Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εντωμεταξύ το σκεφτόμουν πριν ότι είναι η μόνη χώρα που έχω επισκεφθεί αλλά δεν έχω πάει στην πρωτεύουσα της. Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλές χώρες που ενώ τις επισκέπτεσαι δεν πας σχεδόν ποτέ στην πρωτεύουσα.
Α, εγώ έχω αρκετές. Αυστραλία, Καζακσταν, Τουρκία, Βολιβία, Ονδούρες, Μπελίζ, Μεξικό. Από καποιες πρωτεύουσες, πάλι, έχω κανει μονο "τεχνικό" πέρασμα (Δελχί, Γουατεμάλα) και οριακά μόνο τις μετράω.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Λοιπόν η βαθμολογία τοπ-20 έως σήμερα:

1. Αβάνα 18,107
2. Παρίσι 18,019
3. Ρώμη 17,482
4. Στοκχόλμη 17,472

Καλά Στοκχόλμη δεν έβαζα ούτε μισό ευρώ ότι θα είναι στη θέση 4.

Πες μου για ποιες χώρες. Αν και το πιο χρήσιμο θα ήταν η απόκλιση (στις χώρες της πρώτης δεκάδας πάντως είναι μικρή), αλλά γι αυτά θα πρέπει να επιστρέψει ο @kalspiros.
Δε σου είπα απόκλιση γιατί θέλει λίγο περισσότερη δουλειά
Στοιχηματίζω πάντως πως μικρότερη απόκλιση πάλι η Αβάνα θα έχει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Α έγινε μάχη, όχι αστεία!
Ταλινν στη πρώτη δεκάδα; o_O o_O
Γι αυτό πο ψηφίζουμε (αν είναι κουκλίστικη μια πόλη), νομίζω ορθώς. Έχει ψηφιστεί 28 φορές, δεν είναι μικρό το δείγμα, έχει πάρει από 12 μέχρι 20.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εντωμεταξύ το σκεφτόμουν πριν ότι είναι η μόνη χώρα που έχω επισκεφθεί αλλά δεν έχω πάει στην πρωτεύουσα της. Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλές χώρες που ενώ τις επισκέπτεσαι δεν πας σχεδόν ποτέ στην πρωτεύουσα.
Δεν έχουμε πάει Λιουμπλιάνα, Σκόπια, Σόφια, Άγκυρα, Τζακάρτα, Ανόι, Λονδίνο, Παρίσι, Λουξεμβούργο, Ποντγκόριτσα, Σεράγεβο. :)
Και σε αρκετές από αυτές δεν μας βλέπω να πηγαίνουμε, ούτε στην επόμενη επίσκεψη στη χώρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά Στοκχόλμη δεν έβαζα ούτε μισό ευρώ ότι θα είναι στη θέση 4.



Δε σου είπα απόκλιση γιατί θέλει λίγο περισσότερη δουλειά
Στοιχηματίζω πάντως πως μικρότερη απόκλιση πάλι η Αβάνα θα έχει.
Ναι, έχει πολύ μικρή απόκλιση, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι μικρότερη από το Παρίσι πάντως.

BOTTOM 5:
Guatemala City 3,6
Colombo 5,67
Podgorica 6,5
Asuncion 7,25
Doha 7,43

H Αθήνα είναι στο 13,11 (με τεράστιες διαφορές στη βαθμολογία της), περίπου δηλαδή στα επίπεδα των Βρυξελλών, του Όσλο και του Σαντιάγο, πάνω από τη μέση της λίστας, στη θέση 50.

Για μένα ανρητική έκπληξη είναι η Λιουμπλιάνα στην 37η θέση με μ.ο 14, όπως και το πόσο χαμηλά βρέθηκε η Βιέννη.

Λείπουν κάποιες δικές μου βαθμολογίες, είδα ότι δεν έχω βαθμολογήσει καμία εικοσαριά πρωτεύουσες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γι αυτό πο ψηφίζουμε (αν είναι κουκλίστικη μια πόλη), νομίζω ορθώς. Έχει ψηφιστεί 28 φορές, δεν είναι μικρό το δείγμα, έχει πάρει από 12 μέχρι 20.
Καλά προφανώς, δεν έχω αντίρρηση μιας και δεν έχω και ιδίαν άποψη. Απλά δε περίμενα να είναι έξω από τη δεκάδα π.χ. η Βουδαπέστη έναντι του Ταλινν.
Το δείγμα βεβαίως είναι μεγάλο, τι γίνεται όμως όταν δεν είναι επαρκές; Για παράδειγμα αν μια πόλη ψηφιστεί από 5 άτομα μόνο και πάρει 5Χ20ρια, πηγαίνει αυτομάτως πρώτη θέση;
 

Mr D.

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλικη Πολυνησία
Ειδικά οταν αυτό είναι και το πρώτο τους post στο forum και οι υπόλοιπες βαθμολογίες τους είναι τέρατα. Προσωπικά έχω επιφυλάξεις.
Γράφτηκα το 2020, περιμένοντας γι αυτήν την ψηφοφορία
Ζούσα για αυτή την στιγμή
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά προφανώς, δεν έχω αντίρρηση μιας και δεν έχω και ιδίαν άποψη. Απλά δε περίμενα να είναι έξω από τη δεκάδα π.χ. η Βουδαπέστη έναντι του Ταλινν.
Το δείγμα βεβαίως είναι μεγάλο, τι γίνεται όμως όταν δεν είναι επαρκές; Για παράδειγμα αν μια πόλη ψηφιστεί από 5 άτομα μόνο και πάρει 5Χ20ρια, πηγαίνει αυτομάτως πρώτη θέση;
Nαι, αλλά δεν έχει συμβεί. Από όσες είναι στο τοπ-20 όλες έχουν διψήφιο αριθμό ψήφων (edit: η Οτάβα έχει 6).
Κι εγώ πάντω το Ταλίν πιο όμορφο από τη Βουδαπέστη το βρίσκω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εντωμεταξύ το σκεφτόμουν πριν ότι είναι η μόνη χώρα που έχω επισκεφθεί αλλά δεν έχω πάει στην πρωτεύουσα της. Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλές χώρες που ενώ τις επισκέπτεσαι δεν πας σχεδόν ποτέ στην πρωτεύουσα.
Έχω πάει στην επαρχία 5 χωρών, χωρίς να έχω επισκεφτεί (ακόμα) τη πρωτεύουσα τους. Και θα περάσει πολύς καιρός ακόμα για να το κάνω, ειδικά σε 2 από αυτές...
Δεν βρίσκω τίποτα το παράξενο σε αυτό! Η επαρχία κάποιων χωρών είναι κλάσης ανώτερη, τουλάχιστον ιστορικά, από τη πρωτεύουσα τους!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οτάβα 16
Ιερουσαλήμ 17
Μακάο 13
Σεούλ 12
Βαντούζ 10
Λιουμπλιάνα 18
Δουβλίνο 13
Ανδόρα 10
Ζάγκρεμπ 11
Βουκουρέστι 9
Γιβραλτάρ 8
Μανάγουα 3
Τίρανα 7
Σαν Σαλβαδόρ 6
Μπελμοπάν 6
ποντγκόριτσα 5
κολόμπο 3
τεγκουσιγκάλπα 6
ngerulmund 8
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αν τα μετράμε κι αυτά, βάλε από μενα και
Χογκ Κογκ 15
Μακαο 12
Λάσα 13

Το Γιβραλτάρ πάντως μετά βεβαιότητας δεν ειναι πρωτεύουσα...
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
H Αθήνα είναι στο 13,11 (με τεράστιες διαφορές στη βαθμολογία της), περίπου δηλαδή στα επίπεδα των Βρυξελλών, του Όσλο
Αφού δεν είναι στο 5 και κάτω, καλά είναι! Υπάρχει ελπίδα ακόμα να αναγνωρίσουμε αυτό που πολύς ξένος κόσμος γνωρίζει ως κοιτιδα του παγκόσμιου πολιτισμού.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom