Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η απάντηση στο πόσες χώρες έχει ο κόσμος βρίσκεται στο σάιτ των Η.Ε. όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, δε θα το λύσει το travelstories αυτό το θέμα.
Όποιος δε συμφωνεί με τα Η.Ε. ή με τον τρόπο που κατατάσσει τις χώρες μπορεί να μην παρακολουθεί το θέμα.
Όποιος δεν ξέρει και βαθμολογεί πρωτεύουσες μη αναγνωρισμένων χωρών, ας ανοίξει το σάιτ των Η.Ε. να ενημερωθεί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε λιγο θα ψηφιζουν εδω και Καταλονια. Μαζι με το Ηρακλειο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.506
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όποιος δε συμφωνεί με τα Η.Ε. ή με τον τρόπο που κατατάσσει τις χώρες μπορεί να μην παρακολουθεί το θέμα.
Για πολλοστή φορά, τα μέλη του ΟΗΕ κατέταξαν το Κόσοβο ως χώρα. Αλλά έχοντας το παρανοϊκό δικαίωμα του βέτο, μπλόκαρε ο Πούτιν το ψήφισμα. Τα μέλη του ΟΗΕ ψήφισαν και μάλιστα το ακριβώς αντίθετο από αυτό που ισχυρίζεσαι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.506
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε λιγο θα ψηφιζουν εδω και Καταλονια. Μαζι με το Ηρακλειο.
Ας τις αναγνωρίσει το 82% της ΕΕ και καμιά εκατοπενηνταριά χώρες ανά τον πλανήτη και το συζητάμε. Μπορεί βέβαια να θέσει ο Πούτιν βέτο και να λήξει το θέμα με τη μία, δημοκρατικά και χριστιανικά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πάντως έχουν γίνει τα όργια εδώ μέσα.. υπάρχουν πρωτεύουσες που έχουν πάρει από κάποιους 19 η 20 και από κάποιους άλλους 5 με 7... και θα ήθελα (αλλά πόσο εύκολο είναι δεν ξέρω) να έβλεπα έναν πίνακα με τη μεγαλύτερη και μικρότερη βαθμολογία που έχει πάρει κάθε πρωτεύουσα η έστω οι πιο σημαντικές η οι πιο μεγάλες.. να γελάσουμε λιγάκι.
Μπορείς να έχεις μια αίσθηση της μεγάλης ή μικρής απόκλισης από τη μεση τιμή βαθμολογίας κάθε πρωτεύουσας με τη standard deviation που είναι η τιμή μέσα στην παρενθεση - όσο πιο μεγάλο είναι αυτό το νούμερο τόσο πιο "αιρετικες" βαθμολογίες υπάρχουν. Πουχου οι ψηφοφοροι του Παρισιού και της Ρώμης φαίνονται πιο συσπειρωμενοι από ο,τι της Αβανας - οι @KonstantinosAlyona μας έκαναν τη ζημιά :p
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.088
Όσο μετρησα, στα μέλη που έχουν βαθμολογήσει και τις δύο, η Αβάνα έχει μεγαλύτερη βαθμολογία. Αν κάποιος έχει υπομονή ας το μετρήσει μέχρι το τέλος.
Όχι είναι κι άλλοι που βάζουν την Ρώμη πάνω από την Αβάνα. Τον @KonstantinosAlyona τον έβαλα ενδεικτικά επειδή θεωρεί την Αβάνα ψιλοπάτο και της έβαλε 5 .Τυχαίες σελίδες του θέματος άνοιξα,αν σε ενδιαφέρει όταν έχω χρόνο να σου κάνω παράθεση κι άλλους που έβαλαν την Ρώμη ανώτερη από την Αβάνα. Και δεν έχω κοιτάξει καν για Παρίσι που στην τελευταία καταμέτρηση έβγαινε πάνω από την Αβάνα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.088
18 Παρίσι
17 Λονδίνο
16 Ρώμη
15 Ελσίνκι Πράγα
14 Βουδαπέστη
13 Βιέννη Βερολίνο
12 Αβάνα Μαδρίτη
11 Κάιρο
10 Λευκωσία
9 Αθήνα

Άλλο ένα παράδειγμα @Yorgos που βάζει την Αβάνα πολύ χαμηλότερα και από τη Ρώμη και από άλλες πρωτεύουσες. Δεν θεωρούν όλα τα μέλη κορυφαία την Αβάνα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άλλο ένα παράδειγμα @Yorgos που βάζει την Αβάνα πολύ χαμηλότερα και από τη Ρώμη και από άλλες πρωτεύουσες. Δεν θεωρούν όλα τα μέλη κορυφαία την Αβάνα.
Παντως ειναι λιγο περιττη η συζητηση. Οπως καθε συζητηση για το αν η γη είναι επίπεδη η οχι. Οπως διαβαζα σήμερα υπαρχουν συμπολίτες μας που θεωρουν οτι ειναι....για τα αυτονοητα δεν συζηταμε.
Η αβανα ειναι συνδεδεμένη με το μυθο του τσε, την καραιβικη, το εξωτικο κ τη σχετικη δυσκολια να φθασεις. Αν την κρινεις περα απο ολα αυτα, σαν μια κανονικη πολη δηλ κ τη βαλεις διπλα στη Ρωμη φαίνεται αυτο που πραγματικα ειναι. ενα κακο χωριο.
Αν μπορουσα θα ψηφιζα κι εγω το χωριο του πατερα μου. Που μου εχει χαρισει τις πιο συγκινητικες εμπειριες της ζωης μου ισως. Οπως κ η αβανα στους ψηφοφορους της που της βαζουν αριστα. η ψηφοφορια αφορα πολεις ομως κ οχι τον Τσε η τις εμπειρίες μας.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Μπορείς να έχεις μια αίσθηση της μεγάλης ή μικρής απόκλισης από τη μεση τιμή βαθμολογίας κάθε πρωτεύουσας με τη standard deviation που είναι η τιμή μέσα στην παρενθεση - όσο πιο μεγάλο είναι αυτό το νούμερο τόσο πιο "αιρετικες" βαθμολογίες υπάρχουν. Πουχου οι ψηφοφοροι του Παρισιού και της Ρώμης φαίνονται πιο συσπειρωμενοι από ο,τι της Αβανας - οι @KonstantinosAlyona μας έκαναν τη ζημιά :p
Οι ψηφοφόροι του Παρισιού και της Ρώμης είναι απλά πιο εγωιστές από εμάς τους υπόλοιπους, εξάλλου ο κόσμος σταματάει σε τούτη την "κόντρα".:haha: Προσωπικά η Αβάνα δε μας άρεσε πολύ, είναι αλήθεια. Αλλά, γούστα είναι αυτά, θέλω να ελπίζω ότι τουλάχιστον όσοι ταξιδεύουν τείνουν να γίνουν πιο ανοιχτόμυαλοι και να δέχονται ότι υπάρχουν πόλεις ωραίες για τον καθένα, ανάλογα τις προτιμήσεις του. Αν κάνω λάθος, υγεία. ;)
Υ.Γ.: Τώρα που θα πάμε Ζάγκρεμπ, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν τη βαθμολογήσω υψηλότερα από τα τοτέμ.:cool:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.506
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άλλο ένα παράδειγμα @Yorgos που βάζει την Αβάνα πολύ χαμηλότερα και από τη Ρώμη και από άλλες πρωτεύουσες. Δεν θεωρούν όλα τα μέλη κορυφαία την Αβάνα.
Δεν είπα ότι όλα τα μέλη θεωρούν κορυφαία την Αβάνα. Είπα ότι μέχρι το σημείο που μέτρησα (κάπου στο μέσο των ποστ) στα ποστ που είχαν ψηφίσει και τις δυο πόλεις, η Αβάνα υπερτερούσε. Προφανώς και υπάρχουν εξαιρέσεις, αλίμονο να αρέσουν όλα σε όλους.
Η αβανα ειναι συνδεδεμένη με το μυθο του τσε, την καραιβικη, το εξωτικο κ τη σχετικη δυσκολια να φθασεις. Αν την κρινεις περα απο ολα αυτα, σαν μια κανονικη πολη δηλ κ τη βαλεις διπλα στη Ρωμηφαίνεται αυτο που πραγματικα ειναι. ενα κακο χωριο.
Είναι μια πόλη με απίστευτη αρχιτεκτονική, μηδέν εμπορευματοποίηση (ειδικά σε σχέση με την αμερικανοποίηση των δυτικών πόλεων) απείρως μεγαλύτερο ιστορικό κομμάτι από τη Ρώμη που είναι μερικά τετράγωνα και αν νομίζεις ότι ο κόσμος την ψηφίζει επειδή τη συνδέει με τον Τσε (!!!) κάτι έχεις καταλάβει λάθος. Σήμερα δουλεύω με Αμερικανούς, δεν έχουν και πολλή ιδέα του ποιος είναι ο Τσε, έχουν ταξιδέψει όλη την ΚΑραϊβική για να τους φανεί εξωτική η Αβάνα και την θεωρούν πολύ υψηλότερα από τη Ρώμη και το ΠΑρίσι, που έχουν πάει και άπειρες φορες. Γενικώςη ιδέα ότι η κόσμος ψηφίζει Αβάνα λόγω πολιτικού συστήματος είναι εντελώς ανεδαφική. Ειδικά για λατινοαμερικάνους και Αμερικανούς, μάλλον το αντίθετο γίνεται. Η πόλη απλά είναι μια αποθέωση της αρχιτεκτονικής, του χρώματος και των αισθήσεων για τους περισσότερους. Ε, όχι για όλους, αλλά αν συμφωνούσαν όλοι ποιο θα ήταν το ενδιαφέρον;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.088
ΝΑ πούμε ότι σε όσους έχουν πάει και σε Αβάνα και στη Βρώμη, η βαθμολογία είναι υπέρ της Αβάνας. Κοινώς η Ρώμη προτιμάται μόνο από όσους έχουν άγνοια οι καημένοι.
Απάντησα σε αυτό.Από όσους έχουν πάει και Αβάνα και Ρώμη,κάποιοι προτιμούν την Ρώμη, όχι όλοι την Αβάνα.Συνεπώς δεν ισχύει πως έχουν άγνοια,απλώς δεν τους άρεσε και τόσο η Αβάνα. Τέσπα ξέρω πως οι δηλώσεις σου έχουν ένα είδος υπερβολής -τρολαρίσματος,απλώς είπα να επισημάνω πως ΔΕΝ προτιμαται η Ρώμη μόνο από όσους έχουν άγνοια.:)

Εξάλλου εγώ είμαι φαν και της Αβάνας και της Ρώμης.:) (όπως μάλλον κι εσύ που έβαλες τοπ βαθμολογίες και στις 2, αλλά βγήκε το πειραχτήρι από μέσα σου μετά).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.314
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom