Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως τυχερή η Βέρνη! Αν αυτο το ποστ ήταν πριν το 2002 δεν θα μπορούσε να βαθμολογηθεί γιατι το νεοσύστατο κράτος της Ελβετίας έγινε μέλος του ΟΗΕ το 2002!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να ξεκαθαρίσουμε τότε ότι βαθμολογούμε τις 193 και τέλος.
Να ξεκαθαρίσουμε πως για τους σκοπούς του παιχνιδιού αυτού χρειάζεται να έχουμε συμφωνημένο κανόνα για το τι μετράει στο παιχνίδι και το τι όχι (ανεξαρτήτως από το τι πιστεύουμε προσωπικά).

Εγώ πάλι λέω 193 + 2 αναγνωρισμένα observer states των Ηνωμένων Εθνών (Βατικανό, Παλαιστίνη) + Ταϊβάν + Κόσοβο. Όχι όμως Αμπχαζία, Υπερδνειστερία, Ναγκόρνο Καραμπάχ, Νότια Οσσετία, Σβάλμπαρντ, Σομαλιλάνδη, Πολισάριο, Χογκ Κόγκ, Μακάου, Λιμπερλαντ κ.ο.κ.

Και να τελειώνουμε σύντομα αυτή την κουβέντα, γιατί η πλειοψηφία των αναγνωστών που ανάθεμα κι αν έχουν πάει σε 2-3 από τα αμφισβητούμενα μέρη μας διαβάζουν υποθέτω με πολύ μεγάλη αγωνία, οπότε καλύτερα να τους αφήσουμε να καταγράψουν τις βαθμολογίες τους.

Θα έχει ενδιαφέρον να ανοίξουμε κάποιο άλλο θέμα "πόσες είναι οι χώρες του κόσμου", πάντως.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ξεκαθαρίσουμε τότε ότι βαθμολογούμε τις 193 και τέλος.
ps. Αλλιώς θα έρχεται ο Samion και θα μας βαθμολογεί κάτι μπανανίες σαν την Taipei, που έβαλε και 8 :bleh:
Ξεκαθαριστε το κ διορθωσε με οσο θες αφού δεν κουραζεσαι να ψαχνεις τα λαθη...κ το Βατικανο μηπως ειδες αν το ψηφισα? Ο taver ελεγε να το ψηφισω θυμαμαι...Σιγα μην ασχολιομουν αν ειναι στον ΟΗΕ η οχι. Αλλα μια κοινη βαση πρέπει να υπαρχει. Αλλιως βαθμολογουμε στον αερα κ παιρνουν κεφαλι κατι χωρια τυπου αβανας. Με μικρο το α οπως γιανης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΝΑ πούμε ότι σε όσους έχουν πάει και σε Αβάνα και στη Βρώμη, η βαθμολογία είναι υπέρ της Αβάνας. Κοινώς η Ρώμη προτιμάται μόνο από όσους έχουν άγνοια οι καημένοι.

Ή -όπως και στην περίπτωση των κρατών του ΟΗΕ- όλοι κάνουν λάθος και δεν ακούν τον έναν, μοναδικό κλειδοκράτορα της μίας και πραγματικής βρωμαϊκής αλήθειας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οπου λαλουν πολλοί κοκοροι....Εγω ψηφιζω για συντονιστη και μελετητη της λιστας μονο taver, που φαίνεται ότι το εχει μελετησει σωστα το πραγμα. Επιπλεον στο φαγητο του βαζει μπαλσαμικο απο Μοντενα, οχι 3κοσμικο κατραμι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μακαρόνια με κιμά και mcdonalds σε κάθε δεύτερη γωνία. Τρελός γαστρονομικός προορισμός...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μακαρόνια με κιμά και mcdonalds σε κάθε δεύτερη γωνία. Τρελός γαστρονομικός προορισμός...
Πες ότι θες για οποιαδήποτε πρωτεύουσα,για ΟΗΕ unicef δεν ξέρω και γω τι αλλά τα μακαρόνια με κιμά τα αφήνουμε έξω από την κουβέντα. Βλάσφημε!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
ΝΑ πούμε ότι σε όσους έχουν πάει και σε Αβάνα και στη Βρώμη, η βαθμολογία είναι υπέρ της Αβάνας.
Μάλλον δεν τα είδες καλά.Πολλά μέλη έχουν βαθμολογήσει την Ρώμη παραπάνω από την Αβάνα.Π.χ. ο @KonstantinosAlyona (έβαλε 19 στη Ρώμη, 5 στην Αβάνα) .Προσωπικά μου αρέσουν πολύ και έβαλα 19 και στις δύο όπως και στη Μόσχα, αλλά δεν αρέσει σε όλους η Αβάνα όσο σε εμάς.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.400
Πάντως έχουν γίνει τα όργια εδώ μέσα.. υπάρχουν πρωτεύουσες που έχουν πάρει από κάποιους 19 η 20 και από κάποιους άλλους 5 με 7... και θα ήθελα (αλλά πόσο εύκολο είναι δεν ξέρω) να έβλεπα έναν πίνακα με τη μεγαλύτερη και μικρότερη βαθμολογία που έχει πάρει κάθε πρωτεύουσα η έστω οι πιο σημαντικές η οι πιο μεγάλες.. να γελάσουμε λιγάκι..


ΥΓ Βρε @Yorgos αποκαλείς τη Ρώμη Βρώμη, τη στιγμή που τις έβαλες και 20, ίσα με την τοπ πρωτεύουσα Αβάνα;; χρήζεις παρακολούθησης μου φαίνεται.. και βλασφημεις και με τα μακαρόνια όπως πολύ καλά σου λέει ο @jimp..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάλλον δεν τα είδες καλά.Πολλά μέλη έχουν βαθμολογήσει την Ρώμη παραπάνω από την Αβάνα.Π.χ. ο @KonstantinosAlyona (έβαλε 19 στη Ρώμη, 5 στην Αβάνα) .Προσωπικά μου αρέσουν πολύ και έβαλα 19 και στις δύο όπως και στη Μόσχα, αλλά δεν αρέσει σε όλους η Αβάνα όσο σε εμάς.
Όσο μετρησα, στα μέλη που έχουν βαθμολογήσει και τις δύο, η Αβάνα έχει μεγαλύτερη βαθμολογία. Αν κάποιος έχει υπομονή ας το μετρήσει μέχρι το τέλος.

ΥΓ Βρε @Yorgos αποκαλείς τη Ρώμη Βρώμη, τη στιγμή που τις έβαλες και 20, ίσα με την τοπ πρωτεύουσα Αβάνα;; χρήζεις παρακολούθησης μου φαίνεται.. και βλασφημεις και με τα μακαρόνια όπως πολύ καλά σου λέει ο @jimp..
Νόμιζα ότι της είχα βάλει 19. Πάντως θα πάω στην Πρίστινα μόνο και μόνο για να ρίξω την ψήφο μου. Παίρνει 20 μόνο και μόνο ως αλληλεγγύη στο απαράδεκτο σύστημα του βέτο των πέντε γουρουνιών του ΟΗΕ.

ΥΓ: μην αρπάζονται μερικοί και στέλνουν μέιλ. Χαβαλέ κάνουμε στο συγκεκριμένο θρεντ και πιστεύω ότι είναι ατανοητό, αλίμονο να τσακωθούμε για τη ρώμη και τις ψαρόσουπες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μήπως να φτιαχτεί ένα παράλληλο θέμα 'Travelstories Top-10 (Disputed capitals)';
Kαι εκεί ας ψηφίζουμε Κόσοβο, Παλαιστίνη και όλα τα παρόμοια.
Και όταν με το καλό γίνουν επίσημα χώρες να μεταφερθεί η βαθμολογία τους εδώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Eίναι επίσημα χώρες κατά τη συντριπτική πλειοψηφία των μελών του ΟΗΕ που τις αναγνωρίζουν κανονικότατα.

Μπορούμε να κάνουμε όμως ένα θρεντ για "πρωτεύουσες χωρών που δεν αρέσουν στον Πούτιν/πατέρα Παϊσιο/ το Γιάννη Λαγό", που θα είχε ένα ενδιαφέρον.

Συμφωνώ δηλαδή ως προς το περιεχόμενο της πρότασης, αλλά διαφωνώ ως προς τον τίτλο του θέματος.

Στα σοβαρά, ένα θρεντ για το πόσες χώρες έχει ο κόσμος, που προτάθηκε πιο πάνω, θα είχε νόημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom