University of Edinburgh - Το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου και όσα θέλατε να μάθετε

Μηνύματα
9
Likes
0
Ερώτηση για OR

Καταρχάς, Βlondeamon σε ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου. Φετος αποφοιτω απο το ΕΜΠ και σκέφτομαι να κάνω αιτηση για το MSc Management and Operational research στο Πανεπιστημίο του Εδιμβουργου. Καλα, δεν το συζητω, η πολη με ψηνει και με το παραπανω (ειδικα μετα τα οσα εγραψες και εσυ :cool: ), αλλά ήθελα να σε ρωτήσω τα ακόλουθα:

-τι έχεις ακούσει για την ποιοτητα των προγραμματων του πανεπιστημιου σε αυτον τον κλαδο(το ρωτάω γιατί βλέπω και πτώση του πανεπιστημιου στα διαθνη rankings);
- μηπως το μεταπτυχιακο υπολειπεται σε σχεση με το αντιστοιχο που θα μπορουσα να παρω πχ. από το London School of Economics?
-το πανεπιστημιο εχει τα καταλληλα interconnections ώστε να σου προσφερει επαγγελματικη αποκατασταση εφαμιλλη ενος καλου αμερικανικου(πχ. Berkeley);


Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Να ρωτήσω κάτι γιατί το ψάχνω και γω για το Ενδιμβούργο.
Έχω πτυχίο ΑΕΙ πάνω από 7 ( από ΤΕΦΑΑ μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό π.χ. στην ψυχολογία;
 

metanasths

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Γεια σε ολους..το Ενδιμβουργο ειναι μια απο της ομορφοτερες πολη της Βρετανιας..εχει ωραια ατμοσφαιρα κτλ..αλλα θα πω την αποψη μου..δεν νομιζω οτι αξιζει να σπουδασει κανει εκει..το λεω με την λογικη οτι αν ειναι να πας να σπουδασεις στο εξωτερικο καλο ειναι να παρεις και αλλα πραγματα απο αυτη την εμπειρια περα απο τις σπουδες..το Ενδιμβουργο και γενικα η Σκωτια δεν εχει το κοσμοπολιτικο αέρα που εχουν τα αγγλικα πανεπιστημια(Λονδινο, Μαντσεστερ..)..ο καιρος ειναι πολυ χαλια για να τον τρως στη μαπα για 1 η και περισοτερα χρονια

Επισης για το πανεπιστημιο..εντακει παιδια δεν ειναι και τοσο φοβερο..το επιπεδο δηλαδη σπουδων ειναι και χαμηλοτερο απο το αντιστοιχο στο πολυτεχνειο..αρκετα χαμηλοτερο..βεβαια μου εχουν πει οτι το ιδιο ισχυει και για αλλα πανεπιστημια της βρετανιας..

Να το παινεψουμε το πανεπιστημιο αλλα μην λεμε και ανακριβειες..το πανεπιστημιο ειναι καλο..σε καμια περιπτωση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΞΦΟΡΔΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΙΜΠΡΙΤΖ!..αυτα ειναι στα 5 καλυετερα ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και το πανεπιστημιο στο Ενδιμβουργο μετα βιας ειναι στα 10 καλυτερα της βρετανιας(μια χρονια ειναι μια δεν ειναι)

Και μια παρατηρηση..Η ΠΕΝΙΚΙΛΙΝΗ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΣΤΟ ΕΝΔΙΜΒΟΥΡΓΟ..Βασικα οχι μονο δεν ανακαλυφθηκε εδω αλλα ουτε εχει και καμια απολυτως σχεση..Η πενικιλινη ανακαλυφθηκε στο Λονδινο στο νοσοκομειο του Ιμπεριαλ και την ερευνα συνεχισαν καποιοι καθηγητεσ στην Οξφορδη..γκουγκλαρετε το..
 

metanasths

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καταρχάς, Βlondeamon σε ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου. Φετος αποφοιτω απο το ΕΜΠ και σκέφτομαι να κάνω αιτηση για το MSc Management and Operational research στο Πανεπιστημίο του Εδιμβουργου. Καλα, δεν το συζητω, η πολη με ψηνει και με το παραπανω (ειδικα μετα τα οσα εγραψες και εσυ :cool: ), αλλά ήθελα να σε ρωτήσω τα ακόλουθα:

-τι έχεις ακούσει για την ποιοτητα των προγραμματων του πανεπιστημιου σε αυτον τον κλαδο(το ρωτάω γιατί βλέπω και πτώση του πανεπιστημιου στα διαθνη rankings);
- μηπως το μεταπτυχιακο υπολειπεται σε σχεση με το αντιστοιχο που θα μπορουσα να παρω πχ. από το London School of Economics?
-το πανεπιστημιο εχει τα καταλληλα interconnections ώστε να σου προσφερει επαγγελματικη αποκατασταση εφαμιλλη ενος καλου αμερικανικου(πχ. Berkeley);


Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

το ξερω οτι δεν με ρωτησες αλλα μιας και εισαι απο πολυτεχνειο θα σου ελεγα οτι δεν θα σε εντυπςσιασει το πανεπιστημιο..αμα σε παρουν LSE και εχεις κ τ φραγκα μην τ σκεφτεσαι εκει τραβα..μονο το ονομα του LSE που θα εχεις στο βιογραφικο σου ειναι μακραν πλεονεκτημα..OXFORD CAMBRIDGE LSE UCL IMPERIAL αυτα ξερουν στην αγορα εργασιας σε ολη την ευρωπη (απο πρωσοπικη εμπειρια το λεω) το Ενδιμβουργο ειναι λιγο πιο πισω..το ξερουνε ειναι η αληθεια(το ΕΜΠ ασ πουμε δεν το ξερουν) αλλα αμα εχεις παει σε ενα απο τα αλλα το βιογραφικο σου ανεβαινει πιο πανω:D
 

metanasths

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
να για να μην νομιζει κανενας οτι μονο σε μενα δεν αρεσε το πανεπιστημιο κοιταχτε την φετινη αξιολογηση.

Στη γενικη καταταξη των αγγλικων πανεπιστημιων επεσε στην 16 θεση
University guide 2012: University league table | Education | guardian.co.uk

και για το τομεα του computer science 17:
University guide 2012: Computer sciences and IT | Education | guardian.co.uk

για ψυχολογια που ρωτησε καποιος αλλος 34!:
University guide 2012: Psychology | Education | guardian.co.uk
 
Μηνύματα
9
Likes
0
το ξερω οτι δεν με ρωτησες αλλα μιας και εισαι απο πολυτεχνειο θα σου ελεγα οτι δεν θα σε εντυπςσιασει το πανεπιστημιο..αμα σε παρουν LSE και εχεις κ τ φραγκα μην τ σκεφτεσαι εκει τραβα..μονο το ονομα του LSE που θα εχεις στο βιογραφικο σου ειναι μακραν πλεονεκτημα..OXFORD CAMBRIDGE LSE UCL IMPERIAL αυτα ξερουν στην αγορα εργασιας σε ολη την ευρωπη (απο πρωσοπικη εμπειρια το λεω) το Ενδιμβουργο ειναι λιγο πιο πισω..το ξερουνε ειναι η αληθεια(το ΕΜΠ ασ πουμε δεν το ξερουν) αλλα αμα εχεις παει σε ενα απο τα αλλα το βιογραφικο σου ανεβαινει πιο πανω:D
Καταρχην, πολλα ευχαριστω φιλε metanasth!!
Να σε ρωτησω κατι: εχεις σπουδασει στο πανεπιστημιο του Εδιμβουργου ή καπου αλλου στην Αγγλια;

Επειδη απ'όσα εγραψες συμπεραινω οτι εχεις εμπειρια πανω στην ευρωπαϊκή αγορα εργασίας, ισως θα μπορουσες να με βοηθησεις με το εξης:
Ο τομεας οπου θελω μελλοντικα να εργαστω ειναι το business consulting, και συγκεκριμενα στη Ζυριχη οπου υπαρχουν headquarters πολλων συναφων εταιριων.
Προς το παρον βλεπω καποια σχετικα προγραμματα απο Αμερική (Berkeley, McGill, ισως κανω αιτηση και στο ΜΙΤ αλλα σε αυτο δεν εχω πιθανοτητες), ωστοσο τα εξοδα ειναι υπερογκα και δεν ξερω κατα ποσο κανεις αποσβεση λογω φημης..
Απο Αγγλια, θα ειχα ως πρωτες επιλογες Cambridge και LSE , αλλα στο πρωτο ειναι δυσκολο να μπεις ενω για το δευτερο δεν ξερω αν αξιζει να δαπανησω συνολικα 40,000ευρω. Γι'αυτο και εχω στραφει σε επιλογες οπως Warwick, Manchester και Edinburgh.

Για να συνοψισω αυτα που θελω να σε ρωτησω:
-σε ποια σειρα θα τα κατετασσες Warwick, Manchester και Edinburgh?
-μιας και δεν πολυψηνομαι να μεινω για δουλεια στην Αγγλια, ποσο αξιζει ενα βρετανικο μεταπτυχιακο;
-για να δουλεψω στην Ελβετια, μηπως θα ηταν καλυτερο ενα μεταπτυχιακο απο ΕΤΗ?απο την αλλη εχω την εκτιμηση οτι επειδη δεν ξερουμε που τελικα θα καταληξουμε, το LSE θα εχει γενικα υψηλοτερη αναγνωρισιμότητα..

Σε ευχαριστω πολύ για το χρόνο σου,
(ξερω οτι το συγκεκριμενο ειναι λιγο off-topic, αλλα δεν μου επιτρεπει το συστημα να σου στειλω pm- αν προτιμας επικοινωνια μεσω mail στειλε μου στο [email protected])
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
κατ'αρχήν ΧΙΛΙΑ ευχαριστώ για το άρθρο !!!! φέτος μόλις έψαχνα για μεταπτυχιακά και η πρώτη πόλη της Ευρώπης που έψαξα τα παναπιστήμια ήταν το Εδιμβούργο λόγω της βαθιάς αγάπης μου για τη Σκωτία!!! Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω μεταπτυχιακό πρόγραμμα που να πληροί τις προυποθέσεις που είχα βάλει επομένως το να ζήσω εκεί θα μείνει όνειρο!!! Να είσαι καλά και να περνάς καλά!!!!!!
:)
 

metanasths

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
οχι τιποτα απλα λεω αυτα που θα θελα να ξερω εγω οταν εκανα αιτησεις..Ο ξαδερφος μου ητανε στο Ενδιμουργο και παραλιγο να παω και γω..επειδη ειχα ευκαιρια για αμεση συγκριση το Ενδιμβουργο εχει τα εξης θετικα..δεν εχει διδακτρα(πραμα που μπορει να ειναι σημαντικο για σενα,γι αυτο το σκεφτομουν κ γω) και ειναι ενα πανεπιστημιο που λογω της ιστοριας του κυριως και οχι λογω του επιπεδου που βρισκεται τωρα, εχει μια καποια αναγνωρισημοτητα..τελος..επισης η πολυ ειναι ΦΟΒΕΡΗ για να την επισκευτεις αλλα οχι για να ζεις :)..

για το αλλο θεμα που εθεσες περι ευρωπαικης αγορα εργασιας..δεν εχω τεραααστια εμπειρια απλα εχω κανει καμια 10αρια συνεντευξεις..σε 3 απο αυτες μου κανανε προσφορα για θεση εργασιας..δυστυχως οχι για τον τομεα που θες οποτε επιφυλασομαι να σου πω οτι αυτα που ειδα εγω ισχυουν και για αυτο που θες εσυ..εγω πηγαινα για μηχανικος παραγωγης ή στα τμηματα engineering..

Τελικα αποφασισα να μην παω ακομα για δουλεια και θα κανω διδακτορικο στο Cambridge με χρηματοδοτηση απο Procter n Gamble και μου ειπανε οτι εφοσον παω καλα και θελω μετα μπορω να δουλεψω γι αυτους..αν και περιμενω να δω μπας και βελτιωθει καποια στιμγη η κατασταση στην Ελλαδα να γυρισω για ακαδημαικη καριερα κτλ

απο τα τρια πανεπιστημια που ειπες νομιζω η σειρα ειναι Ενδιμβουργο-Μαντσεστερ -Warwick..

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ :
Αντεχεις να ζεις τοσο μακρια απο Ελλαδα και ισως χωρις μεγαλλη επαφη με Ελληνες(θες δεν θες θα σου λειψει λιγο η πολυ)
Εχεις τα λεφτα για να πας
Σε παρουν σε ενα απο τα πανεπιστημια που ειπες πηγαινε!!!

Η καλυτερη ενναλακτικη που ισοροπει το μεγαλο ονομα του πανεπιστημιου με ενα λογικο ποσο για διδακτρα ειναι LSE-CAMBRIDGE..θα στα προτεινα με τα χιλιαααα..προσπαθησε να σε παρουν εκει φιλε (εγω αυτο θα σου προτεινα αλλα αυτο ειναι η προσωπικη μου γνωμη)
 
Μηνύματα
9
Likes
0
οχι τιποτα απλα λεω αυτα που θα θελα να ξερω εγω οταν εκανα αιτησεις..Ο ξαδερφος μου ητανε στο Ενδιμουργο και παραλιγο να παω και γω..επειδη ειχα ευκαιρια για αμεση συγκριση το Ενδιμβουργο εχει τα εξης θετικα..δεν εχει διδακτρα(πραμα που μπορει να ειναι σημαντικο για σενα,γι αυτο το σκεφτομουν κ γω) και ειναι ενα πανεπιστημιο που λογω της ιστοριας του κυριως και οχι λογω του επιπεδου που βρισκεται τωρα, εχει μια καποια αναγνωρισημοτητα..τελος..επισης η πολυ ειναι ΦΟΒΕΡΗ για να την επισκευτεις αλλα οχι για να ζεις :)..

για το αλλο θεμα που εθεσες περι ευρωπαικης αγορα εργασιας..δεν εχω τεραααστια εμπειρια απλα εχω κανει καμια 10αρια συνεντευξεις..σε 3 απο αυτες μου κανανε προσφορα για θεση εργασιας..δυστυχως οχι για τον τομεα που θες οποτε επιφυλασομαι να σου πω οτι αυτα που ειδα εγω ισχυουν και για αυτο που θες εσυ..εγω πηγαινα για μηχανικος παραγωγης ή στα τμηματα engineering..

Τελικα αποφασισα να μην παω ακομα για δουλεια και θα κανω διδακτορικο στο Cambridge με χρηματοδοτηση απο Procter n Gamble και μου ειπανε οτι εφοσον παω καλα και θελω μετα μπορω να δουλεψω γι αυτους..αν και περιμενω να δω μπας και βελτιωθει καποια στιμγη η κατασταση στην Ελλαδα να γυρισω για ακαδημαικη καριερα κτλ

απο τα τρια πανεπιστημια που ειπες νομιζω η σειρα ειναι Ενδιμβουργο-Μαντσεστερ -Warwick..

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ :
Αντεχεις να ζεις τοσο μακρια απο Ελλαδα και ισως χωρις μεγαλλη επαφη με Ελληνες(θες δεν θες θα σου λειψει λιγο η πολυ)
Εχεις τα λεφτα για να πας
Σε παρουν σε ενα απο τα πανεπιστημια που ειπες πηγαινε!!!

Η καλυτερη ενναλακτικη που ισοροπει το μεγαλο ονομα του πανεπιστημιου με ενα λογικο ποσο για διδακτρα ειναι LSE-CAMBRIDGE..θα στα προτεινα με τα χιλιαααα..προσπαθησε να σε παρουν εκει φιλε (εγω αυτο θα σου προτεινα αλλα αυτο ειναι η προσωπικη μου γνωμη)
Thanks για τις πληροφοριες!!
Καλη αρχή στο Cambridge! (μακαρι να με επαιρναν και εμενα εκεί, αλλά με μέσο όρο 8 αμφιβαλλω- μαλλον το LSE ειναι πιο εφικτος στοχος)..
 
Μηνύματα
9
Likes
0
απο ΕΜΠ με μ.ο 8 στην αγγλια οπουδηποτε σε παιρνουν..
φραγκα να υπαρχουν..
Το εγραψα διοτι και εναν φιλο μου με σχεδον οκτω και αρκετα καλο βιογραφικο τον απερριψε το Cambridge.
Και σημειωτέον, εννοείται οτι θα το έψηνα πολύ περισσότερο για Cambridge, καθως ειναι και πολυ φθηνοτερο του αντιστοιχου προγραμματος του LSE. (φαντασου οτι τα διδακτρα στο συγκεκριμενο προγραμμα του Cambridge είναι σχεδον τα ίδια με του Edinburgh, ενω του LSE τριπλασια!!)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Το εγραψα διοτι και εναν φιλο μου με σχεδον οκτω και αρκετα καλο βιογραφικο τον απερριψε το Cambridge.
Και σημειωτέον, εννοείται οτι θα το έψηνα πολύ περισσότερο για Cambridge, καθως ειναι και πολυ φθηνοτερο του αντιστοιχου προγραμματος του LSE. (φαντασου οτι τα διδακτρα στο συγκεκριμενο προγραμμα του Cambridge είναι σχεδον τα ίδια με του Edinburgh, ενω του LSE τριπλασια!!)
γνωριζεις τι εστι Cambridge η μας κοροιδευεις ?:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom