Ιταλία Tutte le strade portano a Roma...

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Περίμενα πώς και πώς να ξημερώσει.. Δεν έβλεπα την ώρα.. Απ τις 6:30 το πρωί άκουγα φωνές στο διάδρομο, μιας και πολλοί μαραθωνοδρόμοι κατέβαιναν στη σάλα για να πάρουν το πρωινό τους.. Ο αγώνας άλλωστε θα ξεκινούσε στις 9:15… Μας είχαν ενημερώσει ότι θα έπρεπε να είμαστε στο Κολοσσαίο απ τις 8 για να πάρουμε θέσεις..


Σηκώθηκα κι εγώ σιγά σιγά απ το κρεβατάκι μου, ετοιμάστηκα, φόρεσα το νούμερο μου και κατέβηκα στο σαλόνι του ξενοδοχείου.. Εκεί είχε στηθεί ένα μικρό πάρτι!! Αθλητές απ όλο τον κόσμο, όλοι μαζί , μέσα σ ένα κλίμα απίστευτης θετικής ενέργειας, όλοι μια παρέα, μιλούσαμε, κάναμε αστεία και ευχόμασταν καλή επιτυχία σ αυτούς που θα έτρεχαν τα 42χλμ!!!


Βγήκα απ το ξενοδοχείο με κατεύθυνση το Κολοσσαίο.. Για καλή μου τύχη, είχα πάρει κι ένα φούτερ μαζί, αν και την προηγούμενη μέρα την είχα περάσει με ένα κοντομάνικο μπλουζάκι, σήμερα η μέρα ήταν καλή αλλά όπως και να το κάνουμε 8 το πρωί θέριζε λιγάκι.. Από παντού συνέρεε κόσμος… Κάθε ηλικίας, κάθε εθνικότητας… Ήταν πραγματικά μια μεγάλη γιορτή.. Στο δρόμο πέτυχα αρκετούς έλληνες αθλητές και τους ευχήθηκα..



afarm6.static.flickr.com_5136_5564793838_f546aeef05.jpg

Ο κόσμος αρχίζει να καταφθάνει στο Κολοσσαίο...



afarm6.static.flickr.com_5020_5564795692_dcdb5552fd.jpg

Ένας απ τους πρωταγωνιστές της "stracanina"...


Φτάνοντας στο χώρο της εκκίνησης οι αθλητές άφηναν τα προσωπικά τους αντικείμενα σε βανάκια ανάλογα με το νούμερό τους, άτομα της διοργάνωσης ήταν εκεί για να μας καθοδηγήσουν, διάφορα υπαίθρια event, λίγο πιο κάτω γυμναστές σε μια εξέδρα έδιναν το ρυθμό και σχεδόν όλοι όσοι περνούσαμε από εκεί συμμετείχαμε για λίγο σένα πρόγραμμα αερόμπικ τόσο για το χαβαλέ όσο και για να ζεσταθούμε λιγάκι… Λίγο πολύ όλοι έβγαζαν τις τελευταίες αναμνηστικές φωτογραφίες πριν την εκκίνηση…


afarm6.static.flickr.com_5014_5564227679_ebf816562a.jpg

Λίγο αερόμπικ για να ζεσταθούμε...


afarm6.static.flickr.com_5066_5564224053_fa2559e68c.jpg

Οι γυμναστές δίνουν το σύνθημα...


afarm6.static.flickr.com_5022_5565153632_6d3caf38cb.jpg

Άτομα κάθε ηλικίας δίνουν το παρόν..



afarm6.static.flickr.com_5228_5565151540_c6e3425075.jpg

..Και ιδιαίτερες εμφανίσεις...


afarm6.static.flickr.com_5063_5564797562_4ba8ab22b8.jpg

Λίγο πρίν την εκκίνηση...


9:15 και ο 17ος Μαραθώνιος της Ρώμης ξεκινάει!!! Ένας αγώνας σημαντικός, σε μια χώρα που φέτος γιορτάζει τα 150 χρόνια της ένωσής της!! Ο κόσμος ζητωκραυγάζει και εμψυχώνει όλους αυτούς τους αθλητές που θα συμμετάσχουν, που θα διασχίσουν 42 μοναδικά χιλιόμετρα μέσα απ τα σημαντικότερα μνημεία της αιώνιας πόλης… Δε κρύβω ότι καλοπροαίρετα ζήλευα όλους τους συμμετέχοντες, τους θαύμαζα και θα ήθελα κι εγώ στο μέλλον να είμαι ικανή να καταφέρω κάτι ανάλογο…

Ο δικός μου μικρός Μαραθώνιος, η stracittadina, θα ξεκινούσε αμέσως μετά.. Λίγο μετά τις 9:30, απ άλλο σημείο εκκίνησης, την άλλη πλευρά του Κολοσσαίου, η αντίστροφη μέτρηση και ξεκινάμε σε ένα κλίμα περισσότερο γιορτής παρά αγώνα… Το “volare” έπαιζε δυνατά στα μεγάφωνα, ο κόσμος χόρευε και χειροκροτούσε.. Τριγύρω μου έβλεπα κόσμο κάθε ηλικίας, από παππούδες και γιαγιάδες, νέα παιδιά, μαμάδες με τα καροτσάκια με τα μωρά τους, γονείς με τα παιδιά τους, ανθρώπους που είχαν φέρει τα σκυλάκια τους, άτομα με ιδιαιτερότητες, τα πάντα όλα…




afarm6.static.flickr.com_5065_5564235713_cf920b3f6a.jpg

Η εκκίνηση της stracittadina..

Δεξιά μας αμέσως μετά την εκκίνηση ο δήμαρχος της αιώνιας Gianni Alemanno μαζί με τον Ιάπωνα πρέσβη κουνούσαν τις σημαίες τους ενωμένοι, έπειτα απ το καταστροφικό σεισμό που συγκλόνισε τον κόσμο…


afarm6.static.flickr.com_5062_5564229199_808663946d.jpg

Ο δήμαρχος της Ρώμης με τον Ιάπωνα πρέσβη..




afarm6.static.flickr.com_5305_5564813952_780365c05f.jpg

Η μπάντα στην εκκίνηση...



afarm6.static.flickr.com_5061_5564806404_a6e24ea214.jpg

"La stracittadina"


Κοίταζα μπροστά μου, πίσω μου , μα πόσος κόσμος τελικά είχε δηλώσει συμμετοχή? Ήταν απίστευτο!!! Καθ’ όλη τη διαδρομή των 4 χιλιομέτρων είχα μαζί μου τη Daniela.. Μια αξιαγάπητη Ιταλίδα που είχα την τύχη να γνωρίσω λίγο πριν ξεκινήσουμε.. Η Daniela κι αυτή πρώτη φορά σε μια τέτοια διοργάνωση, είχε κανονίσει να πάρει μέρος μαζί με μια φίλη της που ποτέ δε βρήκαμε μέσα στο πλήθος του κόσμου.. Στο δρόμο μας είχαν στηθεί διάφορα μίνι events, από μπάντες που έπαιζαν τον εθνικό ύμνο της Ιταλίας, μουσικούς που έδιναν το ρυθμό με ιδιαίτερα όργανα, χορωδίες, κτλ…




afarm6.static.flickr.com_5269_5564232443_0d0028efef.jpg

Η πρώτη "stracanina" που έγινε στη Ρώμη...


afarm6.static.flickr.com_5101_5564809808_71bdbdd531.jpg

La stracittadina- μια μεγάλη γιορτή...


Τα τέσσερα χιλιόμετρα τα έκανα πολύ χαλαρά, χωρίς να ζορίσω ιδιαίτερα το πόδι μου, δεν μας ενδιέφερε άλλωστε να κάνουμε κανένα ρεκόρ, ήταν περισσότερο η συμμετοχή, ο στόχος, και ένας όμορφος «περίπατος» στη Ρώμη , μέσα στο ιστορικό κέντρο, χωρίς αυτοκίνητα, παρέα με ένα πλήθος αγνώστων ατόμων που όμως έμοιαζε σα μια μεγάλη παρέα!!! Αυτό ήταν και το μήνυμα για τους περισσότερους απ αυτούς, αυτό που φώναζαν συνέχεια απ τα μεγάφωνα.. «Italia, nata per unire”!!!!


afarm6.static.flickr.com_5024_5564245519_88f8f8b3b3.jpg

Στο δρόμο προς τη Santa Maria Maggiore..



afarm6.static.flickr.com_5190_5564826484_04c11f91ff.jpg

Επιστρέφοντας προς το Κολοσσαίο..


Στον τερματισμό, μας περίμεναν οι διοργανωτές οι οποίοι ζητούσαν απ τον κόσμο να τρέξει γρήγορα τα τελευταία μέτρα!!!Τέλος, αυτό ήταν, το ζήσαμε κι αυτό…Τελικά τα κατάφερα!!Πραγματικά όλη αυτή η αισιοδοξία κι η ενέργεια με είχαν κάνει να ξεχάσω το πρόβλημα που τόσο καιρό με ταλαιπωρούσε... Βγάλαμε μερικές αναμνηστικές φωτογραφίες με τη Daniela, χειροκροτήσαμε κι εμείς τους υπόλοιπους που τερμάτιζαν κι είπαμε να κατέβουμε στο τερματισμό του μεγάλου Μαραθωνίου..


afarm6.static.flickr.com_5099_5564823960_41ef249acc.jpg

Ο τερματισμός...


Άλλωστε σε λίγη ώρα θα τερμάτιζε κι ο πρώτος Μαραθωνοδρόμος.. Για να πλησιάσουμε όμως στον τερματισμό ήταν αρκετά δύσκολο μιας κι έπρεπε να κάνουμε ένα τεράστιο κύκλο ανάμεσα σε εκατοντάδες ανθρώπων που παρακολουθούσαν.. Έτσι σταθήκαμε σε μια γωνιά, και από ένα ύψωμα καταφέραμε να δούμε τους πρώτους αθλητές που τερμάτιζαν…


afarm6.static.flickr.com_5136_5564255787_3a9a2143a0.jpg

Ένας απ τους πρώτους Μαραθωνοδρόμους...


Συνεχίσαμε προς τη piazza Venezia κάνοντας πρώτα μια στάση να ξαποστάσουμε κάτω απ τον ήλιο που μόλις είχε βγει.. Εκεί ξεκινήσαμε μια συζήτηση με τη Daniela, μιλήσαμε για τις ζωές μας, για τα ταξίδια μας, την αγάπη μου για την Ιταλία κι εκείνης για την Ελλάδα και τις ασχολίες μας.. Η Daniela είναι ιδιοκτήτρια ενός Bed & Breakfast, κοντά στο Βατικανό και με προσκάλεσε την επόμενη φορά να με φιλοξενήσει.. Μπορεί ακόμα να μην το έχω επισκεφτεί, αλλά γνωρίζοντας την, είμαι σίγουρη ότι η φιλοξενία της θα είναι μοναδική μιας και πρόκειται για ένα πολύ ανοιχτό, ευχάριστο και ευγενικό άτομο!!!


Bed and Breakfast near Gemelli hospital and Olimpic Stadium


Σταθήκαμε στο Vittorio Emmanuele και παρακολουθήσαμε κι από εκεί τους αθλητές που έφταναν στο τερματισμό…


afarm6.static.flickr.com_5187_5564834438_0ea7b4e512.jpg

Piazza Venezia...

Η Daniela έπρεπε να επιστρέψει σιγά σιγά σπίτι της κι εγώ έλεγα να κάνω μια βόλτα προς τη Piazza di Spagna… Εκεί λοιπόν χωριστήκαμε, ανταλλάζοντας πρώτα στοιχεία επικοινωνίας και μια υπόσχεση να βρεθούμε πάλι σύντομα στην Ελλάδα ή την Ιταλία… Η στάση του μετρό στο Κολοσσαίο ήταν κλειστή λόγω του Μαραθωνίου κι έτσι έπρεπε να διασχίσω τη via Nazionale για να περάσω απέναντι.. Ενώ αρχικά οι διοργανωτές άνοιγαν το δρόμο κι άφηναν ανά τακτά διαστήματα τον κόσμο να περάσει, την ώρα εκείνη περνούσε μεγάλο πλήθος αθλητών , μ αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω πάλι ένα τεράστιο κύκλο.. Κάθισα και το σκέφτηκα, δεν ήξερα τι θ αντιμετωπίσω απ την άλλη πλευρά, πόσο χρόνο θα χρειαστώ έπειτα για να γυρίσω στο ξενοδοχείο μου λόγω του κόσμου, της κλειστής κυκλοφορίας, του συνοστισμού στο μετρό..(θα έπρεπε να κατέβω Cavour, αλλά θα γινόταν το αδιαχώρητο..) .. Έτσι αποφάσισα ν αλλάξω τελικά τα σχέδιά μου… Γύρισα προς το ξενοδοχείο κι ανέβηκα στη ταράτσα ώστε να δω το τερματισμό από εκεί.. Ότι καλύτερο… Μοναδική θέα…


afarm6.static.flickr.com_5265_5564815752_a5b7eba7cf.jpg

Άποψη του Μαραθωνίου απ το Mercure Hotel...

Είχα αρχίσει να πεινάω και ν αγχώνομαι και πάλι για το πώς θα πάω στο Termini μιας και μετρό δεν είχε, για το αν θα έβρισκα ταξί και για το τι κατάσταση θα επικρατούσε στο σταθμό των τρένων μιας και οι περισσότεροι είχαν ήδη τερματίσει και πολλοί απ αυτούς θα γύριζαν στις πόλεις τους αλλά και το αεροδρόμιο.. Έτσι κάλεσα ένα ταξί, ήμουν αρκετά κουρασμένη για να το κόψω με τα πόδια και έφτασα αρκετά νωρίτερα στο termini.. Γύρισα όλα τα μαγαζιά για να περάσει η ώρα, έκατσα να φάω κάτι πρόχειρο και να πιώ ένα καφέ και πήρα το τρένο για το Fiumincino…

Κι εκεί αρκετή ώρα πριν απ τη πτήση αλλά δε με ένοιαζε ιδιαίτερα, απ το να τρέχω με άγχος καλύτερα έτσι.. Έκανα check in και κάνοντας τη βόλτα μου και πάλι στ αεροδρόμιο ανακάλυψα ένα μίνι παράρτημα της αγαπημένης “Antica Focacceria di San Francesco” που είχα τιμήσει δεόντως στο Παλέρμο… Δεν έχασα την ευκαιρία να κάνω μια στάση κι εκεί…


afarm2.static.flickr.com_1409_5564810925_b9f1612bab.jpg

Απαραίτητη στάση στο Fiumincino...

Η ώρα της επιβίβασης είχε φτάσει.. Παίρνουμε σειρά στον αεροδιάδρομο κι arrivederci Roma… Ένα ακόμα ταξίδι είχε μόλις τελειώσει, ένα ταξίδι που για μένα σήμαινε πολλά, που πέρασα υπέροχα κι εύχομαι να επιστρέψω στην αγαπημένη μου χώρα λίαν συντόμως..
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εύγε Σοφία είσαι παληκάρι!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Λέω ότι έχω ετσι κι αλλιώς μια Ρώμη το καλοκαίρι... μάλλον τον Αύγουστο :)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Υπέροχο το φινάλε του όμορφου ταξιδιού σου!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπραβο σου για μια ακομη φορα!
Μας μετεφερες το κλιμα του μαραθωνιου πολυ επιτυχημενα με τις ωραιες φωτογραφιες.Θα ηθελα πολυ να παρευρεθω κι εγω σε μια τετοια εκδηλωση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στ αεροδρόμιο ανακάλυψα ένα μίνι παράρτημα της αγαπημένης “Antica Focacceria di San Francesco” που είχα τιμήσει δεόντως στο Παλέρμο… Δεν έχασα την ευκαιρία να κάνω μια στάση κι εκεί…
..
πολύ καλό το τιπ της sapi που ομολογώ ότι μου είχε ξεφύγει εντελώς. μετά τη σύμπραξη με τη Feltrinelli, ο παλερμιτάνικος ναός ανοίγει τα φτερά του στον κόσμο..

Presente oggi a Palermo, Milano e Roma Fiumicino, Antica Focacceria San Francesco prevede di aprire oltre 25 nuovi ristoranti in Italia e all’estero
Le nostre news
 
Last edited by a moderator:

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μπραβο σου για μια ακομη φορα!
Μας μετεφερες το κλιμα του μαραθωνιου πολυ επιτυχημενα με τις ωραιες φωτογραφιες.Θα ηθελα πολυ να παρευρεθω κι εγω σε μια τετοια εκδηλωση.
Σ ευχαριστώ, για όσους βρεθούν τον Απρίλη στο Μιλάνο ο επόμενος Μαραθώνιος...
Milano City Marathon 2011 | Homepage
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
πολύ καλό το τιπ της sapi που ομολογώ ότι μου είχε ξεφύγει εντελώς. μετά τη σύμπραξη με τη Feltrinelli, ο παλερμιτάνικος ναός ανοίγει τα φτερά του στον κόσμο..

Presente oggi a Palermo, Milano e Roma Fiumicino, Antica Focacceria San Francesco prevede di aprire oltre 25 nuovi ristoranti in Italia e all’estero
Le nostre news
Ελπίζω μόνο να κρατήσει την ποιότητα του... Για να δούμε στο εξωτερικό που θ ανοίξει???
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
πραγματικα υπεροχα.....δεν εχω λογια .....σαν να ημουν μαζι σου!!!!!!!
ζηλεψα το ανοιξιατικο βραδυ στη ρωμη ....το κλιμα στο μαραθωνιο!!!!!

εξαιρετικη!!!!!!!!!!!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Μπράβο σου Σοφία!! Εκπληκτική!!! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.154
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom