Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πριν μερικά χρόνια θα βαθμολογούσα την Αθήνα χαμηλότερα, αλλά την επισκέφθηκα πρόσφατα με ξένους φίλους τουρίστες και έτσι μπήκα λίγο στο τριπάκι του "τουρίστα", ξέχασα το ότι έχω ζήσει εκεί και ότι έχω δει όλα της τα στραβά και τα ανάποδα και για 4-5 μέρες πήγα μόνο σε μέρη που ένας τουρίστας θα πήγαινε (όπως κάνουμε συνήθως και εμείς σε ξένες πόλεις που επισκεπτόμαστε).
Κι επειδή εγώ αυτό δεν το έχω κάνει, δεν τη βαθμολόγησα.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
δεν ειναι λαθος η αποψη σου Dva Srca ετσι οπως το βλεπεις αλλα εσυ μιλας για το ιστορικο κεντρο της αθηνας..εκει ναι συμφωνω εχει ομορφα να δεις..αλλα οταν παμε σε μια πολη περα απ το ιστορικο κεντρο θελουμε να σουμε και εξω απ αυτο..
Δε μείναμε μόνο στο ιστορικό κέντρο (το οποίο μεταξύ μας δε το λες πλέον και διαμάντι, έτσι όπως έχει καταντήσει, τουλάχιστον όχι όλες του τις περιοχές). Απλά για να σου δώσω ένα παράδειγμα, ενώ στην καθημερινότητά μου θα σιχτιρίσω που θα πρέπει να περάσω από Ομόνοια για κάποια υπηρεσία κλπ, σαν τουρίστας απέφυγα αυτή την περιοχή, όπως και άλλες που δεν είναι τόσο "φιλικές προς τον επισκέπτη". Έτσι η εμπειρία μου ήταν καλύτερη. Βγάλε και το άγχος που ζούμε καθημερινά στην πόλη μας, αφαιρεί μεγάλο κομμάτι της γοητείας.

Έχω πάει σε ευρωπαϊκές πόλεις πολύ χειρότερες από την Αθήνα πάντως. Είμαι βέβαιος γι' αυτό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δηλαδή βρε παιδιά για να θεωρηθεί όμορφη μια πόλη πρέπει να έχει μεσαιωνικά κτίρια και γοτθικές αρχιτεκτονικές λεπτομέρειες;

Δεν ξέρω, εγώ που έχω και μια μανία με τις θέες, μόνο ένα βλέμμα στην Αθήνα από ψηλά (Ιερό Βράχο, Λυκαβηττό, Υμηττό), μου είναι αρκετό για να ανατριχιάσω και να την ανεβάσω αυτομάτως στο 20! :D Κι εντάξει, μετά με το ένα και το άλλο σιγά-σιγά κατεβαίνει λίγο. :D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι περισσότεροι από εμάς, τα μέρη που έχουμε επισκεφθεί στις διάφορες πρωτεύουσες, είναι τα highlights και όχι την κάθε γειτονιά τους (καλή ή κακή).

Όπως λοιπόν οι περισσότεροι από εμάς βαθμολογούμε με χ βαθμό (απ'ό,τι βλέπω μάλιστα και αρκετά υψηλό) κυρίως το ιστορικό κέντρο της Πράγας, γιατί να μη βαθμολογήσουμε αντίστοιχα και το ιστορικό κέντρο της Αθήνας?

Όπως είπε και ο Dva Scra, αν την Αθήνα τη δεις με το μάτι του τουρίστα και κινηθείς στα μέρη που θα επέλεγες διαβάζοντας ένα τουριστικό οδηγό, τότε δε βλέπω κάνενα απολύτως λόγο να θεωρηθεί πάτος.

Ο κλασικός τουρίστας της Αθήνας θα κινηθεί στο Σύνταγμα, το Μοναστηράκι, το Θησείο, το Γκάζι, θα πάει στα αρχαία μνημεία (που δεν είναι και λίγα) και πιθανότατα θα κάνει και μια βόλτα στο Μικρολίμανο και το Πασαλιμάνι και ίσως και μια βόλτα στο Παλαιό Φάληρο για περατζάδα (δηλαδή να δει και να μυρίσει θάλασσα).

Γιατί αυτό που θα δει δεν αξίζει βαθμολογία πάνω από το 10?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.570
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

δεν ειναι λαθος η αποψη σου Dva Srca ετσι οπως το βλεπεις αλλα εσυ μιλας για το ιστορικο κεντρο της αθηνας..εκει ναι συμφωνω εχει ομορφα να δεις..αλλα οταν παμε σε μια πολη περα απ το ιστορικο κεντρο θελουμε να σουμε και εξω απ αυτο..

Μα είναι πάρα πολύ λίγες οι πόλεις που εκτός ιστορικού κέντρου βλέπονται... Έχεις πάει λίγο έξω από το μικροσκοπικό αναλογικά κέντρο του Μπουένος Άιρες; Τύφλα να'χει το Κερατσίνι; Αμ η Πράγα; Η καινούρια πόλη του Αγ. Δομίνικου, ένα τεράστιο κομμάτι της Ρώμης, ακόμη και πόλεις μικρές-χαριτωμένες που είναι τίγκα στις εργατικές πολυκατοικίες όπου μένει το 70% των κατοίκων της... Σχεδόν παντού ισχύει αυτό, όχι μόνο στην Αθήνα, από την Εσφαχάν μέχρι τη Φεζ κι από το Μέξικο Σίτυ μέχρι το Κυότο.
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Τι να πω...γουστα ειναι αυτα,αν αρχιτεκτονικη των σπιτιων και το κομφουζιο στους δρομους δεν ειναι σημαντικα..(και οχι μονο)!!Ειναι τα πρωτα που βλεπεις σε μια πολη και αν εισαι τουριστας θα τα δεις αναποφευκτα ολα αυτα.
 

bantou

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πραγα,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια,ταιτη
αληθεια ρε παιδια πως να βαθμολογησω εγω οταν εχω παει μονο σε 3 ή 4 μερη στην ευρωπη????.....σιγουρα αλλοι που εχουν περισσοτερες εμπειριες θα ειναι πιο αντικειμενοικοι.....σε ολλες τις προτευουσες βαζω 10αρια γιατι θεωρω οτι ολες εχουν τις ομορφιες τους οπως και τα αρνητικα τους......ρωμη ..βιεννη..λαρνακα..παρισι..μακαρι να χα παει και αλλου...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή βρε παιδιά για να θεωρηθεί όμορφη μια πόλη πρέπει να έχει μεσαιωνικά κτίρια και γοτθικές αρχιτεκτονικές λεπτομέρειες;
Aν αυτά είναι του γούστου σου, ναι. Σε άλλον αρέσουν οι Γυάλινοι ουρανοξύστες του City και βάζει στο Λονδίνο 20. Σε άλλον αρέσουν άλλα. Περί ορέξεως...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

δεν ειναι λαθος η αποψη σου Dva Srca ετσι οπως το βλεπεις αλλα εσυ μιλας για το ιστορικο κεντρο της αθηνας..εκει ναι συμφωνω εχει ομορφα να δεις..αλλα οταν παμε σε μια πολη περα απ το ιστορικο κεντρο θελουμε να σουμε και εξω απ αυτο..

Μα είναι πάρα πολύ λίγες οι πόλεις που εκτός ιστορικού κέντρου βλέπονται... Έχεις πάει λίγο έξω από το μικροσκοπικό αναλογικά κέντρο του Μπουένος Άιρες; Τύφλα να'χει το Κερατσίνι; Αμ η Πράγα; Η καινούρια πόλη του Αγ. Δομίνικου, ένα τεράστιο κομμάτι της Ρώμης, ακόμη και πόλεις μικρές-χαριτωμένες που είναι τίγκα στις εργατικές πολυκατοικίες όπου μένει το 70% των κατοίκων της... Σχεδόν παντού ισχύει αυτό, όχι μόνο στην Αθήνα, από την Εσφαχάν μέχρι τη Φεζ κι από το Μέξικο Σίτυ μέχρι το Κυότο.
Η Πράγα έχει και πολύ όμορφα προάστια. Όπως και τα προάστια των Αμερικανικών πόλεων είναι κατά κανόνα όμορφα (στην εμφάνιση), και τα προάστια των Σκανδιναβικών πόλεων είναι μερικές φορές ομορφότερα από κάθε προάστιο του Κυότο. Κανένας μας όμως δεν έχει δει τα πάντα από όλες τις πόλεις, για να κατέχει τη συνολική αλήθεια και την ορθή άποψη.
Και προκειμένου να έχουμε μια αντικειμενική βάση σύγκρισης, πρέπει κάπως να την ορίσουμε. Το "αυτά που πάνω-κάτω βλέπει ένας τουρίστας" από κάθε πόλη είναι καλό μέτρο...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
Λονδινο - 10
Παρισι - 11
Ρωμη -11
Πραγα - 7
Βιεννη - 8
Μαδριτη - 8
Βελιγραδι - 6
Αθηνα - 7
(Σαν Μαρινο - 7)

Καιρο - 5
Ραμπατ - 6
Τυνιδα - 5
Ναιρομπι - 4
Πορτ Λουις - 5

Σιγκαπουρη - 10
Μαλε - 4
Μπανγκοκ - 5
Δελχι - 7


Αβανα - 10
Σαντο Ντομινγκο - 9


Πολυ δυσκολο παντως να απομονωσεις την εξωτερικη εμφανιση απο το τι σου εμπνεει μια πολη... ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λονδινο - 10
Παρισι - 11
Ρωμη -11
Πραγα - 7
Βιεννη - 8
Μαδριτη - 8
Βελιγραδι - 6
Αθηνα - 7
(Σαν Μαρινο - 7)

Καιρο - 5
Ραμπατ - 6
Τυνιδα - 5
Ναιρομπι - 4
Πορτ Λουις - 5

Σιγκαπουρη - 10
Μαλε - 4
Μπανγκοκ - 5
Δελχι - 7


Αβανα - 10
Σαντο Ντομινγκο - 9


Πολυ δυσκολο παντως να απομονωσεις την εξωτερικη εμφανιση απο το τι σου εμπνεει μια πολη... ;)
Έχεις καταλάβει ότι βαθμολογούμε με άριστα το 20, έτσι?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Aν αυτά είναι του γούστου σου, ναι. Σε άλλον αρέσουν οι Γυάλινοι ουρανοξύστες του City και βάζει στο Λονδίνο 20. Σε άλλον αρέσουν άλλα. Περί ορέξεως...
Καθένας με τα γούστα του, εννοείται αυτό. Εγώ το παραπάνω το ανέφερα ως ένσταση σε αυτούς που παραξενεύονται με το γεγονός ότι η Αθήνα έχει συγκεντρώσει αρκετά υψηλή βαθμολογία.

Κι εδώ να προσθέσω σε αυτό που είπε ο Dva Srca ότι όσες φορές έχω φιλοξενήσει εγώ ή κοντινό μου πρόσωπο ξένο, υπήρξε αρκετός ενθουσιασμός για τις ομορφιές της Αθήνας. Ακόμα και οι πιο περίεργοι/"κομπλεξικοί", βρήκαν αρκετά καλά να πουν.:D Βέβαια κι εμείς κάνουμε σούπερ ξεναγήσεις! Μέχρι και Σούνιο τους πάμε για νυχτερινά μπάνια με θέα το Ναό του Ποσειδώνα! Πώς να μην τρελαθούν με την ατμόσφαιρα; :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom