Uber

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Στις ΗΠΑ , φαντάζομαι παντού το ίδιο ισχύει, η τιμή έχει να κάνει με αυτό που ανέφεραν τα παιδιά. Υπηρεσία που επιλέγεις , απόσταση διαδρομής, αλλά ένας από τους παράγοντες που επηρεάζει σημαντικά την τιμή είναι η ζήτηση- προσφορά... Κατά κανόνα αργίες κ Κυριακές αργα οι τιμές είναι τσιμπημενες ενώ Σάββατο βράδυ σε κεντρικά σημεία ηγεσία διαδρομή ίσως κοστίζει φτηνότερα. Δυστυχώς αν δεν έχεις συγκεκριμένη διεύθυνση σε περίεργους σχηματισμούς κτηρίων μπορεί να γίνει λάθος μιας και η πινεζα δεν είναι τόσο ακριβής. Εδώ οι οδηγοί παίρνουν πάντα τηλέφωνο για να βεβαιωθούν πρώτου ακυρώσουν. Παρόλα αυτά επικοινώνησε μαζί τους. Θεωρώ ότι θα σου κάνουν refund την άδικη χρέωση...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
H ζήτηση ειναι πολυ βασικός παραγοντας. Βγαίνουμε από γήπεδο στις ΗΠΑ, την ίδια ώρα που βγαίνει όλος ο κόσμος και κάνει 45$ το ταξί για το ξενοδοχείο μας. Περιμένουμε 10 λεπτά ακριβώς, έφυγαν μερικές χιλιάδες κόσμου και κόστισε 12$. Την επόμενη μέρα κάναμε 32 μιλια μέχρι τη ντισνειλαντ και δεν πληρωσαμε ούτε 60$, παρά την τεράστια απόσταση. Οι διαφορές είναι τεράστιες ανάλογα με τη ζήτηση αλλά και την κινηση.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
H ζήτηση ειναι πολυ βασικός παραγοντας. Βγαίνουμε από γήπεδο στις ΗΠΑ, την ίδια ώρα που βγαίνει όλος ο κόσμος και κάνει 45$ το ταξί για το ξενοδοχείο μας. Περιμένουμε 10 λεπτά ακριβώς, έφυγαν μερικές χιλιάδες κόσμου και κόστισε 12$. Την επόμενη μέρα κάναμε 32 μιλια μέχρι τη ντισνειλαντ και δεν πληρωσαμε ούτε 60$, παρά την τεράστια απόσταση. Οι διαφορές είναι τεράστιες ανάλογα με τη ζήτηση αλλά και την κινηση.
Ιδια εμπειρια, Oakland γηπεδο Golden State Warriors. Εξω απο το γηπεδο uber για το ξενοδοχειο $15 ( 3 μιλια αποσταση). 500 μετρα περπατημα, uber για το ξενοδοχειο $6.

Το ιδιο προσφατα και στο σταθμο του τρενου στο Ροττερνταμ, εξω απο τον σταθμο 12 ευρω, 200 μετρα περπατημα 8 ευρω.

Απιστευτη τιμη, απο κεντρο Λος Αντζελες για αεροδρομιο (25 μιλια αποσταση), με uber share 20-22 καπου τοσο, εαν επαιρνα uber μονος μου $35+.

Ο αλγοριθμος του uber υπολογιζει, μερος, ωρα, διαθεσιμοτητα οδηγων και τυπο uber που επιλέγεις.

Παντα θελει προσοχη στη πινεζα που οριζεις σαν σημειο συναντησης, να βλεπετε τον χαρτη που ειστε γιατι καμια φορα η μπλε κουκιδα του gps δεν συμφωνει απολυτα με το σημειο που πραγματικα ειστε.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Οκ αρχίζει να ξεκαθαρίζει το τοπίο για εμένα.
Ελπίζω τώρα που έμαθα, να το χρειαστώ σύντομα πάλι, γιατί συνήθως είμαι με δικό μου αυτοκίνητο, αλλά δεν θα με χαλούσε ακόμη ένα μοναχικό ταξιδακι. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δε θυμάμαι αν έχει γίνει σχετική αναφορά σε άλλο topic για τα πρόσφατα προβλήματα της uber.
Μπλόκο σε Γερμανία και Λονδίνο.
https://www.insider.gr/epiheiriseis/diethni/127458/plithainoyn-ta-mayra-synnefa-gia-tin-uber
Μη διαβάζετε κίτρινο τύπο. Και στη Γερμανία και στο Λονδίνο λειτουργεί κανονικά (στο Λονδίνο υπάρχει μια προεκλογική απόφαση που δεν εκτελείται ακόμα και αναμένεται να ανατραπεί σύντομα όπως όλες τις προηγούμενες φορές που προεκλογικά πάλι βγάλανε ένα ανάλογο φιρμάνι).
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Taver,παντως στο Αμβουργο που ηρθα τη Δευτερα δεν λειτουργει
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Δε θυμάμαι αν έχει γίνει σχετική αναφορά σε άλλο topic για τα πρόσφατα προβλήματα της uber.
Μπλόκο σε Γερμανία και Λονδίνο.
https://www.insider.gr/epiheiriseis/diethni/127458/plithainoyn-ta-mayra-synnefa-gia-tin-uber
Φρανκφουρτη στο αεροδρομιο ειχε ειδικη εισοδο οπου αφηναν και επαιρναν uber παντως
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Οπως λεει και ο Ταβερ, ειδικα Λονδινο δουλευει μια χαρα, χωρις κανενα προβλημα. Προσωπικα με εχει σωσει καμποσες φορες
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Σήμερα μου ήρθε με mail από την Uber το εξής:
"Σήμερα εγκαινιάζουμε τη λειτουργία της υπηρεσίας μας στη Θεσσαλονίκη που αποτελεί τη δεύτερη πόλη λειτουργίας μας στην Ελλάδα."
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σήμερα μου ήρθε με mail από την Uber το εξής:
"Σήμερα εγκαινιάζουμε τη λειτουργία της υπηρεσίας μας στη Θεσσαλονίκη που αποτελεί τη δεύτερη πόλη λειτουργίας μας στην Ελλάδα."
Μου ηρθε κι εμενα μολις. Θα περιμενω να δω οταν ανοιξει κανονικα αν θα φανε οι πρωτοι πεσιμο απο τους ταξιτζιδες και αν οχι τοτε θα κανω το Suzuki μου Uber.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μήπως λειτουργεί μόνο με ταξιτζήδες, όπως στην Αθήνα; Το προηγούμενο καθεστώς τους το αναιρεσε η τότε κυβέρνηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom