκεί τον καφέ του? Αν έτρωγε σε μια υπέροχη παραθαλάσσια ταβέρνα στη Βάρκιζα ή στα Λεγρενά? Αν απλά απολάμβανε αυτή την απίθανη διαδρομή χωρίς να κάνει τίποτε συγκεκριμένο?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αντιλαμβάνεσαι ότι μιλάμε για την παραλιακή και τον ΟΑΣΑ.
Anyway,ξεφεύγουμε πολύ τώρα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αυτό με το παραλιακό μέτωπο της Αθήνας,μου το κάνετε λίγο πιο λιανά.
Τράβα μια βόλτα από την Γλυφάδα μέχρι το Σούνιο και θα καταλάβεις...

Εντάξει, δε χρειάζεται να φτάσουμε και στο Σούνιο.!! Άσε που ο maltakias είναι και βόρειος και δεν πολυκατέχει τα νότια.

Όλη η περατζάδα δίπλα στη θάλασσα, από τη μαρίνα Φλοίσβου μέχρι περίπου το ύψος της λεωφόρου Αμφιθέας, είναι πανέμορφη.

Και για αυτούς που μπορεί να μην το γνωρίζουν, όταν πολλοί Κων/πολίτες ήρθαν πριν πολλά χρόνια στην Αθήνα, επέλεξαν το Π.Φάληρο για νέο τόπο κατοικίας τους γιατί η θέα προς την Καστέλα τους θύμιζε το Βόσπορο.

Και επειδή οι περισσότεροι ακούγοντας για το παραλιακό μέτωπο αντιδρούν, φαντάζομαι το κάνουν κυρίως γιατί ο Πειραιάς δεν είναι Αθήνα.

Όμως, τί να κάνουμε, στην ουσία είναι το λιμάνι της πόλης και δίπλα από το λιμάνι της πόλης έχει πολύ ωραία μέρη.
Από το Μικρολίμανο και το Πασαλιμάνι μέχρι την Πειραϊκή.

Αυτή η διαδρομή είναι μια από τις αγαπημένες μου.
Την Κυριακή το απογευματάκι έπεσα σε μια μοναδική εικόνα στο σημείο αυτό. Από τη μια πλευρά είχε το τρομερό ηλιοβασίλεμα και από την άλλη την ανατολή του σχεδόν γεμάτου φεγγαριού. Και δίπλα μου η θάλασσα.

Ειλικρινά, εκείνη τη στιγμή δεν ήθελα να είμαι πουθενά αλλού.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ορεινού τοπίου? Πεδινή είναι η Vaduz. Ανεβαίνοντας την πλαγιά, είσαι πια στο Triesenberg, και εκτός πρωτεύουσας.
Bεβαιότατα όλο το Λιχτενστάιν είναι πεδινό... σαν την Θεσσαλία... βουνά δεν έχει ούτε για δείγμα...


Έχω περπατήσει στο Temple bar, αλλά έχω περπατήσει και στη Merrion Square με τα καταπληκτικά Γεωργιανά, στα αναγεννημένα docklands, στο Kilmainham, στα κανάλια...
Και τα ερωτεύτηκες να υποθέσω ε? Σε βαθμό που σε μαγεύουν περισσότερο από το Βερολίνο και που είναι ισάξια με τα αντίστοιχα docklands του Λονδίνου και τις γειτονιές της Βιέννης...

Καφέ είπαμε μέγιστε και σκέτο...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έλα κανένα άλλο μέλος να βάζει βαθμολογίες γιατί ξεφύγαμε και θα σας πω πόσο γουστάρω να περπατάω τη Γερανίου και δε θα κάνω και πλάκα.

Έλα οι βαθμολογίες...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και τα ερωτεύτηκες να υποθέσω ε? Σε βαθμό που σε μαγεύουν περισσότερο από το Βερολίνο και που είναι ισάξια με τα αντίστοιχα docklands του Λονδίνου και τις γειτονιές της Βιέννης...
Καφέ είπαμε μέγιστε και σκέτο...
και διπλό θα έλεγα..εδώ είπε τα Τίρανα ισάξια της Κοπεγχάγης..:haha:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Έλα κανένα άλλο μέλος να βάζει βαθμολογίες γιατί ξεφύγαμε και θα σας πω πόσο γουστάρω να περπατάω τη Γερανίου και δε θα κάνω και πλάκα.

Έλα οι βαθμολογίες...
Συμφωνώ απολύτως οτι ξεφύγαμε και θα μπω κι εγώ στον πειρασμό να προσθέσω και τι θησαυρούς βρίσκεις στα στενάκια στυλ Γερανίου...όπως τα απίθανα λεμονάκια τουρσί από αιγυπτιακό σουπερμάρκετ που έφτιαξα ένα θεϊκό μαροκινό ταζίν...:bleh:
Η Αθήνα σε κάποιους αρέσει σε άλλους όχι πάντως για να έχει τουρίστες όλη τη διάρκεια του χρόνου δε μπορεί κάτι θα της βρίσκουν...μην την απαξιώνουμε τόσο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Bεβαιότατα όλο το Λιχτενστάιν είναι πεδινό... σαν την Θεσσαλία... βουνά δεν έχει ούτε για δείγμα...
To Lichtenstein δεν είναι πεδινό, το έγραψα κι εγώ, - η Vaduz όμως είναι.


Και τα ερωτεύτηκες να υποθέσω ε? Σε βαθμό που σε μαγεύουν περισσότερο από το Βερολίνο και που είναι ισάξια με τα αντίστοιχα docklands του Λονδίνου και τις γειτονιές της Βιέννης...

Καφέ είπαμε μέγιστε και σκέτο...
Από τα docklands του Λονδίνου συγκεκριμένα, και με τη δική μου αισθητική, τα docklands του Δουβλίνου είναι ένα σκαλί πιο πάνω. Μετά την ανάπλαση, μοιάζουν περισσότερο με το Puerto Madero. Δεν ξέρω από πότε έχεις να πας, βέβαια...

H Βιέννη και το Λονδίνο έχουν άλλες ομορφιές, αλλά έχουν και προβλήματα. Μου είναι π.χ. αδιανόητο για την αισθητική μου να βλέπω τεράστιες πλατείες στο κέντρο της Βιέννης να έχουν μετατραπεί σε πάρκινγκ (π.χ. Neuer Markt, Am Hof κ.α.), και το κέντρο να είναι παραδομένο στα Ι.Χ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.799
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom